Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty humanistyczne

Polecane posty

Witam.

Przygotowuję się do projektu w klasie 3 gimnazjum, na którego temat wybraliśmy porównanie wybitnych jednostek przyczyniających się do powstawania imperiów.

I teraz pytanie do was. Czy czytaliście jakieś biografie Piotra Wielkiego i Napoleona Bonaparte? Jesteście w stanie coś polecić lub zrecenzować? Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co przychodzi mi do głowy to przeczytanie jakiejś pół-historycznej książki. Np. Kod Leonarda da Vinci (ma dużo przekłamań, ale pozwala spojrzeć na historię z innego punktu widzenia). Poza tym, powinieneś zrozumieć po co nam historia. Każdy może odpowiedzieć na to inaczej. Ja osobiście uważam, że celem jest zdobycie wiedzy o błędach przodków i uniknięcie ich w przyszłości. Jeszcze coś? Może dobrze by było znaleźć jakiś jeden okres, który przynajmniej trochę ci się podoba (np. starożytność).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze "Narrenturmu" Sapkowskiego czy chociażby 300 w wersji filmowej lub komiksowej. Mnie zachłyśnięcie się historią już przeszło, ale traktowanie jej jako wielkiej i bardzo długiej opowieści pełnej wojen, konfliktów, utarczek i wielkich bohaterów może ci pomóc. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy przy napisaniu wypracowania: nie chodzi mi o dokładne napisanie takowego, ale o przykłady z literatury i historii, które mógłbym umieścić w swojej pracy. Jej tytuł to "Rządzycy i rządzeni - obowiązki polityków i obywateli". Z góry dzięki za pomysły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam do zrobienia prezentację na maturę. Wybrałem temat: "Koniec i początek- biblijne i literackie wizje stworzenia i zagłady świata. Omów problem analizując wybrane teksty."

Potrzebowałbym abyście podrzucili mi jakieś tytuły książek bądź wierszy związanych z tym tematem lub jakiekolwiek pomocne materiały. Zastanawiałem się nad mitologią, czy znacie jakieś teksty o stworzeniu bądź końcu świata w mitologi greckiej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o koniec świata, to możesz zajrzeć do literatury fantastycznej, zwłaszcza Izaaka Asimova. W cyklu "Fundacja" znajdziesz ciekawą i dość realistyczną wizję całkowitego upadku rozwiniętej cywilizacji oraz próby jej odnowienia. Warto również wziąć pod uwagę "Ostatnie Pytanie" tegoż autora. Krótkie opowiadanie (bardzo popularne, łatwo znajdziesz) przedstawiające zarys przyszłości ludzi i bezskutecznego zmagania się z bezwzględną entropią - rzeczywistym procesem prowadzącym do śmierci cieplnej wszechświata.

Z kolei omawianie początków, rozpocznij od Enumy Elisz - jednego z pierwszych spisanych mitów na ten temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Podrzucilibyście jakąś książkę do tematu "Pisarze i poeci o jednostce wybitnej. Rozwiń temat odwołując się do wybranych utworów"?

Myślę o Kordianie, Konradzie z Dziadów i wierszach CKN (Do obywatela Johna Browna, Fortepian Chopina, Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie) i wydaje mi się, że brakuje mi jakiejś lektury.

Edit:

Chociaż, jak się nad tym zastanawiam, "Coś ty Atenom..." i "Bema pamięci żałobny rapsod" wydają się być lepszymi pomysłami, lepiej pasują do tematu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up- Jeśli mają być lektury, w dodatku pisane prozą, nieco to utrudnia sprawę. Bez wątpienia za jednostkę wybitną ma się Raskolnikow ze "Zbrodni i kary". Pozostałe jednostki wybitne, które w tej chwili przychodzą mi na myśl to: Judym ("Ludzie bezdomni"), Wokulski ("Lalka") czy ewentualnie Ziembiewicz ("Granica").

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@antros22

Podoba mi się przykład Raskolnikowa, tylko trochę trudno byłoby mi wpleść to w temat...

Kordian jako wyalienowany bohater, który samemu musi przeprowadzić zamach na Cara,

Konrad jako prawdziwa wybitna jednostka na przykładzie Wielkiej Improwizacji,

CKN o tym, że jednostki wybitne są doceniane po śmierci,

A Raskolnikow? Postać, która uważa się za wybitną, jedak okazuje się, że taką nie jest?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby to trochę przewrotne, ale sądzę, że raczej spotkałoby się z aprobatą. Dostojewski wprowadził do literatury ideę nadczłowieka (klik), myślę, iż warto by się z nią zmierzyć. Poza tym byłby to jakiś kontrapunkt dla poetów romantycznych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko masz w Wikipedii. Dostojewski nie zdążył zapoznać się z dziełem Nietzschego, opierał się na Heglu, więc prędzej o teoriach tego filozofa należałoby coś skrobnąć. Nie widzę jednak przeszkód, aby wspomnieć o Nietzschem, ale skupiłbym się przede wszystkim na Dostojewskim (a właściwie jego wizji wybitnej jednostki).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nietypowo, ponieważ mam problem z przypisami do jednej z prac rocznych. Korzystam z antologii tekstów, z której wybrałem dwa artykuły, a ponadto odwołuję się do wstępu tej książki. Jeżeli po jakimś kolejnym cytacie z konkretnego artykułu podaję jeszcze informację ze wstępu, to jak powinienem o tym poinformować w przypisie? Moje pomysły, to: Zob. Wstęp, [w:] dz. cyt., s.... czy jeszcze raz dać tytuł książki: Zob., Wstęp, [w:] Literatura w Polsce, dz. cyt., s....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychodzę do was z prośbą o pomoc, forumowi znawcy angielszczyzny:

Kinds of persons treatment

Geographic & persons treatment

Standard German usage

Owe pojęcia to nazwy działów filologicznych/językoznawczych. Jak je zgrabnie przetłumaczyć na polski?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę trudno tak to przetłumaczyć bez kontekstu, ale spróbuję ci pomóc z trzecią nazwą.

Standard German to Standarddeutsch/Schriftdeutsch/Hochdeutsch. Za wikipedią: "standardowy język niemiecki (Standard Hochdeutsch) oparty jest na Biblii Marcina Lutra, która z kolei opiera się na języku mówionym w Górnej Saksonii i Turyngii".

Więc może "Użycie standardowego języka niemieckiego"? Opcjonalnie dodaj jeszcze na koniec literackiego/pisanego i/lub zamień 'Użycie' na 'Posługiwanie się'. Powtarzam: nie wiem, o co dokładnie chodzi w tych działach (np. czy o sposób korzystania czy o liczbę używających).

Nie wiem, na ile byłem pomocny, ale może chociaż kogoś zainspiruję...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w... głębokiej dziurze

mam masę zadania do rana(6:00) i z częścią nie mogę sobie poradzić.

1) Wojny z Zakonem Krzyżackim w 5 punktach.

2) 6 cech gospadarki towarowo pieniężnej.

3) 2 przykłady rozwiązywania kwestii religijnych w państwach innych niż polska.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...