Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty humanistyczne

Polecane posty

Film - ponad wszelką wątpliwość "Ludzkie Dzieci" (Children of Men). Jest też serial "Jeremiah", ale go nie oglądałam, więc nie mogę go polecić z ręką na sercu przysięgając, że się może przydać ;)

Jeśli chodzi o sztukę, do głowy przychodzi mi przede wszystkim BOSCH. I BOSCH. I jeszcze trochę BOSCHa. Także: "Sąd Ostateczny" Rubensa, Rogiera van der Weydena, Michała Anioła i chyba najbardziej znany - Memlinga*. Może także "Krzyk" Muncha. Z nowszych radzę poszukać w zbiorach pana Z. Beksińskiego.

Gry związane z apokalipsą - także Darksiders.

Jeszcze z książek: Narrenturm ;) A poza tym 4-tomowa paragrafówka "Wojownik Autostrady" Joe Devera. Dodatkowo - II "część Siewcy Wiatru" - 2-tomowy "Zbieracz Burzy"

w wielkim skrócie: w obydwu książkach głównym bohaterem jest Abaddon. W "Zbieraczu Burzy" dostaje zadanie wbicia swojego miecza zniszczenia w Ziemię.

* choćby dlatego, że ma fascynującą historię, naprawdę warto o tym ołtarzu pocztyać ;>

EDIT: Szadole, "Jestem Legendą" to tylko marna podróbka "Wielkiego Solo Antona L."

tylko z innymi ludźmi, z zombiakami, wybuchami i salutowaniem do amerykańskiej flagi, do tego odarte z całej pointy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dodatkowych pozycji to - jakby coś - sugerowałbym rozpatrzenie, z gier, obu części Left 4 Dead, z serialu Walking Dead :) (w obu wypadkach apokalipsa zombie została pokazana trochę inaczej ;]), a z filmu Jestem Legendą, Księga Ocalenia, Pojutrze... wszystko w mniejszym bądź większym stopniu kręci się wokół końca cywilizacji ^_^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film "Droga" :

http://www.filmweb.pl/film/Droga-2009-419050

Nie oglądałem ale podobno dobry.

Z muzyki:

1. Ayreon, płyta pt "01011001", głównie utwory:

- The Fifth Extinction (tekst po ang.)

- The Sixth Extinction (tekst po ang.)

2. Threshold, głównie płyty Wounded Land, Clone

http://www.metal-archives.com/albums/Thres...unded_Land/2972

http://www.metal-archives.com/albums/Threshold/Clone/2975

///EDIT właśnie zauważyłem, że film został już wymieniony przez Black Shadow'a :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się zastanowić nad 28 dni/tygodni później. Luźno dałoby się nawiązać do serii Matrixów.

Pierwsze co przyszło mi na myśl, to Melancholia, ale

tam mamy zycie w obliczu apokalisy, a nie po jej dokonaniu się

. Niemniej interpretowanie Triera, to coś z czym sam chętnie bym teraz do matury podszedł :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, ze sie wtracam w wasze humanistyczne pogaduchy, na temat ktorych wiem tyle co nic, bo humanista ze mnie zaden... ale obawiam sie, ze hry komputerowe moga nie zadzialac najlepiej na komisje na maturze. Naprawde. To jest egzamin dojarzalosci, a wiele osob (zwlaszcza tych starszych... takich ktore sa w komisjach :D) nie uwaza grania za... dobre zajecie. Hm, chyba za slabo to ujalem ;)

Tak czy inaczej, przemysl, czy jestes przekonany, ze chcerz uzywac gier jako zrodel.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to inna sprawa. Ja gier nie wrzucałem, a i filmy traktowałem jako niewielki dodatek do całości, 90% to było przedstawianie literatury. Ale temat optiego mi się podoba i myślę, że można na nim fajną prezentację zrobić i to bez gier :) Ogólnie wiadomo, że wszystko lepsze od tematu pokroju "Martyrologiczny obraz Polski w literaturze".

Tak w ogóle idąc na łatwizę, zapewne na to trafiłeś przy researchu, ale wole wrzucić niż żyć w niepewności. Oto i link

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hakken: to zależy od komisji... a ponadto gry będą interesującym wyróżnikiem, odróżniającym tę prezentację od innych. Sam jak rok temu zdawałem maturę miałem temat dość nietypowy (przedstawić język internautów), cytaty miałem w stylu "Twój temat to sóhar zasłużyłeś na póhar LOL" a ich źródłem były strony w stylu fotka.pl, pudelek.pl, babskiswiat.net (:E)... i komisja była zaciekawiona tym tematem, i to bardzo. Tak jakby taki nonsens był ciekawą odskocznią od typowych tematów, których się pewnie przewinęło bardzo dużo (wchodziłem jako jeden z ostatnich).

