Skocz do zawartości

Polecane posty

Powieść historyczna + fantasy? Może nie starożytność, ale polecam - trylogia husycka Sapkowskiego "Narrenturm", "Boży bojownicy", "Lux Perpetua". Akcja dzieje się w średniowieczu na tle wojen husyckich. Niby "lekka", ale znając historię można znaleźć wiele smaczków. W każdym bądź razie polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czasów Imperium Rzymskiego nie możesz przejść obojętnie obok dwóch książek Roberta Gravesa. Ja, Klaudiusz oraz kontynuacja Klaudiusz i Messalina opowiadają historię panowania cesarzy rzymskich, od Oktawiana Augusta do końca panowania Klaudiusza. Polecam, bo dobre są.

Polecę również dwie genialne powieści historyczne Miki Waltariego. Egipcjanin Sinuhe dzieje się w czasach panowania faraona Echnatona, zaś Turms Nieśmiertelny to już historia Etrusków. Obie są świetne, choć znajdziesz w nich pewną powtarzalność. Autor naprawdę dobrze przygotowywał się do pisania każdej z nich i nie koloryzował, więc przedstawione realia są bardzo zbliżone do rzeczywistości. No, z małymi tylko wyjątkami, które nie mają aż tak wielkiego wpływu na fabułę. Godne polecenia są również Mikael i Czarny Anioł, ale to już odpowiednio XVI i XV wiek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ryseth

Jeśli przymkniesz oko na parę wad seria Wojownik Rzymu(Harry Sidebottom) może być interesująca. Serią, którą wiele osób mi polecało ale jeszcze się do niej nie zabrałem to Władcy Rzymu Colleen McCullough. Więcej nic interesującego dla Rzymu/Grecji nie przychodzi mi do głowy.

Edytowano przez Foshek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ryseth

Ja będę trochę oryginalny i zaproponuje ci Składany Nóż K.J.Parker, osobiście jej nie czytałem tylko słyszałem opinie. Nie jest to książka gdzie akcja dzieje się dokładnie w Rzymie, ale autorka cały świat razem z bohaterem stworzyła właśnie na podobieństwo Rzymu. Ponoć książka jest niezła, wiele osób chwali jeśli masz ochotę to warto spróbować u mnie od dawna jest na liście do kupienia wink_prosty.gif

Edytowano przez JediMati
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faraon B. Prusa dzieje się w starożytnym Egipcie. Książka oczywiście opowiada fikcyjną historię, ale Prus trochę czasu spędził nad znanymi ówcześnie źródłami. No a powieść w sumie aktualna na dzisiejsze czasy. Jedna z moich ulubionych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy polecają Ci Gravesa, do czego się dołączam, natomiast jeżeli lokalizacja w Rzymie/Grecji/Egipcie nie jest konieczna, to z całego serca polecam Ci cykl "Królowie przeklęci" Druona. Podobnie jak w/w tworzył on beletryzowaną prozę historyczną, którą czyta się z zapartym tchem zupełnie nieświadomie ucząc się historii.

Jeżeli niekoniecznie zależy Ci na silnym związku z historią, to może spodobać Ci się też "Biały zamek" Pamuka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję książki, która teraz jest w sprzedaży w Empiku. Miałem ją w rękach z 2 tygodnie temu, ale teraz za cholerę nie mogę jej znaleźć. Opowiadała losy średniowiecznego mnicha, który znalazł jakiś manuskrypt, po czym puścili się za nim w pościg mroczni jeźdźcy (od razu skojarzyło mi się z Nazgulami). Próbowałem szukać przez wujka google, ale za nic w świecie nie mogłem tego znaleźć. I nie chodzi mi o sagę o Inkwizytorze J. Piekary.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o historię Polski to jednym z najlepszych opracowań dostępnych na rynku jest Norman Davies, np.

Orzeł biały, czerwona gwiazda - wojna polsko-bolszewicka, czy Powstanie '44Orzeł niezłomny Polska i Polacy podczas II wojny światowej, a zwłaszcza Europa Walczy.

