Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty humanistyczne

Polecane posty

@up- Wewnętrzna walka bohatera, wyrzuty sumienia, ścieranie się idei (systemów wartości) i wiele innych rzeczy jest dużo ważniejszych, niż zwykły strach przed złapaniem.

Owszem, od biedy można uznać, że zachowanie Rodiona wynika z zagrożenia, ale jest to nieuprawnione spłycanie tej postaci (jak też i całej lektury), które moim zdaniem nie spodoba się pedagogom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję Waszej pomocy.

Na jutro mam zrobić wypracowanie na temat Pamiętnika z Powstania Warszawskiego, jako przykładu poezji lingwistycznej.

Potrzebuję trzech przykładów związków frazeologicznych zawartych w książce, wykorzystywaniu cząstek słów oraz skojarzeń znaczeniowych.

Proszę o pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, to znowu ja. Tym razem mam do Was pytanie, prośbe o pomoc w zrozumieniu mojego tematu na prezentację z polskiego:

Świat po apokalipsie. Omów sposoby kreacji świata przedstawionego w wybranych tekstach kultury

Czyli jak dobrze rozumiem, mam pisać i mówić w stylu "autor przedstawia nam świat za pomocą - i tu wymieniam"? Jeżeli historię świata opowiada nam zwyrodniały NPC, to mamy to uwzględnić w prezentacji? Konkretnie myślę tu o Metro 2033. Mam napisać, ze świat poznajemy za pomocą opowieści bohaterów, którzy są wynaturzeni z cech człowieczeństwa? Historię świata opowiadaja nam ludzie, którzy przeżyli apokalipsę i musieli zejść do stacji metra? Mam odpowiedzieć sobie na pytania: co robi autor żeby wykreować świat, i co sprawia, że widzę świat takim, jakim jest?

I ile slajdów powinna mieć taka prezentacja? Czy mogę uwzględnić jakieś rysunki, koncepcje fanów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym odświeżyć temat, i ponownie zapytać Was o frapujące mnie rzeczy. Ostateczna literatura podmiotu w mojej prezentacji to:

- książka Metro 2033

- Gra komp. Fallout 3

- film "Jestem legendą"

Chodzi mi głównie o porady dotyczące interpretacji samego tematu: "Omów sposoby kreacji świata przedstawionego w wybranych tekstach kultury". To znaczy, że mam się skupić nie tylko na przedstawieniu samego świata, ale również tego, co powoduje, że ten świat poznajemy? Co powinienem powiedzieć o każdym z tych trzech dzieł?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@opti: Spróbuję odpowiedzieć ci na to drugie pytanie.

Moim zdaniem powinieneś, przede wszystkim, znaleźć elementy wspólne dla tych dzieł. Następnie elementy podobne - i je porównać. Możesz również spróbować się dokopać do tego, co zainspirowało twórców do ich wizji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem temat dość podobny, z tym, że ja przedstawiałem sposoby kreacji atmosfery grozy (rozumiem - Ty masz świat apokaliptyczny). Przed analizą utworów potrzebne będzie porównanie środków kreowania typowych dla literatury, filmu (kadr, scenografia) i gier (grafika, muzyka). Postąpiłbyś nieźle, dołączając do bibliografii coś na temat samej techniki działania na wyobraźnie. W moim przypadku był to... podręcznik RPG. A o każdym dziele z literatury podmiotu musisz powiedzieć tyle, żeby słuchacz nie był zagubiony. 2-3 zdania o tym kto jest głównym bohaterem i co doprowadziło do zniszczenia świata.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, mam parę pytań i zastrzeżeń:

@Feainnewedd - obawiam się, że znalezienie motywów, jakimi kierowali się twórcy mojej literatury przedmiotu bedzie trudne, dlatego zrezygnuję z tego pomysłu :)

