Skocz do zawartości

Polecane posty

Poszukuję książki o wojnie. Najlepsze klimaty to Irak/Afganistan. Ostatnio oglądałem serial Generation Kill, na motywach powieści Evana Wrighta o tym samym tytule, lecz niestety książki w Polsce nikt jeszcze nie wydał, więc odpada. Poszukuję czegoś w podobnych klimatach, gdyż serial bardzo mi się spodobał. Chodzi tu bardziej o pokazanie wojny oczami żołnierzy, niż o jakieś bohaterskie czyny czy coś w tym stylu. Nie szukam też jakiejś ciężkiej lektury opisującej każdy szczegół.

Mam nadzieję, że coś dobierzecie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dirian - z żołnierzami w Afganistanie automatycznie kojarzy mi się "Żmija" Sapkowskiego. Jeśli chodzi o żołnierzy w Iraku, to nie znam niczego, co zostałoby wydane po polsku. Jeśli chciałbyś coś w klimatach II wojny, to polecam "Kompanię braci" Stephena E. Ambrose'a (wiadomo o czym) oraz książkę "Moja wojna" Joego J. Heydeckera (wojna widziana z perspektywy młodego Niemca-antyfaszysty).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ta "Żmija" i "Kompania Braci" mnie zainteresowały. A jak to jest z "Paragrafem 22". Czytałem i słyszałem różne opinie na temat tej książki, dlatego mam dylemat.

No i czy nie ma czegoś o współczesnej wojnie? Bo wyżej podane książki to przynajmniej 30 lat wstecz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam opinię swoją i nie tylko. Moja opinia zresztą pokrywa się z Tzarową - obowiązkowo, koniecznie i bez odwołania. Ten przerysowany i groteskowy obraz wojny i wojska wcale od rzeczywistości nie jest tak odległy. Tu przechodzimy do opinii drugiej, czyli opinii mego instruktora potrącania pieszych, emerytowanego pilota myśliwców - nie dość, że bardzo lubi tą książkę, to na dodatek mówi, że - mimo przerysowań - dość wiernie oddaje obraz wojska... Co jest nieco przerażające.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję dobrej fantastyki. Nie piszcie mi tylko o "Wiedźminie" tego już znam. Chodzi mi o taką fantastkę, aby nie było dużo nazw państw np. jak w "Tyranii Nocy". Potrzebuję po prostu dużej ilości akcji. Przed chwilą widziałem tematy, w których zachwalacie "Gildię Magów". Postaram się jutro to wypożyczyć, lecz czekam na szybką odpowiedź i wasze propozycje.

Edytowano przez Renegald
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

David Gaider - Dragon Age Utracony Tron (ino 2 państwa właściwie są głównie wymieniane,

między którymi toczy się wojna

- dobre fantasy).

Siergiej Sadow - Rycerz Zakonu tom 1 księga 1 (moje prywatne odkrycie, pod koniec lutego wyjdzie 2 tom).

Jarosław Grzędowicz - Pan Lodowego Ogrodu (t1,2,3) (polski klasyk, bardzo dobre fantasy z nutką science fiction (choć jeśliś science fiction nie czytywał, to nawet tej nuty nie zauwazysz).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję dobrego, klasycznego horroru. Mroczna atmosfera, najlepiej niezbyt nachalne, jeżeli już występują, motywy parapsychologiczne, dobrze by było by też aby akcja działa się około XX wieku. Trudno mnie raczej przestraszyć słowami i to nie jest akurat priorytet. Najważniejszy jest klimat, jak najbardziej klasyczny (opuszczona posiadłość, stary ogrodnik bez jednego oka, Anglia <3 et cetera).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Qrowsky

Jeśli szukasz klimatycznej powieści grozy, to polecam 'Upiorną opowieść' Petera Strauba. Nastrojowa i pozbawiona elementów typu 'mózg na ścianie'.

[edit]

Jako że ktoś poleca klasyków, to zapytam, czy znasz już 'Opowieści niesamowite' Edgara Allana Poe? Co prawda nie mogą z oczywistych przyczyn dotyczyć XX wieku, ale niezaprzeczalnie są literaturą wysokich lotów.

Edytowano przez Mindstorm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrowsky, mógłbyś zainteresować się Portretem Doriana Greya autorstwa Oskara Wilde'a. Wprawdzie to bardziej książka psychologiczna niż klasyczny horror, ale posiada niezwykły mroczny klimat i niebanalną fabułę (powieść opowiada o degradacji duszy i pewnym feralnym obrazie, który tę duszę w pewnym sensie reprezentował...).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrowsky, a z twórczością H.P. Lovecrafta się zapoznałeś? Wprawdzie horrorem w pełnym tego słowa znaczeniu nazwać nie można, ale jednak jego opowiadania posiadają bardzo mocny klimat, a do tego akcja dzieje się na początku XX wieku. Edytowano przez ToxicNomad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam książki z gatunku High lub Heroic Fantasy. Najlepiej, aby był to cykl, mało powiązany ze sobą i żeby miał "niegościnny" świat, coś w stylu Warhammera.

Mam jeszcze pytanie. Zastanawiam się nad zaczęciem przygody z książkami Stephena Kinga. Polecilibyście coś, co by nadawało się dla 13-latka? Tzn. niezbyt "straszne". Ja sam zastanawiałem się nad "Pokochała Toma Gordona". Z góry dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pytanie o fantasy chyba wstrzymam się z odpowiedzią, bo z jednej strony mógłbym polecić Wiedźmina, albo książki Kresa (Szerer), ale nie wiem czy to nie jest "zbyt dorosłe" dla trzynastolatka. Jeśli ponury świat nie jest warunkiem koniecznym, to proponuję "Elantris" Brandona Sandersona oraz "Naznaczonych błękitem" Ewy Białołęckiej.