Świetnym wyborem jest też I i II wojna światowa. Polska i Polacy - album z dość bogatym komentarzem twórców. Całkiem ciekawym spojrzeniem na Westerplatte jest Umierać za Gdańsk Marco Patricelliego.

Czarna kawaleria. Bojowy szlak pancernych Maczk, Kacper Śledziński - nazwa mówi sama za siebie. Ogólnie polecam cały ten cykl Zysk i Ska poświęcony II wojnie światowej. Większość to świetne pozycje, choć cena dość wysoka.

Polecam też Orzeł niezłomny Polska i Polacy podczas II wojny światowej Rebisu, świetnie wydane i bardzo dobre treściowo.

Wyklęte życiorys, Jolanta Drużyńska - żołnierze wyklęci, niepełny obraz i głównie początkowe stadium ale całkiem ciekawa lektura. Powstanie wielkopolskie, Marek Rezler - troszkę przemilczanych faktów ale i tak wartościowa lektura.

Lwów 1918-1919, Bellony - o obronie polskiej obronie Lwowa, książka z serii opisującej dane bitwy, znajdzie się tam kilka innych pozycji o interesującej cię tematyce.

Jeżeli natomiast naszłoby cię na Związek Radziecki to polecam Suworowa, który także sporo miejsca poświęca Polakom.

Więcej nic mi się nie przypomina, niestety dość daleko jestem od swojej biblioteczki :/

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam poszukuję ciekawych książek chodzi mi głównie o tematy postapokaliptyczne i wojnę szpiegów

z post apokaliptycznych coś w rodzaju uniwersum metro 2033 a z afer szpiegowskich coś takiego jak bf3 Rosjanin chodzi mi głównie o akcje oraz różne spiski niekoniecznie prawdziwe ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post apokalistyczne to może "Droga" pióra Cormaca McCarthego ??? Opowiada historię ojca, który wraz z synem idą na południe. Akcja książki dzieje się w Ameryce po "końcu świata" a glowni bohaterowie próbują przetrwać. Książka warta przeczytania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Szukam książki opisującej w przystępny sposób funkcjonowanie ludzkiego mózgu i układu nerwowego. Zależy mi na tym, aby w miała tendencje popularyzatorskie - bardziej skupiała się na działaniu niż na wnikliwej analizie substancji wchodzących w skład np. komórki nerwowej (z zapamiętywaniem nazw na biologii zawsze miałem problemy ;)). Zastanawia mnie, jak zapisywane są wspomnienia, jak neurolodzy definiują myśli, czym są emocje.

Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Warman

Jeśli chodzi o uniwersum Diablo to szczerze polecam ci Diablo III Zakon, czytałem i dość przyjemnie spędziłem przy niej czas. Bardzo klimatyczna i świetna książka, nie jest to wybitna pozycja ale jako lekka pozycja sprawdza się doskonale. Wyszły też opowiadania z Diablo III Zapada ciemność, rodzą się bohaterowie. Czytałem o tym zbiorze dość dużo opinii, i ludzie sobie chwalą. Ja mam na nią ochotę od dłuższego czasu. Niedługo też wyjdzie najnowsza książka Diablo III Nawałnica Światła. Jeśli chodzi o Warcraft i jego uniwersum to mogę ci tylko polecić Wichry Wojny i Cienie Hordy. Nie czytałem i nie wiem, ale u mnie są od długiego czasu na liście z racji tego, że jestem ogromnym fanem Warcrafta. Są też starsze pozycje jeśli chodzi o te dwa uniwersum, warto poszukać na portalach aukcyjnych niekiedy można znaleźć bardzo atrakcyjne oferty :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poszukuje książek :

1. Ksiązki fantasy której akcja rozgrywa się w japoni (smoki, samuraje cos w tym stylu). Chciałbym też by to nie była książka typowo młodzieżowa lecz z tych brutalniejszych.

