Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty humanistyczne

Polecane posty

"I've got a record and I reckon it's wicked

And I th-think you should s-spread it around."

Wedlug mnie to sie tlumaczy :

mam nagranie i uwazam , ze jest zle

i mysle ze powinienes je rozprzestrzenic

Tak jest w tym tlumaczeniu:

Mam nagranie i myślę że jest odlotowe i chyba powinieneś się tym zająć

Przetlumaczono wicked jako: odlotowe i to sie pokrywa z dalsza trescia piosenki ale czemu, kazdy slownik tlumaczy wicked jako: zle, niegodziwe itd.

No i jeszcze to: you should s-spread it around co znaczy i czemu jest przetlumaczone jako powinnienes sie tym zajac

Glownie o to mi sie rozchodzi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wicked:

1 niesamowity; odjazdowy

2 niegodziwy; zły; nikczemny; paskudny; łajdacki; podły; haniebny

3 złośliwy

4 szelmowski

te negatywne to raczej się do ludzi odnoszą ;)

"you should s-spread it around" zostało tak przetłumaczone, bo wczesniej jest o wytwórni Sony i ktoś sobie zinterpretował, że "zająć się czymś" znaczy w tym wypadku to samo (i ładniej brzmi) co "rozprzestrzeniać", "dystrybuować".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO tak, bo liryka to to nie jest :tongue:

...

A biblia moze byc traktowana jako dzielo epickie?

Zależy. Zacznijmy od tego, że Biblia składa się z bardzo wielu różnorodnych tekstów, nieujednoliconych w żaden sposób. Ilość form oraz gatunków literackich występujących w Piśmie Świętym jest ogromna (kazania, psalmy, poematy miłosne i filozoficzne, parabole, listy apostolskie, teksty prawno-normujące, opowieści historyczne etc.), więc można w niej znaleźć większość rodzajów literackich, a nie tylko epikę. Np. bardzo dużo jest utworów lirycznych. Jeśli określisz czy potraktujesz Biblię w ten sposób, to będzie to duże uogólnienie - być może dopuszczalne w kontekście, w którym chcesz użyć takiego sformułowania, ale w każdym razie nieścisłe i nieprecyzyjne. No chyba, że wymienisz jakiś konkretny tekst ze Starego lub Nowego Testamentu - wtedy będzie można zaklasyfikować go do któregoś rodzaju literackiego...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kotos moze mi cos powiedziec o wykorzystaniu i sposobie kreacjii motywow batalistycznych w:

1 Potopie ( oblezenie Jasnej Gory)

2 Wladcy pierscieni: Powrot krola (oblezenie Minas Tirith)

Chodzi o oblegane twierdze. Mam to omowic do prezentacji maturalnej.

I tak sie zastanawiam czy w ksiedze Jozuego starego testamentu zajecie Jerycha przez Zydow pod wodza Boga moze tez sie tu zaliczyc, badz co badz to przeciez twierdza i jakies tam oblezenie zawsz bylo.

Mam nowe pytanie skoro Ks. Jozuego ma wielu autorow i zaden nie jest znany to jak mam wpisac na prezentacji maturalnej? sam tytul?

I czy w kazdej prezentacji maturalnej musi byc postawiona teza? No bo ja mam taki temat w ktorym nie ma pytania nie ma do czego konstruwac tezy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż mam do przygotowania prezentację na temat: "Muzea Europy", nie dłuższą niż 10 min na WoK. Chciałbym zaczerpnąć od was informacji na temat ciekawych muzeów Europy (polskie się nie liczą - prezentację na temat muzeów polskich robi już inna grupa).

Muzeów do opisania mam mieć kilka (4 - 5) w tym 1 opisany szczegółowo wraz z eksponatami. Luwr jest już zajęty. Nie mam zbyt wielu pomysłów jakie muzea opisać więc: Znacie jakieś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym masz jeszcze Akademię we Florencji (ze sztandarowym "Dawidem" Michała Anioła, a także inne bardzo ciekawe dzieła - naprawdę polecam), Muzeum Watykańskie, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu... Znajdzie się tego naprawdę dużo. Dodatkowo - Rzeczpospolita parę lat temu wydała zbiór 'Muzeów Świata' - w bibliotekach publicznych albo w jakichkolwiek sklepach taniej książki z pewnością je znajdziesz. Możesz też urozmaicić prezentację i opowiedzieć o 2-3 wielkich muzeach, ale też o 2-3 bardziej wyspecjalizowanych, jak np. Rock and Roll Hall of Fame albo Muzeum Muchy w Pradze, skanseny i inne typy... Chętnie podzieliłabym się z tobą moją prezentacją o muzeach i muzealnictwie (bo robiłam taką rok temu), ale wygląda na to, że przeminęła z wiatrem padem dysku twardego...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytania, czy te zdania z j. niemieckiego są poprawne ?

