Skocz do zawartości

Polecane posty

Szukam czegoś podobnego do Władcy Pierścieni, czyli ogólnie rzecz biorąc fantasy. Nie pogardzę książką typu Metro 203x. Najlepiej żeby była gruuuuba tongue_prosty.gif
Cześć, Luq ;) Dołączam się do polecania "Wiedźmina" Sapkowskiego i sagi "Pieśni, Lodu i Ognia" Martina. Od siebie dodam serię Dragon Lance z najważniejszymi tomami Kronik - "Smoki Jesiennego Zmierzchu/Zimowej Nocy/Wiosennego Świtu" + całą sagę o Raistlinie i Caramonie + wszystkie inne związane z tym światem. Czyta się to błyskawicznie jak 'salvatorki' (saga o Drizzcie), jednak nie jest tak proste, powtarzalne i męczące - ba, fabuła wyglądająca jak zapis sesji RPG o świetnej fabule (chwilami dość ciężkiej) wciąga niesamowicie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ostatnio zainteresowałem się trochę bardziej polską fantastyką oraz klasykami gatunku sci-fi, stąd moja prośba:

1. Książki podobne stylem, językiem i fabułą do Młotu na Czarownice Piekary

2. Coś podobnego do Bożej Inwazji Dicka. Zastanawiałem się nad Lemem i tu kolejne pytanie - czy pisze on "ciężej" od Dicka ?

Edytowano przez jaskier95
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaskier - zdecydowanie ciężej. Żaden tam ze mnie znawca i Dicka, i Lema, ale przynajmniej w Solaris... Cóż, podejrzewam, że biologom (fizykom i chemikom) czyta się to znacznie łatwiej. Książka jest bardzo ciężka w wymowie i trudna w języku. Natomiast Dick jest znacznie bardziej 'fabularny', często puszcza do czytelnika oko, co nie znaczy, że jest prosty. Tylko książki Dicka da się pochłaniać, a Lema się raczej... doświadcza?

No i "Boże inwazje" są chyba dziełem Lawrence'a Sutina O DICKU, a nie autorstwa Dicka? Czy się mylę? :P

A co do cen książek - zawsze można też... spróbować wybrać się do Biblioteki Państwowej. Na początku jak zaczęłam nawiedzać swoją okoliczną (wtedy - miałam 5 minut drogi do Wojewódzkiej w Opolu) nie spodziewałam się tam zastać mnóstwa fantastyki i nowości czasem jeszcze z tego roku. A było ich i to pełno. Więc jeśli obawia się, że polecone książki mogą nie pasować/nie ma się na nie dość pieniędzy, można wypożyczyć sobie np. po pierwszym tomie każdej - i później kupić hurtem całą podobającą się serię, albo nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Boża Inwazja" to z całą pewnością utwór Dicka. Jeśli chodzi o Lema - słyszałem że miał ogromne wykształcenie na wielu kierunkach, więc jego książki siłą rzeczy muszą zawierać wiele informacji niezrozumiałych dla nieobeznanych z tematem, prawda ?

No dobrze, jest ktoś, kto mógłby polecić jakieś tytuły ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heloł :) Jako że nie czytałem już niczego od dawna (nie licząc lektur), to naszła mnie ochota na jakąś porządną pozycję (bez skojarzeń). Szukam czegoś podobnego do Władcy Pierścieni, czyli ogólnie rzecz biorąc fantasy. Nie pogardzę książką typu Metro 203x. Najlepiej żeby była gruuuuba :P

Gót mołning. :icon_biggrin: Gruba literatura fantasy mówisz?Oki doki:

1.Pan Lodowego Ogrodu - trzy tomy (jak do tej pory), ciekawa historia, a raczej dwie równoległe historie.Wyraźnie wykreowane postacie.Polecam.

