Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty humanistyczne

Polecane posty

Hej potrzebuje pomocy ! Nie lubuję się w lekturach szkolnych (dotyczy lalki b. prusa)( ; P) a potrzebuje odpowiedzi na parę pytań

Dlaczego Wokulski nie zakochał się w Stawskiej lub Wąsowskiej? Potrzebuję jakiś przykładów typu co mu się w nich nie podobało a co się podobało. Za wszelką pomoc dzięki :). Przydałaby się też informacja jak się poznali i w jakich okolicznościach.

Nie aktualne. Okazało się że moja mama zna lalkę praktycznie na pamięć O.o. Mimo wszystko jeśli coś napiszecie, na pewno się to nie zmarnuje :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yay - może i wyjdę na lenia, albo jełopa, ale spróbować zawsze można...

Przyjaciele - za kilka dni mija mi termin oddania bibliografii na moją prezentację maturalną: "Scharakteryzuj polszczyznę internetową na podstawie analizy zgromadzonego materiału"

I w sumie jestem z deka w kropce, ponieważ obudziłem się z przysłowiową ręką w nocniku i na dodatek te ostatnie dni przed świętami urozmaiciłem sobie obowiązkami -.-"

Także - jeśli ktoś byłby chętny niech odpowie - czy mógłby mi trochę w tym pomóc :/

Tzn. mam zamiar poszukać na stronach typu mistrzowie, kwejk, screenów z czatów, oraz poszukać screenów z gier komputerowych, w których są używane "specjalne formy naszego języka"... Jednak nie wiem tak na prawdę co jeszcze zaliczyć do maturalnego zbioru :/

O skróconej formie wypowiedzi bym chciał powiedzieć ( typu cześć-cze ) o skrótach (AFK?), o takich słowach jak "dżungler", czy "zanindżować"... O emotikonach pewnie też byłoby... Może i o manii tych takich obrazków z tekstem typu kwejk/4chan ?

Nie wiem, czy idę dobrym tokiem myślenia, a tak szczerze z deka się obawiam, bo żyłem sobie ze świadomością o maturze na chilloucie, a termin mnie prawie dopadł :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie tylko ja mam problem z prezentacją maturalną.

Muszę wpisać do literatury przedmiotu jakieś opracowanie zbioru opowiadań Sławomira Mrożka, tylko nie mogę znaleźć żadnego.

Oczywiście nie chodzi mi o interpretację z jakiejś ściągi.pl, muszę wpisać jakąś książkę. Mógłby ktoś zaproponować jakąś?

Z góry dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o pomoc z pracą domową z francuskiego. Muszę napisać 7 zdań w czasie przeszłym (passe compose) opisujących mój wczorajszy dzień. Prosił bym o jak najprostsze przykłady (wstałem, zjadłem śniadanie, poszedłem do szkoły itd.).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste zdana (nie same czasowniki), np. Ja obudziłem się rano. Wiem, że to banał, ale ja z j.fr. nic wspólnego nie mam. Przy okazji, miło by było, gdyby obok zdań po francusku było napisane jak jak się to czyta (tzw. zdania po francusku napisane za pomocą polskich liter).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko odnośnie prezentacji multimedialnej do prezentacji maturalnej, otóż zamierzam wrzucić tam cytaty i mam pytanie co muszę napisać przy danym cytacie, czy np. w przypadku Dziadów wystarczy, że jest to część III, scena II i strona, czy też trzeba napisać coś innego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko odnośnie prezentacji multimedialnej do prezentacji maturalnej, otóż zamierzam wrzucić tam cytaty i mam pytanie co muszę napisać przy danym cytacie, czy np. w przypadku Dziadów wystarczy, że jest to część III, scena II i strona, czy też trzeba napisać coś innego?

Wydaje mi się, że wystarczą te informacje, które wymieniłeś + imię i nazwisko autora. A jak chcesz aby było bardziej profesjonalnie, to możesz zastosować prosty przypis według takiego wzoru: imię i nazwisko autora tekstu, tytuł tekstu, wydawnictwo, miejsce wydania książki i na końcu numer strony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

Jestem w trakcie robienia prezentacji do szkoły i bardzo przydałaby mi się Wasza pomoc.

Kojarzycie jakieś sytuacje, w których dziennikarze niesamowicie na siłę starają się znaleźć sensację, szczególnie kosztem praw człowieka? Momenty, gdy reporter posługuje się nielegalnymi źródłami przy szukaniu informacji, przez co szkodzi ludziom? Artykuły niesamowicie przekoloryzowane, nieprawdziwe? Pozywanie mediów przez przeróżne osoby publiczne pod zarzutem nierzetelnych informacji? Pozywanie się nawzajem mediów za nierzetelność?

