Skocz do zawartości

Polecane posty

Calarvero, proponuję cykl Daniela Silvy o Gabrielu Allonie - osiem solidnych thrillerów szpiegowskich: terroryści, zamachy, spiski, polityka, sama słodycz. :wink: Pierwsze cztery powieści poniżej (resztę sobie znajdziesz):

Artysta zbrodni

Angielski zabójca

Spowiednik

Śmierć w Wiedniu

Czytanie po kolei nie jest konieczne.

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno pytałem się o jakieś książki Kossakowskiej i poleciliście mi "Siewce Wiatru". Ostatnio go kupiłem, ale zauważyłem, że chronologicznie wcześniej są "Żarna Niebios". I teraz pytanie: czy stracę coś na tym, że zacznę od razu od "Siewcy"? Zazwyczaj czytam książki zaczynając od pierwszej części i teraz nie wiem czy powinienem kupić "Żarna" i przeczytać najpierw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Elesshar

Znam tylko ze słyszenia, sam nie czytałem, ale powinny Cię te pozycje zainteresować:

Rainer M. Schröder Dni Ciemności - "Wiekowy klasztor Himmerod w dolinie rzeki Salm. Oaza ciszy i pokoju. Mimo to za grubymi murami zaczyna dziać się coś przerażającego. Dlaczego brat Paulinus popełnia samobójstwo, rzucając się z chóru? I co stoi za zbezczeszczeniem ołtarza?"

Viviane Moore Ludzie wiatru (I tom)- "Jest rok 1155. Normański zamek Pirou, wznoszący się nad niespokojnym morzem, zaczęły nawiedzać nieszczęścia. Przed kilkoma miesiącami w niewyjaśnionych okolicznościach zginął jedyny dziedzic. W męczarniach umarła też Muriel, siostra możnowładcy z Pirou, którą brat bez jej zgody wydał za mąż za władcę Epinu. Okrutny mąż co noc, nawet na łożu śmierci, egzekwował od niej małżeńską powinność. Hugo z Tarsu ze swym podopiecznym podejrzewają, że kobieta nie umarła śmiercią naturalną."

Viviane Moore Dzicy wojownicy (II tom) - "Kwiecień 1156. W nadmorskim miasteczku Barfleur dochodzi do serii morderstw, których ofiarami są dzieci. Na ich ciałach zabójca wycina nożem litery ?VRS"."

Edytowano przez Dav1d
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam książek kryminalnych (są jakieś, których akcja miała miejsce w średniowieczu?) i książkę podobną do "Imię Róży.
Jeden i drugi warunek spełniają Kroniki Brata Cadfaela Ellis Peters, są to kryminały osadzone w średniowieczu, a rolę detektywa pełni zakonnik Cadfael. Pierwsza powieść z serii to "Tajemnica świętych relikwii". Oczywiście, daleko tym książkom do poziomu "Imienia róży", co nie zmienia jednak faktu, że stanowią one przyjemną i lekką lekturę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Airin

Żarna Niebios to zbiór opowiadań, których bohaterami są przeważnie postacie drugoplanowe z Siewcy. Możesz zacząć od Żaren, które rozbudowują wątki poboczne z Siewcy, ale nie jest to konieczne. Ja przeczytałem najpierw Siewcę, a Żarna to dobre uzupełnienie do lektury. Pomagają zwalczyć niedosyt pozostały po skończeniu Siewcy.

@Elesshar

Książki nie muszą mieć miejsca w średniowieczu? Jeśli nie, polecę Ci dwóch pisarzy. Różnią się ogromnie, ale nie sprecyzowałeś, w jakim stylu mają być te kryminały, więc...

Pierwszy pisarz, a raczej pisarka, to absolutna klasyka gatunku, czyli Agatha Christie. Bardzo podobało mi się I nie było już nikogo, ale książki o Herkulesie Poirot także są świetne (Miss Marple przypadła mi do gustu mniej).

Drugi to Raymond Chandler, pisarz zupełnie inny, niż A. Christie. Książki utrzymane w innej stylistyce, bohaterowie diametralnie się różnią, to taka proza w stylu noir.

PS Jeśli spodoba Ci się Chandler, a lubisz fantastykę proponuję zapoznać się z Tamtą stroną świata Dębskiego :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie boisz się zamawiania z Allegro, nie będzie problemu z poleceniem czegoś ciekawego.