Myślę że gry mogą być dobrym dodatkiem, trzeba je tylko przedstawić w dobrym świetle, by komisja wiedziała dlaczego znalazły się w pracy - i trzeba ją przekonać co do słuszności wyboru gier nad innymi źródłami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem... Ja bym sie za taki temat nie bral. Zbyt nowy :P

Obawiam sie, ze gdybym mojej polonistce z liceum przedstawil jako zrodlo gre komputerowa, czy cytat z podanych stron to by... bylo ze mna zle :D

Oczywiscie, robienie takiej prezentacji jest ciekawsze, niz po raz 92375^23 interpretacja tych samych wierszy, obrazow i listow. Ale:

- Taka prezentacje latwiej przygotowac ( +/- wiadomo, co ma sie w niej znalsc )

- Latwiej o pomoc, chociazby w internecie ( wystarczy zapytac googl-a, czy zajrzec do ksiazki )

- Komisji latwiej ja ocenic. W sumie, nie wiem na jakiej zasadzie moznaby oceniac prezentacje dot. jezyka internautow.

Nie zebym krytykowal temat i tworcze podejscie do matury, ale mysle, ze bezpieczniej jest robic normalna oklepana prezentacje.

Z ciekawosci zapytam, ile dostales pkt za swoja prezentacje yojo2 ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hakken - też tak na początku myślałem, jednak zdziwiło mnie nieco to, co powiedziała moja polonistka: stwierdziła, że gry dziś są takim samym elementem sztuki jak film czy muzyka, i że jakiś ambitniejszy tytuł może konkurować z dobrym filmem. A polonistka to starsza pani już, nie mówiąc o tym, że jest baaardzo wymagająca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się o gry komputerowe nie obawiał. Świat idzie naprzód a gry komputerowe to bardzo rozpowszechnione medium. Myślę, że jeżeli interesująco przedstawisz temat to zaimponujesz komisji i pokażesz, że dobrze czujesz się właśnie w tematyce komputerowej rozgrywki i z niej czerpiesz/ czerpałeś inspiracje do prezentacji maturalnej o apokalipsie. Ja myślałem, że komiksy to niepoważny element mojej prezentacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO komiksy sa juz na tyle znane i duza ich roznorodnosc sprawia, ze nie balbym sie ich uzyc na maturze, A gry komputerowe maja raczej zla opinie.

Ale to prawda, ze ciekawa prezentacja moze bardziej przykuc uwage komisji przez co bedzie lepiej zapamietana.

Tutaj mozna znalesc klucz, zgodnie z ktorym przyznawane sa punkty, Moim zdaniem, samo wybranie gier komputerowych, jako jednego z glownych zrodel pozbawia kilku punktow, np trudno bedzie do tego dobrac konteksty, komisja moze uznac, ze to slaby material i rowniez odebrac punkt...

Zeby nie bylo, ze jestem jakos bardzo upraty ( no dobra, jestem) czy konserwatywny ( nie jestem ), zrobisz jak uwazasz, ale po prostu przemysl to jeszcze raz ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobisz jak chcerz
AUĆ! Niezły błąd w dziale 'pomoc humanistyczna' :D Jeśli chodzi o gry jako źródła dot. kultury - ależ oczywiście, że nimi są i warto byłoby z nich skorzystać, jednak raczej jako jeden z elementów obok np. książek i obrazów, a nie jako element główny.

Wiem natomiast, że komisja po wysłuchaniu 50x o kreacji bohatera romantycznego w "Panu Tadeuszu" miewa już trochę dość i z zainteresowaniem się przygląda innym prezentacjom. A co uważam za najważniejsze? Wybrać taki temat, który interesuje. Bo wtedy przygotowywanie go, a nawet wypowiadanie się o nim będzie przyjemnością, inaczej - niepotrzebną udręką.

@Hakken: to zależy od komisji... a ponadto gry będą interesującym wyróżnikiem, odróżniającym tę prezentację od innych. Sam jak rok temu zdawałem maturę miałem temat dość nietypowy (przedstawić język internautów), cytaty miałem w stylu "Twój temat to sóhar zasłużyłeś na póhar LOL" a ich źródłem były strony w stylu fotka.pl, pudelek.pl, babskiswiat.net (:E)... i komisja była zaciekawiona tym tematem, i to bardzo. Tak jakby taki nonsens był ciekawą odskocznią od typowych tematów, których się pewnie przewinęło bardzo dużo (wchodziłem jako jeden z ostatnich).
Zgadzam się z oryginalnym podejściem do tematu. Nas szkoła powiadomiła o pół roku za późno o tym, że można sobie samemu tworzyć pytania i musieliśmy wybierać z kilkudziesięciu podanych. Wzięłam "Personifikację zła w literaturze i sztuce", tylko zamiast standardowego szatana wzięłam seryjnych morderców (Dexter, Hannibal, Dekorator [Akunina]). I było super :D

