Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość kabura

Total War (seria)

Polecane posty

No teraz wydaje się to oczywiste. Pytanie tylko czy to będzie taka mini kampania pokroju Caesar In Gaul, czy pełnoprawny dodatek jak Barbarian Invasion. Może bym się nawet na niego skusił, bo koniec starożytności i początek średniowiecza to najlepszy okres w historii Europy, moim zdaniem. Mam tylko nadzieję, że będzie można jakoś uleczyć rozkładające cesarstwo. Ograniczyć latyfundia, uratować miasta, pozbyć się heretyów, odgermanizować armię etc. W dodatku do pierwszego rome tego zabrakło, albo za krótko grałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]koniec starożytności i początek średniowiecza to najlepszy okres w historii Europy, moim zdaniem.

A po czym to wnosisz, ze az zapytam z ciekawosci? Przeciez od upadku Cesarstwa Rzymskiego w V wieku do polowy X wieku trwaly tzw. wieki ciemne i w tak naprawde niewiele wiadomo o wydarzeniach z tego okresu. Panstwa barbarzynskie nie stawialy na kulture i jedynymi zrodlami szczatkowych informacji sa w sumie tylko listy ojcow kosciola. Troche wiecej zrodel historycznych mozna znalezc dopiero w dokumentach napisanych podczas panowania Karolingow, czyli powstalych w drugiej polowie VIII wieku i obejmujacych swoja trescia niewielka czesc naszego kontynentu. Innymi slowy bardzo ciezko jest stwierdzic, co tak naprawde dzialo sie w Europie przez przynajmniej 250 lat, a spore braki naszej wiedzy o nowozytnej historii europejskiej dotycza prawie pol tysiaca lat. Smiem watpic aby czas ogolnego spadku populacji, upadku miast, regresu rozwoju i kultury Europy mozna nazywac najlepszym okresem w historii naszego kontynentu. ;)

Jesli chodzi o obejmujaca cala Europe realia do przedstawienia w grze, to dosc duze pole do popisu ludzie z Creative Assembly beda mieli w przypadku juz pelnego sredniowiecza, czyli zaczynajac kampanie od XI wieku w kolejnej odslonie Medievala, z krolestwami, lennami, buntami chlopskimi, zarazami, heretykami, wojnami krzyzowymi itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Właśnie na steamie zaczęła się wakacyjna promocja i Total war Empire jast za połowę ceny. W internecie napotkałem informacje że jest to najgorsza część serii i nie wiem czy warto ją kupić. I tu pytam się was czy Empire jest faktycznie tak słaby jak mówią i czy warto w to zagrać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po części to kwestia gustu. Jest to moim zdaniem jedna z gorzej dopracowanych gier z serii pod względem mechanicznym, ale nadal jest to całkiem przyzwoita gra. Masz dobre bitwy morskie, ciekawe bitwy lądowe (z modem na więcej dymu), znośna dyplomacja (nie ten bajzel, co w drugim Szogunie), otwarta kampania (w przeciwieństwie do dopieszczonego, ale zamkniętego Napoleona), możliwość podboju świata jako Polska (ostatnia gra w serii, która dotąd to oferowała)...

Może Empire jest jedną ze słabszych części serii, ale to nadal porządna gra i zagrać w nią nadal warto. A jak jest zniżka, zwłaszcza spora, to szkoda nie skorzystać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie bardziej dopracowany jest Szogun 2. Ogólnie jest lepszą grą, poczynając od optymalizacji, a na bitwach kończąc. Empire jest ciekawą grą, szczególnie patrząc na sposób w jaki rozwijają się prowincje i ten aspekt gospodarczy bardzo mi się tam podobał. Podobnie bardzo fajnie grało się bitwy morskie. Tutaj uważam, że wiele zależy od preferencji. W Empire jest epoka prochu, armat, z kolei w Szogun łączy trochę epoki wojny średniowiecznej i prochu (muszkiety). Ogólnie bardziej do gustu przypadł mi Szogun 2, jeszcze jakbyś miał okazję to polecam także dodatek Zmierzch Samurajów, który w zasadzie całkowicie odmienia grę. Są oczywiście niedoskonałości w postaci mało zróżnicowanych jednostek i wątpliwego "ficzera" w postaci Realm Divide, podczas którego w pewnym momencie AI rzuca wszystkie siły przeciw graczowi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realm Divided można się łatwo pozbyć modem, wystarczy poszukać w Steam Workshop

A jak miałbym wybierać pomiędzy Shogun 2 a Empire to w której część jest bardziej dopracowana i oferuje więcej możliwości?

