Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty humanistyczne

Polecane posty

(z góry przepraszam jeśli pisze w nieodpowiednim temacie)

Na wstępie witam wszystkich czytających, jestem na forum od 10 minut, wiec za każdą gafę przepraszam.

Nazywam się Ewelina, studiuje filologię angielską i mam mega problem. Mianowicie, piszę pracę licencjacką której tytuł w przybliżeniu brzmi "Wpływ gier komputerowych na naukę języka angielskiego." Piszę, pisze i napisać nie mogę, bo mam problem ze źródłami (niestety literatury na ten temat jest jak na lekarstwo a wikipedia odpada). Największy problem stanowią podstawowe definicje gatunków gier i historia gier komputerowych samych w sobie, bo jak pewnie większość z Was, uważa się to za oczywiste. Niestety, jak się okazuje, licencjat polega głownie na pisaniu tego co napisał i opublikował już ktoś inny :/

Żeby dłużej nie przynudzać, moja prośba jest następująca: ogromnie proszę każdego kto natknąłby się na jakikolwiek artykuł

-mówiący o tym jak gry fantastycznie wpływają na nasz język angielski,

-zawierający definicje gatunków gier

-streszczający historię powstawania i rozwoju gier na przestrzeni lat

błagam o info (oczywiście najlepiej na privie bo nie chcę tu śmiecić)! Proszę tutaj, ponieważ znalazłam JEDEN [sic!] artykuł między innymi o wpływie gier na język, własnie w wydaniu TIPSOMANIAKA 2008 stąd moja prośba. Przewertowałam naprawdę sporo magazynów ale mam ograniczony dostęp do archiwum. Jestem w posiadaniu sporej liczby numerów CD-ACTION (głownie z dwóch ubiegłych lat), które przejrzałam w poszukiwaniu potrzebnego materiału ale mogłam coś ominąć. Może ktoś z Was ma starsze wydania i może mi napisać chociażby numer i rok wydania magazynu, w którym coś było na ten temat. To będzie dla mnie naprawdę dużo.

Będę wdzięczna za każdą pomoc.

Pozdrawiam :smile:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.astercity.net/~asfodel/dyplom/dyplom.htm

Masz tak na dobry poczatek, mam nadzieje, ze przyda sie do pracy chociaz w jakiejs czesci. Wybralos sobie dosyc trudny temat, nie bedzie Ci latwo.

Baaardzo dziękuję :) właśnie go wydrukowałam i zabieram się do głębszego studiowania.

Mam nadzieję, że sobie jakoś poradzę. To w końcu "tylko" licencjat ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem to na google :) I Ci radze rowniez odwiedzic te strone cudowna :D. Kombinuj i wpisuj do wyszukiwarki rozne frazy zwiazane z grami komputerowymi (np. wplyw gier na nauke) Mozesz rowniez przeanalizowac wplyw programow edukacyjnych dla dzieci na nauke (czesto wystepuja one w formie prostych gier komputerowych).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matura już/dopiero za rok. Na lekcji j.polskiego muszę zaprezentować... ustna prezentację maturalną max. 10min (wraz z pytaniami od nauczyciela czy coś...).

Mój temat to: "Adam Mickiewicz jako kolorysta - omów teksty poety, w których twórca próbuje malować słowami'

W czym rzecz. Proszę osoby, które już mają za sobą lub po prostu robiły tego typu prezentację o pomoc. Nie wiem jak się do tego zabrać, od czego zacząć czym się wspierać itd.

Mój termin już minął i mam jedynkę, ale mogę bez problemu poprawić na lepszą ocenę kasując tym samym "buta". Jest to dla mnie bardzo ważna sprawa, która nie daje usnąć (niecałe 2 miesiące do końca roku).

Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi, sugestię, za wszelką pomoc. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój temat to: "Adam Mickiewicz jako kolorysta - omów teksty poety, w których twórca próbuje malować słowami'
Proponuję z całego Pana Tadeusza skupić się głównie na Inwokacji, tam jest mnóstwo epitetów, które mogą cię zainteresować ;) A jeśli chodzi o pytania od nauczyciela - spodziewaj się przede wszystkim tych dotyczących bibliografii i ew. wiedzy dodatkowej (np. kolorystów w malarstwie, może też trochę z życia A.Mickiewicza).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyganus dobrze Ci podpowiedział Sonety( tu polecam :"Burza"),w Dziadach też znajdziesz.Doradzałbym napisanie czegoś w rodzaju planu z punktami.Przede wszystkim co chcesz powiedzieć,po drugie co musisz powiedzieć,po trzecie błysnąć erudycją,dać przykłady i przygotować się na prawdopodobne pytania.Na pewno zapytają o mesjanizm,romantyzm w kontekście owego przedstawienia kolorystycznego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z wymyśleniem tezy na prezentację maturalną z polskiego. Temat: "Rzeczywistość drugiej wojny światowej w literaturze i sztuce. Omów zagadnienie, odwołując się do 2-3 różnych dzieł." Literatura przedmiotu: Opowiadania Borowskiego, Zdążyć przed Panem Bogiem, Lista Schindlera. Może ktoś pomóc?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czy człowiek może pozostać ludzki w nieludzkich czasach"? "Człowieczeństwo - powód do dumy czy zniewaga"? Poza tym, gdybyś potrzebował jakiegoś poważniejszego historycznego ugruntowania tematu(a nie tylko literackiego) to daj znać, poszukam i popytam.

Hm, zastanawiam się, czy koniec kwietnia to nie jest trochę późno jak na pracę na ustną maturę z języka polskiego? :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na WOK muszę przygotować pisemny opis obrazu, który ma zająć około 8 stron. Nauczycielka powiada, że tak zazwyczaj wychodzą, a dla mnie jest to wręcz niemożliwa liczba. Wprawdzie mamy BARDZO szczegółowo opisać obraz, jego tematykę, symbolikę itd., ale nadal wydaje mi się to monstrualnie dużo, zwłaszcza, że sam wstęp, czyli kto, gdzie, jak, kiedy zajął mi jakieś pół strony. Toteż pytam się, czy ktoś nie zna jakiejś dobrej strony, gdzie można znaleźć ciekawe opisy dzieł, albo jakieś wydawnictwa, albumy itd. Obraz to Powrót syna marnotrawnego Rembrandta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podam Ci strony z opisem, ale powiem jak możesz zwiększyć ilość tekstu.\

1. Znajdź informacje o Rembrancie, napisz o nim (i jego twórczości, życiu) tak z pół strony.

2. Sprawdź w jakim czasie żył, jaka to była epoka co można o niej powiedzieć, jacy inni artyści wtedy tworzyli (kolejne pół strony)

3. Technika wykonania obrazu: czym się inspirował tworząc go, jakich farb wtedy używano, jak wtedy postrzegano jego twórczość, symbolika obrazu, ukryte przesłania, interpretacja - postaraj się znaleźć jak najwięcej aspektów które mógłbyś poruszyć (tu powinny wyjść ze 3 strony bo dobrze byłoby gdybyś sam znalazł o nim jak najwięcej informacji.

4. Wypisz sobie w jakimś brudnopisie w podpunktach o czym mógłbyś znaleźć i podać jeszcze informacje.

5. Jak już bardzo chcesz mieć te 8 stron to "lej wodę" ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czy człowiek może pozostać ludzki w nieludzkich czasach"? "Człowieczeństwo - powód do dumy czy zniewaga"? Poza tym, gdybyś potrzebował jakiegoś poważniejszego historycznego ugruntowania tematu(a nie tylko literackiego) to daj znać, poszukam i popytam.

Hm, zastanawiam się, czy koniec kwietnia to nie jest trochę późno jak na pracę na ustną maturę z języka polskiego? :P

Na naukę nigdy nie jest za późno :smile: A teza nie może być pytaniem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na naukę nigdy nie jest za późno smile.gif A teza nie może być pytaniem...
Ano nie może. Ale też głupio by było, gdybym ci sugerowała moją opinię w tym temacie. Dlatego też podałam ci pytania dotyczące tematu, o których pomyślałam, a odpowiedz sobie na nie sam, opierając się na lekturze i własnych poglądach ;] Poza tym, mój drogi, aby przedstawić jakąś tezę i ją obalić lub podtrzymać, potrzebne są argumenty i kontrargumenty, czyli wypadałoby zacząć przemyślenia od takiego zdania, z którego wynika od razu teza i kontrteza, czyż nie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na przekrój bibliografii nasuwają mi się najprostsze wnioski:

- Masz tutaj przedstawicieli literatury z różnych części świata (Rosja, USA, Japonia - właśnie, dlaczego nic polskiego!? ;))

- Podane przez Ciebie pozycje powstawały w różnym czasie (zwróć uwagę na daty pierwszych publikacji tych tytułów).

Czyżby groza towarzyszyła nam zawsze i wszędzie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko. Czy jest na forum ktoś na tyle miły, by podać mi jakieś utwory literackie nie posiadające tytułu? Nie musi być literatura polska, choć na tej zależałoby mi najbardziej.

