Skocz do zawartości
Lord Nargogh

Dyskusje o zagadkach

Polecane posty

Przecież nigdzie nie ma zakazu robienia zagadki o grze która już się pojawiła, po za tym ilość tych gier jest ograniczona, więc wątek by się wypalił

Raczysz chyba żartować. Gier jest ponad 20 tys. na samego C-64, a one w większości kwalifikują się do kategorii H&C. A gdzie Amiga, Atari? ZX Spectrum? Gwarantuję, że mamy tego tyle, że starczy na ładnych parę lat.

A co do uwagi Lorda Nargotha - przeciwny być możesz, jednak myślę, że to jest dobry pomysł. W H&C mają sie pojawiać zagadki TRUDNE. A nie w kółko te same. Zresztą, to nie moja sprawa. Ja poświęciłem prawie cały dzisiejszy dzień na to, by stworzyć tę listę, a zrobiłem to nie dla własnej przyjemnopści, tylko po to, by ten wątek się trochę wzbogacił. Jeżeli Wam to nie pasuje - trudno. Wasz wybór.

Edytowano przez OSH
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się wtrącić.

Mogłeś się zapytać czy taka lista będzie pomocna dla większości.

Zaoszczędziłbyś w ten sposób swój czas.

Z resztą niektórzy nie udzielają się od samego początku, więc mogą zadać zagadkę, która się powtarzała. A druga ososba, która często tam zagląda, może nie wiedzieć. Czemu? Bo ktoś może podać różny screen. A to jest kolejne utrudnienie.

Trudność trudnością, ale liczy się przede wszystkim zabawa i chęć sprawdzenia się swojej wiedzy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczysz chyba żartować. Gier jest ponad 20 tys. na samego C-64, a one w większości kwalifikują się do kategorii H&C. A gdzie Amiga, Atari? ZX Spectrum? Gwarantuję, że mamy tego tyle, że starczy na ładnych parę lat.

Raczę sobie pisać na serio. Nawet jeśli takich gier jest miliard, to chyba raczej nie ma sensu robić zagadek o grach o których ma pojęcie tylko twórca i jego najbliższa rodzina, nie sądzisz? Rozumiem że w tym temacie mają pokazywać się zagadki trudne, ale nie nierozwiązywalne(oczywiście każdą można rozwiązać, ale chyba nie fajne by było rozwiązywanie zagadki w tydzień). IMO takie coś, że nie można dodawać zagadek które były, jest bezsensowne

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powiedziałem - Wasz wybór. Jeżeli Wam się to nie podoba, przymusu nie ma. A co do uwagi "mogłem się zapytać" - otóż mogłem. Ale ja to zrobiłem z premedytacją. Nawiasem mówiąc dla mnie to tez jest korzyść, bo już na pewno nie powtórzę sobie zagadki, jak mi się to zdarzyło, a co mnie wkurzało i to bardzo. A co do tzw zagadek które "zna tylko twórca i jego rodzina" - no bez przesady. Wśród choćby tych 20 tys. gier na C-64 tak bardzo nieznanych gier jest garstka. Poza tym, ten wątek ma też chyba cel edukacyjny - dzięki niemu mozna się dowiedzieć, że jakaś gra w ogóle istnieje - ja się na przykład sporo już dowiedziałem i pewnie zagram w co poniektóre z pozycji, o których istnieniu nie miałem wcześniej pojęcia, choć starymi grami zajmuję sie na poważnie od ponad 5 lat, nie licząc czasów mojej ehem młodości, która upłynęła mi na katowaniu pary C-64/Amiga.

Ja tę listę będę aktualizował, oczywiście, o ile ona pozostanie (skasować posta można baardzo łatwo).

Edytowano przez OSH
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limit czasu masz w regulaminie. Warto go czytać :]:

http://forum.cdaction.pl/index.php?s=&...t&p=1158624

Na jakich też zasadach mogę zmienić pytanie, jeśli czuję, że chyba przeholowałem z "niszowością" tytułu?

Cóż, przyjęło się, że w takim wypadku podaje się odpowiedź i albo przekazuje się konkretnemu forumowiczowi zagadkę, albo ją po prostu oddaje pierwszemu lepszemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy problem był już poruszany, ale chciałbym zwrócić uwagę, że coraz większy wpływ na "odgadywanie" zagadek, których podstawą jest plik graficzny ma TinEye (wyszukiwarka występowania plików graficznych w sieci- w wynikach bardzo łatwo znaleźć info dot. zagadki)

Sprawdziłem na dwóch przykładach jaka jest skala zjawiska (ostatnie 12 dodanych obrazów)

Co to? Gdzie to?- 6:6

Zagadki filmowe 7:5 (przewaga znalezisk)

W skrócie połowa zagadek w tych tematach może być rozwiązywana przy pomocy wymienionego serwisu.

