Skocz do zawartości

Polecane posty

Znacie? Żeby było fantazy , średniowiecze to co w wiedźminie . Znacie podobną sage lub jedną powieść

I znowu polecę ci epicką sagę Pieśń Lodu i Ognia George R.R.Martina i jej pierwszą część Gra o Tron. Są rycerze, królowie czyli typowe fantasy w średniowieczu, może to nie dokładnie opisałem ale i tak ci polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kontakt powiedział:

Mógłby mi ktoś polecić jakiś dobry kryminał, którego przeczytanie nie będzie problemem dla nastolatka (chodzi mi o język)?

Nie wiem czy to odpowiednia książka dla nastolatka ale zaryzykuję, spróbuj sobie przeczytać Trylogie Millennium Stieg Larssona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopak ma 13 lat i proponujesz mu Larssona?

@Kontakt: polecałbym Ci coś lajtowego, może klasykę - Agatha Christie na początek wydaje mi się niezłym wyborem - wszystkie jej książki, które czytałem były bardzo dobre. Na Stiega chyba jednak trochę za wcześnie.

Pozdrawiam,

edit: @down: 100% poparcia, jedna z moich ulubionych książek Christie (chyba większość osób, ja również, bardziej kojarzy ją pod tytułem "Dziesięciu Murzynków")

Edytowano przez Kulik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby mi ktoś polecić jakiś dobry kryminał, którego przeczytanie nie będzie problemem dla nastolatka (chodzi mi o język)?

polecam: I nie było już nikogo A. Christie

Akcja dzieje się na wyspie, gdzie wśród 10 osób jedna jest mordercą

Książka krótka, ale niesamowicie wciągająca, idealna do zapoznania się z twórczością królowej kryminałów :)

Edytowano przez Evil Duo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Evil Duo

??? "I nie było już nikogo" w żadnym razie nie jest typową książką Agathy Christie... brak detektywa, miejsce akcji... Jeśli chodzi o Christie, to na początek bym polecił np. "Śmierć lorda Edgware'a" lub "Karty na stół", które są typowymi kryminałami.

Ewentualnie możesz też rozpatrzyć się w twórczości A.C.Doyle'a (czyli autora książek o Sherlocku Holmesie). Ja sam zaczynałem czytanie kryminałów od "Przygód" i "Psa Baskerville'ów".

A teraz moje pytanie. Przeczytałem niedawno "Najdłuższy dzień" C.Ryana. I przeczytałbym sobie jeszcze jakąś książkę wojenną (może być innego autora). Chodzi mi tylko o to, aby bardziej niż sama bitwa/operacja przedstawione były losy żołnierzy, ludzi. Może jest jakaś ciekawa książka dziejąca się w czasie II Wojny Światowej np. w Londynie? Czekam i z góry dzięki za propozycje.

@down no tak, zapomniałem. Dołączam się więc i także polecam Arsena L. Świetna książka, lecz gdybyś miał ją przeczytać, to wiedz, ze głównym bohaterem jest złodziej... a więc typowa książka detektywistyczna to nie jest, jednak polecam.

Edytowano przez Dawid2207
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby mi ktoś polecić jakiś dobry kryminał, którego przeczytanie nie będzie problemem dla nastolatka (chodzi mi o język)?

"Przygody Sherlocka Holmesa" - na początek w sam raz.

Poza tym wspomniana Agatha Christie.

"Arsen Lupien" Maurice-a Leblanc-a.

Generalnie w.w. pozycje są napisane prostym językiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz moje pytanie. Przeczytałem niedawno "Najdłuższy dzień" C.Ryana. I przeczytałbym sobie jeszcze jakąś książkę wojenną (może być innego autora). Chodzi mi tylko o to, aby bardziej niż sama bitwa/operacja przedstawione były losy żołnierzy, ludzi. Może jest jakaś ciekawa książka dziejąca się w czasie II Wojny Światowej np. w Londynie? Czekam i z góry dzięki za propozycje.

Nareszcie mogę komuś polecić twórczość Remarque'a. Idealnie pasują do Twoich kryteriów, no, o ile nie przeszkadza Ci, że są to książki o Niemcach (różni są ludzie...).

