Skocz do zawartości
Gofer

Uwagi i pytania do moderatorów IV

Polecane posty

@Grzesko

Jak Wojtuś, zamiast Wojciech.

To jest pieszczotliwym zdrobnieniem imienia, a nie opartym na kontekstach kulturowych określeniem nacji.

Wojtuś brzmi lekceważąco.

Jeśli dany Wojciech bierze udział w jakiejś dyskusji i ktoś go próbuje "zjechać", zdrabniając jego imię i robią szopkę, to jest to lekceważące.

Od dziś nie jem pierogów ruskich tylko pierogi Rosyjskie.

Takich przymiotników nie piszemy wielką literą. Poza tym nic nas nie obchodzi jak nazywasz swoje potrawy, naprawdę.

Co innego określenia "ruski rok" albo "ruskie pierogi", a co innego "a te ruskie znowu kręcą".

A tak poważniej nieco: ludzie nie popadajmy w paranoję z tą polityczną poprawnością, bo to się śmieszne robi.

Zatem nie widziałeś poprawności politycznej. Tutaj dbamy co najwyżej o poprawność językową.

Do teraz nie wiedziałem że słowo Ruski może kogokolwiek urazić.

the_more_you_know.png

A słyszałem je często i gęsto, nawet u ludzi którzy zawodowo MUSZĄ być politycznie poprawni.

A ja słyszałem często i gęsto rzucane na prawo i lewo "zakręty" u polityków, prawników, lekarzy, co nadal nie znaczy, że będziemy tu takim rzeczom przyklaskiwać.

@Earendil

Można.

  • Upvote 6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dziś nie jem pierogów ruskich tylko pierogi Rosyjskie. Jak szaleć to szaleć.

A znasz taką potrawę? Bo z tego co wiem, to pierogi ruskie są polskim daniem pochodzącym z Rusi (jako krainy dawnej Rzeczypospolitej), a z Rosją jako taką nie mają nic wspólnego. Tu od razu naprostuję: dyskusje dotyczące Rusi, Rusi Kijowskiej, Rusi Białej, Rusi Czerwonej itp. (np. w historii) są jak najbardziej zgodne z regulaminem. Tylko pamiętajcie, że mieszkańcem Rusi był nie Rusek a Rusin.

  • Upvote 7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tych pierogach nie wiedziałem tongue_prosty.gif No dobra. Wasza piaskownica, wasza racja. Niemniej naprawdę nigdy nie słyszałem żeby określenie "ruski" miało stricte pejoratywny wydźwięk. Zawsze mi się wydawało że to ledwie zdrobnienie, a czy negatywne, lekceważące, pozytywne to już zależy od kontekstu zdania. Mówiło się na zepsuty zegarek - "a bo to ruskie dziadostwo". Ale na odkurzacz kupiony dawno temu u ruskich mówili u mnie - "dalej działa bo od ruskich". Ja pozostaję dalej przy swoim. Swoją drogą gdzie mogę dostać jakiś dowód od kogoś z papierkami na to, że jest to negatywne określenie? Bo zdanie na ten temat jak widzę macie swoje, ja mam swoje.

Edytowano przez Grzesko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Up. Jeżeli kontekst nadaje temu wyrażeniu pogardliwą konotację, według mnie owszem.

Swoją drogą gdzie mogę dostać jakiś dowód od kogoś z papierkami na to, że jest to negatywne określenie?

Jak rozumiem słownik PWN to za mało? Oczywiście, nikt Ci nie zabroni posługiwania się własną wersją języka polskiego, ale wolelibyśmy abyś robił to poza forum. Póki nie dojdzie do jakiegoś zamachu stanu w administracji, prosimy o nadawanie poszczególnym słowom powszechnie przyjętych znaczeń.

Ja czuję się obrażony gdy ktoś nazywa mnie "polaczkiem", ale nie robię z tego wielkiego dramatu.

To świetnie.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli określenie "ruskie wojska" odpadają. Rozumiem. A czy można użyć np. frazy "Putinowcy zajęli kilka budynków administracji publicznej we wschodniej Ukrainie", albo "Putińskie wojska wspierają wschodnich seperatystów"? Albo innych określeń pokazujących kto tak naprawdę stoi za rozruchami za Dnieprem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego stworzenie przymiotnika/określenia od nazwiska miałoby być obrazą bądź lekceważeniem? Przecież mówi się o wojskach hitlerowskich, Piłsudczykach, Petlurowcach, armii Hallera itp. Mam tylko wątpliwości co do poprawności sformułowania putińskie. Nie lepiej putinowskie?