King też raczej nie pisze z myślą o tej młodszej części młodzieży, ale "Pokochała..." to dobry wybór na początek. Polecam również jego "Oczy smoka".

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję dobrej fantastyki. Nie piszcie mi tylko o "Wiedźminie" tego już znam. Chodzi mi o taką fantastkę, aby nie było dużo nazw państw np. jak w "Tyranii Nocy". Potrzebuję po prostu dużej ilości akcji. Przed chwilą widziałem tematy, w których zachwalacie "Gildię Magów". Postaram się jutro to wypożyczyć, lecz czekam na szybką odpowiedź i wasze propozycje.

Zdecydowanie, jeśli jesteś fanem wiedźmina, polecam "Pana lodowego ogrodu", jako, że napisana jest stylem bliskim twórczości Sapskowskiego i przyciąga klimatem, dużą dozą akcji, oryginalnością jakiej tam nie brakuje. Poza tym warto koniecznie przeczytać "Malowanego człowieka", bo to książka nie tylko ciekawa i wciągająca ale i bardzo klimatyczna. Jeśli zaś lubisz fantastykę "inaczej", to wręcz musisz sięgnąć po " Piknik na skraju drogi", bowiem tak dobrej książki jeszcze nie było mi dane czytać. I na deser "Sopel" Pawła Korniewa - świetne fantasy z magią, bronią palną i klimatem bliźniaczym ze "Stalkerem", choć tylko po części (tak BTW tytuł ten tłumaczył EGM).

@ DOWN (Longbow)

Czytaj posty, chłopie, (a dokładniej ten konkretny - mój) bo mnie krew zalewa, jak ludzie pytają się o coś, a odpowiedź mają 2 cm wyżej. :blink:

Edytowano przez Vantage
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Szukam dobrej powieści fantasy. Nieźle, jeśli podalibyście serię. Klimat - zbliżony do tego z Malowanego Człowieka. Styl tez podobny. Innymi słowy - podobny do tego z gier RPG.

2. Szukam dobrej serii książek sensacyjnych zbliżonych do Bourne'a Roberta Ludluma. Akcja i fabuła z górnej półki.

Edytowano przez longbow
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jeszcze? 'Relikwiarz' Prestona Douglasa.

Dokładniej Prestona Douglasa i Lincolna Childa. I tu muszę polecić całą serię książek o agencie Pendergast'cie i jego przyjaciołach. Są to jeszcze m.in. Siarka, Taniec Śmierci, Relikt, Gabinet Osobliwości(nie wymieniłem wszystkich a do tego pomieszałem kolejnośc).

Styl pisania jest trochę cięższy od Browna, tutaj atmosfera jest bardziej mroczna moim zdaniem, a sama seria jest przepełniona naprawdę wieloma zwrotami akcji i dość zawiłą fabułą. Czytało mi się te książki o wiele lepiej niż "kod Leonarda...", chociaż może to kwestia gustu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja z kolei chciałbym odnaleźć (o ile istnieje taka literatura), coś 'anty-egzystencjalnego'. Przygotowuję prezentację maturalną na temat poczucia bezsensu istnienia w literaturze (Proces, Dżuma, etc) i na gwałt potrzebuje czegoś na odtrutkę, z drugiego bieguna. Nie spotkałem się jeszcze z pozytywną i mądrą księgą, której tematyka dryfowałaby wokół samego 'życia', która nie byłaby banalna i tym samym traciła na wiarygodności (Coelho i jego ku bogu wycieczki - niet, chociaż nie jestem jakimś antyfanem ;p). Nie chodzi mi także o jakieś quasi poradnikowe pierdu-pierdu. Podsumowując, coś na przesilenie wiosenne, coś pełnego natchnienia, może to być coś kobylastego, będę ogromnie wdzięczny, houk! :wink:

Edytowano przez happymad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy do końca zrozumiałem. Chodzi ci o coś o wydźwięku optymistycznym, coś dodającego otuchy, a jednocześnie niebanalnego? Proponuję więc książkę pt. "Kubuś Fatalista i jego pan". To już klasyka, a dobrych książek z - jak to określiłeś - drugiego bieguna jest niewiele. Może jeszcze coś mi się przypomni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Szukam dobrej powieści fantasy. Nieźle, jeśli podalibyście serię. Klimat - zbliżony do tego z Malowanego Człowieka. Styl tez podobny. Innymi słowy - podobny do tego z gier RPG.

Śmiało mogę polecić książkę Siergieja Sadowa Rycerz Zakonu: Spadkobierca Zakonu Księga 1, Tom 1 - bardzo fajny język, klimacik z Władcy Pierścieni (tylko że więcej akcji). W piątek wyjdzie 2 część Sagi (a będzie ich pewnie trochę).

Poza tym Oko Jelenia (4 Tomy) Andrzeja Pilipiuka - nie wiem do czego to porównać... Ale bardzo fajne i przystępne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kubuś Fatalista i jego pan"

Serdecznie dziękuję, czegoś takiego właśnie szukałem, aż dziw, że wcześniej się nie natknąłem :wink:

Kubuś jest prawdziwą maszynką do snucia zabawnych, przewrotnych opowieści, często przerywanych dygresjami. (...)

Teraz tylko odwiedzić bibliotekę. Dziękuję jeszcze raz, proszę śmiało proponować, chętnie zweryfikuję :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...