Skocz do zawartości

Polecane posty

Ostatnio jestem zafascynowany twórczością Mario Puzo, szczególnie Ojcem Chrzestnym, którą to książkę uważam za geniusz. Przeczytałem już kilka jego książek, i nadal mam niedosyt. Potrzebuję więc jakiegoś autora, który będzie podobny do Puzo - o ile takowi istnieją. Bibliotekarka poleciła mi Cobena, ale o podobieństwie mówić tu chyba nie można.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

tak jak kolega wyżej piszę w tym roku maturę i chciałbym się Was poradzić co do książek do tematu maturalnego.

Temat brzmi: Przedmioty w świecie przedstawionym utworów fantastycznych. Przedstaw problem, analizując wybrane teksty literatury współczesnej. Zwróć uwagę na funkcje tych elementów.

Zdaję sobie sprawę, że temat jest dość niestandardowy i może trudniejszy w przygotowaniu od Pana Tadeusza, ale wolę więcej się namęczyć i zajmować się czymś co lubię :)

Macie jakieś pomysły na książki, które mogę wykorzystać? Na pewno będzie to Władca Pierścieni, bo to nasuwa się samo. Ale trochę mam problem z resztą, bo musi to być książka, w której, jak temat wskazuje, pewien przedmiot odgrywa znaczącą rolę. Liczę na Waszą pomoc!:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematy maturalne z fantasy mają to do siebie, że możesz wziąć co chcesz, a jest duże prawdopodobieństwo, że komisja i tak będzie się opierała na streszczeniu - moja matura... a tak się napracowałem T_T

Do głowy przychodzi mi Harry Potter: Horkruksy i Insygnia Śmierci ale to już w dalszych tomach oraz legendy arturiańskie i Calibur & Excalibur np. w Był sobie raz na zawsze król Terenca White'a i Mgłach Avalonu Mariona Bradleya.

Edytowano przez Foshek
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Xavion

Utworów fantastycznych jako fantastyka (ogół) czy jako fantasy? Bo nauczyciele niezykle często to mylą. Jeśli jednak chodziło by o to pierwsze to równie dobrze możesz wziąć coś z sci-fi, np 451° Fahrenheita i książki.

@Foshek

A Marion Bradley to czasem nie kobieta? jezyk2.GIF

Skorzystam z okazji i o coś spytam. Są jakieś widoczne (czcionka itp) różnice pomiędzy starym a nowym wydaniem Gry o Tron? W Lidlu można teraz dostać starą wersję za 40zł, więc się zastanawiam skoro już od jakiegoś noszę się z zamiarem przeczytania tego.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up ooops, ale wtopa ;P

Co do Gry o Tron wydaje mi się, że w nowym wydaniu czcionka jest większa ;P Ale jakoś nigdy nie zwracałem uwagi na różnicę w wydaniach. Ale czy to serio ma takie znaczenie?

P.S. Bierz stare wydanie!

Edytowano przez Foshek
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Xavion

Również polecam Oko Jelenia, mimo, że musisz długą drogę przebrnąć by się czegokolwiek o tym przedmiocie dowiedzieć, ale mimo wszystko - warto. Możesz też sprawdzić trzecią część Konklawe Cieni "Powrót Wygnańca", jest tam pierścień, który jest dosyć ważny dla fabuły. Sam "Powrót Wygnańca" nie jest długi, a jako ostatnia część trylogii nie wymaga zbytniej znajomości poprzednich części, bo o wszystkim co się działo dowiesz się z czytania w/w książki (sam tak zrobiłem i nie żałowałem).

@Sefnir

Co do Gry o Tron - bierz stare wydanie. Jest wygodniejsze, bo mniejsze i wydanie serialowe nie posiada rozpiski rodów na końcu książki, co się bardzo przydaje w późniejszym czytaniu.

Edytowano przez Devius
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Xavion

Może cykl Marka Hoddera o Burtonie i Swinburnie? Motyw przedmiotu jest właściwie dopiero w trzecim tomie, Wyprawie w Góry Księżycowe, ale nie będziesz żałował przeczytania dwóch poprzednich. Szczególnie pierwszy tom jest świetny. Oczy Naga napędzają tam całą fabułę, więc da się powiedzieć o tym całkiem sporo.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi:)

-Polecaliście Oko Jelenia, ale do Pilipiuka nie mam ochoty w najbliższym czasie wracać, zwłaszcza że to długa seria, a wolałbym, żeby to była jednak jedna książka (stąd też raczej nie wezmę również Mrocznych materii, chociaż przedmioty chyba by pasowały idealnie - zawsze jest to jakieś koło ratunkowe).