@...AAA... - o ile w przypadku Fallouta 3 mogę mówić i mówić, to nie bardzo wiem jak wyglądają środki kreowania świata przedstawionego w literaturze. Chodzi np. o długie opisy, przemyślenia głównego bohatera, dialogi bohaterów pobocznych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, matura się zbliża, więc pora przestać się obijać. Zaczęłam już pracować nad prezentacją, a mój temat to: Motyw outsidera w literaturze. Przedstaw różne wizerunki "wyobcowanych", analizując wybrane przykłady. Chciałabym Was proprosić o drobną pomoc, a mianowicie, o podsunięcie jakiejś poezji o tej tematyce. Szukam ciągle ciekawych przykładów, zarówno z prozy, jak i liryki. Jakieś pomysły? A może znalazłoby się coś z dramatu? Nie musi być to lektura, czytać się nie boję, więc śmiało można strzelać przykładami spoza kanonu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ester

Z outsiderem kojarzy mi się Edward Stachura, tylko nie wiem czy nie będzie on za ciężki.

Ja próbowałbym podpiąć pod ten temat "Małą apokalipsę" Konwickiego, może również "Dla honoru organizacji" Piaseckiego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RaxusV

Mam napisać rozprawkę na temat:

Jaką samotność trudniej jest znieść - samotność pustelnika, czy samotność w tłumie?

Potrzebuje przykładów z literatury, na szczęście mam tydzień czasu, więc może przeczytam przynajmniej jedną książkę :).

Proszę o pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DoxtraduS

Jeden z moich ulubionych fragmentów całego dzieła, proszę bardzo ;) . Święty Michał wjeżdżający z buta do piekielnego grodu.

Z oczu mi dłonie zdjął. "Teraz moc wzroku -

Rzekł - wytęż, gdzie mgła po fali się wije

Gryząca, zgęsła w oparów natoku".

Jak przed zjawieniem jadowitej żmije

Stado żab w wodzie nagle się rozprószy

I do dna tonie, i tam w grunt się ryje,

Tak więc tysiączne, skazane katuszy,

Zbiegły przed Jednym przerażone duchy,

Który po Styksie stąpał jak po suszy.

Z twarzy odganiał przygęsłe zaduchy

Wionąc lewicą, ale zdał się zgoła

Nieutrudzony, jeno tymi ruchy.

Więc niebieskiego w nim zgadłem anioła;

Spojrzę na Mistrza, a on znak mi dawał,

Abym stał cicho i pochylił czoła.

O, jakżem pełnym wzgardy go poznawał...

Podszedł do bramy i dotknięciem wici

Otworzył; niky mu przeszkodą nie stawał.

"Niebios wyrzutki, sromotą okryci -

Rzekł przestępując próg okropnej parni -

Czym się ta krnąbrność w sercach waszych syci?!

Przecz owej Woli stawacie niekarni,

Której zamiarów żaden nie umorzy,

A tylko własnej powiększa męczarni?

Przecz się buntować konieczności bożej?

Próbował Cerber: ku wiecznej przestrodze

Kark ma i gardziel zdarte do obroży".

Rzekł i powracał po błotnistej drodze,

Na nas nie patrząc zgoła, z miną człeka,

Którego wcale inna troska głodze

Niźli o tego, co jej chciwie czeka;

A myśmy weszli skróś czarnego wzwodu,

Czując, że można nad nami opieka.

