Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty humanistyczne

Polecane posty

Właściwie to możesz wymyśleć nazwę jaką chcesz (oczywiście zgodną z zasadami/zwyczajami naszego języka), ponieważ w żadnym nowoczesnym słowniku języka polskiego takiej nie uświadczysz. Itakańczyk to jedna z możliwości, sam wybrałbym chyba Itaka (podobnie - Achaj), ewentualnie Itakanina (takowe określenie znajdziesz na Wiki), IMHO końcówka -czyk w tym przypadku niezbyt pasuje.

Jednakże ja bym nie popisywał się słowotwórstwem i pozostał przy mieszkańcu Itaki. :)

EDIT: Właśnie uzmysłowiłem sobie, iż to nie końcówka -czyk mi "zgrzyta", a całość. Itakijczyk wygląda/brzmi już całkiem dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei mam następujące pytanie.

Czy ktoś kiedyś przygotowywał coś na temat błędów językowych, stylistycznych w prasie, tv, radio?

Muszę przygotować krótką pracę z konkretnymi błędami. Przewertowałem już dziesiątki gazet, czasopism, ale z racji tego, że potrzebuję ich jak najwięcej postanowiłem zapytać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja prosiłbym o pomoc z wypracowaniem maturalnym na j.polski. Mam temat "Inspiracja mitologią w literaturze, malarstwie, grach komputerowych. Omów na wybranych przykładach."

Problem w tym, że z gier "mitologicznych" znam tylko Wiedźmina (mit. słowiańska). Na mój rozum, to powinny być gry, które wywarły jakiś wpływ, są znane, a nie nołnejmy. No i właśnie pozostaje też problem omówienia ich.

Do głowy przychodzi mi jeszcze God of War (mit. grecka), ale nie mam pojęcia co o niej mógłbym napisać.

Byłbym wdzięczny za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pewnie napisałbym o Age of Mythology, ale jeśli nie grałeś to będzie z tym kłopot. Wtedy można by było opisać grecką, egipską i nordycką. Z nowszych to słyszałem o jeszcze o Viking: Battle for Asgard, ale nie grałem. Poza tym Tolkien inspirował się silnie najróżniejszymi wierzeniami i mitologiami, więc mógłbyś opisać jedną z licznych gier opartych na tym uniwersum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, Tolkien = elfy, hobbity itp. W Viking: Battle for Asgard grałem, ale to gra mało znana i nic raczej nie wniosła. AoM nie znam. No to jakoś bym wybrał ze 3-4 gierki. Ale jak je opisać? Co ja mam o nich napisać? Problem w tym, że to "omów na wybranych przykładach" niezbyt rozumiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zolwik03

Zapewne chodzi o coś w stylu w jaki sposób gra czy film się inspiruje mitologią czy akcja dzieje się np. w starożytnej Grecji i bohaterowie mitologii są pokazani dość klasycznie tak jak w Titan Queście, a może bohaterowie są przedstawiani z zupełnie innej perspektywy lub fabuła przenosi bohaterów mitologicznych do naszych czasów i przedstawia ich historię w nowy sposób tak jak robią to choćby niektóre odcinki Supernatural.

Z gier słyszałem jeszcze o Rise of Argonauts ale sam nie miałem okazji zagrać więc nie wiem jak to dokładnie wygląda. Pozatym oprócz gier mają tam być książki i obrazy więc myślę, że ze skleceniem 15 minutowej prezentacji nie będzie za dużych problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja prosiłbym o pomoc z wypracowaniem maturalnym na j.polski. Mam temat "Inspiracja mitologią w literaturze, malarstwie, grach komputerowych. Omów na wybranych przykładach."

Problem w tym, że z gier "mitologicznych" znam tylko Wiedźmina (mit. słowiańska). Na mój rozum, to powinny być gry, które wywarły jakiś wpływ, są znane, a nie nołnejmy. No i właśnie pozostaje też problem omówienia ich.

Do głowy przychodzi mi jeszcze God of War (mit. grecka), ale nie mam pojęcia co o niej mógłbym napisać.

Byłbym wdzięczny za pomoc.

Gry:

God of War

Age of Mithology

The Banner Saga

Dark Age of Camelot(MMORPG)

Numen: Contest of Heroes

Titan Quest

Loki

Viking: Battle for Asgard

Black and White

Cryostasis

Legends of Dawn

Konung 3: A New Dynasty

Wiedźmin

King Arthur

Okami

Fatal Frame

A więcej mi się nie przypomina.

Literatura:

Zdecydowana większość fantasy - komisja i tak nie będzie miała pojęcia o czym mówisz - mój przypadek

Większość lektur, np. "Mickievicius"

Malarstwo:

Najlepiej coś średnowiecznego, będzie najprostsze.

Gry nie ważne jak rozwiniesz i tak komisja nie będzie miała o nich pojęcia, do malarstwa daj banały, ogólniki i wystarczy, a literaturę opisz wyszukanym słownictwem i to wystarczy.

+ Z własnego doświadczenia(praca pisana 2 dni przed egzaminem = 100% ^^) polecę ci wziąć po 2 elementy z każdego i krótko je rozwinąć, wystarczy zdecydowanie. To i tak jeden wielki pic, który nie jest do niczego potrzebny. Byle go zdać, no i nie denerwuj się ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Wypadałoby ale nie trzeba ich znać przesadnie dobrze. Na mojej ustnej z pytań dostałem dwa dość proste pytania na temat "Władcy Pierścieni":

1. Wymień członków drużyny pierścienia.

2. Opisz krótko każdego z nich.

Więc jak widzisz nie wymagało to dogłębnej znajomości treści książki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć bardziej pozytywistycznej wizji bohatera i wykorzystać motyw pracy u podstaw, obrazując to chociażby tekstem Ludzie bezdomni i postawą dr. Judyma.

Jeśli chodzi o tchórzostwo, to może być Zenon z Granicy. Tutaj tchórzostwo można zobaczyć przez unikanie podejmowania decyzji (zrzuca je na innych, pozbywając się tym samym odpowiedzialności).

Innym (choć nieco subtelniejszym przykładem) może być Dzika kaczka i motyw ucieczki przed prawdą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie 90% lektur, zależy jak interpretować

Konrad Wallenrod - zarówno przykład bohaterstwa jak i tchórzostwa, zależy jak interpretować głównego bohatera

Antygona - dramat antyczny, główni bohaterowie

W pustyni i w puszczy, Quo Vadis, Potop jak i cała Trylogia - cała paleta postaci, Sapieha, Kmicic, Wołodyjowski, Chmielnicki, Jan Kazimierz, itd.

Dziady - też cała paleta postaci

Hamlet

Juliusz Cezar - też Szekspira

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoza kanonu lektur polecam postać Reynevana z trylogii husyckiej Sapkowskiego. Bohater i tchórz jednocześnie. Imo idealny pod temat.

Co do kanonu, a nie zostali jeszcze wymienieni: Tadek z "Opowiadań" Borowskiego, Raskolnikow ze "Zbrodni i kary"

cały czas się bał i "uciekał", ostatecznie ujawnił prawdę i przyznał się do winy

albo Zenon z "Granicy" (w sumie to dużo bardziej jako tchórz)

Ups, "Granica" została wymieniona. Fail ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...