Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam... dawno nie zaglądałem do tego działu ponieważ większość czasu zajmowało mi czytanie mangi i oglądanie anime lecz jak to czasem bywa z chęcią przeczytałbym coś podobnego lub w stylu Malazańskiej Księgi Poległych lub Zaginionej Floty. Ogólnie rzecz biorąc najlepiej aby był to cykl ( oprócz Drizzta czy jakoś tak, jakoś mi nie podchodził ). Mam nadzieję że pomożecie w razie czego to dopiszę dokładniejsze wymogi? cyklu... z góry dziękuję za pomoc

DOWN

Tzar - ach... Czarna Kompania to było coś. A właśnie może znasz jakiś cykl książek wojennych w przyszłości oprócz Star Wars, sagi Honor Harington.

EDIT 2 down :

Wiem że Zaginiona Flota pozostawia wiele do życzenia ale jakoś udało mi się przebrnąć z nią ( akurat wtedy przeczytałem cykl Honor i spodobały mi się te klimaty )

a co do tych wymagań to tak.

1. Fantastyka ( coś z ciekawą historią, tajemnicą i dobrą akcją )

2. SF ( nie wiem... może coś o wojnie w przyszłości ewentualnie jakiś kryminał osadzony w przyszłości z ciekawą akcją )

wiem że chyba zbyt dużo nie podałem i nie wiem czy to coś pomoże ale jestem po zarwanej nocy więc dopiero niedawno wstałem i nie rozbudziłem się do końca

EDIT 3

@ MrYoshi - nie nieznałem i dzięki za podanie tytułów wydają się interesujące

Edytowano przez shadoxsas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natknąłem się na kilka książek z uniwersum Mass Effect (...) Może ktoś coś z tego czytał / słyszał co nieco?
A natknąłeś się na ten temat? To jest cykl (dotąd trzy tytuły Karpyshyna, w przyszłym roku szykuje się kolejny, ale już innego autora). Poszczególne części są ze sobą na tyle luźno powiązane, że nie ma potrzeby czytać po kolei. Potwierdzam, że powieści są raczej tylko dla fanów. Nie oczekuj zbyt wiele, traktuj te historie jako dopełnienie intrygi z gier, a nie spotka cię zawód. Nudzić się nie powinieneś, nie ma filozofowania, jest akcja. Na stronie FS są fragmenty do poczytania:

http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki.php?fr=7...id=475#searchkk

http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki.php?fr=7...id=475#searchkk

http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki.php?fr=7...id=503#searchkk

@shadoxsas

Do Malazańskiej podobna jest Czarna Kompania. Polecam.Ups, zapomniałem, że z ciebie taki połykacz i wszystkie większe cykle już znasz. Daj te dokładniejsze wymagania, a tymczasem: Zaginiona Flota to ta kiepska space opera? Myślę, że warto będzie sięgnąć po książki Davida Webera z cyklu Honor Harrington - to też space opera, tyle, że lepsza. Cykl dość luźny, można czytać nie po kolei. Najwcześniejszy dostępny w sklepach tom (drugi) nosi tytuł "Honor królowej", resztę sam znajdziesz.

EDIT:

To Honor też już znasz? :ohmy: Na prośbę odpowiadam: John Ringo i jego Dziedzictwo Aldenata:

  1. Pieśń przed bitwą
  2. Pierwsze uderzenie
  3. Taniec z Diabłem
  4. Doktryna Piekieł
  5. Bohater
  6. Wojna Cally
  7. Warta na Renie
Poza tym jeszcze John Scalzi i jego dwie powieści: "Wojna starego człowieka" i "Brygady Duchów". Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. SF ( nie wiem... może coś o wojnie w przyszłości ewentualnie jakiś kryminał osadzony w przyszłości z ciekawą akcją )

Ze spejs oper znasz może cykl Starship Mike'a Resnicka? Klik!

