Skocz do zawartości
RoZy

Gothic (seria) v.2

Polecane posty

Wymagania były wielkie dzięki grafice która niestety zniszczyła(już prawie nie istniejący) klimat starych gothiców.

Grafika również, ale czy ona jest jakoś niesamowicie piękna? Wystarczy popatrzyć na Obliviona, który jest grą ładniejszą, a jest zdecydowanie lepiej zoptymalizowany (nie mówię, że jakoś świetnie, ale chodzi na pewno zdecydowanie płynniej niż G3). Sam silnik to koszmar i tak jak to napisał mikista10, przy wyciąganiu pochodni to fps-y spadały chyba do zera... Wprawdzie patche i tak usprawniły tą grę, bo ten kto uruchomił grę, tuż po jej wyjściu, wie że w to się nie dało grać, nawet na dobrych kompach...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Gothic 3 w dniu premiery był chyba najładniejszym RPG na rynku. Wydaje mi się że Oblivion miał ciut gorszą grafikę. Swoją drogą, dlaczego G3 dostał w CDA 9 i znaczek jakości? Może ładnie wyglądał, ale był zabugowany niesamowicie, słabo zoptymalizowany, i stracił klimat w stosunku do G2. W dodatku te proste walki, w których w pojedynkę mogłeś wyciąć całe miasto orków, o czym w Gothic 1 czy 2 nie było mowy, ba, jednego orka ciężko było ubić. Risen okazał się grą dużo lepszą od G3, optymalizacja i grafika na poziomie, klimat z pierwszych części Gothic, ciekawa fabuła itd, i tylko 8. Ocena G3 to jakieś nieporozumienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Gothic 3 w dniu premiery był chyba najładniejszym RPG na rynku. Wydaje mi się że Oblivion miał ciut gorszą grafikę.

Przykro mi, ale nie zgodzę się z Tobą. W obie gry grałem i w obie na full detalach (chociaż 3 lata po premierze, to już nie nowość) i zdecydowanie lepiej wygląda Oblivion. A tak poza tym, to obie gry miały premierę w tym samym roku, Oblivion jest parę miesięcy starszy. Ale to oczywiście kwestia gustu jeśli bardziej podoba Ci się grafika G3. A co do oceny w CDA odnoście G3 i Risen - też tego nie rozumiem, ten drugi jest jednak grą lepszą... Ale to już nie pierwsza SUBIEKTYWNA ocena, której nie mogę zrozumieć.

Edytowano przez freeq52
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie rozumiem tak fatalnej optymalizacji. Wystarczy zwrócić uwagę na rysowanie terenu. W Oblivionie wpsaniale było podziwiać daleki krajobraz, wspaniale generowane obiekty. A w G3... jakaś bitmapa. Wszystko zaczyna pojawiać się jakieś kilkanaście wirtualnych metrów przed nami. I nie rozumiem skąd te ścinki. Na moim wątłym radku 3450 Obek śmiga spokojnie na full detalach w rozdziałce 1024x768 z wszelkimi opcjami a G3 potrafi ostro zjechać właśnie w wyżej wspomnianych sytuacjach z pochodnią lub teleportacją. A w ZB jeszcze gorzej. Oj obyśmy się nie przejechali na Arcanii.

PS. Myślę że gra spodobała się recenzentowi i stad ta dziewiątka. A tak w ogóle gdyby nie problemy techniczne to ja sam dałbym jej nawet 9+ bo też ją uwielbiam. I nie straszne mi bugi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie rozumiem tak fatalnej optymalizacji. Wystarczy zwrócić uwagę na rysowanie terenu. W Oblivionie wpsaniale było podziwiać daleki krajobraz, wspaniale generowane obiekty. A w G3... jakaś bitmapa. Wszystko zaczyna pojawiać się jakieś kilkanaście wirtualnych metrów przed nami.

Dokladnie. Gdyby G3 byl lepiej zoptymalizowany to bylby gra swietna, prawie doskonala. Niestety nie jest nam dane (jak na razie) ogladac gry pod kazdym aspektem doskonalej. Choc mam slaby sprzet (gra scinala jak diabli) przeszedlem G3

i uwielbiam go za wszystkie wady i zalety.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, że jest nam dane, wystarczy po prostu zainstalować patch 1.73, który pokazuje jak dobrze wygląda G3.

Wiele mogę o tym patchu powiedzieć, ale z pewnością nie to, że poprawia działanie. Od zaaplikowania patcha zdążyłem już przejść całą grę i nie widzę jakichkolwiek różnic, jak zacinki były, tak są dalej.

Swoją drogą zauważyłem, że sporo osób zaczęło traktować najnowszą łatkę jak jakieś magiczne panaceum, przekształcające Gothica 3 w grę doskonałą. Coż, mówiąc wprost - tak nie jest, dodano kilka usprawnień, poprawiono SPORO błędów, dodano dojne krowy, ale wciąż natrafić można na wiele idiotyzmów, nie poprawiono największych bubli związanych z questami typu

uciekający dowódca z amuletem Adanosa, lub szaman z kamieniem przodków

. Na początku była euforia, a teraz, patrząc z perspektywy całej gry, nie za bardzo jestem w stanie pojąć czemu ten patch waży aż tyle, a tym bardziej skąd ten niekończący się zachwyt...

