Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty humanistyczne

Polecane posty

Tak jak mój przedmówca mam problem z prezentacją maturalną z polskiego.

Piszę prezentację na temat fantastyki w literaturze. I mam pytanie może ktoś ma konkretne wiadomości o Pikuliku-wydrwigrosiku. Szukałem w Googlach, ale ni chu chu.

Za pomoc z góry dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Margrabia -> z pewnością pomogłoby, gdybyś napisał, skąd w ogóle wziąłeś tę nazwę. Pełny tytuł pracy, z czym dokładnie masz problem, a także co już zrobiłeś - również zwiększy twoją szansę na otrzymanie odpowiedzi ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widzę, że nie jestem w tym wątku jedynym maturzystą ;P

Szukam jakiegokolwiek klucza do zrozumienia treści "Elegii rzymskich" (Goethe), a dokładniej to elegii VI. Jakieś opracowanie, geneza, cokolwiek. To samo przydałoby mi się do utworu "Tkacze" (H. Heine).

Proszę o pomoc, już w środę muszę złożyć bibliografię i chciałbym ją uzupełnić o kilka pozycji właśnie z literatury przedmiotu.

Będę ogromnie wdzięczny za pomoc!!! :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam prośbe o wyjasnienie dokladne i jane znaczenie slowa "epicki" chce miec pewnosc , ze na prezentacji maturalnej bede wiedzila co gadam. Konkretnie potrzebne mi to do omowienia epickiego opisu pojedynku Hektora z Achillesem w Illiadzie oraz do omowienia epickiego opisu bitwy w Panu Tadeuszu (bitwa z Rosjanami pod koniec juz)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie znaczenie słowa się zmienia, ale to "nowe" znaczenie nie jest na razie prawidłowe. W wypadku tych dzieł literackich zastosowanie słowa "epicki" jest tradycyjne, dlatego jeszcze zobacz to: http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Epika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej, ale trochę spłycasz temat. IMO powinno się dużo poświęcić podobieństwom i różnicom obydwu utworów (i nie tylko, podanie innych przykładów utworów epickich, także jest wskazane). No, ale nie będę prowadził Cię za rączkę. Sprawdź jeszcze takie pojęcia jak epos, epopeja (w tym epopeja narodowa), poemat epicki. Podam Ci jeszcze dwa linki: klik, klik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myslę, że to porównanie i podanie innych przykładow raczej odpada ponieważ to jest już poza celem mojej pracy, ja mam omowić wykorzystanie i sposoby kreacji motywów batalistycznych w opowiesciach epickich. Wiec raczej kazda lekture omawiam osobno i chyba nie ma potrzeby ich porownywac

edit: z Twojego linku:

"Kto opowiada? Narrator

O czym opowiada? O świecie przedstawionym

W jakim celu opowiada? By wyrazić jakąś ideę, myśl

W jakiej formie opowiada? W opisie lub opowiadaniu"

mam omowic same epickie opisy bitew wiec po co mowic o np swiecie przedstawionym skoro tyczy sie on calego utworu, co nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie jeszcze odnosnie prezentacji maturalnej z J Pol. mianowicie: te pytania ktore zada mi komisja beda raczej dotyczyly tematyki mojego tematu? Bo jutro mam prezentacje i np nie znam tak dobrze calego Potopu (przeczytalem oczywiscie ale dawno i prawie nie pamietam) a jedynie pol do momentu oblezenia Jasnej Gory bo tego bezposrednio tyczy sie moja prezentacja. Wiec komisja raczej nie zadaje "suchych" pytan ze znajomosci jekiegos utworu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jedynie pol do momentu oblezenia Jasnej Gory bo tego bezposrednio tyczy sie moja prezentacja. Wiec komisja raczej nie zadaje "suchych" pytan ze znajomosci jekiegos utworu?

Niekoniecznie, jednak może to zrobić... Wielkim błędem było wpisywanie całego Potopu do bibligrafii, jeśli Twoja praca dotyczy tylko połowy. Mogłeś wybrać i wpisać tylko ileś tam konkretnych rozdziałów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz bardzo to mnie nie pocieszyliscie. Ale jak na polonistka tlumaczyla to odnioslem wrazenie, ze tak jest tylko w przypadku literatury przedmiotu a, ze w literaturze podmiotu dajemy cale utwory

edit:

1. Mam jeszcze pytanie bo w ksiazce Wladca pierscieni Powrot Krola Aragorn poszedl sciezka umarlych i potem jak juz z nimi odbil flote przed wyruszeniem do Mnas-Tirith powiedzial im, ze dopelnili przysiegi i ich dowodca ( albo Aragorn nie pamietam) zlamal wlocznie na kolanie i nieumarli odeszli. Mialem takie wrazeni, ze nie poszli z nim do Minas-Tirith... To jak w koncu bylo?

2. I czy hobbici po powrocie do Shire zastali je z rojnowane a wnim Sarumana ktory je niszczyl?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwolniono wielu jeńców i niewolników, wśród których nie brakowało Gondorczyków pojmanych w czasie łupieżczych wypadów; wkrótce też zgromadziło się mnóstwo ludzi z Lebennin i Ethiru; przybył Angbor z Lamedonu prowadząc tylu jeźdźców, ilu zdołał zebrać.
Po prostu Aragorn pozbierał trochę wojska po drodze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Dzieki, pomogles mi. Pamietalem ten fakt troche przez mgle i nie mam teraz dostepu do ksiazki i jakos nie moglem uwierzyc aby film dopuscil sie az takiego przeinaczenia, ze nieumarli jednak nie przybyli z Aragornem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zrobiłem prezentację multimedialną na Wiedzę o Kulturze o grach komputerowych (tak, to też część kultury), tylko nauczycielka kazała mi do niej dodać jeszcze poszczególne opisy jakichś gier, np: Wiedźmin 2, że ta gra zrobiła furrorę, nawet głowy państw się nią zainteresowały itp. No to ładnie opisałem Wieśka, że pozwala poznać dawną kulturę polską, jak dawni Polacy żyli, ubierali się, archaizmy, dawny język, że fabuła jest dojrzała i poważnych wyborów dokonujemy itp. Ale mam problem, bo nie wiem, jakie jeszcze mogę gry opisać.

W związku z tym mam pytanie:

Jakie gry są "dojrzałe", z dojrzałą fabułą, mogą mieć walory edukacyjne, mające wpływ na kulturę jak, np: Wiedźmin?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwala poznać dawną kulturę polską, jak dawni Polacy żyli, ubierali się

No z tym to byłbym ostrożny, to przecież w ogromnej części zmyślone fantasy :P

Co do dojrzałej fabuły... Gry, które pod względem klimatu, atmosfery, świata przedstawionego i historii dorównują ambitnym filmom, czy nawet książkom, to bez wątpienia BioShock, Heavy Rain, Mass Effect (growy odpowiednik Gwiezdnych Wojen). Co do wartości edukacyjnych - hm... Gry to twory interaktywne, więc trudno wpleść edukację w formie innej niż w typowych grach edukacyjnych :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...