2.Temeraire - bardzo ciekawe połączenie fantasy i powieści historycznej.Opowiada historię Temeraire'a, przedstawiciela rzadkiej rasy Niebiańskich smoków, oraz jego kapitana i przyjaciela Williama Laurence'a, byłego członka brytyjskiej floty królewskiej.Nie jest to może jakaś genialna pozycja, ale pierwsze cztery tomy czytało mi się przyjemnie.Dwie ostatnie części to już papka dla dzieciaków, ale cykl jest warty straty czasu.

3.Cykl grecki oraz Cykl trojański - świetnie napisane powieści fantastyczno-historyczne.Drugi cykl został wydany przez żonę autora.On sam niestety zmarł kilka lat temu (bodaj w 2006).IMO to wielka strata dla literatury, bo mógł stworzyć jeszcze wiele dobrych książek.A tak musimy zaspokoić się tym,co mamy.A jest to genialne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jaskier95

Dicka czytałem tylko Labirynt Śmierci, ale mogę pokusić się na stwierdzenie, że pisze on dużo prostszym i łatwiejszym stylem, niż Lem.

A co pytania o książki w stylu Młota na Czarownice, oczywistą odpowiedzią są pozostałe części cyklu inkwizytorskiego ;). Jest to cykl dość wyjątkowy, ciężko jest znaleźć książki o takiej samej tematyce, ale zawsze pozostają te utzrymane w podobnym klimacie.

- Necrosis. Przebudzenie - także Jacka Piekary, z tym, że nie opowiada o inkwizytorach, a o tych złych, czyli nekromantach i czarnoksiężnikach. Inne uniwersum, ale klimat prawie ten sam. Klik!

- Imię Bestii Jacka Komudy - zbiór zawiera trzy opowiadania (jedno to minipowieść) o Franciszku Villonie, francuskim łotrze i poecie z czasów późnego średniowiecza. Znajdziesz tu wątki fantastyczne, zarówno nawiązania do chrześcijaństwa, jak i czarnej magii. Klik!

A jeśli spodoba ci się Imię Bestii:

- Herezjarcha - drugi tom opowiadań o Villonie, oczywiście tego samego autora. Jest ich więcej, są nawet lepsze od tych z Imienia. Jedyny minus jest taki, że są w nieco innym klimacie, niż pierwszy zbiór. Klik!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Coś podobnego do Bożej Inwazji Dicka. Zastanawiałem się nad Lemem i tu kolejne pytanie - czy pisze on "ciężej" od Dicka ?
  • ad Dick: "Boża inwazja" jest drugą częścią luźno ze sobą powiązanego tryptyku Valis; pierwsza to "Valis", trzecia zaś - "Transmigracja Timothy'ego Archera". Wszystkie oczywiście polecam, ze wskazaniem na pierwszą.
  • ad "ciężkie" pisarstwo: nie można stwierdzić jednoznacznie - zarówno Dick, jak i Lem mają na koncie "ciężkie" utwory; co można stwierdzić na pewno, to to, że SF Lema jest bardziej "naukowe". No i nie sposób odmówić Polakowi poczucia humoru (vide np. "Cyberiada").
  • ad Lem: na początek może być wspomniana wyżej "Cyberiada", prześwietny "Kongres futurologiczny" i "Dzienniki gwiazdowe".

P.S. Na pytanie o Piekarę już całkiem nieźle Yoshi odpowiedział. Ja dorzucę/wskażę cykl powieści historyczno-fantastycznych autorstwa Valeria Evangelistiego o pewnym bezwzględnym inkwizytorze, Nicolasie Eymerichu. Każda powieść stanowi odrębną całość, a za najlepszą spośród tych wydanych w Polsce uznawana jest "Mater Terribilis". Opinie... no cóż - podobne są do tych o cyklu Piekary, czyli od zachwytów po narzekania, ale myślę, że jako czytadła w inkwizytorskich klimatach książki są ok.

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ! A jeśli chodzi o Evangelistiego - widziałem go w bibliotece, ostatecznie zdecydowałem się na "Młot...", ale jeżeli klimat jest choć odrobinę podobny, sięgnę jak tylko skończę aktualnie czytaną "Bożą Inwazję". A później inne wskazane przez Was utwory...