Na początek proponuję najbardziej znane z jego dzieł, czyli Na zachodzie bez zmian. Następnie świetne są Czas życia i czas śmierci, Czarny obelisk i Droga Powrotna, z tym, że dwie ostatnie opowiadają losy żołnierzy po wojnie. To jedne z lepszych książek, jakie czytałem. Podobno ciekawi są tez Trzej towarzysze, ale sam jeszcze nie czytałem :/

Lub też Król Szczurów Jamesa Clavella. Książka opowiada o losach jeńców wojennych w japońskim obozie koncentracyjnym w czasie II WŚ.

Edytowano przez MrYoshi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dawid2207

Oprócz wspomnianego już przez MrYosiego Remarque'a, to chwilowo do głowy przychodzą mi jeszcze 2 tytuły:

"Kompania Braci" Stephen E. Ambrose Co prawda czytałem tę książkę jak byłem w podstawówce i szczegółów nie pamiętam, ale mogę powiedzieć, że się wtedy podobało. Ogólnie jest to opowieść o chłopakach z 101 dywizji powietrznodesantowej, ich akcjach na terenie Europy, przyjaźniach, humorystycznych sytuacjach etc. Powinno Cię zaciekawić.

"HMS Ulisses" Alistair MacLean MacLean sporo książek o tematyce wojennej napisał, choć jednak większość to bardziej historie przygodowe, gdzie wojna jest tylko tłem. HMS Ulisses do tej kategorii nie należy. Doskonale pokazuje piekło jakie angielscy marynarze przeżywali podczas II wojny światowej.

Na forum jest nawet odpowiedni temat: http://forum.cdaction.pl/HMS-Ulisses-Allis...ean-t75220.html

Edytowano przez niko22
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dawid2207 - Ja raczej nie zgodzę się z Yoshim na temat Króla Szczórów. Owszem, książka jest świetna, aczkolwiek nie stricte wojenna. Pozwoliłbym sobie nazwać ją po części psychologiczną, ponieważ opisuje ona zachowanie ludzi znacznie różniących się w podobnym środowisku wymagającym od nich wykorzystania całych swych zdolności. Polecę Ci natomiast odgadniętą dziś przez Yoshiego i czytaną aktualnie przeze mnie książkę Młode Lwy. Tu wojna to pierwszy plan, choć psychologia bohaterów (z tego, że chciałeś książkę z akcją rozgrywającą się w Londynie wnioskuję, że ona też jest dla Ciebie ważna) też ma duże znaczenie.

Edytowano przez gerbilos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem być patriotą :D Znaczy, coś polskiego bym prosił. Najlepiej współczesnego ('70+), bo to mniej znam, chyba że coś 'starego' jest też warte polecenia (lekturowe pozycje znam ;)). Nie musi być fantastyka (ok, niech to nie jest fantastyka tym razem), po prostu dobra proza polska :)

Edit był ;)

Edytowano przez Dav1d
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dav1d - nie będę rozpisywał o fantastyce, Kossakowska, Dukaj itp. Polecę ci natomiast "stany pośrednie", czyli Pilipuka i Piekarę. Pilipukowska zaleciałość fantastyką polega tylko (przynajmniej w Wędrowyczu i chyba w Dziedziczkach, których póki co nie miałem okazji czytać. Tak samo nie czytałem Oka Jelenia i Norweskiego Dziennika, które wydają mi się z jakiegoś powodu infantylne) na wystosowania postaci, ewentualnie zjawisk. Świat jest dzisiejszy.

Natomiast z Piekary polecę Ci Cylk Inkwizytorski oraz "Przenajświętszą Rzeczpospolitą". W pierwszym o dziwo nierealistyczności jest mało. Mamy zmieniony świat rzeczywisty (choć są dodatki, np. Hez-Hezron), oraz Inkwizytora, który ma pewne specjalne zdolności. Oczywiście występują demony, siły nadprzyrodzone itp. aczkolwiek mimo wszystko główną rolę gra człowiek, razem jego zachowaniami, psychiką...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem być patriotą :D Znaczy, coś polskiego bym prosił.
Mało tam u Ciebie na półce stoi? :tongue: Myśliwskiego już przeczytałeś? A Karpowicza? Załóżmy, że tak. No to po książki Mariusza Szczygła warto sięgnąć. Jeśli nie o naszych południowych sąsiadach ("Gottland" i "Zrób sobie raj"), to o Polsce końca wieku ubiegłego ("Niedziela, która zdarzyła się w środę"). Facet świetnie pisze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem być patriotą :D Znaczy, coś polskiego bym prosił. Najlepiej współczesnego ('70+),

Na początek o.k. tu się wielu narażę duchowy następca Sienkiewicza Jacek Komuda

Czarna bandera - zbiór opowiadań o piratach naprawdę mocna rzecz.

