Skocz do zawartości
wies.niak

Smugglerki - dyskusje i pytania

Polecane posty

To jesteś lepszy ode mnie, bo ja jeszcze nawet nie zacząłem nad tym myśleć. ;)

Zawsze można coś poprawić. W końcu niecodziennie mamy gale.

A tak poza tym gale rozwijają się niekiedy tak dziwne, że wszystkiego nie przewidzisz. Np. smok Cię może zjeść, czy coś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem, to w tym temacie mogę wypowiedzieć się w sprawie Smugglerków. Uważam, że są potrzebne zmiany, aby nie było to wieczne głosowanie "tych samych na tych samych". Uważam, że forum nie ogranicza się tylko do kilkunastu wybitnych osób, które jako jedyne zasługują na oddanie głosu. Wymienię kilka postulatów.

1. Zwycięzca z jednego roku, nie może być wybierany w kolejnej edycji. To nie rozgrywki sportowe, gdzie mistrz musi bronić tytułu. Zwycięzca powinien zostać honorowym patronem swojej kategorii w kolejnym plebiscycie i pełnić rolę arbitra/eksperta. W wyborach prezydenckich też nie można ubiegać się o ciągłą reelekcję (to już nawet Putin musiał oddać na jedną kadencję urząd Miedwiediewowi :tongue: )

2. Można wprowadzić ograniczenie od liczby zdobytych "tytułów". Jeśli ktoś wygrał 3,4, albo 5 razy (do ustalenia) daną kategorię, to wówczas otrzymuje nagrodę honorową przykładowo dla najlepszego dyskutanta i jako tak wyróżniony, w kolejnych edycjach już nie bierze udziału.

3. Można by też bardziej aktywnie promować sam konkurs. Nie wiem czy są jakieś możliwości wykorzystania do tego strony głównej CDA, ale jeśli tak, to powinno się to wykorzystać.

4. Należałoby też coś zrobić w sprawie Komitetu Smugglerkowego. Niech w każdej dziedzinie miejsce znajdą osoby biegłe w danym temacie, żeby nie był sytuacji, gdzie kilka osób musi zajmować się wszystkimi nominacjami.

5. Należy od głosujących wymagać uzasadnienia dlaczego ktoś otrzymuje głos. Oczywiście zazwyczaj takie uzasadnienie jest, ale często spotykałem się ze stwierdzeniem "głosuję na niego, bo tak", "głosuję, bo mu się należy" albo jakieś żartobliwe określenia, które nie mówią nam zbyt wiele czemu ktoś otrzymał poparcie użytkownika.

Ekspertem nie jestem. Rzucam kilka propozycji, które należałoby przedyskutować. Nie jestem też sam w stanie stwierdzić jakie zmiany możliwe byłyby do wykonania i zaakceptowania przez moderatorów. Występuję tutaj z pozycji użytkownika, który aż takiej wiedzy nie posiada.

Największe zmiany potrzebne są jednak w ludzkiej mentalności. Apelowałbym do forumowiczów, żeby starali się nie głosować na kogoś tylko dlatego, że jest ich dobrym znajomym, ale dlatego, że w danej dziedzinie wyróżnia się swoją działalnością. Od tej pory będę brał udział w głosowaniu i typował osoby, które w moim mniemaniu wyróżniły się w przeciągu całego roku w danej kategorii. Nie zamierzam też brać udziału w głosowaniach w kategoriach na których się nie znam. Nie udzielam się we wszystkich wątkach, więc pewne dziedziny pozostają mi obce. Nie mam zamiaru głosować na kogoś, tylko dlatego, że jego ksywka obiła mi się o uszy. Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale jeśli znajdą się jeszcze osoby takie jak ja, które pójdą za moją radą w głosowaniu, to może uda nam się choć trochę zmienić ten konkurs. Ot, taki mój maleńki manifest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestie zawarte w postulatach nr 1 i 2 były przedyskutowane w gronie Moderacji i Komisji jeszcze przed rozpoczęciem właściwej zabawy, przy czym większą siłę przebicia miały głosu opowiadające się za status quo. Być może za rok zwyciężą zwolennicy reform, zapewniam że nie jest to wcale nieprawdopodobne. :)