Już nam gwałt niczyj nie wzbraniał przechodu,

A ja, com ciekaw był przekroczyć progi

I poznać wreszcie treść krwawego grodu

Boska Komedia, Pieśń IX 73-108. Możesz uciąć pierwsze dwie albo ostatnie dwie zwrotki, zależnie od potrzeby własnej ;) . Wydaje mi się, że tak czy tak stanowi to zgrabną całość. Jeśli potrzebujesz przypisów, daj znać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RaxusV - myślę, że dobrym pomysłem byłoby zajrzenie do literatury romantyzmu - w niej właśnie częstym motywem jest, że główny bohater samotnie staje w obliczu zła całego świata (czy coś w tym guście ;)). Pierwszą lekturą, jaka mi przyszła do głowy, są "Cierpienia młodego Wertera" Goethego - to jest o takim wrażliwym introwertyku, który nie potrafi się odnaleźć w społeczeństwie wśród jego konwenansów, a do tego zakochuje się nieszczęśliwie. Mam nadzieję, że to będzie dobry przykład takiej "samotności w tłumie". :)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RaxusV Nie chcę tu palnąć głupoty, ale wydaje mi się, że całkiem niezłym przykładem człowieka samotnego w tłumie, byłaby historia Scrooge'a z "Opowieści Wigilijnej". Co do samotności pustelniczej, to jedynym, co mi teraz przychodzi na myśl, jest pijak z którejś tam planety z "Małego Księcia". Oczywiście nie jest wprost napisane, dlaczego pił, jednak jest tam taka kwestia (cytuje z pamięci, więc nie wszystko może być do końca zgodne z oryginałem, ale wymowa przesłania się nie zmienia ;)):

Mały książę: Dlaczego pan pije?

Pijak: Żeby zapomnieć.

Mały książę: A o czym?

Pijak: Że się wstydzę.

Mały książę: A z jakiego powodu?

Pijak: Że piję.

Tutaj oczywiście można się doszukiwać różnych podtekstów o podłożu moralnym, ale wydaje mi się, że jednym, jeśli nie najważniejszym, będzie właśnie samotność tego człowieka i problem, z którym sam nie może sobie poradzić.

Cóż, to rozprawka, więc masz duże pole manewru. Mam nadzieję, że nieco pomogłem i życzę powodzenia ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mi przydałaby się pomoc ;] Mam za zadanie, napisać przemówienie na temat muzyki disco polo, w którym mam podać argumenty przeciw tej muzyce. Co gorsza przemówienie ma być napisane tak, jakbym przemawiał do dzieci! O zgrozo, strasznie niewygodny temat... Byłbym wdzięczny gdybyście podali mi jakieś opinie krytyków, na temat niskiej wartości tejże muzyki, czy coś w tym rodzaju. Wszystko się przyda i z góry dzięki ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO najwięcej ugrasz jak ujmiesz to w ten sposób, że w tej muzyce nic nie ma - ani ona fajnie nie brzmi, ani teksty niczego nie niosą etc. Na zasadzie przeciwwagi możesz wskazać bardzo bogaty w brzmienie rock i okolice, jeśli celujesz w tekst to pewnie jakiś ambitniejszy rap. Jakbyś chciał się powołać na jakiś autorytet to możesz mieć problem, bo raczej się na takie tematy nie wypowiadają :P .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up Tak tylko najgorsze jest to, że moja szanowna pani profesor, przykazała, aby podać przykłady z bajek (!), gier, czyli ogólnie wszystkiego tego, co dotyczy dzieci. Fatalna sprawa, ale mimo wszystko dzięki ;]]]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Glovis- Rzeczywiście, trudno coś konkretnego znaleźć, każdy uważa disco polo za kicz i tyle, żadnych szczegółowych analiz. Co najwyżej, są dość ogólne artykuły.

Nie wiem, czy Ci się to na coś przyda, ale podam parę linków: klik, klik i klik. Oraz coś na temat tekstów: klik.

P.S. A co mają wspólnego gry z disco polo (doprecyzuj)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up No nie wiem, ale ona to ujęła w ten sposób, że jeśli mamy napisać przemówienie, to musi ono być skierowane do dzieci, po prostu do dzieci, czyli coś w stylu np. "A myślicie, że Wilk i Zając słuchali disco polo". Nie mam bladego pojęcia jak to napisać, miałem z tym ostre zgrzyty przez ferie a najgorsze jest to, że wciąż nie rozwiązałem problemu ;[ A za linki dziękuję i na pewno się przydadzą ;]]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RaxusV

Proszę o pomoc

Mam napisać rozprawkę :

Na podstawie przykładów z literatury, udowodnij że fascynujący rozwój techniki ma swoje dodatnie i ujemne strony.

Rozprawka niby banalna, ale brakuje mi kilku przykładów z literatury. Na razie mam "Wesele" Mrożka i "Jak ocalał świat" Lema. Chciałbym znać więcej przykładów z literatury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...