Sądzę, że wraz z dopracowaniem mechanizmu zagadki obrazkowe całkiem stracą sens- (chyba, że będziemy używać plików niepowtarzalnych- np własnych zdjęć). Tak jak nie ma sensu wstawiać zagadek z cytatami lub pytaniem w którym roku był II Pokój toruński, tak coraz mniejszy we wrzucaniu popularnych obrazków.

Albo zakomunikujmy wszystkim userom, że TinEye istnieje- wówczas wszyscy będą mieli równe szanse w zabawie "kto pierwszy wklei link" (być może są tu związani z procederem od dłuższego czasu- wyjadacze), albo podajmy to info w celu sprawdzenia przed wstawieniem czy dany obrazek jest do wyszukania. Może dodajmy jakiś punkt do regulaminów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka miesięcy temu Ghost informował już o istnieniu tej wyszukiwarki. Jedyne co pozostaje zrobić, to liczyć na uczciwość userów... Swoją drogą, nie widzę sensu korzystania z tego całego TinEye'a. Owszem, dzięki niemu można rozwiązać zagadkę, ale co z tego, skoro za jej rozwiązanie nie ma żadnych nagród? Jak się nie zna odpowiedzi, to lepiej zostawić zagadkę innym.

Poza tym wydaje mi się, że niewiele osób korzysta z tej wyszukiwarki. Niemniej, mogę się mylić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale równie dobrze możemy zrobić temat z podawaniem autorów cytatów i mieć nadzieję, że ci, którzy go nie znają nie pomogą sobie wyszukiwarką. Nagród może nie, ale szacunek i prestiż zgadywacza jak najbardziej. Poza tym orzełek robi zestawienia najlepszych. Osobiście mnie to nie dotyka- w zagadkach historycznych nadal królują opisy, rebusy etc., ale w innych problem jest już spory. Pytanie czy chodzi o zabawę czy o samo statsowanie i swoiste udawanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dodajmy jakiś punkt do regulaminów
Nawet jeżeli używanie Tineye będzie zakazane przez regulamin, to i tak nic to nie zmieni. Niby w jaki sposób można komuś udowodnić korzystanie z owego? Zdaje się, że w żaden.

Jedyne na co można liczyć, to chyba tylko uczciwość i hmm... honorowość? użytkowników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o tineye i zagadki filmowe to jest łatwy sposób na danie unikalnego kadru, niemożliwego do wytropienia za pomocą psującego zabawę programu. Wystarczy na youtubie wyszukać interesujący nas film (trailer, fragment...), zrobić pauzę w dowolnym momencie i dać zrzut ekranu. Później tylko w którymś programie do obróbki grafiki (ja preferuję painta ;p) wycinamy samą scenę i gotowe.

Sam dość często stosowałem taki sposób, o dziwo (?) zazwyczaj rozwiązanie musiałem podawać samemu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na TinEyea jest prosty i trudny sposób. Prosty - dawać fragmenty obrazków, co mi się nierzadko zadarza. Trudny - cierpliwość przy szukaniu screenów, obrazów etc. Dawać te, których w TinEye nie ma.

Poza tym, myślę, że wszyscy zagadkowi wyjadacze mają swoje patenty na wygooglanie danego obrazka, bez uciekania się do TinEyea. Wiedza + spostrzegawczość dają odpowiedzi na ogromną większość zagadek.

Ale faktem jest, że np. w zagadkach artystycznych większość moich zagadek stoi po dwa, trzy dni i ma po kilka podpowiedzi. Chyba, że TinEye daje odpowiedź. Denerwuje mnie to, ale cóż. Takie życie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja liczę tylko na uczciwość, gdyż nie przepadam za rebusami. Np. w zagadkach obrazkowych wyczaiłem takie coś, że znajduje screeny na xfire i tineye ich nie znajduje :diabelek:, a nie raz też było że dałem zagadkę a po mi minucie była rozwiązana mimo że screena nie znajdzie tineye. Też ostanie moje zagadki filmowe które zadawałem ze starszych filmów były dostępne na tineye i jakoś musiałem pisać podpowiedzi, bo nikt nie trafiał albo nie było żadnych odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeżeli używanie Tineye będzie zakazane przez regulamin, to i tak nic to nie zmieni. Niby w jaki sposób można komuś udowodnić korzystanie z owego? Zdaje się, że w żaden.

