Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty humanistyczne

Polecane posty

Witam. Muszę napisać do szkoły referat o książkach tolkiena tak ogólnie . Opisać Władcę Pierścieni , Hobiita i te inne powieści. Spróbować znależć powiązania pomiędzy nimi i jakoś ciekawie to wszystko zredagować .

Tu mam prośbę do Was. Czy znacie może jakieś strony , z których mógłbym zebrać potrzebne mi informacje. Bardzi proszę o pomoc. Pzdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szukałeś w Googlach?

http://www.tolkien.com.pl/ - tu jest oficjalna stronka dotycząca twórczości Tolkiena.

http://www.wladca.pl/ - tu małe co nieco o Władcy Pierścieni

http://www.tolkien.com.pl/ennorath/index.php - encyklopedia wiedzy o Śródziemiu

Polecam także zajrzeć na lotr.wikię, i samą wikipedię - tam także powinieneś znaleźć dosyć sporą liczbę informacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisać Władcę Pierścieni , Hobiita i te inne powieści. Spróbować znależć powiązania pomiędzy nimi i jakoś ciekawie to wszystko zredagować .
Zastanawiam się, czy nie wystarczyłoby po prostu raz a dokładnie przeczytać te książki? Bo jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że można nie znaleźć samemu tych powiązań :P Poza tym - co rozumiesz przez 'i te inne powieści'? Silmarillion, Zaginione Opowieści, Niedokończone Opowieści?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamięta ktoś jeszcze mój wcześniejszy post? :)

Chodzi o prezentację maturalną, dla przypomnienia:

Matura już/dopiero za rok. Na lekcji j.polskiego muszę zaprezentować... ustna prezentację maturalną max. 10min (wraz z pytaniami od nauczyciela czy coś...).

Mój temat to: "Adam Mickiewicz jako kolorysta - omów teksty poety, w których twórca próbuje malować słowami'

W czym rzecz. Proszę osoby, które już mają za sobą lub po prostu robiły tego typu prezentację o pomoc. Nie wiem jak się do tego zabrać, od czego zacząć czym się wspierać itd.

Mój termin już minął i mam jedynkę, ale mogę bez problemu poprawić na lepszą ocenę kasując tym samym "buta". Jest to dla mnie bardzo ważna sprawa, która nie daje usnąć (niecałe 2 miesiące do końca roku).

Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi, sugestię, za wszelką pomoc. :)

Teraz, gdyż bibliografię już mam, potrzebuję planu wypowiedzi/prezentacji. Ktoś jest w stanie mi pomóc?

Wiem, że będzie coś w stylu:

O A.M.

-info

Definicja kolorysty i jakiś tam wstęp/lanie wody

Pan Tadeusz - opracowanie

*inwokacja:

-info

-geneza/kolory

*burza:

-info

-geneza/kolory

Sonety krymskie:

-info ogólne

-geneza i powstanie

*Stepy akermańskie

-info ogólne

-geneza i kolory w dziele

*Burza

-info ogólne

-geneza i kolory w dziele

teraz kwestia tego jak to poukładać odpowiednio i co dać na zakończenie prezentacji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wykazać synestezję/imprezjonizm poety na podstawie konkretnych tekstów. To prosty temat i nie powinieneś mieć z tym problemu. Najłatwiej to zrobić na podstawie jakiejś liryki krajobrazowej. Sonety krymskie nadają się do tego idealnie. Inwokacja też.

O A.M.

-info

Definicja kolorysty i jakiś tam wstęp/lanie wody

Nie nie nie. Na początek potrzebujesz tezy badawczej. W Twoim przypadku będzie to i tak parafraza tematu, czyli coś w stylu "teksty Adama Mickiewicza jednym z najwyraźniejszych przykładów zastosowania kolorów w polskiej literaturze" czy jakoś tak. Wybełkocz tę tezę dodając, że postarasz się to udowodnić na przykładzie konkretnych tekstów. Definicję kolorysty i krótkie info o A.M. możesz też wpleść, pamiętając, by odnosiło się to do tematu.

Twoja literatura podmiotu i kolejnośc jej omawiania jest poprawna. Powiedz mi tylko, co to jest ta pierwsza "burza"? Część "Pana Tadeusza" (nie czytałem, więc szczegółów nie znam:p)?