1. Książki Andrzeja Ziemiańskiego - część jego książek można kupić na Allegro w bardzo przystępnych cenach. Poszukaj może Dziennika Czasu Plagi, zmieści się w 15 złotych razem z przesyłką. A sama książka jest niczego sobie.

2. Opowieść Piasków Krzysztofa Piskorskiego - jeśli dobrze poszukasz, możesz bardzo tanio kupić wszystkie trzy części. Klik!

3. Książki braci Arkadija i Borysa Strugackich - wiele z nich można kupić za mniej niż dziesięć złotych, a niemal wszystkie to klasa sama w sobie. To według mnie prawdziwi mistrzowie science-fiction. Klik!

4. Słońce we krwi Rafała Dębskiego - jedna z ciekawszych książek, jakie czytałem. Nie ma tu, co prawda, wątków fantastycznych, ale cała historia opisana jest w typowy dla tego typu literatury sposób. Klik!

No, to by, póki co, było na tyle ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przeczytałem pierwszy tom kronik Amberu (opowiedzianych przez Corwina)

Czy warto sięgnąć po drugi? Jak często bohaterowie z pierwszego zbioru pojawiają się w nim?

Z tego co się orientuję narratorem jest Merlin, jeżeli ma to być historia tego jak dorastał, podróżował przez Cienie to raczej sobie odpuszczę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, narratorem jest Merle Corey, syn Corwina. Książęta Amberu pojawiają się trochę rzadziej, niż w Kronikach Corwina, gdyż Zelazny wprowadza do serii nowe postacie. Nie jest to jednak wada, bo nowi bohaterowie są całkiem ciekawi. Poza tym, taka częstotliwość pojawiania się starych znajomych jest całkowicie wystarczająca. Jeśli jednak spodziewałeś się pojawienia się w nich samego Corwina (tak, jak ja), to, nie zdradzając wiele, trochę się zawiedziesz.

Historia nie dotyczy dzieciństwa i dorastania, ale zaczyna się chwilę po zakończeniu piątego tomu. Podróżowania przez Cienie jest dość mało, a sama historia jest mniej epicka, co nie oznacza jednak, że jest mniej ciekawa.

Ogólnie rzecz biorąc, warto przeczytać drugi pięcioksiąg. Nawet pomimo mniej interesującego głównego bohatera-narratora, ta część podobała mi się bardziej, niż Kroniki Corwina.

PS Pozostaje nam tylko żałować, że Roger Zelazny zmarł, nim dokończył cykl.

PS 2 Jeśli taka odpowiedź jest nie wystarczająca, mogę napisać więcej :)

@Down

Kroniki Merlina mają swoje zakończenie, tak, że wygląda to na spójną całość, lecz Zelazny pozostawił wyraźną furtkę do kontynuacji. Zarówno w ostatnim tomie, jak i w kilku opowiadaniach, które ukazały się po jego publikacji.

Edytowano przez MrYoshi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MrYoshi: dzięki

wystarczy że jest mniej epicka

o bohaterach czytałem w ilustrowanym przewodniku po zamku Abmer (swoją drogą, są tam koszmarne rysunki, strasznie brzydkie).

Wiem o Corwinie i jego problemach, dlatego myślałem, że to rodzeństwo będzie grało pierwsze skrzypce, a jak pojawiają się jeszcze rzadziej to nie widzę powodu dla którego miałbym sięgać po kolejne tomy.

Nawet nie wiedziałem, że Zelazny nie dokończył cyklu. Zakończenie kronik Corwina bardzo mi się podobało, szczególnie jak na ostatnich stronach zwraca się do każdego z rodzeństwa. Takie zakończenie i pozegnanie ze światem Amberu w pełni mnie satysfakcjonuje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co polecicie z książek w klimacie akcji (współczesnej). Konkretniej jest jakiś koleś (główny bohater), który załatwia swoich wrogów z zimną krwią i robi to jak zawodowca (coś a'la Hitman, Punisher, Leon Zawodowiec, etc.). Może to być także fantasy, ale najlepiej i współczesna akcja i coś z fantasy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robi to jak zawodowca
Khem, zawodowca. :tongue: O takiego zawodowca łatwo w cyklu z Jasonem Bournem, możesz też sięgnąć po Iana Fleminga powieści o Bondzie. Poza tym z ust połykaczy sensacyjniaków sporo dobrego słyszałem o cyklu Serge'a Jacquemarda o płatnym zabójcy Harrym Shulzu (np. "Śmierć idzie za nim krok w krok"). A z fantasy, to Zamboch się sprawdzi, na przykład "Mroczny Zbawiciel".