Jedyne na co można liczyć, to chyba tylko uczciwość i hmm... honorowość? użytkowników.

:laugh: Naturalnie- nie chodziło o zakaz, którego nie będzie można wyegzekwować, a podpowiedź, że ów program istnieje i wklejając obrazek powinniśmy brać to pod uwagę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale chciałbym zwrócić uwagę, że coraz większy wpływ na "odgadywanie" zagadek, których podstawą jest plik graficzny ma TinEye (wyszukiwarka występowania plików graficznych w sieci- w wynikach bardzo łatwo znaleźć info dot. zagadki)

Ja nigdy nie słyszałem o takiej wyszukiwarce. Czasami używam Google albo patrzę w Grafikach Google, jak mam spore trudności z rozwiązaniem zagadki - zazwyczaj filmowych, czasami w innych. Ale to rzadko. Zazwyczaj po prostu czekam i czytam podpowiedzi, które się pojawiają - może po którejś zgadnę lub nie. Ale też zazwyczaj w ogóle nie trafiam by nie statsować i czasami są trudne zagadki np. filmowe, a ja nie jestem jakimś zapalonym kino-maniakiem. A co do innych zagadek, to swoje wiem, więc próbuję swoich sił w "Zagadki Obrazkowe, muzyczne, czyje to... , rebusy II, zagadki słowne i innych". Dla mnie taka wyszukiwarka to nie wiem po co potrzebna. Mam swoją wiedzę o tym czy o tamtym i już.

A propos. Mam pytanie co do tematu: "Przepytka ze sportu, druga seria, "A co Ty kurka wiesz o piłki kopaniu?" :]":

Otóż:

- Czy muszą być zagadki cały czas o piłkarzach/bramkarzach i czymś związanym o piłce nożnej? Nie mógłby powstać temat o innych gwiazdach sportu - tzn. wszyscy, tylko nie piłka nożna - gwiazdy sporów motorowych, lekkoatletyki, sportów zimowych, tenisa, golfa, kolarstwa, itd itd.

- Chętnie bym widział osobny temat do tego o nazwie "Zagadki sportowe - Pozycja nr. 1, czyli "We are the champions" ;)".

Edytowano przez HacKNSlasHMonsteR21
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bacardi - nie każdy ma czas oglądać te wszystkie klasyki :laugh: A aktorów z lat 40 nie zawsze się łatwo rozpozna

Wszystko zależy od rodzaju i tematu zagadki. Ja przyznaję bez bicia, o tineye dowiedziałem się ledwie parę dni temu, bo po prostu takie rozwiązywanie zagadek mnie nie interesuje. Wolę korzystać z własnej wiedzy, lub ewentualnie, jeśli coś mi świta, a pamięć już nie ta, użyć google'a. Więc można albo starać się obejść tineye, albo postawić na uczciwość userów. Myślę, że nie sam ranking orzelka, i nie sama własna satysfakcja może być motywacją dla uczciwości. W końcu, ranga [ekspert] od zagadek, nie powstała przy pomocy tineye. No i chyba sami zwróciliście uwagę, że czasami więcej przyjemności z zagadki jest, gdy trzeba użyć jednej-dwóch podpowiedzi. Co to za przyjemność, gdy wszystko odbywa się na zasadzie - zgadł, zadaje, minuta mija, kolejny zgadł, zadaje, po minucie następny itd. maszynowo. Choć i w pierwszym podejściu fajnie jest odgadnąć ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HacKNSlasHMonsteR21 to już tylko zależy od zadających co będą dawać, wiadomo że nie można ciągle ciągnąć tego samego bo staje się to trochę monotonne.

Rorschach - Co do klasyków ostanio z moją kobietą oglądamy tylko takie filmy, więc to co mi się spodoba daje wam za zagadkę :tongue:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby propozycja sensowna, ale jestem na nie. Gier na telefony komórkowe jest bardzo, bardzo dużo, z czego 90% to budżetowe, znane tylko twórcom tytuły z Węgier, Turcji i tak dalej. Dasz screena z Ultra BattelSheeps 2001, które pojawiło się w reklamie zamiszczonej w Dzienniku Wygwizdowa i zostało ściągnięte przez trzy osoby oraz psa. No, thanks, ain't gonna happen.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...