Co do postulatu nr 3, to również poświęcono mu sporo uwagi, a jeśli nie wykorzystano w pełni potencjału drzemiącego w kompleksie forum-strona to nie z winy organizatorów/moderacji, ci bowiem zrobili praktycznie wszystko co było w ich mocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w stanie poprzeć jedynie pierwszy argument, gdyż podobna dyskusja już się przewijała i zdania nie zmieniłem. Rzeczywiście, wyłączenie ostatniego zwycięzcy z zabawy mogłoby stymulować większy wysiłek forumowiczów w czasie nominacji. Nie jest przecież tak, że jedynie 3-4 osoby potrafią pisać po polsku, a rokroczne smugglerki właśnie coś takiego sugerują. Ludzie się przyzwyczajają do pewnych zjawisk i trzeba im pomóc przejrzeć na oczy.

Reszcie się sprzeciwiam z powodów różnych, których niestety nie mam teraz czasu argumentować.

Edytowano przez ...AAA...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Face -

1. - Z jednej strony, okej, zdarzają się osoby które co roku są nominowane/wybierane, ale trzeba pamiętać że taka osoba przez kolejny rok starała się i pisała dobre posty z danej kategorii.

Po za tym, były już kategorie, jak np. Sesja RPG, które przez długi czas miały swojego króla, tutaj P_aul, a jakoś nie widzę aby w tym roku ten Smugglerek poszedł w jego stronę.

Ale jeśli już ograniczenia, byłbym za pomysłem aby zrobić użytek z polityki i wprowadzić system możliwości wygrania dwa lata pod rząd jednego Smugglerka, a potem roczny odpoczynek.

4. - Nadmierna ilość osób w mojej opinii wprowadzi chaos. Praca komisji jest rozłożona tak, że nikt się nie nudzi, ale nikt też nie robi nic. Nie widzę potrzeby angażowania większej ilości osób. Po za tym, po co osoby biegłe w danym temacie? To użytkownicy, nie komisja wybiera kto ma dostać Smugglerka. Nie wiedzę powodu aby dać jeszcze większe pole do popisu spiskowcom że to niby komisja wybiera kto ma w danej kategorii dostać nagrodę i oczywiście wybiera osobę tylko z małego kółka wzajemnej adoracji.

5. - Z tego co się orientuję to kilka osób właśnie za mniej wiecej takie uzasadnienie. Oczywiście nie można popadać w przesadyzm, ale z drugiej strony, jak ktoś chce sobie nabić posta, to przepisie uzasadnienie z posta wyżej.

Trzeba także pamiętać że zaostrzając zasady, możemy sie na tym przejechać, tracą uczestników zabawy.

Na koniec dodam że pod tekstem o mentalności mógłbym sie podpisać obiema rękoma, do tego krwią. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Face - całe twoje narzekanie opiera się na argumencie, że ciągle wygrywają ci sami, lub że ciągle ci sami są nominowani. Już wcześniej udowodniłem ci, że pierwszy zarzut jest nie do końca prawdziwy - kto chce niech spojrzy do komentarza wpisu o Smugglerkach na blogu Face'a. Podałem tam listę zwycięzców z trzech ostatnich głosowań i pojawiło się na niej 31 różnych ksywek. Tylko trzy osoby wygrywały coś w trzech kolejnych latach. Pięć innych wygrało dwa razy (niekoniecznie pod rząd). Czy to aż taki zły wynik?

Niemniej po moim komentarzu stwierdziłeś, że lepiej spojrzeć na nominacje. Tak więc zrobiłem, zebrałem wszystkich finalistów ostatnich trzech edycji. Wyniki są następujące:

- W sumie w finałach było 121 osób

- Z tego 57 ksywek było unikalnych

- Najczęściej nominowani byli - Sevard, Qbuś oraz Holy, po 8 nominacji

- 30 osób (ponad połowa) była nominowana tylko raz

Powyższe obliczenia NIE BRAŁY pod uwagę "Najlepszego debiutu" w żadnym roku (który dodałby więcej unikalnych ksywek, ale rozmawiamy przecież tylko o starych forumowiczach nominowanych bez przerwy).