  • Upvote 4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem słownik PWN to za mało? Oczywiście, nikt Ci nie zabroni posługiwania się własną wersją języka polskiego, ale wolelibyśmy abyś robił to poza forum. Póki nie dojdzie do jakiegoś zamachu stanu w administracji, prosimy o nadawanie poszczególnym słowom powszechnie przyjętych znaczeń.
Po prostu nie sądzę że określanie czegoś lekceważąco jest aż tak straszne żeby tego zabraniać. Oczywiście jeżeli nie jest to w kontekście zdania nacechowane negatywnie. Bo wtedy jasne iż mamy do czynienia ze zwyczajnym obrażaniem kogoś. Dlatego chciałem żeby mi ktoś dał chociażby jakąś krótką rozprawkę na temat pejoratywności tego zwrotu. Skoro wszyscy są pewni iż jest to znieważanie to raczej powinien ktoś mi to jakoś wyjaśnić (jak ktoś chce to możemy kontynuować wątek na moim profilu, wszak to forum dyskusyjne). Z "polaczkiem" jest (IMO) nieco inaczej ponieważ jeszcze nie spotkałem się z tym zwrotem w innym kontekście niż zwyczajne znieważanie nas. Spokojnie, na forum się dostosuje. Poza forum - dopiero jak dostanę za ten zwrot w mordę od jakiegoś Rosjanina ;) Z mojej strony to koniec tego tematu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie według części słowników określenie "polaczek" jest raczej ironiczne, a nie lekceważące, a w innych jest lekceważące lub pogardliwe, więc to nie jest aż tak jednoznaczne słowo. W tym zwrocie oryginalnie chodziło o to, że pewna osoba przejawia pewne negatywne cechy, z którymi polska nacja bywa kojarzona. Choć obecnie większość osób rozumie to słowo zupełnie inaczej i odbiera to jak niemieckie "Polacke" (które jest pejoratywne, znieważające itd.). Z kolei słowo rusek w Polsce jest odbierane tylko w sposób negatywny (i to również według słowników).

Edytowano przez Sevard
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat który założyłem o modach do skyrim zrobił się czerwony w zakładce "moja zawartość". Oraz gdy próbuję go prxzeczytać jest napisane, że ni mam uprawnień. Proszę o odp.

Z tego co widzę temat został usunięty. I to słusznie. Jeśli piszesz w dziale 'Dyskusje o Grach', to pisz w temacie o grze/serii. Nie ma znaczenia, że piszesz o modach. Natomiast jak chcesz pisać o modach do gier, to jest taki topik http://forum.cdaction.pl/index.php?showtopic=23186 w sąsiednim dziale.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się wcinam, ale dlaczego M@TH3W dostał ostatnie ostrzeżenie i bana za swój ostatni post w dziale Polityka. Nie to, żebym się z nim zgadzał, albo go bronił, ale jestem ciekaw jaki punkt regulaminu złamał? Żeby mnie coś takiego się nie trafiło. Jeśli oczywiście można wiedzieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M@TH3V od jakiegoś czasu balansował na krawędzi - przy czym dostał już cztery ostrzeżenia i upomnienie o jego sytuacji i o tym, że dalsze jego wybryki zakończą się banem - zwłaszcza, że nie stosował się do uwag moderatorów.

Za sugerowanie, że tacy a tacy (tutaj wyznawcy) są głupi, bo tak, normalnie dałbym upomnienie, chyba że byłaby to litania bluzgów pod tytułem "hurr durr, katole/ateusze/whateva to debile i mam nadzieję, że wszyscy zginą w obozach". Zważywszy jednak na wątłą sytuację, o której zbaowany wiedział, gdyż był wielokrotnie upominany i to, ze najwyraźniej się tymi uwagami nie przejął, skończyło się to ostrzeżeniem, a jako że to piąte ostrzeżenie, to został nałożony ban.

Ogółnie to będzie punkt 1.

  • Upvote 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Po kilkukrotnym odsyłaniu od Annasza do Kajfasza (a ściślej od Moderatorów Diriana do Pzkw VIb) trafiłem tutaj z pytaniem o przyczynę zablokowania mojego tematu "Kto nie lubi układu WSAD na klawiaturze" opublikowanego w dniu 15.04.2014 na tym forum, w dziale "Ogólnie o grach (PC i Konsole)". Bardzo proszę Moderatora, który odrzucił ten temat, o podanie przyczyny. Chętnie ją usunę, aby post mógł ukazać się na forum.

Post brzmiał następująco:

Dzień dobry, droga młodzieży / Szanowna Redakcjo

Jako 40-letni dziadek, emeryt, ale wciąż czynnie grający i oglądający się za spódniczkami (chociaż coraz częściej zapominający, w jakim celu), zwracam się z pytaniem do tych, którzy nie lubią układu klawiszy WSAD w grach i znają (mają przetestowane) dobre aplikacje remapujące nie tylko klawiaturę, ale i mysz.

