Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty humanistyczne

Polecane posty

Hm, może mi pomożecie, bo pytałem się wujka Google, ale jego patent na szukanie w tym wypadku się nie sprawdza ;) Dostałem takie pytanie z metodyki pisania tekstów fil. - kto był więźniem własnego języka? Kojarzy się to wam z czymś? Wiecie może o kogo chodzi? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź, ale koniecznie dzisiaj ;] I w miarę szybko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm. Albo chodzi o jakichś pisarzy, którzy posługują się bardzo charakterystycznym stylem, albo o człowieka ogólnie. Człowiek jest w pewnym sensie więźniem własnego języka, bo bez jego znajomości i ciągłego rozwijania, tworzenia nowych nazw dla nowych zjawisk i rzeczy nie ma zbytnio szans na sprawne funkcjonowanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na Sokratesa. Po pierwsze - z powodu swojego niewyparzonego języka został zmuszony do wypicia cykuty. Z drugiej strony - przez to, że nie miał w zwyczaju wykorzystywać swojego języka do zapisywania swoich wywodów, znamy je tylko dzięki Platonowi. No i może trochę Marcin Luter, który głosił, że Pismo Święte powinno być tłumaczone na języki narodowe - został zamknięty (bo nie uchronił go list żelazny) w domu szlachcica i tam w ukryciu tłumaczył na niemiecki Pismo Święte (choć o ile się nie mylę, głównym przedstawicielem idei Pisma Świętego w języku narodowym był Jan Hus). Może też Thomas Moore, który obiecał królowi Henrykowi VIII, że do końca nie powie o nim nic złego w sprawach publicznych i prywatnych, ale żąda prawa pozostawienia mu wolności sumienia. I tak go oskarżono i ścięto po wyciągnięciu z Tower.

Nie wiem też, czy to pomoże w poszukiwaniach konkretnych osób, ale w starożytności grecki był językiem kultury i wszelkich poważniejszych dysput, łacina była językiem 'codziennym'.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zbyt wiele jest konkretnych, jednostkowych przypadków osób, które można by nazwać więźniami własnego języka wśród filozofów i pisarzy, żeby wymienić tylko jedną... Chyba, że na zajęciach omawiane były jakieś osobistości i z nich musisz wybrać, Black? :P

Jeżeli nie, to ja obstaję przy tym, co napisałem w poprzednim poście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że na zajęciach omawiane były jakieś osobistości i z nich musisz wybrać, Black? :P
Nie, po prostu nasz wykładowca lubi czasami zadać coś z czapy a to jedno z tych prac właśnie ;) Problem w tym, że na innych zajęciach to z racji kierunku od groma mieliśmy już filozofów zaczynając od jońskich filozofów przyrody przez Platona, Sokratesa do Piotra Abelarda, Tomasza z Cougne ("kąż", tak przynajmniej brzmi wymowa) a nawet zahaczając o Leibniza, Kanta i Locke'a :P Jest naprawdę w czym wybierać, ale zaryzykuję, że chodzi o Sokratesa. Niemniej dzięki wszystkim za tak błyskawicznie udzieloną pomoc :=)

Yeah, 10 punktów dla niziołki! Daj mi znać, jak już dostaniesz ocenę - NZK :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim, którzy mi w jakiś sposób pomogli :) Niewątpliwie zyskałem tutaj nowe tropy i pomysły, część z nich na pewno w swojej wypowiedzi umieszczę, najmniejszy problem będzie z filmami (bo przecież ekranizacje, czy może lepiej egranizacje(?) też mogą być), ciut większy z literaturą. Z całą też pewnością wspomnę o zjawisku przedstawionym na filmiku z yt, który przytoczył jeden użytkownik forum (już wcześniej o tym myślałem!).

Niewątpliwie będę jeszcze szukał, a i na ten temat jeszcze nieraz spojrzę, by zobaczyć czy się aby komuś coś nie przypomniało ;)

-----------------------------------

Ze zdobytej wiedzy na j. niemieckim mogę powiedzieć, że czasowniki na końcu to najczęściej bezokoliczniki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 10 lutego w mojej szkole można zgłaszać propozycje tematów na maturę ustną z polaka, w związku z tym mam prośbę o pomoc w postaci sformułowania takiego tematu.

Chodzi mi o coś związanego z takimi klimatami jak S.T.A.L.K.E.R, Metro 2033, Fallout 3, Mad Max... Krótko mówiąc - świat po wojnie atomowej, po katakliźmie. Jakie tytuły byście mi polecili (gry, książki, muzyka, cokolwiek... - gry także mogą być, pani profesor powiedziała, iż w dzisiejszych czasach jest to także pewien rodzaj sztuki).

Ewentualnie mogę coś wybrać związanego z fantastyką - magia, miecze, smoki i potwory... Tylko nie wiem jak taki temat w ogóle sformułować :/ Dlatego proszę o jakąkolwiek pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środki artystyczne budujące klimat postapokaliptyczny, na podstawie wybranych dzieł literackich, filmowych i gier komputerowych. Analogicznie do tematu, który ja swojego czasu przedstawiałem, o środkach budujących nastrój grozy.