Edytowano przez ChiefLeecher
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem kiedyś z Community Patch'a do Gothica 3 ( fanowski) i on na prawdę dobrze optymalizował tę grę. Na moim Athlonie 64, 0.5GB RAMu oraz Radeonie 9550 udało mi się ukończyć tę grę nie ciskając na prawo i lewo zwrotami używanymi przez CormaC'a podczas gry w Risena :laugh: Jakieś 30-40 FPS wyciągałem, a po podwojeniu pamięci RAM ok 50 klatek. Polecam poszukać fanowskich łatek i patchów. Fani wiedzą czego graczom potrzeba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obek chodzi lepiej z jednego prozaicznego powodu - świat jest pocięty, zaś w G3 nie ma bodajże ani jednego ekranu ładowania (choć w praktyce cała gra jest jednym wielkim ładowaniem, he, he).

Od zaaplikowania patcha zdążyłem już przejść całą grę i nie widzę jakichkolwiek różnic, jak zacinki były, tak są dalej.

Wszystkiego nie poprawią. Chciałbym zwrócić uwagę, że patch 1.73 dodaje parę rzeczy poprawiających grafikę (wygładzanie krawędzi i inne bajery), co swoją moc zabiera.

Swoją drogą zauważyłem, że sporo osób zaczęło traktować najnowszą łatkę jak jakieś magiczne panaceum, przekształcające Gothica 3 w grę doskonałą.

Może nie w doskonałą, ale... Zresztą - to jest panaceum, choćby z tej racji, że innej łatki nie ma. To nie Oblivion z tysiącem różnych pierdół. I jeszcze - optymalizacja optymalizacją, ale w patchu mamy jeszcze Alternatywny balans i inne opcje. Choćby dla nich warto zainstalować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie seria gothic jest extra.ale zawsze jej czegoś brakuje.w 1 czasami przesadna fabuła i mało zaklęć.2 ciekawszych map.a w 3 jest system walki który opiera się na jak najszybszym zadziobaniu na śmierć...może Arcania będzie lepsza? :happy:

Edytowano przez Alladyn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po nieudanym ZB można mieć obawy że już nikt nie zrobi lepszego Gothica niż Pirania. Ale nie jest przesądzone że Arcania powtórzy porażkę dodatku do "trójki".

Na pewno bedzie to juz inna jakość ale moze nie będzie tak źle.

Obek chodzi lepiej z jednego prozaicznego powodu - świat jest pocięty, zaś w G3 nie ma bodajże ani jednego ekranu ładowania (choć w praktyce cała gra jest jednym wielkim ładowaniem, he, he).

"Pocięty" to jest świat np. w Stalkerze. W Obku ekrany ładowania ogladamy przy wchodzeniu do miast, budynków, kanałów i innych lokacji. Podczas poruszania się po świecie już ich nie oglądamy. Na dodatek silnik generuje wspaniały krajobraz a nie jakąś bitmapę. I wszystko hula znakomicie na sprzęcie przy którym Gothic 3 potrafi ostro przymulić.

Mimo wszystko jednak krajobrazowa "bitmapa" sprawia że świat w Gothicu jest dynamiczny. Nadaje mu ciekawości i tajemniczości. Szczególnie podczas przechadzek po Nordmarze. Chociaż Oblivion stoi technologicznie wyżej to jednak świat gry jest pusty i nijaki. Nie widać w nim życia. Dlatego wyzej cenię sobie oprawę w G3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko jednak krajobrazowa "bitmapa" sprawia że świat w Gothicu jest dynamiczny. Nadaje mu ciekawości i tajemniczości. Szczególnie podczas przechadzek po Nordmarze. Chociaż Oblivion stoi technologicznie wyżej to jednak świat gry jest pusty i nijaki. Nie widać w nim życia. Dlatego wyzej cenię sobie oprawę w G3.

Właśnie. Oblivionowi brakuje tego co ma Gothic. W G3 podróżowanie sprawia przyjemność, w Oblivionie niestety już tego nie czuć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie grałem w Obliviona, ale pewnie też jest świetną grą.Pewnie ma lepszą grafikę niż Gothic

Nie, Oblivion nie jest świetną grą. Ma masę wad takich jak, level scalling, powtarzalne misje (i lokacje), nieciekawa fabuła, acz to tylko moje zdanie. Są zapewne tacy, którzy bawią się przy nim bardzo dobrze. Co zaś do grafiki - sam koncept jest raczej nietrafiony i przesłodzony. Jeśli jednak użyje się modów efekt może być dość ciekawy:

01

02

03 (tutaj nieco więcej bajerów ;))

04

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, ale nie zgodzę się z Tobą. W obie gry grałem i w obie na full detalach (chociaż 3 lata po premierze, to już nie nowość) i zdecydowanie lepiej wygląda Oblivion.