Wynika z tego, że twój drugi argument też jest tylko częściowo prawdziwy. Średnia wychodzi nieco ponad 2 nominacje na osobę w przeciągu trzech lat. Oczywiście na średnią wpływają ekstrema w postaci niezwykle popularnych trzech panów podanych powyżej. Następny za nimi Trymus w ciągu trzech lat zebrał "zaledwie" 5 nominacji, czyli już poniżej średniej.

Innymi słowy - ksywki jednak nie powtarzają się aż tak często jak niektórzy próbują nam wmawiać. Trzy które się powtarzają należą do:

- Jednej z najbardziej charakterystycznych postaci na forum - Holy

- Jednego z najstarszych aktywnych forumowiczów i przy tym niezwykle popularnego, zwłaszcza na blogach (a do tego jeszcze niezwykle sympatycznego) - Qbuś

- Jednego z najbardziej pomocnych forumowiczów i rozpoznawanych moderatorów - Sevard.

Ostatnie spostrzeżenie - mimo ośmiu nominacji Sevard i Qbuś wygrywali w ostatnich trzech latach zaledwie dwukrotnie, Holy trzy razy, Trymus, mimo pięciu nominacji nie wygrał ani razu.

Zresztą zostawiam już was, drodzy krzyżowcy, z tymi twardymi liczbami, każdy ma prawo interpretować je po swojemu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geez P_aul, ale ty jesteś zasadniczo inżynieryjnie nudny. A już się kroiła jakaś fajna secesja, tak posucha ostatnio na forum żadnych afer, żadnych baniaków dla legendarnych userów.

Mogłeś te argumenty wyciągnąc w chwili gdy zebrałaby się grupka 10 userów popierających Face'a, którzy poszliby z moderacja na noże i żyli na skarju ostrzeżenio banów. Daj mi czyms pożyć i o czym popisać na moim kozaczko blogu...

I żeby mi tego postu do kosza nikt nie wywalił, to się jako były komiternowiec zgadzam z obecną formułą konkursu. Po pierwsze są kategorie stricte niszowe, jak moderacja, jama czy ZiZ, gdzie w sumie takie ograniczenia mogłyby doprowadzić do upadku wręczania nagród. To, że szmuglerki są po trochę konkursem popularności jest naturalne. 80% tego dużego , ze względu na liczbe użyszkodników, stanowią userzy jednorazowi, albo taka szara masa, która udziela się w tych mniej popularnych tematach (albo tych czytsto offtopowych, których nikt w sumie nie czyta) i w sumie sama impreza niewiele ich obchodzi. Gdyby zbanować z dnia na dzień wszystkich biorących udział i głosujących w zabawie, to liczebnie forum by zmalało o jakieś promile, a merytorycznie zostałoby tu niewiele ciekawych osób. Pomijając zjazdowiczów i moderacje przez forum przewraca się sporo osób, które jakoś w głowę mi się wbijają i pomimo tego, że nigdy z nimi w sumie bezpośrednio słowa nie zamieniłem, to są na tyle wyraziste w swoim sposobie bycia, że zwracaja uwagę. I naprawdę spory odsetek tych ludzi w smugglerach w mniejszym, badz wiekszym stopniu uczestniczyl. Ja tam wole w każdej kategorii zanominować Qbusia, którego na oczy nie widziałem, niż na siłe po 5 latach nowych zasad, głosować na zasadzie "Co to do diabła za nominację?" i sugerować się chyba tylko dźwięcznością nicka.