2. Książki o banderowcach i ich działaniach w czasie II wojny która była by napisana przystępnie dla kogoś kto nie czytał wielu książek historycznych.

Z góry dziękuje za propozycje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ernest166 - Japonia chyba nie ma zbyt wielkiego szczęścia do fantasy. Ja sam kojarzę tylko Tancerzy Burzy. Nieco młodzieżowa, ale nie do końca. Nie jest to powieść wybitna, ale parę godzin lekkiego czytania dostarczy. Bohaterka młoda i nieco emocjonalnie rozechwiana, ale sama powieść zawiera sporo brutalnych elementów, a i wizja mroczna dość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ernest166

Niedawno przeprowadzałem dogłębne poszukiwania azjatyckiego fantasy. Zarówno na anglo jak i polskojęzycznych serwisach. Znalazłem trochę pozycji, niestety jeżeli chodzi o Japonię króluje tam gatunek literacki pod nazwą "light novel"(wydawanie powieści w odcinkach, czasami po 40 tomów) i próżno szukać tego w innej formie. Na polskim rynku takie pozycje nie istnieją, jednak spora ich część została wydana w języku angielskim.

Moribito: Guardian of the Spirit, Nahoko Uehashi - w Japonii wydana jako powieść fantasy dla dzieci ale jak na europejskie standardy można ją nazwać powieścią dla dorosłych. Do tej pory wydano 2 tomy, 3 powinien już być w sprzedaży ale nigdzie nie jest dostępny w sprzedaży. Chodzą też słuchy, że ma być wydana inna powieść tej autorki, o wiele poważniejsza i ambitniejsza.

The Twelve Kingdoms, Fuyumi Ono - fantasy inspirujące się Chinami, Koreą i Japonią, mocne inspiracje Ziemiomorzem, wydano sporo tomów, niestety praktycznie niedostępne w sprzedaży albo po strasznych cenach na Amazonie. Sam cudem zdobyłem 1 i 3 tom po 30zł... Francuskie wydanie jest o wiele bardziej dostępne ale nasłuchałem się, że tłumaczenie jest podobno kiepskie.

Dragon Sword and Wind Child, Noriko Ogiwara- istna perełka, czytałem jedynie 1 tom ale samurajowie walczący z azjatyckimi smokami, japońskie duchy i demony, ninja, magia. Można dostać za ~50zł, jednak następne tomy to 70, 90, itd. IMHO warto chociaż dla pierwszego tomu.

To było japońskie, jeżeli masz ochotę na chińskie to pisz. Mam też parę pozycji fantasy w bliższych nam czasach. Z Zachodnimi(zwłaszcza polskimi >.<) pisarzami mam raczej niemiłe wspomnienia jeśli chodzi o przedstawienie Azji w fantasy(ale są wyjątki!). Przykłady tych wyjątków:

Tales of the Otori, Gillian Rubinstein(pisze też pod pseudonimem Lian Hearn) - fantasy oparte na feudalnej Japonii, mnóstwo odniesień do historii i wierzeń Japończyków, czuć jednak ten zachodni charakter, jednak to i tak pozycja warta uwagi. Wydane jako trylogia, a jeden tom ~30-40zł.

Bridge of Birds, Barry Hughart - ewenement, dziw, że tak mało znane, kompletne obrócenie o 180 stopni tradycyjnych chińskich legend, w wielu aspektach rewolucja/ ewolucja gatunku. Rozgrywa się w świecie wzorowanym w 100% na Chinach ale naprawdę warto się za to zabrać

Gdybyś był zainteresowany, to z chęcią podam więcej pozycji. Gdybyś miał też jakieś pytania czy to o powieści czy o polecane sklepy pisz przez PW.

Edytowano przez Foshek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Banza96: sprawdź twórczość Lovecrafta i Edgara Allana Poe. Jest to klasyka, ale jeśli chodzi o horrory to nigdy nic lepszego nie czytałem. Z Lovecrafta poleciłbym na początek zbiór "Zew Cthulhu", a z Edgara "Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze". Majstersztyk(s).

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...