Ponadto, pamietacie konflikty między dziennikarzami? Sytuacje, w których próbują używać jakiś dziwnych sposobów, aby zdobyć informację, czy kopanie pod sobą dołków lub oczernianie innych stacji w mediach?

Za każdą pomoc będę serdecznie wdzięczny, naprawdę!

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. W tym roku jestem zmuszony do napisania matury (w tym m.in. z języka polskiego). Wybrałem sobie temat prezentacji: "Inspiracje mitologiczne i ich funkcje w literaturze i grach komputerowych. Omów zjawisko na wybranych przykładach". No i tutaj moja prośba o pomoc z waszej strony biggrin_prosty.gif Kilka gier już wybrałem: HoMM, AoM no i kilka innych przykładów (np. taureni z wow'a wzorowani na minotaurach, różnego rodzaju trolle i giganty, jako przeciwnicy w grach). Mam problem natomiast co do literatury jaką wybrać. Najpierw jednak chciałbym odnaleźć jakąś dobrą książeczki odnośnie mitologię chińskiej, egipskiej, nordyckiej i słowiańskiej. Ponadto byłbym wdzięczny jeśli byście napisali, czy możliwym jest zakup w Polsce komiksów "Thor" (najlepiej po polsku). Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czeczen150

Zastanów się nad Wiedźminem, który jest dość interesującym przykładem wykorzystania mitologii słowiańskiej - o tyle ciekawym, że jednym z bardzo, bardzo niewielu... Polecam, jeśli chodzi właśnie o mity Słowian, książkę Jerzego Strzelczyka Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian, ma formę encyklopedyczną, więc łatwo się w niej rozeznać. Do wspomnianej już germańskiej podrzucę Mitologia germańska: Opowieści o bogach mroźnej Północy Artura Szrejtera - dużo wiedzy podanej w bardzo przystępnej formie, pochłania się w kilka chwil wink_prosty2.gif . Ewentualnie, jeśli chciałbyś na poważnie i głęboko wejść w struktury różnych mitów, to zdecydowanie Historia wierzeń i idei religijnych Mircei Eliadego - ale to już dość zaawansowana szkoła jazdy, i sam nie wiem, czy konieczna w Twoim wypadku smile_prosty2.gif . Trzytomowe dzieło, bardzo dużo tam i rzetelnie na temat mitologii egipskiej oraz chińskiej - a tego nie ma dużo na polskim rynku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mitologie i dość rzetelne o nich pisanie, to polecam serię książek Mitologie Świata - znajdziesz w każdej w zasadzie bibliotece (ja znalazłem) - poznasz po tym że to małe czarne książeczki z białymi symbolami, rzeźbami itd na okładkach. W serii znajdą się wszystkie mitologie przez Ciebie wymienione, i dużo, dużo więcej (sam właśnie czytam mitologię Etrusków i ludów Italii ;) ). W sumie są to dość szczegółowe opracowania naukowe, więc informacji w nich aż za dużo jak na maturę, no ale! Ilość wiedzy nigdy nikogo nie zabiła ;)

Podobno mitologia nordycka jest bardzo ładnie opisana. Egipską można znaleźć w "Śmierć i pogrzeb w starożytnym Egipcie" Salimy Ikram dość ładnie mówi o mitologii i eschatologii Egipcjan (poza tym są tam prześmieszne zdjęcia np mumii królika, warto sprawdzić LOL).

Poza tym funkcja inspiracji mitologią nie tylko w Grach Komputerowych ale i w literaturze. A tej nie mało. Fajny temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem poprosić Was o pomoc w temacie w realizacji bibliografii do pracy maturalnej "Język e-maila, SMSa i Gadu-Gadu".

Na czym pomoc ta miała by polegać? Prosiłbym, żebyście wrzucali tutaj to, co Waszym zdaniem się nada z gatunku SMSa, e-maila lub rozmów GG. To, co Waszym zdaniem się nada. Nic prywatnego lub nienadającego się do publikacji dla osób trzecich. Za każdy wrzucony przykład dziękuje Wam z góry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem poprosić Was o pomoc w temacie w realizacji bibliografii do pracy maturalnej "Język e-maila, SMSa i Gadu-Gadu".

Na czym pomoc ta miała by polegać? Prosiłbym, żebyście wrzucali tutaj to, co Waszym zdaniem się nada z gatunku SMSa, e-maila lub rozmów GG. To, co Waszym zdaniem się nada. Nic prywatnego lub nienadającego się do publikacji dla osób trzecich. Za każdy wrzucony przykład dziękuje Wam z góry.

Wejdź na www.poradnia.pwn.pl a potem wpisz w znajdź słowa np. e-mail, esemes itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...