I też miałam 16/20, ale raczej za nerwy+ poglądy (bo mówiłam m.in. o samopostrzeganiu się literackich morderców jako artystów - i przez przypadek się przejęzyczyłam i powiedziałam o seryjnych mordercach 'ci artyści...' :D ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ niziolka

ojno mowilem, ze humanista ta ja nie jestem ;)

i poprawilem :P

I tak uwazam, ze moze to troche nienajlepiej zadzialac na komisje. No ale skoro wyszcy tutaj mowicie, ze jest inaczej, to pewnie macie racje ;) ( nie zebym uwazal, ze wieksza liczba osob popierajacych poglad swiadczy o prawdzowosci tego pogladu, no ale akurat na tym sie nie znam na tyle, zeby sie klocic )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

( nie zebym uwazal, ze wieksza liczba osob popierajacych poglad swiadczy o prawdzowosci tego pogladu, no ale akurat na tym sie nie znam na tyle, zeby sie klocic )
W zupełności się z tobą zgadzam :)

I tak uwazam, ze moze to troche nienajlepiej zadzialac na komisje. No ale skoro wyszcy tutaj mowicie, ze jest inaczej, to pewnie macie racje
Ja też żadną specjalistką nie jestem ;) Wiem natomiast, że takim komisjom naprawdę nudno słucha się ciągle tego samego, opowiadanego bez pasji. Do tego - szeroko pojęta społeczność graczy wydaje się walczyć o to, żeby gry postrzegać nie tylko jako bezmózgie nawalanki dla dzieci, ale jako nośniki kultury nie gorsze, niż film lub książka (od której pewnie niestety są już nawet popularniejsze). A jak ma się to zmienić, jeśli na forum publicznym wstydzilibyśmy się odwoływać do tego, co najlepsze w grach, albo przyznawać do naszych zainteresowań? :)

EDIT:

Hakken -> Ależ polski ustny wystarczy zdać na te 7 punktów, w rekrutacji praktycznie nigdy się nie liczą. A komisja oblewa zwykle te osoby, które albo w ogóle się nie przygotowały, albo nie są w stanie nic powiedzieć, albo ich przygotowanie polegało na użyciu czyjejś pracy (co widać później w nieumiejętności odpowiadania na pytania). Oczywiście - zanim się użyje gier, należy zapytać swojego polonisty, można także poczytać na stronie CKE co jest dopuszczalne do użycia na maturze ustnej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się z Tobą zgadzam i sam bym nie włączał gier do prezentacji maturalnej. Na niektóre osoby gry komputerowe działają jak płachta na byka jako ZUO odciągające młodzież od pożytecznych zajęć typu lektura "Nad Niemnem" czy nauka o układzie pokarmowym żaby. W ogóle ustna matura z polskiego to jakaś kpina i nie zawracaj sobie nią szczególnie głowy. Lepiej się skupić na maturach pisemnych. Jeszcze nie spotkałem osoby, która by nie zdała ustnej z polskiego, a ilość punktów nie jest brana pod uwagę przy rekrutacji na studia. No chyba że coś się ostatnio zmieniło w tej kwestii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, poglady pogladmi, ale wolalbym dostac sie na studia, niz miec satysfakcje, ze uzlem gry komputerowej jako zrodla.

Trafiłeś kulą w płot, bo jeszcze nie słyszałem o uczelni, która przy rekrutacji brałaby pod uwagę jakąkolwiek maturę ustną (polski czy też język obcy). Matura ustna to pic na wodę i wystarczy ją zdać (czyli zdobyć 30% punktów). Jeżeli prezentacja będzie na temat i kolega odpowie na pytania, to nie ma szansy by nie zdał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Jako, że zdaję maturkę w tym roku to chciałbym prosić o pomoc w doborze dzieł literackich. Wybrałem temat:

Topos bohaterskiego umierania w literaturze średniowiecza, romantyzmu i pozytywizmu. Przedstaw na wybranych przykładach.

Problem polega na tym, że ja z epokami nie za bardzo się lubię i nie wiem gdzie co było. Pomożecie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up- Średniowiecze- Pieśń o Rolandzie;

Romantyzm- tu utworów jest od groma np. Sowiński w okopach Woli, Śmierć pułkownika, Konrad Wallenrod, Grażyna;

Pozytywizm- Ogniem i mieczem, Pan Wołodyjowski, Gloria victis. Choć to właściwie nie są dzieła pozytywistyczne (Gloria victis, bardziej), ale innych zbyt wiele nie ma (może troszeczkę Faraon?).

O to Ci chodziło?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także przygotowuje się do pisania pracy na ustną maturę z polskiego i potrzebowałbym małej pomocy. Wybrałem temat ''Rola tytułu w utworach literackich i muzycznych. Omów temat, analizując wybrane utwory'' i zastanawiam się, czy jesteście w stanie podać mi jakieś interesujące przykłady z dziedziny muzyki ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...