No a co do kryminału, polecę pierwszą (i najlepszą) część cyklu Eugeniusza Dębskiego o Owenie Yatesie Tamta strona świata. Klik!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jako że chyba po raz pierwszy piszę w tym temacie, to nie wiem czy moje pytanie nie powinno być zadane gdzie indziej (szukałem lepszego miejsca ale nie znalazłem :P ). Otóż sprawa prezentuje się następująco: poszukuję dobrego słownika angielsko - angielskiego (tak, to nie pomyłka, takie też są :wink: - słownik ten "tłumaczy" angielskie słówka podając ich "definicje" w języku angielskim). Nie jest on niezbędny i konieczny, ale jeśli już bym go miał, to na pewno by się przydał i bym z niego korzystał ^^ Jedyne dobre wydawnictwo (o którym wiem że jest dobre) to LONGMAN :smile: A chciałbym się od Was dowiedzieć czy znacie jakieś inne dobre, sprawdzone, godne polecenia takowe słowniki :wink: Może takich używacie, może używaliście - prosiłbym o polecenie czegoś niedrogiego i dobrego :jezyk1:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponuję Ci coś, co sam mam, często używam i bardzo chwalę :)

Macmillan English Dictionary for Advanced Learners. Bardzo dobry słownik, bije na głowę inne, jakie mam/używałem. Wszystko wyjaśnione jest dość prostymi zdaniami, tak, że bez trudu można zrozumieć, o co chodzi. Jedyny minus to cena, około 100 zł. Chociaż, w sumie, chyba jest tego wart.

PS

Wygląda to mniej więcej tak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cdrozmiar

A co powiesz na Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska? O nich także znajdziesz sporo informacji, a że recka ma być na historię, pasują jak ulał.

Jak najbardziej mogą być to "Pamiętniki", dzięki wielkie za pomoc. :wink:

...mam prośbę, zmuszony jestem napisać dłuższą recenzję "Pamiętników", wie ktoś może gdzie mógłbym jakąś znaleźć, ponieważ w necie jest tego bardzo mało...z góry dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie. za niedługo jadę na wakację. I z tąd pytanie jaką książkę ze sobą zabrać. Mam za sobą:

Kroniki Wardstone 1-5

Zwiadowcy 1-5

Malowany człowiek i pustynna włócznia

Gildia magów ( może drugi tom?)

Harry Potter 1-7

Hobbit

Władca Pierścieni

Czekam na propozycję i z góry dziękuję.

Edytowano przez lunatyx
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Lunatyx - Widzę że interesuje Cię fantastyka więc mogę Ci polecić następujące pozycje :

# cykl Malazańskiej Księgi Poległych ( tom pierwszy Ogrody księżyca - niby już od samego początku jesteś bombardowany licznymi wydarzeniami imionami i innymi duperelami ale powinieneś szybko oswoić się z tym )

# trylogia Anioła Nocy ( bardzo fajna trylogia o siepaczach [czyt. zabójcach] )

# cykl Belgrida i cykl kontynuujący poprzednią historię cykl Malloreon ( już parę razy wracałem do niego polecam )

No cóż czytałem więcej tytułów ale chyba tyle wystarczy, życzę miłych wrażeń podczas wakacji :]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. I przepraszam za literówkę. Co do propozycji. Czarnoksiężnika z Archipelagu zapomniałem dodać a właśnię go czytam i do wyjazdu na pewno skończę. A rozpatrzę Wiedźmina i Anioła Nocy, albo dowiedziałem się przed chwilą o podobno bardzo dobrej książce a mianowicię ?Lewa ręka Boga?, Paula Hoffmana. Ktoś ją czytał. Na prawdę jest dobra?