Jakieś konkretne przykłady? Moim zdaniem, G3, nawet bez CP 1.73 jest o wiele ładniejszy, niż Oblivion. W Oblivionie, roślinność widać tylko na kilka metrów przed bohaterem, a dalej mamy jakąś pustynie... Wszędzie tylko ta zieleń, bądź świecące się ruiny. Modele twarzy postaci są po prostu paskudne, w kwestii grafiki, muzyki, grywalności, a nawet fabuły, G3 bije Obliviona na głowę. Oczywiście, to moja subiektywna opinia ;) Wg mnie, Oblivion jest kiepściutki, a również nienajlepszy G3 bije go na głowę pod każdym względem.

Wiele mogę o tym patchu powiedzieć, ale z pewnością nie to, że poprawia działanie. Od zaaplikowania patcha zdążyłem już przejść całą grę i nie widzę jakichkolwiek różnic, jak zacinki były, tak są dalej.

Chyba z innego patcha korzystaliśmy, bo u mnie, nie dość, że poprawia grafikę, to jeszcze optymalizację ;)

jak dla mnie seria gothic jest extra.ale zawsze jej czegoś brakuje.w 1 czasami przesadna fabuła i mało zaklęć.2 ciekawszych map.a w 3 jest system walki który opiera się na jak najszybszym zadziobaniu na śmierć...może Arcania będzie lepsza? :happy:

Co rozumiesz przez "przesadną" fabułę? Zbyt epicką? Na pewno nie w części pierwszej, a w drugiej tylko pod koniec. O trójce nie mówię, bo to już zupełnie inna gra, i pewnie byłbym nią zachwycony, gdyby nie nazwa Gothic, która do czegoś jednak zobowiązuje...

Zarzutu co do map to już w ogóle nie rozumiem. Szczególnie w drugiej części jest wielkie urozmaicenie, a w pierwszej, tej szaroburej kolonii karnej nigdy nie ma się dość. W trzeciej grafika jest po prostu piękna, lecz krajobrazy w każdej "strefie klimatycznej" monotonne. System walki... Jeśli mówisz o części trzeciej - zgadzam się. W "jedynce" i "dwójce" system walki jest OK. Ciekawe, jak wyglądałby Gothic 3, gdyby Piranie nie zdecydowały się na nowy silnik, nowy system walki, i po prostu zajęły się tym, co w Gothicu zawsze było na pierwszym miejscu - fabułą, postaciami, klimatem.

Edytowano przez Diex
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblivion nie ma takiego klimatu jak gothic, ale ma za to bardzo dobre i ciekawe questy, pełne pułapek podziemia, możliwość bycia wampirem, chciałbym dodać epickie bitwy ale to byłoby kłamstwo, ponadto powinieneś w niego zagrać ponieważ pokazuje co to znaczy monumentalne budowle ( a tu nie ma lewitacji jak w morrowindzie )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem te gry obie mają klimat,ale na swój sposób ;).W moim przypadku było tak,że Gothic to była u mnie podstawa później zagrałem w Obliviona i stwierdziłem że to bardzo dobra gra ,która urzeka swoim klimatem i grywalnością.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblivion nie ma takiego klimatu jak gothic, ale ma za to bardzo dobre i ciekawe questy, pełne pułapek podziemia, możliwość bycia wampirem, chciałbym dodać epickie bitwy ale to byłoby kłamstwo, ponadto powinieneś w niego zagrać ponieważ pokazuje co to znaczy monumentalne budowle ( a tu nie ma lewitacji jak w morrowindzie )

Oblivion ma dobre i ciekawe questy? Przykłady proszę. W Oblivionie 80% questów to idź zabij/znajdź. A ,,monumentalne budowle'' i ogólnie podziemia/jaskinie/ruiny są do bólu powtarzalne. W sumie jednak Obliviona można nabyć za niecałe 30zł co, a jeśli ktoś lubi takie klimaty to będzie się podobał. Ogólnie zgadzam się z przedmówcami - każdy Gothic ma lepszy klimat (Risen pewnie też, ale jeszcze w niego nie grałem).

Edytowano przez Murezor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam gothic też ma questy wyłącznie w stylu przynieś\podaj\pozamiataj. W oblivionie najlepsze questy moim zdaniem to questy dla mrocznego bractwa i gildi magów, nie wszystkie, ale quest w którym wchodziłeś do krainy snów, która wygląda jakby wzięta z alcji w krainie czarów, z kolei dla MB quest w którym zabijasz kapitana piratów, bodajże pierwszy dla nich. Jesli chodzi o monumentalne budowle miałem na myśli wieże, nie pamiętam jak się nazywały, po przejściu przez portale do Oblivionu stały tam, trzeba dotrzeć na szczyt żeby zdobyć serce wieży, aby móc zamknąć dany portal. Osobiście uważam je za całkiem ładne, wielkie i ogólnie klimatyczne twory architektury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...