Hm. Zastanawia mnie kwestia powiązania ze sobą trzech utworów Dicka, tworzących trylogią - bo w zasadzie w "Bożej Inwazji" nie zauważyłem wiele nawiązań, poza jednym wtrąceniem o Valisie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, mam nietypową prośbę :) poszukaj książki o tematyce paranormalnej, o szerokim zakresie począwszy od życia pozaziemskiego po duchy i parapsychologię. Ważne żeby książka potrafiła przykuć uwagę czytelnika, nie był to tylko zlepek informacji. Mogą być to jakieś historie na faktach z lekkim dreszczykiem. Dawno nie czytałem książki o tej tematyce, więc z chęcią bym coś kupił. Dla ułatwienia dam kilka tytłów które przeczytałem

-Whitley Strieber - "Wspólnota"

-Kosmiczni ogrodnicy - Dolores Cannon

-Poszukiwacze zaginionej wiedzy Von Danken Erich

-Sprawa Andreassonów, Raymond E. Fowler

To właściwie wszystkie z tego roku, ciężko jest u nas w Polsce dostać dobrą książkę o zjawiskach nadprzyrodzonych, ale liczę na waszą pomoc.

Edytowano przez Eskel047
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowieści o Duchach Aleksander Dumas - autor ?Trzech muszkieterów? wplata zmyślone historie w realia XVIII wiecznej Europy, mamy galerię autentycznych postaci doby rewolucji. Jedna z bohaterek jest Polką, a los rzucił ją na tereny Mołdawii, gdzie staje się ofiarą wampira. Jest tu zatem i odpowiednik Draculi.Nie trafia w Twój opis jednoznacznie, ale i tak radzę się nią zainteresować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie kwestia powiązania ze sobą trzech utworów Dicka
Związki występują na innym, niż fabularny, poziomie. Dlatego też pisałem, że tryptyk to luźno ze sobą powiązany. Kiedy spojrzysz na całość z dystansu, nie powinieneś już mieć wątpliwości (?).

@Eskel

Tak szczerze, to nic polecić nie mogę, bo mnie takie rzeczy nie interesują, ale na Twoim miejscu poszedłbym dalej w Dänikena. W Polsce ukazało się kilkadziesiąt jego książek i w każdej chyba dzieli się swoimi "sensacyjnymi" odkryciami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eskel047 -> Podobnie jak Tzara mnie takowe zagadnienia raczej nie interesują, ale mogę zasugerować sięgnięcie po pozycję pt. "Däniken, tajemnica Syriusza, parapsychologia i inne trele-morele" autorstwa Jamesa Randiego, w której poprzez metodyczną i krytyczną analizę omawianego problemu dyskredytuje on kilka największych "sensacyjnych" teorii naszych czasów, np. te dotyczące Trójkąta Bermudzkiego, tez Dänikena, wiarygodności astrologii, kwestii UFO, "najpopularniejszych" zjawisk nadprzyrodzonych etc., etc.

Edytowano przez Murezor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji grzebania w goodreads, przypomniała mi się jak przez mgłę jedna książka i łazi za mną cały dzień. Fabuła miała miejsce prawdopodobnie w Brazylii (może to było coś Coehlo nawet?). Opowiadała o dziewczynie, która wyjechała z wioski do większego miasta.Tam miała robic karierę (aktorki czy tancerki), ale ostatecznie wylądowała jako prostytutka. Całościa jej nowego życia kierował jakiś facet, który gdzieś potem znika.

Cóż, wiem, że to tylko strzępy, być może nawet nie do końca prawdziwe, ale kawałek czasu temu to czytałem i z chęcią bym sobie przypomniał o co tam chodziło. Może jakiś fan Coelho wyeliminuje mi tą opcję, albo ktoś inny skojarzy to z jakimś tytułem. Z góry wdzięczność za pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...