Sonety krymskie mógłbyś omówić równie dobrze wszystkie, ale dobrze, że wybrałeś akurat te dwa. Co nie zmienia faktu, że nie wydaje się, by omawianie "genezy" każdego z utworów było konieczne - wzmianka o krymskiej wycieczce Mickiewicza może się przydać, ale temat tego nie wymaga. Skup się raczej na przekonującym udowodnieniu, że w tych utworach występuje wyraźna gra kolorami. Mogą Ci się do tego przydać cytaty - mam nadzieję, że oddając bibliografię wpisałeś w "materiałach pomocniczych" "kartkę z cytatami"? ;>

O ile literatura przedmiotu musi się zgadzać z tym, z czego korzystałeś tylko w teorii, to spodziewaj się pytania o jedną z pozycji. Najczęściej brzmi ono "w jaki sposób książka ::jakaśtam:: pomogła ci przygotować się do prezentacji?". Należy po prostu zadbać, by z każdą pozycją, i literatury podmiotu, i przedmiotu, być zaznajomionym.

I w ten sposób masz gotową prezantację na następny rok i min. 15 pkt. zapewnione. ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę opóźniony ten post, ale... dzięki wielkie dla wszystkich, którzy mi pomogli. Zaliczyłem prezentację na 4, a to dlatego, że zjechałem z tematu podczas omawiania Sonetów. Mimo to jestem z siebie zadowolony, bo wystarczą małe poprawki i mam maturę ustną zdaną ;D

Dzięki jeszcze raz!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w pierwszej klasie liceum o profilu humanistycznym. Dzisiaj polonistka zadała nam wypracowanie(na za dwa tygodnie)na 4 wybrane przez nas tematy zaczynające się od "Jeśli...", "Na przekór...", "I tak oto..." i "Tymczasem...". Obawiam się, że nie rozumiem do końca pojęcia "wypracowanie", czy to jest po prostu inna nazwa eseju? O jakich rzeczach powinienem jeszcze pamiętać pisząc takie prace? Proszę was o pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nidługo muszę wybrać jakiś temat na maturę ustną. Proponowane na liście tematy są nudne więc wolałbym zrobić jakiś własny temat, lecz nic konkretnego nie przychodzi mi do głowy, zwracam się o pomoc i propozycje jakiś tematów związanych z literaturą fantastyczną. Chodzi mi głównie o klimaty miecze, magia, smoki itd. Będę bardzo wdzięczny za każdą propozycję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem coś w stylu,

Motywów występujących w literaturze fantasy, - wiadomo bardziej rozbudowane ale to była mysl przewodnia.

Polecam ten temat jak fantasy się interesujesz. Literature znajdziesz super , chocby Sapkowski, a skoro się tym interesujesz to i pracy jakoś pisac i uczyc sie nie bedziesz musiał.

Obawiam się, że nie rozumiem do końca pojęcia "wypracowanie", czy to jest po prostu inna nazwa eseju? O jakich rzeczach powinienem jeszcze pamiętać pisząc takie prace?

http://pl.wikicomo.org/Jak-napisa%C4%87-wypracowanie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nidługo muszę wybrać jakiś temat na maturę ustną. Proponowane na liście tematy są nudne więc wolałbym zrobić jakiś własny temat, lecz nic konkretnego nie przychodzi mi do głowy, zwracam się o pomoc i propozycje jakiś tematów związanych z literaturą fantastyczną. Chodzi mi głównie o klimaty miecze, magia, smoki itd. Będę bardzo wdzięczny za każdą propozycję.
Pamiętaj, że nawet jeśli do wyboru masz tylko oklepane tematy, spróbować wydobyć z nich coś nowego, bo komisja, która nie musi słuchać o tym samym 20x, jest naprawdę wdzięczna ;)

Sama wzięłam raczej mało fantastyczny temat - 'Personifikacja zła w literaturze i sztuce', jednak przerobiłam go ze standardowego tematu i szatanie na taki o seryjnych mordercach ;)

Jeśli interesujesz się sci-fi, możesz np. napisać o motywach religijnych w Diunie (pojawia się tam np. biblia Katolicko-Protestancka), albo 'odwołania do kultury popularnej w książkach z serii "Świat Dysku".