Lepsze "kółko adoracji" z fajnymi ludzmi i prawdziwa zabawa z tego, niż powolne doprowadzenie smugglerkow do nudnosci, kosztem wymuszonej roznorodnosci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest dokładnie tak, jak mi się na początku wydawało. Według P_aula wszystko jest świetnie, więc nie ma sensu nic zmieniać. Nie wiem tylko po co zachęcanie do wysuwania jakichś propozycji, skoro lepiej nie robić nic. Jakiekolwiek próby zmian są od razu wyrzucane do kosza, bo to może się odbić na frekwencji kolenych Smugglerek. Nikt ci nie gwarantuje, że obecna polityka nie doprowadzi do spadku zainteresowania konkursem. Śmiem twierdzić, że przed kilkoma latami padało znacznie więcej głosów niż teraz. Podczas samej gali też udzielało się swego czasu więcej osób, a jej rozpoczęcie było dużym wydarzeniem. Trudno, z betonem nie wygram. Konstruktywne działanie nie może dać żadnych efektów, więc pozostaje jedynie zaszycie się we własnych działach.

Ja tam wole w każdej kategorii zanominować Qbusia, którego na oczy nie widziałem, niż na siłe po 5 latach nowych zasad, głosować na zasadzie "Co to do diabła za nominację?" i sugerować się chyba tylko dźwięcznością nicka.

Masz chyba jakieś niedostatki czytania ze zrozumieniem, bo zupełnie przeinaczyłeś sens proponowanych przeze mnie zmian.

Edytowano przez FaceDancer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ty nie masz pełnego przeglądu sytuacji, bo ja nominowałem Qbusia w każdej kategorii i robiłem to w imię swoich zasad (no i dlatego, że lubię Qbusia, ale chcę zamaskować ten wątek osobisty) :P Ale spoko, czekam na dalsze trigery prowokacyjne z Twojej strony:D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Face - Jakiekolwiek próby zmian NIE są wywalane do kosza. Wierz lub nie, ale przed Smugglerkami była przez komisje i moderacje omawiana kwestia którą poruszasz.

W tym roku zmiany nie nastąpiły, może nastąpią w przyszłym, ponieważ i po jednej i po drugiej stronie jest podobna ilośc osób.

Pamiętaj że mimo że to forum jest duże, ilość forumowiczów których widać wiecej niż w jednym dziale lub temacie.

W nominacjach nie ujrzysz tych tysięcy które piszą na forum, zobaczysz względnie małą garstkę i tego sie raczej, niestety, nie zmieni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie powiedziałem, że zmiany nie są potrzebne i że wszystko co proponujecie musi lecieć do kosza. Zaprezentowałem jedynie, że hasła którymi rzucasz nie mają do końca odzwierciedlenia w danych statystycznych. Zaprezentowałem te dane, aby dalsza dyskusja mogła się toczyć w oparciu o nie - zgodzę się na przykład z argumentem, że kategoria, którą ktoś wygrywa trzy razy z rzędu i wyrobił sobie wystarczającą renomę by wygrać i po raz czwarty nie ma sensu. Zgodzę się z argumentem, że średnia liczba unikalnych ksywek w nominacjach mogłaby być jednak większa niż 50% tychże nominacji.

Ty zamiast użyć moich danych przeciw mnie krzyknąłeś kolejne kilka haseł. Byłbyś świetnym politykiem...Tym samym w odwecie zaprezentuję ci kolejne dane:

W roku 2009 Gala nabiła 10 stron postów. W 2010 było ich 37. Tegoroczna 29.

W 2009 w finałowym głosowaniu było 13 kategorii i padło w sumie 358 głosów - 27,5 głosu na kategorię.

W 2010 mieliśmy 16 kategorii, a głosów w sumie 1021 co daje 63,8 głosu w każdej kategorii. Należy jednak zauważyć, że niektóre "popularne" kategorie zebrały ponad setkę głosów, podczas gdy inne zaledwie ok 30-40.

