Jump to content

Sevard

Hall of FAme
 • Content Count

  20,320
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Sevard last won the day on August 29 2014

Sevard had the most liked content!

Community Reputation

1,241 Znakomita

1 Follower

About Sevard

 • Rank
  Konqi
 • Birthday 07/08/1985

Sposób kontaktu

 • Strona WWW
  http://
 • ICQ
  0

Informacje profilowe

 • Płeć
  mężczyzna
 • Skąd
  Z 628254 warstwy otchłani.
 • Zainteresowania
  muzyka, matematyka, komputery

Dodatkowe informacje

 • Ulubione gry
  Planescape:TormentFallout, Fallout 2, BG, BG2. NWN, NWN2, Guild Wars, UFO Enemy Unknown, Fallout: Tactics, Empire:Total War i sporo innych, długo by wymieniać
 • Ulubiony gatunek gier
  RPG
 • Wyróżnienia Smugglerkowe
  [2014] Diamentowy Interlokutor & Władca/Władczyni Polszczyzny
  [2011] Personifikacja
  [2009] Sygnaturka najlepsza pod słońcem

Recent Profile Visitors

52,520 profile views
 1. Sevard

  Przenoszenie systemu operacyjnego

  W części przypadków wystarczy przenieść SSD i będzie działać, a w części komp się nie uruchomi. Żeby mieć pewność, że system się uruchomi należy go do tego przygotować za pomocą narzędzia Sysprep. Po przeniesieniu trzeba ponownie aktywować system (tu wchodzą wszelkie ograniczenia dotyczące licencji Windowsa).
 2. Sevard

  Dyski twarde, SSD, nośniki przenośne

  Oczywiście, że firmware jest oprogramowaniem (i w sumie dlatego na polski tłumaczy się to jako oprogramowanie sprzętowe), przy czym działa ono na dużo niższym poziomie niż standardowe oprogramowanie, które jest dostępna dla użytkownika. Stąd właśnie wydzielono je do osobnej podklasy. Co w takim razie w przypadku firmware'u, który jest ładowany do urządzenia podczas uruchamiania systemu?
 3. Sevard

  Przeglądarki internetowe

  Żaden proces nie działa po jego zamknięciu - nie może. To, że czasem proces jeszcze chwilkę po naciśnięciu X działa i sprząta po sobie to jest normalne i nie dotyczy tylko przeglądarek, ale większości softu, ale to jest stan, w którym użytkownik nie widzi procesu, ale on jeszcze nie jest zamknięty. Natomiast po paru sekundach po takim procesie już zazwyczaj nie ma śladu w systemie. Piszę o czymś zupełnie innym. Otwórz obok siebie tę samą stronę w FF oraz Chrome i porównaj czcionki - one wyglądają inaczej, nawet jeśli w teorii w obydwóch przypadkach są używane te same czcionki. Przeglądarki nakładają swoje filtry na stronę podczas renderingu. Przez to ta sama strona w jednej przeglądarce może wyglądać zupełnie inaczej niż w innej. Chromium ma to do siebie, że bardzo mocno rozmazuje czcionki. Zresztą jest to problem z Chrome'm, który przewija się w internecie od lat. I da się go obejść, ale wymaga kombinowania i tu pora wrócić do cytatu z początku: Ta, i właśnie dlatego jednym z rozwiązań problemu z renderowaniem czcionek w Chrome jest zaznaczenie opcji "Disable accelerated 2D Canvas" w chrome://flags/. A tak całkiem na poważnie, to wszystkie przeglądarki mają problem z akceleracją sprzętową, tylko w różnych przypadkach występują one na różnych kombinacjach kart graficznych, sterowników, systemu, wersji przeglądarki itp. Zdarzało się nawet, że wyłączenie akceleracji sprzętowej miał pozytywny wpływ na wydajność i obciążenie kompa. Ano nie do końca. Chromium ze względu na swoją otwartość nie ma wbudowanego wsparcia dla pewnych zamkniętych formatów takich jak MP3, ACC, H.264 oraz H.265, które trzeba dodać (i nie robi się tego przez prostą wtyczkę), jeśli użytkownik chce z nich korzystać. Z innych rzeczy - Chrome ma wbudowaną wtyczkę PPAPI do obsługi Flasha, w Chromium trzeba je doinstalować ręcznie i dbać o to, żeby wtyczka była aktualna. Co nie zawsze jest dobre, bo przez to użytkownik często zmienia coś, czego zmieniać nie powinien. Ogólnie ja wychodzę z założenia, że opcje podstawowe powinny być na wierzchu, a zaawansowane dobrze ukryte, żeby mógł je zmienić tylko ktoś, kto naprawdę wie co robi. Zbyt wielu osobom pomagałem naprawiać jakiś soft, bo oni przecież nie wiedzieli, że zaznaczenie danej opcji coś może zepsuć. I znowu mylisz pojęcia. To, że przeglądarka nie zdradzi nic o innych procesach, nie oznacza, że nie zdradzi czegoś o użytkowniku. Prosta rzecz - third party cookies - domyślne ustawienie w FF - zablokowane, domyślne ustawienie w Chrome - włączone.
 4. Sevard

  AMD Rewards prośba o pomoc

  Z tego co piszą na Reddicie i na forum AMD, to AMD ma opóźnienia z tymi kluczami i pracują nad tym. Czyli trzeba czekać.
 5. Sevard