Galeony Wojny - świetna powieść o działaniach zbrojnych na morzu w czasie Potopu Szwedzkiego.

Czarna szabla , Warchoły i pijanice , Banita , Diabeł Łańcucki , Samozwaniec tom I i II

Przygody Jacka Dydyńskiego (kto zacz opisano w księdze Warchoły i pijanice) z historią na pierwszym planie.

Crimen , Przypadki starościca Wolskiego Józef Hen

Karaibska krucjata: Płonący Union Jack ,

Karaibska krucjata: La Tumba de los Piratas Marcin Mortka zaskakująco dobra książkowa odpowiedź na filmowych Piratów z Karaibów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dav1d

To ja polecę w takim razie coś pana Kapuścińskiego. Cesarza pewnie znasz, ale według mnie nie jest to najlepsza jego książka. Mi najbardziej podobał się Jeszcze dzień życia, który to opowiada o wojnie domowej w Angoli, Naprawdę świetna. Oprócz tego jeszcze Szachinszach i Heban dają radę. Imperium odradzam, w ogóle mi się nie podobało :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkimi swymi kończynami podpisuję się pod pochwałami dla Myśliwskiego. Koniecznie, absolutnie koniecznie. Zwłaszcza, że powinno być dość łatwo wynaleźć go w bibliotekach. Do tego od siebie polecę też Madame Antoniego Libery - historia dość prosta, ale opowiedziana tak, że można cieszyć się każdym słowem i zdaniem. Powieść na wskroś konserwatywnie piękna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję książki w klimatach "Pod Kopułą" Stephena Kinga. Najlepiej tego samego autora, nie jestem bardzo dobrze zaznajomiony z jego twórczością, ale akurat ta pozycja mi się bardzo spodobała i szukam czegoś właśnie w ten deseń - miasteczko, jakieś niewyjaśnione zjawisko, mocno zarysowani bohaterowie. Za wszystkie propozycje - z góry dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eliroth powiedział:

Poszukuję książki w klimatach "Pod Kopułą" Stephena Kinga. Najlepiej tego samego autora, nie jestem bardzo dobrze zaznajomiony z jego twórczością, ale akurat ta pozycja mi się bardzo spodobała i szukam czegoś właśnie w ten deseń - miasteczko, jakieś niewyjaśnione zjawisko, mocno zarysowani bohaterowie. Za wszystkie propozycje - z góry dzięki.

Polecam ci przeczytać Sklepik z Marzeniami i Miasteczko Salem to według mnie jedne z najlepszych jego książek.

Edytowano przez JediMati
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema wszystkim to znowu ja. Otóż ostatnio skończyłem oglądać Senkou no Night Raid, nie wchodząc w szczegóły jest to anime o szpiegach. Więc jak się pewnie domyślacie, zainteresowało mnie to i otóż chciałbym abyście mi polecili książki a najlepiej cykle książek o szpiegach.

a) Osadzone w teraźniejszości

b) Osadzone podczas II wojny światowej

c) Może ktoś zna jakieś książki szpiegowskie osadzone w przyszłości

Najlepiej aby zawierały dobrą fabułę, oraz narrację, a także akcję ( może być też wątek miłosny )

Z góry Wam dziękuję...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shadoxsas- Jeśli chodzi o cykle książek o szpiegach to polecam trzy książki Roberta Ludluma o Bournie: "Tożsamość Bourne'a", "Krucjata Bourne'a" i "Ultimatum Bourne'a"- klasyka, jeśli oglądałeś filmy i Ci się spodobały, to tym bardziej powinny spodobać się książki. Są jeszcze książki innego autora o tym agencie CIA, ale tych nie czytałem, więc nie mogę ich polecać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...