Jump to content

Sevard

Hall of FAme
 • Posts

  20,328
 • Joined

 • Days Won

  4

Sevard last won the day on August 29 2014

Sevard had the most liked content!

Reputation

1,241 Znakomita

About Sevard

 • Rank
  Konqi
  Balrog
 • Birthday 07/08/1985

Dodatkowe informacje

 • Ulubione gry
  Array
 • Ulubiony gatunek gier
  Array
 • Wyróżnienia Smugglerkowe
  Array

Sposób kontaktu

 • Strona WWW
  Array

Informacje profilowe

 • Płeć
  Array
 • Skąd
  Array
 • Zainteresowania
  Array

Recent Profile Visitors

55,704 profile views
 1. Brak błędów dysku. Jedyne co nieco martwi, to niezerowe command timeout, co może oznaczać problemy z zasilaniem, ale przy tej ilości przepracowanych godzin, to może być po prostu kwestia zużycia. Jeśli nie będzie się zwiększało, to do olania. Raczej coś innego, stawiałbym na problem natury programowej. Jak wygląda zużycie procka i zajętość pamięci?
 2. Wygląda tak, jakby włącznik się wyrobił i losowo zamykał obwód. Poszukaj w instrukcji płyty głównej gdzie jest podpięty, odepnij go i przez jakiś czas odpalaj kompa na śrubokręt i zobacz, czy wtedy też się będzie to działo.
 3. A nie prościej kupić porządny router z portem USB i do tego modem (router podłączany przez USB też się nada) 3G/4G na USB? Np. wspomniany ASUS wspiera coś takiego.
 4. Podłącz monitor do RXa kablem HDMI <-> DVI-D lub ewentualnie DP <-> DVI-D. Kabel HDMI <-> VGA musi być aktywny, co sprawia, że jest drogi i potrafi sprawiać różne dziwne problemy.
 5. Tak się ociupinkę wtrynię - jeśli chodzi o 3080, to jednak poczekałbym na testy jutro. Ta karta ma deklarowane TDP na poziomie 320W, to jest dosyć sporo. Dodatkowo konstrukcja chłodzenia jest taka, że sporo ciepła może iść na procek, a podwójny wentylator jest umieszczony blisko śledzia, co sprawia, że przy małej obudowie karta może nie mieć skąd zasysać zimnego powietrza.. Raczej bym poczekał, czy ta karta w ogóle sprawdzi się w tak małej obudowie - osobiście nie sądzę.
 6. Ta Toshiba jest OK. Z 3,5 calowych Toshib należy unikać dysków P300, DT02 oraz DT02-V o pojemności 4TB i 6TB (czyli dysków, które i tak mało kto kupi ze względu na niską prędkość obrotową). Jeśli chodzi o dyski 2,5 cala, to tu sytuacja jest prostsza. Z obecnie dostarczanych na rynek dysków jedynie WD RED 1TB to CMR. Wszystko inne to SMR (tak, WD BLACK też). Także w przypadku dysków 2,5 cala trzeba polować na leżaki magazynowe.
 7. Sevard

