Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Rankin

Temat growy

Polecane posty

1 minutę temu, lordeon napisał:

Gothic

gothicka

gothickowi

gothicka

gothickiem

gothicku

gothick

 

Nie takie trudne, ani razu się nie zaśmiałem

gothicuję

gothicujesz

gothicuje

gothicujemy

gothicujecie

gothicują

nie rozumiem o co chodzi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 minutę temu, lordeon napisał:

Gothic

gothicka

A co to, czkawkę mamy, hicka, argh, mnie też bierze.

BTW Z tego można wywnioskować, że gra nazywa się "Gothick".

1 minutę temu, lordeon napisał:

gothick

No właśnie, tak to wygląda jak się dopisuje do oryginału co popadnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Devius napisał:

Ach, przepraszam :( 

Jest tez lepszy sposób:
Gothika
Gothikowi
I każdy wie o co chodzi, nikt się nie czepia. 

Teraz nazwa ewoluowała w kierunku NetherRealm studios.

Z kolei "Gothici" będzie brzmiało z deczka włosko.;)

5 minut temu, Devius napisał:

Może Dotę?

Akurat w tej kwestii, odmiany skrótowców, zgadzam się z polskimi zasadami pisowni, więc DOTA-ę (Defence Of The Ancients). Zresztą na tej zasadzie oparłem używanie apostrofów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem sobie moduł transmisji na Steam, konkretnie transmisję z DS II SotFS. I akurat gracz uruchomił dzwonek.

Wiele czytałem o tej grze, jaki to hołd dla "dzieła" Miyazakiego i w ogóle, ale

seriously, dudes, seriously?

EDIT He,he, a teraz gość organizuje innym duele ;)

 

10 minut temu, Elano napisał:

Ale chyba poważnie można odmieniać gothiki, gothika. Balzac - Balzaka, Bigmac - Bigmaka. A jak nie ma takiej zasady, to można forsować.

No, wszystko można. Ja forsuję swoją wizję odmiany (tak by nie zniekształcać przekazu) i zobaczymy (kiedyś) która się przyjmie.

BTW Najbardziej w tym całym biznesie wadzi mi uznaniowość  zasad- apostrof pasuje lub nie zależnie czy efekt "ładnie brzmi". A przecież w sieci/na forum nikt nie czyta tego na głos.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lordeon napisał:

Ponieważ stukać ortografię i interpunkcję, ziom. Kto, tego w ogóle, potrzebuje. Ważne, że ładnie, brzmi

Właśnie to mnie razi w tych zasadach: zero konkretów, pierdyliard wyjątków, dopóki "brzmi ładnie".

+1 ziom

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właściwie tak powinno być. Jeśli w wyniku zasad powstają językowe potworki, to zasady są złe. Język ma być taki, żeby mówiło/pisało się dobrze. Tzn. pewnie są zasady na tyle stałe, obecne od wieków, że zmienić się ich nie da, ale są i takie, które mogą ewoluować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Elano napisał:

I właściwie tak powinno być. Jeśli w wyniku zasad powstają językowe potworki, to zasady są złe. Język ma być taki, żeby mówiło/pisało się dobrze. Tzn. pewnie są zasady na tyle stałe, obecne od wieków, że zmienić się ich nie da, ale są i takie, które mogą ewoluować.

I ja właśnie uważam, że np przez odmianę ksywek ("zadymkowi" brrr), czy nazw obcych (Gothikowi) powstają takie potworki. A przecież nie od dziś wiadomo, że język pisany i mówiony rządzą się innymi zasadami ("c" wymawiane jako "k", "rz" jako "ż"). Skoro język mówiony poradził sobie z takimi łamańcami jak Aubry'ego (Ałbrjego), to nie widzę, by z Gothic'kiem (Gotikiem) miało być inaczej - a skoro w formie pisemnej to jednak robi olbrzymią różnicę, to nie widzę problemu, by na tym polu stawiać przede wszystkim na jakość przekazu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jest błędne użycie apostrofu, wymyśliłeś sobie jakąś bzdurę, bo nie znasz zasad językowych i teraz dorabiasz do tego całą ideologię xD.

Cytat

Apostrof w języku polskim służy do oznaczenia, że litera (najczęściej samogłoska) występująca przed nim jest niewymawiana.

Dopiszmy do słownika POSZŁEM, W CUDZYSŁOWIU i WZIĄŚĆ, bo nie ogarniasz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Aroniusz napisał:

Przecież to jest błędne użycie apostrofu, wymyśliłeś sobie jakąś bzdurę, bo nie znasz zasad językowych i teraz dorabiasz do tego całą ideologię xD.

 

Cytat

sjp-przyslowia.svg  Czy w odmianie nowych wyrazów angielskiego pochodzenia można postawić apostrof, czy też znak ten jest zarezerwowany wyłącznie dla odmiany nazwisk? Tak więc czy lepiej napisać wygooglować, czy wygoogle’ować, arcadowy czy arcade’owy, johnniego walkera (mówiąc o alkoholu, nie osobie) czy johnny’ego walkera, iPhonowy czy iPhone’owy?

Tego rodzaju formy dopiero niedawno pojawiły się w większej liczbie w języku polskim, w związku z tym ich pisownia nie jest ustalona. Najlepiej przyjąć, że zapisujemy je tak jak nazwiska zakończone na ‑e niewymawiane, a więc z apostrofem. Jest to konieczne w odmianie wyrazów, tzn. przed końcówką, napiszemy więc np. Google’a, iPhone’owi itd. W słowotwórstwie zaś, przed przyrostkami, już nie. Apostrof użyty w naszych wyrazach pochodnych sprawia trudność, np. prowadzi do powstawania problematycznych form wygoogle’uj, google’owanie. Problem nie jest rozstrzygnięty, np. Wielki słownik ortograficzny PWN podaje hardcore’owy a. hardcorowy, ale tylko hardcorowiec i software’owy. Pisownia dopiero się ustala, ale mam mocne przekonanie, że przewagę zdobędą zapisy bez apostrofu.
Konkluzja: moim zdaniem należy wybrać zapis przyrostków bez apostrofu, z pominięciem końcowego ‑e.

BTW Ja z kolei uważam, że nie powinno się robić z oryginału miazgi byle "ładnie brzmiało", lecz zgodzić się powszechnie na apostrof jak w przypadku nazwisk o problematycznej odmianie. Albo po prostu nie odmieniać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...