Edytowano przez lunatyx
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu wpadłem z zapytaniem o jakieś epickie, grube cykle, które nie musiały być fantasy a za wszelkie odpowiedzi bardzo dziękuję, bo już mam kilku tytułów, za które zabiorę się w wakacje, ale postanowiłem sobie skompletować listę tytułów bardzo dobrych albo wyśmienitych, tzn. takich, które są uważane za klasyki i należy je przeczytać. Nie mówię tu o fantastyce, nie mówię o SF... nie ważne jaki gatunek, ale ważne, że cudowny tytuł/klasyk itd. Coś co w waszej opinii trzeba przeczytać. No i oczywiście nie musicie powtarzać tych cyklów fantasy co zrobiliście wcześniej ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, mogłem jednak zawężyć przedział czasowy, bo o ile o niektórych tytułach się mówi, że są wiecznymi klasykami tak reszta jest wyśmienita dla pewnego okresu ;) Generalnie chodzi mi o lata 1980/90 do czasów obecnych, bo sporo literatury klasycznej się naczytałem w szkołach jako lektur i właściwie tylko Mistrza i Małgorzatę uważam za naprawdę coś wspaniałego ^_^

Edyta: post, na który odpowiadałem zniknął... ;P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o lata 1980/90 do czasów obecnych
Czyli jeszcze nie lektury klasyka, ale już prawie. :) Prześledź rozmaite nagrody literackie:

każdy noblista ma coś wartego uwagi:

  • Mario Vargas Llosa - dużo dobrych powieści, np. "Rozmowa w Katedrze"
  • Herta Müller, np. "Sercątko"
  • Doris Lessing, np. "Trawa śpiewa" albo "Piąte dziecko"
  • Orhan Pamuk, np. "Nazywam się Czerwień"
  • José Saramago, np. "Miasto ślepców"
  • Gabriel García Márquez, np. "Sto lat samotności"
  • Isaac Bashevis Singer, np. "Sztukmistrz z Lublina"
  • William Golding, np. "Władca much"
  • John Steinbeck, np. "Grona gniewu"
laureaci Pulitzera są świetni:
  • Junot Diaz, np. "Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao"
  • Cormac McCarthy, na pewno kojarzysz, bo często się tu jego "Droga" przewija, inne też są dobre
  • Harper Lee "Zabić drozda"
nasze Nike i Paszporty Polityki:
  • Wiesław Myśliwski - "Widnokrąg" i "Traktat..." to absolutny must read!
  • "Gnój" Wojciecha Kuczoka
  • "Prawiek i inne czasy" Olgi Tokarczuk
  • Ignacy Karpowicz "Balladyny i romanse"
  • Jacek Dehnel "Lala"
  • Marek Krajewski - lubisz kryminały, a to najgłośniejszy ich polski autor, cykl o Eberhardzie Mocku rozpoczyna "Śmierć w Breslau"
Żeby nie przedłużać - rzuć też okiem na Kolekcję Gazety Wyborczej: XX wiek, przewija się tam Nabokow ("Lolita"), Umberto Eco, Kapuściński, i wielu innych, świetnych pisarzy.

Tyle wymieniłem, drugie tyle (a raczej więcej) pominąłem. Ale pewnie jeszcze parę osób coś dorzuci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję pewnej książki, o której mam kilka chaotycznych informacji (to może być z resztą kilka książek :)). Na pewno jest po powieść detektywistyczna, w stylu noir, chyba Chandlera albo kogoś podobnego. Z kolegą pamiętamy kilka motywów, np. w nogę bohatera napastnik wycelował broń, ten pomyślał coś w stylu "odruchowo napiąłem mięsień, to dobry sposób na ochronę przed pociskiem, prawie jak zakryć się gazetą", albo inne jak np. "podłoga była tak brudna, że brzydziłem się na nią zwymiotować". To prawie na pewno był Chandler, żadnych jego książek nie czytałem, ale w każdym razie poszukiwany tytuł/tytuły kipi od "chandleryzmów". Pamiętam też, że Smuggler (albo El General Magnifico?) daaaawno temu o niej/nich wspominał w CDA. Tytuł z pewnością należy do klasyki więc powinno być łatwo wskazać o co mi chodzi ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UP @hedrox

Felieton o którym mówisz to Od nawijek po lekturę w CDA nr. 3/2007

Sprawa wymaga jednak głębszego wyjaśnienia.