1.Monika isst ein Butterbrot mit Marmelade.

2.Christian isst ein Brotchen mit Quark und Marmelade.

3.Gwen isst ein Ruhrei und dazu trinkt Orangensaft.

4.Niko isst ein Frankfurter Wurchsten und dazu trinkt ein Mineralwasser.

Oczywiście pominąłem przegłosy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam nadzieję, że nie off - topicuje zbytnio. Przygotowuję się aktualnie do matury i mam związany z nią problem szukam literatury której motywem przewodnim są Anioły. Będę bardzo wdzięczny za podrzucenie kilku tytułów :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ch33rry

Maturę będę zdawał za trzy i pół roku, ale też już się nad tym zastanawiałem. Ten temat mi się spodobał, znalazłem kilka książek. Fantastyka może być?

Żarna Niebios, Siewca Wiatru i Zbieracz Burz Mai Lidii Kossakowskiej. Anioły są głównymi bohaterami, pasuje stuprocentowo.

Kłamca Jakuba Ćwieka. Podobnie, jak u Kossakowskiej, z tym, że głównym bohaterem jest nordycki bóg. Ale anioły są przedstawione wystarczająco dokładnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak... nie mam pomysłu, żeby zapytać gdzie indziej...

Witam wszystkich - to przede wszystkim. ;) Mój problem dotyczy matury z j. Polskiego, a konkretniej literatury...

Przed samą maturą - około miesiąc bodajże - trzeba złożyć swemu wychowawcy ramowy plan wypowiedzi/prezentacji, który jest rzeczą niezbędną (czyli de facto potrzebną, bo ktoś tak wymyślił...) przy maturze ustnej z "Polaka". Mniejsza o szczegóły - mam konkretny temat z działu literatury, więc muszę dobrać do tego materiały, które dzielą się na literaturę podmiotu i przedmiotu.

Ta pierwsza to bodajże te książki... no... hmm... czerpiące z tematu i mogące służyć za przykład, ale o temacie bezpośrednio i technicznie nie traktujące. Te drugie to właśnie bardziej techniczne teksty traktujące o danym problemie.

Temat mojej prezentacji brzmi "Różnorodność sposobów wykorzystania magii w utworach literackich. Omów zagadnienie w oparciu o wybrane teksty.". Literaturę podmiotu już mam - dosyć szeroką zresztą. Mam tam szerokie spektrum różnych powieści z różnym podejściem do tematu - są Opowieści z Narnii, jest Wiedźmin, Władca Pierścieni, Pustynna Włócznia (jako rozwinięcie Malowanego Człowieka) oraz prawdopodobnie coś z Szekspira. Taka "Burza" przykładowo czy nawet standardowy "Makbet". Ale problem mam przy doborze literatury z tej drugiej strony...

Moja prośba jest zatem taka: czy mogłaby szanowna brać forumowa wspomóc mnie jakimś bardziej technicznym tekstem, biorącym magię jako tako na warsztat? Jakąś rozprawkę albo esej? Generalnie jakąś naukową pracę...? Będę niezmiernie wdzięczny za każdą pomoc...

PS: Zastanawiałem się nad jakąś książką typu "Malleus Maleficarum" ale to chyba zbyt ostre... Nawet nie wiem czy można to w ogóle gdzieś przeczytać... Ewentualnie wstępniak do "Legendy o Sigurdzie i Gudrun" Tolkiena, ale to z kolei nie wiem, czy pasuje...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa. Teksty krytyczne w języku polskim to nie moja specjalność. Mogę służyć jednak poradą praktyczną - znajdź kogoś studiujące filologię polską i wybierz się do wydziałowej biblioteki. Albo idź tam sam (lub też skontaktuj się mailowo) i zapytaj. Może akurat pracownik będzie coś wiedział - nie wiem na ile bywają pomocni, ale nie zaszkodzi. W Warszawie bibliotek pewnie dostatek.

Po paru chwilach poszukiwań z wujkiem Google znalazłem:

http://www.dukaj.pl/czytelnia/publicystyka/MagiaFantasy

http://badzwolny.eu/index2.php?option=com_...df=1&id=253

Michał Buchowski: Magia i rytuał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...