@down

prowadzi żydzie niemalże nomadom bliskie
Chyba Żydzie? No albo ortograf, albo wyjątkowo interesująca literówka. O czym myślałeś pisząc to zdanie? :smile: Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko:

  • Clive Cussler - Dirk Pitt ratuje świat z niezrównaną częstotliwością, zawadiacko pokonując różnych niemilców
  • Lee Child - I seria z Jackiem Reacherem - byłym wojskom, absolwentem West Point, który po odejściu z wojska prowadzi żydzie niemalże nomadom bliskie. Nigdzie nie zostaje dłużej, ubrań pozbywa się po 2-3 dniach... No i wplątuje się w różne kabały. Czytałem tylko 'The Hard Way', ale było nieźle.
No i zdecydowanie przychylam się do Bourne'a.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co polecicie z książek w klimacie akcji (współczesnej). Konkretniej jest jakiś koleś (główny bohater)
Tzn. z akcji mam dwie książki gdzie główny bohater to zawodowiec, ale żołnierz, nawet coś pokroju sił specjalnych, który jednak przed wpakowaniem serii w przeciwnika oporu nie ma ;)Strefa 7 i Nieuchwytny cel jakoś fantastycznie napisane nie są, ale to IMO kawałek literatury, który da się przełknąć bez zgagi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fanat1c

Myślę, że w tym temacie powinna Ci bardzo przypasować książka Bez skrupułów Toma Clancy'ego - w której motywem przewodnim jest zemsta w miejskiej dżungli. W ogóle polecam ksiązki Clancy'ego, z tym, że ta chyba najbardziej pasuje do Twoich kryteriów.

Pozdrawiam,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heloł :) Jako że nie czytałem już niczego od dawna (nie licząc lektur), to naszła mnie ochota na jakąś porządną pozycję (bez skojarzeń). Szukam czegoś podobnego do Władcy Pierścieni, czyli ogólnie rzecz biorąc fantasy. Nie pogardzę książką typu Metro 203x. Najlepiej żeby była gruuuuba :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie chce Ci się szukać, polecę Ci kilka pozycji tutaj (wybrałem te najgrubsze ;)):

- Czarna Kompania Glena Cooka - dziesięć tomów świetnego fantasy. To historia oddziału najemników, czyli tytułowej Czarnej Kompanii. Co prawda książki zostały napisane dość dawno i nie są już tak innowacyjne, jak były, ale i tak naprawdę warto się nimi zainteresować. Klik!

- Malowany Człowiek i Pustynna Włócznia Petera V. Bretta - dwa tomy całkiem niezłego cyklu amerykańskiego pisarza. Niestety, cykl nie został jeszcze ukończony, więc na zakończenie całej historii jesteśmy zmuszeni poczekać. Klik!

- Kroniki Amberu Rogera Zelaznego - klasyka fantasy. Historia jest czasem mocno pokręcona, ale rozmachu i epickości (szczególnie pierwszym pięciu tomom) nie można jej odmówić. Klik!

- Pieśń Lodu i Ognia George'a R. R. Martina - sam (ignorant) dopiero zabieram się za czytanie tego cyklu, ale ilość pozytywnych opinii o nim pozwala mi śmiało stwierdzić, że jest to pozycja niemal obowiązkowa. Klik!

- Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego - najbardziej znana polska seria fantasy, jeśli jeszcze nie czytałeś, bierz w ciemno. Klik!

A co do post-apo...

Jeśli lubisz twardych bohaterów, spróbuj przeczytać Mrocznego Zbawiciela Miroslava Zambocha. Nie jest to typowe post-apo, ale raczej mieszanka apokalipsy z fantasy. Całość to dwa zbiory opowiadań, które łączą się w jedną spójną historię. Pierwszy tom jest świetny, drugi już tylko średni, ale i tak jako całość Zbawiciel jest całkiem niezły. Klik!

Apokalipsa według Pana Jana Roberta J. Szmidta - polska wizja świata po apokalipsie, całkiem ciekawa, muszę przyznać. Klik!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...