  Przeglądarki internetowe

  Chrome jest przeglądarką jak każda inna. To, co jest dobre tak naprawdę mocno zależy od użytkownika, jego preferencji i przyzwyczajeń. Najlepiej po prostu posprawdzaj sobie różne przeglądarki i zobacz co Tobie najbardziej odpowiada. Nie, przeglądarka nie działa po jej zamknięciu. To, co działa w tle to usługa odpowiadająca za aktualizacje. I tak - Chrome potrafi być pamięciożerny, ale inne przeglądarki również. Dużo zależy od zawartości ładowanych stron - z pewnym rodzajem treści jedne przeglądarki radzą sobie lepiej, z innym inne. To jest kwestia ustawień anty-aliasingu czcionek - wszystkie przeglądarki bazujące na WebKicie (czyli np. Chrome, Chromium, Opera, Vivaldi, Safari) tak mają. Trzeba się z tym pogodzić albo zainstalować jakąś wtyczkę, która potrafi zmienić ustawienia anty-aliasingu w WebKicie. Chrome ma dużo dodatkowych rzeczy dorzuconych przez Google'a. Przede wszystkim rozwiniętą integrację z usługami Google'a, ale również np. różne pluginy dodające wsparcie dla różnych formatów audio i video - Chromium niekiedy wymaga pewnych czarów, żeby rzeczy, które bez problemu działają w innych przeglądarkach, działały również w nim. Vivaldi też bazuje na Chromium. I nie powiedziałbym, że ma więcej opcji niż ff - żadna znana mi przeglądarka nawet nie zbliża się do tego, co oferuje Firefox przez modyfikację about:config. Mozilla ma dosyć jasnę politykę co i kiedy może być zbierane - https://wiki.mozilla.org/Firefox/Data_Collection Tak naprawdę nie zbiera więcej niż wcześniej - chyba, że użytkownik świadomie wyrazi na to zgodę. Domyślnie Mozilla zbiera mniej danych niż konkurencja. Osobną kwestią jest to, co przeglądarki potrafią zdradzić odpowiednio spreparowanym stronom - a potrafią naprawdę sporo. W Firefoksie sytuację ratuje to, że w about:config wiele rzeczy można powyłączać, w innych przeglądarkach bazujących na Chromium już nie bardzo.
 6. Sevard

  Awaria slotu RAM?

  Ryzen ma kontroler pamięci w procku. Możliwe więc, że z pinem, odpowiedzialnym za komunikację z tym gniazdem nadal jest coś nie tak i wywala błąd pamięci, choć tak naprawdę problem jest z prockiem lub gniazdem. Najłatwiej byłoby to ustalić podmieniając procek na jakiś inny, który na 100% jest sprawny.
 7. Sevard

  Problem z nowo zakupionym komputerem

  Ale bez przesady - brak SSD nie powoduje czegoś takiego. Skoro komp jest nowy, to jest na gwarancji. Najlepiej będzie z niej skorzystać i tyle.
 8. Sevard

  Problem z GTX 1060

  Ten typ tak ma. Jest sporo użytkowników na tym forum oraz na innych stronach, którzy skarżą się na podobny problem. Niestety rozwiązania nie widziałem, choć problem występuje na kartach NV obecnej, jak i poprzedniej generacji (choć w przypadku obecnej wydaje się być on bardziej powszechny).
 9. Sevard

  nowy dysk hdd

  WD nie ma zwykłych konsumenckich dysków 2TB. Ma tylko bardzo drogie WD Black, albo dyski, które są przeznaczone do innych zastosowań. Jeśli chodzi o dysk na storage, to jeszcze jakoś bronią się WD RED i WD Blue ( WD20EZRZ), ale do typowych zastosowań to one się nie nadają - są wolne i awaryjne jeśli nie są używane zgodnie z przeznaczeniem. Jak nie Toshiba, to pozostaje Seagate (bo Hitachi w Polsce jest absurdalnie drogie), przy czym Toshiba i tak moim zdaniem jest lepszym pomysłem (bardziej przewidywalna stabilność niż Seagate i WD)
 10. W sterowniku masz opcję dodania własnej rozdzielczości - zakładka Display, na samym dole jest opcja dodania niestandardowej rozdzielczości. Sterownik zwraca rozdzielczości, które raportuje mu monitor, a że niektóre monitory potrafią zwracać rezultaty w zależności od faz księżyca, to trudno za to winić sterownik.
 11. Tylko dostanie kart AMD w normalnych cenach jest niemożliwe, a Vegi nie są warte tyle, ile chcą za nie polskie sklepy.
 12. Owszem, ale jeśli nawet ludzie z Epica (czyli firmy, która jest tak pro-NV jak się tylko da) mówią, że obecne karty nie bardzo radzą sobie z Vulkanem, to można się domyślić gdzie te karty będą, gdy doda się jeszcze trochę ciężkich rozszerzeń.
 13. Tak, GPU starzeje się najszybciej, ale obecne GPU mogą się zestarzeć jeszcze szybciej niż zwykle. NVIDIA ostatnio poinformowała, że wrzuca swoje API do ray tracingu (NVIDIA RTX) do Vulkana, to API już jest w DX12. Zgodnie z tym, co mówi NV pierwszych gier korzystających z tego API możemy się spodziewać w tym roku. Biorąc pod uwagę to, że do prezentacji technologii NVIDIA potrzebowała Titanów V, to można się domyślić co to oznacza dla obecnych kart.
 14. Nie, gdyż wiele wskazuje na to, że NVIDIA jeszcze latem wypuści nowe karty, tym razem już naprawdę zgodne z Vulkanem i DX12 oraz radzące sobie z forsowaną przez NVIDIĘ implementacją API do raytracingu, a AMD najzwyczajniej w świecie w najwyższej półce wydajnościowej obecnie nic nie ma.
 15. I żadne obecne GPU raczej tego grania na lata nie zapewni.
×