Pozdrawiam

Radziłabym poszukać w literaturze średniowiecza. Tam większość utworów nie była podpisywana, bo ludzie tworzyli nie dla sławy, ale ku chwale Bożej.

Przykłady? Tak na szybko to "Bogurodzica", nie jestem pewna czy nie "Legenda o św. Aleksym", "Pieśń o Rolandzie".

Do czarna175555:

To napisz, że groza w literaturze jest obecna od zawsze, w każdej epoce pojawiają się takie utwory. Zwróć uwagę na to dlaczego autorzy literaccy używają tego elementu świata przedstawionego. Czyli, że służy on kreacji atmosfery strachu. Ludzie czytający takie utwory odczuwają silne emocje z tym związane, często są obecne bardzo obrazowe opisy.

Jeżeli już piszesz o scenach mordu, też to zanalizuj. Napisz czy te mordy mają jakąś wyższą ideę, czy mają sens, czy też jedynie mają na celu zaspokojenie jakiś prymitywnych instynktów oprawców.

A tak we wstępie możesz ująć, że w literaturze grozy często występują właśnie postacie fantastyczne, że fabule często towarzyszy aura tajemniczości, co właśnie fascynuje czytelników.

Masz ciekawy temat, naprawdę można coś ciekawego na ten temat napisać. Sama mam temat o wampirze w literaturze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę znaleźć rozwiązania symboli dla obrazu Rembrandta "Powrót syna marnotrawnego". To znaczy wiem, że symbolizuje miłosierdzie, to że miłość wszystko wybaczy i inne rzeczy wynikające z powiązania obrazu z biblijną przypowieścią. Ale chodzi mi o takie drobne symbole, jak na przykład to, że jeden z sandałów syna nie jest założony. Czy zna ktoś źródła, gdzie takie drobne szczegóły są opisywane?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko. Czy jest na forum ktoś na tyle miły, by podać mi jakieś utwory literackie nie posiadające tytułu? Nie musi być literatura polska, choć na tej zależałoby mi najbardziej.

Pozdrawiam

Radziłabym poszukać w literaturze średniowiecza. Tam większość utworów nie była podpisywana, bo ludzie tworzyli nie dla sławy, ale ku chwale Bożej.

Przykłady? Tak na szybko to "Bogurodzica", nie jestem pewna czy nie "Legenda o św. Aleksym", "Pieśń o Rolandzie".

Dzięki. Macie jeszcze jakieś pomysły? Mam z tym, kurczę, problem :sad:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Muszę poprowadzić lekcję na j. polskim. Na szczęście mam w miarę dobry temat, a mianowicie gry komputerowe. Niestety pani zastrzegła sobie, że nie można czytać z kartek całą lekcję(czyli ma to trwać około 35-40 min). Co byście mi zaproponowali? Ja planuję przynieść kilka gier i wydrukować screeny z tych starszych gier, i porównać je z tymi najnowszymi. Macie jeszcze jakieś pomysły?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhm... Dobra no to radziłbym przygotować prezentację na komputerze, a potem w szkole wyświetlić przy pomocy rzutnika.

Co do tematu, to radziłbym wpierw zacząć od pierwszych gier, a potem opisać maszynki na których się kiedyś grało do tego pokazać współczesne( Amiga itd.). Potem zrobić porównanie i pokazać, jak wiele się zmieniło dotychczas, powiedzieć tu o zmianach w grafice np. od starego directx do nowego i co potrafi. Pokaż też nowoczesne kontrolery, które pomagają w grze. Wypadałoby jeszcze znaleźdź kilka artykułów, które pokazuję gry komputerowe w prawdziwym lepszym świetle, bo często tzw. ,,fachowcy" ględzą tylko o szkodliwości.

To by było na tyle.

PS. Nie pokazuj screenów z walką i lepszymi efektami rozwałki, bo możesz liczyć na gorszą ocenę. Nauczyciele są na tym punkcie przewrażliwieni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam, i szukam, i nie mogę znaleźć, może ktoś z Was zna odpowiedź na to pytanie - otóż, czemu państwa takie jak Australia, Nowa Zelandia, Kanada (bogate państwa i byłe kolonie Wielkiej Brytanii) choć mogłyby mieć prezydenta - zmiana systemu prawnego, konstytucji, załatwienie formalności, etc., to czemu tego prezydenta mieć NIE CHCĄ? Czemu cały czas zostają pod opieką królowej Elżbiety II i Wielkiej Brytanii?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...