  Menadżery haseł

  To jest nieco bardziej rozbudowany temat, ale większość programów tego typu używa na tyle silnych metod szyfrowania, że złamanie ich jest dosyć kłopotliwe, więc jest mała szansa, że w ogóle komuś będzie się chciało to robić - tak długo jak główne hasło jest bezpieczne, tak długo reszta haseł również powinna być bezpieczna. Rozwiązania takie jak LastPass, 1Password zostały sprawdzone przez naprawdę sporo ludzi i do tej pory nie było jakichś większych incydentów z nimi związanych. A jak chce Ci się bawić, to jest też otwarty Keepass, w którym hasła trzymasz w zaszyfrowanym lokalnym pliku.
 8. W części przypadków wystarczy przenieść SSD i będzie działać, a w części komp się nie uruchomi. Żeby mieć pewność, że system się uruchomi należy go do tego przygotować za pomocą narzędzia Sysprep. Po przeniesieniu trzeba ponownie aktywować system (tu wchodzą wszelkie ograniczenia dotyczące licencji Windowsa).
 9. Oczywiście, że firmware jest oprogramowaniem (i w sumie dlatego na polski tłumaczy się to jako oprogramowanie sprzętowe), przy czym działa ono na dużo niższym poziomie niż standardowe oprogramowanie, które jest dostępna dla użytkownika. Stąd właśnie wydzielono je do osobnej podklasy. Co w takim razie w przypadku firmware'u, który jest ładowany do urządzenia podczas uruchamiania systemu?
 10. Żaden proces nie działa po jego zamknięciu - nie może. To, że czasem proces jeszcze chwilkę po naciśnięciu X działa i sprząta po sobie to jest normalne i nie dotyczy tylko przeglądarek, ale większości softu, ale to jest stan, w którym użytkownik nie widzi procesu, ale on jeszcze nie jest zamknięty. Natomiast po paru sekundach po takim procesie już zazwyczaj nie ma śladu w systemie. Piszę o czymś zupełnie innym. Otwórz obok siebie tę samą stronę w FF oraz Chrome i porównaj czcionki - one wyglądają inaczej, nawet jeśli w teorii w obydwóch przypadkach są używane te same czcionki. Przeglądarki nakładają swoje filtry na stronę podczas renderingu. Przez to ta sama strona w jednej przeglądarce może wyglądać zupełnie inaczej niż w innej. Chromium ma to do siebie, że bardzo mocno rozmazuje czcionki. Zresztą jest to problem z Chrome'm, który przewija się w internecie od lat. I da się go obejść, ale wymaga kombinowania i tu pora wrócić do cytatu z początku: Ta, i właśnie dlatego jednym z rozwiązań problemu z renderowaniem czcionek w Chrome jest zaznaczenie opcji "Disable accelerated 2D Canvas" w chrome://flags/. A tak całkiem na poważnie, to wszystkie przeglądarki mają problem z akceleracją sprzętową, tylko w różnych przypadkach występują one na różnych kombinacjach kart graficznych, sterowników, systemu, wersji przeglądarki itp. Zdarzało się nawet, że wyłączenie akceleracji sprzętowej miał pozytywny wpływ na wydajność i obciążenie kompa. Ano nie do końca. Chromium ze względu na swoją otwartość nie ma wbudowanego wsparcia dla pewnych zamkniętych formatów takich jak MP3, ACC, H.264 oraz H.265, które trzeba dodać (i nie robi się tego przez prostą wtyczkę), jeśli użytkownik chce z nich korzystać. Z innych rzeczy - Chrome ma wbudowaną wtyczkę PPAPI do obsługi Flasha, w Chromium trzeba je doinstalować ręcznie i dbać o to, żeby wtyczka była aktualna. Co nie zawsze jest dobre, bo przez to użytkownik często zmienia coś, czego zmieniać nie powinien. Ogólnie ja wychodzę z założenia, że opcje podstawowe powinny być na wierzchu, a zaawansowane dobrze ukryte, żeby mógł je zmienić tylko ktoś, kto naprawdę wie co robi. Zbyt wielu osobom pomagałem naprawiać jakiś soft, bo oni przecież nie wiedzieli, że zaznaczenie danej opcji coś może zepsuć. I znowu mylisz pojęcia. To, że przeglądarka nie zdradzi nic o innych procesach, nie oznacza, że nie zdradzi czegoś o użytkowniku. Prosta rzecz - third party cookies - domyślne ustawienie w FF - zablokowane, domyślne ustawienie w Chrome - włączone.
 11. Z tego co piszą na Reddicie i na forum AMD, to AMD ma opóźnienia z tymi kluczami i pracują nad tym. Czyli trzeba czekać.
 12. Chrome jest przeglądarką jak każda inna. To, co jest dobre tak naprawdę mocno zależy od użytkownika, jego preferencji i przyzwyczajeń. Najlepiej po prostu posprawdzaj sobie różne przeglądarki i zobacz co Tobie najbardziej odpowiada. Nie, przeglądarka nie działa po jej zamknięciu. To, co działa w tle to usługa odpowiadająca za aktualizacje. I tak - Chrome potrafi być pamięciożerny, ale inne przeglądarki również. Dużo zależy od zawartości ładowanych stron - z pewnym rodzajem treści jedne przeglądarki radzą sobie lepiej, z innym inne. To jest kwestia ustawień anty-aliasingu czcionek - wszystkie przeglądarki bazujące na WebKicie (czyli np. Chrome, Chromium, Opera, Vivaldi, Safari) tak mają. Trzeba się z tym pogodzić albo zainstalować jakąś wtyczkę, która potrafi zmienić ustawienia anty-aliasingu w WebKicie. Chrome ma dużo dodatkowych rzeczy dorzuconych przez Google'a. Przede wszystkim rozwiniętą integrację z usługami Google'a, ale również np. różne pluginy dodające wsparcie dla różnych formatów audio i video - Chromium niekiedy wymaga pewnych czarów, żeby rzeczy, które bez problemu działają w innych przeglądarkach, działały również w nim. Vivaldi też bazuje na Chromium. I nie powiedziałbym, że ma więcej opcji niż ff - żadna znana mi przeglądarka nawet nie zbliża się do tego, co oferuje Firefox przez modyfikację about:config. Mozilla ma dosyć jasnę politykę co i kiedy może być zbierane - https://wiki.mozilla.org/Firefox/Data_Collection Tak naprawdę nie zbiera więcej niż wcześniej - chyba, że użytkownik świadomie wyrazi na to zgodę. Domyślnie Mozilla zbiera mniej danych niż konkurencja. Osobną kwestią jest to, co przeglądarki potrafią zdradzić odpowiednio spreparowanym stronom - a potrafią naprawdę sporo. W Firefoksie sytuację ratuje to, że w about:config wiele rzeczy można powyłączać, w innych przeglądarkach bazujących na Chromium już nie bardzo.
 13. Ryzen ma kontroler pamięci w procku. Możliwe więc, że z pinem, odpowiedzialnym za komunikację z tym gniazdem nadal jest coś nie tak i wywala błąd pamięci, choć tak naprawdę problem jest z prockiem lub gniazdem. Najłatwiej byłoby to ustalić podmieniając procek na jakiś inny, który na 100% jest sprawny.
 14. Ale bez przesady - brak SSD nie powoduje czegoś takiego. Skoro komp jest nowy, to jest na gwarancji. Najlepiej będzie z niej skorzystać i tyle.
 15. Ten typ tak ma. Jest sporo użytkowników na tym forum oraz na innych stronach, którzy skarżą się na podobny problem. Niestety rozwiązania nie widziałem, choć problem występuje na kartach NV obecnej, jak i poprzedniej generacji (choć w przypadku obecnej wydaje się być on bardziej powszechny).
×
×
 • Create New...