Od kilkudziesięciu lat (!) przywykłem do chodzenia w przód za pomocą prawego przycisku myszki. Ot, taka ekstrawagancja. Starych drzew się nie przesadza, zatem poświęcenie kolejnych kilkudziesięcu na odzwyczajenie się od tego nawyku nie wchodzi w - nomen-omen - grę. Dotychczas używałem darmowej aplikacji "GlovePIE", która podobno jest tak wszechstronna, że za pomocą której można nakłonić nawet mikrofalówkę albo pralkę, żeby sterowała postacią w grze. Niestety, nie zawsze. Odkopałem fajny tytuł na Steamie "Wiedźmin I" i tu PPM jest tak mocno (?) przypisany do rzucania czarów/znaków, że nie jestem w stanie zastąpić go żadnym innym klawiszem z klawiatury (G15) ani myszki (G500). To znaczy, potrafię iść naprzód za pomocą PPM, ale wtedy nie można przypisać żadnego innego klawisza do funkcji rzucania znaków. Pamiętam, że podobnie było w Mass Effect, kiedy to kierowanie małym stateczkiem po gwiazdozbiorze na pokładzie Normandii i wyszukiwanie surowców musiało być sterowane przez domyślne ustawienie klawiszy od producentów. Jak się domyślacie, kilkunastrokrotne wychodzenie z gry, wyłączanie apolikacji, a nastepnie wracanie do niej jest wysoce niewygodne. Swoją drogę, ciekaw jestem, dlaczego producenci gier niektóre klawisze ustawiają "na sztywno", utrudniając przemapowanie do swojego ulubionego układu. Że np. zawartość plecaka/inwentarz musi być pod określonym klawiszem albo mapa prawie zawsze pod "M".

I teraz pytanie: może ktoś z Was również nie lubi układu WSAD i ma opatentowany program/aplikacje, która działa znacznie lepiej od GlovePIE, remapując zarówno myszkę (PPM), jak i klawiaturę?

Wesołych Świąt

życzy

Dziadek

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie w sprawie bana dla Sergiego. Tak, widziałem, że jest już skreślony - nie obchodzi mnie sam ten fakt i jego okoliczności, nie zamierzam też go kwestionować. Chodzi mi o pewien zwrot w treści posta, w którym Pzkw IVb podaje powód wystawienia tegoż urlopu:

Przeszkadzają mu 'biedaki', które po sieci grają na starych komputerach, przez co psują mu rozrywkę. Nie wiem jaka jest jego specyfikacja komputera, ale dostaje 7 dni wolnego. I raczej nie na ulepszenie sprzętu, ale na upgrade mózgu.

Tak właśnie mam spore wątpliwości czy moderator może używać takich zwrotów. W założeniu ma być wesoło i śmiesznie, ale w praktyce pachnie mi to - nazywając rzeczy po imieniu - zwyczajnym brakiem kultury.

Ponadto regulamin forum mówi, że:

]Na Forum Actionum nie wolno:

3/ obrażać innych użytkowników.

Piszę tego posta, bo pamiętam jak swego czasu jeden z użytkowników dostał urlop za polecenie innemu użytkownikowi "terapii młotkiem między oczy" - czyli czynienie aluzji do jego głupoty, co podpadało właśnie pod zacytowany punkt regulaminu. Zwrot "upgrade mózgu" odnosi się do tego samego, a jest przy tym nacechowany nie mniej negatywnie.

Edytowano przez Otton
  • Upvote 12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilkukrotnym odsyłaniu od Annasza do Kajfasza (a ściślej od Moderatorów Diriana do Pzkw VIb) trafiłem tutaj z pytaniem o przyczynę zablokowania mojego tematu "Kto nie lubi układu WSAD na klawiaturze"

A, faktycznie - szczerze mówiąc to uwaga powinna być skierowana do mnie, bo ktoś mi przypomniał, że faktycznie usunąłem (a właściwie to nie zatwierdziłem go w pierwszej kolejności) ten temat. Czemu? W mej opinii o zaproponowanym przez ciebie temacie można by podyskutować tutaj :)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elorap, mógłby ktoś wytłumaczyć, czemu najlepszy temat w LJ* został ukryty albo zrobić mi playlistę z wrzuconą tam muzyką lub udostępnić to w inny sposób? Nie wszystko obadałem, nie wszystko mam zapisane... sad_prosty.gif

*Fred w którym dzielimy się swoją ulubioną muzyką

  • Upvote 8
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elorap, mógłby ktoś wytłumaczyć, czemu najlepszy temat w LJ* został ukryty albo zrobić mi playlistę z wrzuconą tam muzyką lub udostępnić to w inny sposób? Nie wszystko obadałem, nie wszystko mam zapisane... sad_prosty.gif

*Fred w którym dzielimy się swoją ulubioną muzyką

Zniknął też temat nerva "Jakie anime obejrzeć?". No chyba, że sam usunął.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...