Dla mnie Shogun, ale ja ogólnie przekładam walki bronią białą nad epokę prochu. Pod względem dopracowania na pewno Shogun, Empire twórcom po prostu nie wyszło, chociaż sporo łatali i obecnie to lepsza gra niż w dniu premiery. Empire wygrywa rozmiarem mapy i różnorodnością jednostek, w Shogunie, zwłaszcza bez fanowskich pakietów z jednostkami, każdy na dobrą sprawę ma dokładnie to samo i większość starć to ciągle te same oddziały.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem, ta część uznawana jest za najgorszą ze względu m.in. na statyczne bitwy, Akcja toczy się w epoce kiedy broń palna była już w powszechnym użyciu, ale nie była zbyt celna. Przez to taktyka jej użycia polegała na ustawieniu naprzeciwko siebie dwóch oddziałów, które ostrzeliwały się wzajemnie aż do wykrwawienia. Części graczy nie podoba się taka monotonia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szogun lepiej wypada pod względem dynamiki bitew lądowych i ogólnego dopracowania technicznego, natomiast Empire, moim zdaniem, lepiej się sprawdza przy bitwach morskich (wymiana grzeczności między statkami przy pomocy armat jest jednak ciekawsza, niż przy użyciu strzał) i w warstwie strategicznej - chociaż tu doskwiera mi nieco brak większego wpływu koronowanych głów na politykę. Ani tu małżeństw politycznych nie ma, ani nieoskryptowanych pretensji do tronu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo różnie. Niektórzy generałowie mają kary do porządku publicznego z powodu posiadania określonych cech. Czasem niepokój jest spowodowany obecnością wrogiego szpiega. Przykładowo taki szpieg może nawet "dodawać" +60% do niepokojów, w zależności od jego doświadczenia. Poza tym zwykle w świeżo zdobytych miastach przez jakiś czas utrzymuje się buntowniczy nastrój. Jeśli masz problem z wrogimi szpiegami, to jedyną radą jest wysłanie kilku własnych szpiegów do danego miasta. Przy odrobinie szczęścia szpieg wroga zostanie wyrzucony, a przy ponownym wtargnięciu jest większa szansa, że ubiją go strażnicy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W tamtym roku dałem sobie spokój z Rome 2 wiedząc o tych wszystkich niedoróbkach, bugach, głupich rozwiązaniach. Patch'y wyszło już 12. Coś się zmieniło na lepsze? Niby postawiłem krzyżyk na nowym Total War jednak mam straszny niedobór strategii w tych klimatach. ;p

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie nieco dłuższą przerwę od Rome 2, ale ostatnio wróciłem (przy okazji kupowania na Steamowej wyprzedaży dodatków). Zmian drastycznych w sumie nie ma, ale tak... czekanie na następną turę trwa już nieco krócej - choć może w późniejszych stadiach rozgrywki się wydłuży ze względu na ilość jednostek. Ale mimo wszystko komputer znacznie szybciej przetwarza tury innych nacji. W bitwach kawaleria nie jest już całkiem bezużyteczna, zgrabnie sobie radzi z tępieniem uciekinierów. Dyplomacja potrafi działać na nerwy, ale jak się z grubsza opanuje, co nią kieruje, to czasami da się coś ugrać dla siebie. Przy okazji któregoś DLC do głównej kampanii wprowadzili pory roku z różnymi efektami w różnych regionach - mała rzecz, ale cieszy. Ogólnie dużo usprawnień.

Ideał to to nadal nie jest, ale grać się da. I mówię to jako ktoś, komu nawet specjalnie na rzymskich klimatach nie zależy. Medieval 2 nadal jest najlepszy, ale nie zaszkodzi dać szansy też Rome 2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pory roku wyszły w ramach patcha Seasons and Wonders wprowadzonego w ramach dostosowywania podstawki do Hannibal at the gates. Wcześniej były w Caesar in Gaul, ale dotyczyły tylko kampanii Cezara, nie pojawiały się w głównej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję wkrótce rozpocząć kampanię co-op w Rome 2. Trochę się przeraziłem, bo wpisując w Google "Rome 2 co-op" zazwyczaj można poczytać o błędach z jakąś desynchronizacją (desync). Jak to wygląda w praktyce, może zmieniło się coś w tym względzie od czasu zabugowanej premiery?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...