-Na Harry'ego wcześniej nie wpadłem, a czytałem go swego czasu namiętnie (podstawówka, gimnazjum), więc temat Horkruksów mam obcykany, także wezmę Insygnia pod uwagę.

-Ooo, tym cyklem Marka Hoddera to mnie MrYoshi bardzo ucieszyłeś, ponieważ mam wszystkie 3 tomy, tylko nie mam kiedy się za nie wziąć (masa innych książek) a gdybym wziął je do matury to wręcz bym musiał przeczytać! Sama radość biggrin_prosty.gif

-@Sefnir - trudno mi stwierdzić co nauczyciel miał na myśli, musiałbym spytać nauczyciela od polskiego, chociaż wydaje mi się, że fantastyka ogółem, także s-f by się łapało (dobrze by było, bo ostatnio to właśnie sf się zachwycam). Także Fahrenheit

to wyśmienity pomysł, miałem zamiar przeczytać. Musiałbym się tylko dowiedzieć, czy książki ogółem zaliczają się do tego tematu, bo to różnie bywa z polonistami...

Ktoś mi polecał też Hyperiona, tylko właśnie nie mogę skojarzyć jaki przedmiot mógł mieć na myśli

bo Chyżwar raczej się nie zalicza do przedmiotów, a to on jest spoiwem

Dzięki wielkie jeszcze raz za pomoc, jeśli mielibyście jeszcze jakieś pomysły to będę wdzięczny:)

Edytowano przez Xavion
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję jakieś ciekawej fantastyki (najlepiej cyklu).

Pieśń Lodu i Ognia (pięć tomów, kolejny wyjdzie w dalekiej przyszłości), George Martin

Konklawe Cieni (trzy tomy), Raymond Feist

Pan Lodowego Ogrodu (cztery tomy), Jarosław Grzędowicz

Oko Jelenia (sześć tomów), Andrzej Pilipiuk

Kłamca (cztery tomy), Jakub Ćwiek.

Trylogia Anioła Nocy (trzy tomy), Brent Weeks.

Edytowano przez Devius
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego co zostało wymienione:

Malazańska Księga Poległych - Steven Erikson

Kroniki Czarnej Kompanii - Glen Cook

Kroniki Amberu - Roger Żelazny

Kroniki Thomasa Covenanta - Stephen Donaldson

Finovarski gobelin - Guy Gavriel Kay

Miecz Prawdy - Terry Goodkind

Magiczne królestwo - Terry Brooks

Cykl Xanth - Anthony Piers

Morrigane - Cherryh Carolyn Janice

Boże monarchie - Paul Kearney

Opowieści z meekhańskiego pogranicza - Robert M. Wegner

Conan - Rober Howard

Ponoć Zwiadowcy Johna Flanagana są nieźli ale nie czytałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak nigdy nie miałem problemu z wyborem książki to teraz jestem w kropce. Chcę w końcu mieć na półce coś Sir Arthura Conana Doyle'a, szukam na stronie księgarni Matras książek i są dwa wydania - jedno tańsze, drugie odrobinę droższe, zarzucę przykładowymi linkami poniżej. I teraz mam pytanie, może ktoś się orientuje. Jak bardzo różnią się te tłumaczenia, bądź, które tłumaczenia książek Doyle'a są najlepsze? Wiem, że na pewno nie będzie już u mnie takiej wpadki, jak kiedyś z Władcą Pierścieni (Bilbo Bagosz do dzisiaj mnie niszczy), poza tym tłumaczenia są robione teraz lepiej. Więc, które wybrać?

Linki:

Droższe

Tańsze

Edytowano przez Devius
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuje książki, na prezent, dla fana piłki nożnej. Najlepiej jeśli była by to książka bogato ilustrowana. Coś opisującego historię na przykład polskiej reprezentacji, albo jakichś rozgrywek sportowych (Mistrzostwa Świata, Liga Mistrzów, itp.). Z góry dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...