Otóż cytat o którym mówisz cytuję pełną treść:

...A te wszystkie refleksje wywołane były widokiem takiego właśnie kolta, który mierzył w moją nogę.

odruchowo napiąłem mięśnie. To znakomity środek obrony przed kulą. Niemal tal samo skuteczny jak zasłonięcie się gazetą.

wyszedłem zza rogu i stanąłem jak wryty. Zawsze staje jak wryty, gdy dostaję byka w żołądek.

pochodzi z książki Alistara McLeana 48 godzin przy okazji autor @Smuggler poleca inne książki tego autora Działa Nawarony , Tylko dal orłów , Lalaka na łańcuchu .

Poleca także książkę HMS Ulisses i książkę Lothara-Günthera Buchheima Okręt (Das Boot).

Tyle tylko że żadna z tych książek nie jest czarnym kryminałem (czarny kryminał to książkowy odpowiednik gatunku filmowego noir {jest taki temat na forum w dziale filmów}).

Generalnie czarne kryminały książkowe wywodzą się z tzw. hard-boiled literature w której skład wchodzą pulp magazines Black Mask , Dectective Fiction Weekly , Dime Mystery i inne.

http://ja.gram.pl/blog_wpis.asp?id=275802&n=134

http://chandler.republika.pl/pulp.html

Wracając do tematu @Smuggler wymyślił cytat który mógłby pochodzić z książek Raymonda Chandlera czyli de facto nie pochodzi on z żadnej książki Chandlera.

Zachęcam jednak do sięgnięcia po prozę Chandlera proponuję zacząć od opowiadań

http://chandler.republika.pl/chandler.html#biografia

Gdy już przeczytasz wszystkie opowiadania i wszystkie powieści Chandlera zachęcam do pogłębienia wiedzy o pisarzu (tylko pamiętaj najpierw przeczytaj wszytko co napisał Chandler inaczej natkniesz się na spoilery zawarte w książkach wymienionych poniżej)

Raymond Chandler - biografia Tom Hiney

Książka dość dokładnie opisuje czym były pulp magazines oraz opisuje inne tuzy czarnych kryminałów:

Mickey Spillane , Dashiell Hammett , Cornell Woolrich , James M. Cain i inni.

Na marginesie ich prozę również polecam.

Ponadto polecam Arcydzieła czarnego kryminału jedyna możliwość aby w języku polskim posmakować czym była Pulp Fiction.

Studia filmoznawcze - film noir - komentarz zbędny

Mówi Chandler - kopalnia wiedzy o Chandlerze (napisał dwa opowiadania SF) , Filipie Marlowe , esej Skromna sztuka pisania powieści kryminalnych oraz... niespodzianka.

Uff... wydaje mi się że jest to wyczerpująca odpowiedź na Twoje pytanie.

W razie czego pisz.

Ps. Na forum jest założony temat o gatunku noir

Edytowano przez Bogart
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodzi mi o lata 1980/90 do czasów obecnych, bo sporo literatury klasycznej się naczytałem w szkołach jako lektur i właściwie tylko Mistrza i Małgorzatę uważam za naprawdę coś wspaniałego ^_^

Lubisz książki historyczne? Oczywiście nie takie, jak twórczość pana Sienkiewicza, ale coś naprawdę dobrego. Jeśli tak:

- Ja, Klaudiusz Roberta Gravesa - naprawdę dobra książka, akcja dzieje się w Rzymie za czasów pierwszych chrześcijan, narratorem jest członek cesarskiej rodziny, Klaudiusz właśnie, który barwnie opisuje tamtejszą rzeczywistość. Jest też drugą część, Klaudiusz i Messalina, która jest trochę gorsza.

- Czarny Anioł Miki Waltariego - sceneria to oblężenie Konstantynopola, książka ma formę dziennika. Nie będę się długo nad nią rozwodził, jest po prostu genialna.

Znacie? Żeby było fantazy , średniowiecze to co w wiedźminie . Znacie podobną sage lub jedną powieść

Znam, chociażby Ani słowa prawdy Jacka Piekary.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...