Tegoroczna edycja miała 12 kategorii i nabiła 568 głosów czyli 47,3 głosu na kategorię. W tym roku również WSZYSTKIE kategorie miały liczbę zbliżoną do tej średniej. Wyraźnie zabrakło aktywacji ze strony bloggerów (którzy mieli własny konkurs obok kategorii Smugglerkowej) czy z ZiZu (ci w zeszłym roku znacznie podbili liczbę głosów). W zeszłym roku była również niewielka afera, która również spowodowała, że głosowały osoby, które zwykle nie interesują się zabawami forumowymi.

Co wynika z tych liczb? Ano tyle, że zainteresowanie Smugglerkami wyraźnie wzrosło w ostatnich dwóch latach (starsze dane są na poziomie zbliżonym, lub niższym niż 2009). Wpłynęły na to na pewno zmiany na forum i znaczny przyrost liczby użytkowników. Tegoroczna edycja rzeczywiście cieszyła się mniejszą popularnością niż ta rok temu, co może być spowodowane brakiem nagród rzeczowych w tej edycji. W tym roku również odchylenie standardowe rozkładu głosów było dużo mniejsze - co oznacza, że ci, którzy brali udział w Smugglerkach starali się zagłosować we wszystkich lub choć większości kategorii, miast tylko w tych, które najbardziej ich interesowały.

Ponownie pozostawiam was z tymi liczbami, na pewno jest w nich kilka lekcji, które należy wyciągnąć na przyszły rok. Niemniej na przestrzeni trzech lat widać trend, który zgadza się też z odczuciami panującymi po imprezie na forum - W zeszłym roku impreza była mocno rozreklamowana i była "czymś nowym". W tym niestety, mimo dodania nowych atrakcji, dla części ludzi nie wydawała się dość atrakcyjna co spowodowało niewielki spadek. Podejrzewam, że na tym poziomie już się utrzyma, chyba, że w przyszłym roku komisji uda się wymyślić jakiś sposób na dalsze uatrakcyjnianie formuły.

EDIT:

Wybacz, ale to jedno zdanie mnie tak rozbawiło, że nie odmówię sobie zacytowania go w świetle powyższych danych:

Śmiem twierdzić, że przed kilkoma latami padało znacznie więcej głosów niż teraz.

Rok temu, tak. Wcześniej? Dużo, dużo mniej. Zresztą, żeby nie było, że 2009 był słaby i specjalnie go wybrałem, to chciałem jeszcze policzyć 2008. Wtedy Gala miała AŻ 6 stron, a głosowanie było przeprowadzane za pomocą ankiety, więc nie chciało mi się zliczać głosów... Niemniej, jeśli komuś zależy mogę to zrobić jutro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pozwoleniem drogiego Kondzia ośmielam się wstawić efekt moich wypocin, to znaczy się Hymn Smugglerkowy. Zaznaczam, że nie jest to dzieło wybitne, no ale jak już stworzyłem to wstawię.

Do hymnu!

Jak co roku, przed świętami,

wszyscy dziś się tu zebrali.

Właśnie Galę otworzono,

poprzez Komiteckie grono.

Stoją tu dziś najwspanialsi,

najwytrwalsi i najokazalsi.

No bo Forum przemówiło,

Laureatów wyłoniło.

Powitajmy ich brawami,

Ci najlepsi są przed nami!

Zaraz będą statuetki,

Symbol mocy, dumy,

Lecz dla pokonanych klęski.

Popatrz siostro, popatrz bracie!

Smuggler przyszedł dziś w krawacie!

I choć znów się nie uśmiecha,

nawet nie drgnie mu powieka...

No bo z dumą statuetki wręcza,

Pokazuje na wygranych: "Tak wyglądać ma zwycięzca!".

Gratuluję laureatom Smugglerków 2011!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że się ma już kolor zielony. To pozostaje tylko wieczna chwała ;]

I nie 'Smugglerek' tylko 'Smugglerków'. 'Smugglerek' by było, gdyby to było od wielu żeńskich Smugglerków, a to są męskie Smugglerki.

EDIT: W sumie komisja ma dalej uprawnienia, to mogłaby zaproponować uaktualnienie FAQ, żeby nie wprowadziło większej ilości forumowiczów w błąd ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...