Interesujące mogą być związane z podróżą zwykłego człowieka w świat fantastyki jak np. 'Fantastyka - podróże w czasie'(np. Jankes na dworze króla Artura :) ) albo 'podróże po światach' (np. Narnia).

Gdybyś napisał, które książki fantastyczne lubisz najbardziej, albo jakie tematy związane z fantastyką już macie, byłoby łatwiej ci pomóc ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dot. języka angielskiego. 2 lata uczyłem się w prywatnej szkole, najpierw Elementary, później Pre intermediate. Uczyłem się bardzo (na prawdę bardzo) dobrze, więc teraz zamiast iść na intermediate, przeskoczyłem na upper intermediate. Chciałbym jednak trochę się sam pouczyć słownictwa i gramatyki z intermediate. Jakie zagadnienia polecacie?

I upper intermediate to odpowiednik B2 w CEF mam rację?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej, żeby było to coś w co można jakoś wpleść Władcę Pierścieni, Wiedźmina czy np. Legendę Drizzta. Tego typu klimaty. Sci-fi raczej nie specjalnie...

No cóż, ja to zrobiłem następująco: wybrałem z listy temat ''Rola fantastyki w literaturze'', ale zamiast wybrania oklepanych "Dziadów'' opracowałem 3 pozycje Stanisława Lema i ułożyłem prezentację z krótką notką biograficzną Lema, krótkim streszczeniem tych 3 tytułów i opisem charakterystycznych zabiegów stosowanych przez Lema. Po prezentacji trwającej 6,5 minuty dzięki ograniczonej do lektur wiedzy polonistek dostałem zaledwie jedno pytanie: ''Dlaczego taki temat?'' = łatwe 20 punktów. Wydaje mi się, że podobnie możesz zrobić z Tolkienem albo Sapkowskim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dotyczące romantyzmu w Anglii - podręcznik szkolny mówi, iż zaczął się w roku 1800, kiedy to Wordsworth opublikował przedmowę do drugiego wydania swoich "Ballad Lirycznych", natomiast opracowania lektur i epok mówią, iż romantyzm w Anglii zaczyna się wraz z twórczością Szekspira... Kto ma rację?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę z jakże bogatych lekcji j. polskiego, to Shakespeare był w Anglii prekursorem tej epoki, a problem z datą u nich jest tego typu, że romantyzm powoli sobie od czasów Wiliama ewoluował i nie miał takiego gwałtownego charakteru jak w większości Europy, czyli połączenia z jakimiś rewolucyjnymi ruchami, czy też uznawanymi za przełomowe dziełami.

Ostatecznie przyjęta wersją u mnie była jeszcze inna, mianowicie padło na "Pieśni Osjana", które wydano chyba jeszcze przed 1800, ale czy nie był to wynik uporu pewnego kolegi to pewności nie mam. Temat taki, że której opcji by nie wybrać to z każdej się można wybronić:) Może poratuje jeszcze jakaś osoba bardziej światła w tej tematyce, niż tylko moje mgliste wspomnienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Potrzebuję małej pomocy dotyczącej motywu powstania świata w sztuce. Mam wypisać kilka przykładów literatury, obrazów, fresków, filmów i itd. które powstały na podstawie/zawierają ten motyw. Niestety mam tylko dwa freski ("Bóg, Ojciec, Stworzyciel" i "Stworzenie człowieka) oraz wiersz "Świat" Twardowskiego. Czy ktoś może podać jeszcze jakieś przykłady???

PS: Post aktualny do godziny 19:00 :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakiś utwór mitologiczny.

Edda Starsza - kosmogonia skandynawska.

Odyseja kosmiczna 2001- film Kubricka.

Księga Rodzaju

Theogonia Hezjoda- grecka i Przemiany Owidiusza-grecka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat na maturę ustną: "Magia i fantastyka we współczesnej literaturze fantasy. Omów na wybranych przykładach"

Wybrałem takie lektury:

Saga o Wiedźminie+opowiadania A.Sapkowskiego

Trylogia Husycka Sapkowski

Trylogia Czarnego Maga T. Cannavan

Kosiarz, Złodziej czasu Pratcheta

Harry Potter I-VII

Rytuał Dusan Fabian

Podajcie jeszcze inne propozycje lektur. A i jeszcze lektury przedmiotu, które można wykorzystać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...