A co do bibliografii, to: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_apoca...alyptic_fiction. Punktem wyjścia może być apokalipsa Św. Jana =).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o magię i miecz, czyli o fantasy? Z tym to trudniej, napisz może najpierw, na czym konkretnie chciałbyś się skupić. Myślę, że można by się odwołać np. do mitologii, lub do fenomenu popularności (vide Tolkien), ale to Twoja wizja, więc sprecyzuj o czym chciałbyś, aby ten temat był.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu be na koncu?

When will be available

When will my baby be born

Na necie znalazlem takie przyklady wytlumaczysz mi od czego to zalezy ?

Ponawiam prosbe bo mi zalezy na tym. Jak jest poprawnie " when will be your next video chat live? " czy "when will your next video chat live be?"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na necie znalazlem takie przyklady wytlumaczysz mi od czego to zalezy ?

Od podmiotu zdania. 'Your next live chat' to podmiot zdania, a ten musi być przed be.

W podanym przez Ciebie zdaniu: When will my baby be born?

A zdanie When will be available jest niepoprawne, bo nie ma podmiotu. Co będzie dostępne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc Qubusa i prosze jeszcze o rozprawienie sie z tym:

Zastanawiam sie nad znaczeniem slow piosenki ang:

"I've got a record and I reckon it's wicked

And I th-think you should s-spread it around."

Wedlug mnie to sie tlumaczy :

mam nagranie i uwazam , ze jest zle

i mysle ze powinienes je rozprzestrzenic

Ale przeciez to sie bardzo nie trzyma kupy, a piosenka w calosci raczej jest logicznie spojna tylko nie moge tego przetlumaczyc, daj e jeszcze ccal zwrotke zebyscie mieli kontekst:

"I wrote a letter to Mr Sony

I said, "Hey S-sony what's g-going down?

I've got a record and I reckon it's wicked

And I th-think you should s-spread it around."

He said, "Hey Tim, I quite like your work

He said, "It's clever and quirky

But I promise you this:

You could be clever as Voltaire

But it won't get you nowhere

If you wanna sell discs

Clever never made no one rich

It doesn't appeal to the teenage market

The teenage market!"

Teenage market jak to tlumaczyc?

I jeszcze jedno:

"If pain's what you want in a man

Pain I can do"

Jezeli bol to to czego chcesz w mezczyznie

potrafie go sprawic

dobrze ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę mieć ciemną stronę

Jeśli tego chcesz

Mogę mieć ciemną stronę

Mogę rozwijać swój złowieszczy potencjał

Jeśli cierpienie jest tym czego pragniesz w mężczyźnie

Dam sobie z tym radę

Ja też mogę mieć ciemną stronę

Mogę mieć ciemną stronę

Hey!

Zadzwoniłem do swojej dziewczyny

Powiedziałem, ?Cześć , k-kochanie coś s-się stało??

Ona powiedziała, ? Zrywam z tobą, czuję że nie ma już niczego między nami?

Odpowiedziałem, ?Hej, maleńka o czym ty mówisz? Myślałem że wszystko jest dobrze?

Ona powiedziała, ?Właśnie o to chodzi, zaczynam się denerwować , dlaczego ty wciąż jesteś taki wesoły? Potrzebuję kogos lepszego od ciebie, kogoś wielowymiarowego

Odpowiedziałem,

Mogę mieć ciemna stronę

Jesli tego chcesz

Mogę mieć ciemną stronę

Mogę rozwijać swój złowieszczy potencjał

Jeśli cierpienie jest tym czego pragniesz w mężczyźnie

Dam sobie z tym radę

Ja też mogę mieć ciemną stronę

Mogę mieć ciemną stronę

Napisałem list do pana Sony'ego

Powiedziałem, ?Cześc S-sony co jest n-nie tak? Mam nagranie i myślę że jest odlotowe i chyba powinieneś się tym zająć ?

On powiedział, ?Hej Tim, bardzo lubię twoje prace

Powiedział, ?Są błyskotliwe i dziwaczne

Ale obiecuję ci że:

Możesz byc mądry jak Wolter

Ale nie osiągniesz niczego

Jeśli chcesz sprzedawac swoje płyty

Nikt jeszcze nie zarobił na inteligencji

Tym nie przemówisz do nastolatków

Do nastolatków!

Odpowiedziałem,

Mogę mieć ciemna stronę

Jesli tego chcesz

Mogę mieć ciemną stronę

Moge ujawnić moje zbolałe wnętrze

Jesli cierpienie jest tym co chcesz zobaczyć na scenie

Dam sobie z tym radę

Ja też mogę mieć ciemną stronę

Ja też mogę mieć ciemną stronę

Jeremy w końcu powiedział

Tata nigdy nie przychodził na moje mecze

Gdzie byłeś tato?

Tata nigdy nie przychodził na moje mecze

On nigdy mnie nie kochał

Tata nigdy nie przychodził na moje mecze ( tata nigdy nie przychodził! )

Tata nigdy nie przychodził na moje mecze ( tata nigdy nie przychodził! )

Tata nigdy nie przychodził na moje mecze

Tata nigdy nie przychodził!

Ja mogę mieć ciemną stronę

Jeśli tego chcesz

Jeśli tego chcesz

Yeah, Ja mogę mieć ciemną stronę

Jesli tego chcesz

Ja też moge mieć ciemną stronę

Ja mogę mieć ciemną stronę

Jeśli tego chcesz

Jeśli tego chcesz

Yeah, Ja mogę mieć ciemną stronę

Jeśli tego chcesz

Rock!

Żródło

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...