Skocz do zawartości

Polecane posty

Również poszukuję jakiejś dobrej ksiażki. Najlepiej fantasy.

- jestem fanem Wiedźmina ;P

- lubię wszelakie smoki, rycerzy, krasnoludy, elfy i magów.

- podobała mi się książka "Ani Słowa Prawdy" Jacka Piekary (przyjemna i z humorem ;]).

- Trylogia Czarnego Maga również mnie zafascynowała.

Mam nadzieję, że coś do tego dopasujecie. Preferuję książki lekkie (czyt. łatwo i przyjemnie się czytające). Choć niekoniecznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dirian -

możesz przejrzeć ten wątek, wiele osób pisało tutaj z podobnymi (nawet bardzo) prośbami. O, właśnie zobaczyłem twoje posty na pierwszej stronie, znaczy - nie jesteś nowy w temacie. ;) Bez wątpienia słyszałeś o inkwizytorskim cyklu Piekary. Jeśli jeszcze nie czytałeś, to po raz kolejny polecam. Z polskich autorów chciałbym zwrócić twoją uwagę na dwie panie: Annę Brzezińską i Ewę Białołęcką. Mają one w dorobku świetne cykle fantasy, które pokrótce przedstawiam poniżej.

Anna Brzezińska - Saga o zbóju Twardokęsku:

  1. "Plewy na wietrze"
  2. "Żmijowa harfa"
  3. "Letni deszcz. Kielich"
Trochę zapomniany cykl, ale historia w nim zawarta nadal czeka na swój finał. Ja również czekam. Książki opowiadają o przygodach Twardokęska, Szarki, Koźlarza i jaśminowej wiedźmy - bardzo interesującej kompanii. Tutaj więcej informacji oraz recenzje.

Ewa Białołęcka - Kroniki Drugiego Kręgu:

  1. "Naznaczeni błękitem" (część 1. i 2.)
  2. "Kamień na szczycie"
  3. "Piołun i miód"
Jest to historia kilkunastoletniego chłopca i grupy jego towarzyszy posiadających niezwykłe zdolności. Opowieść o dorastaniu, przyjaźni i szukaniu własnej drogi w świecie. Są czary, smoki, szkoła magów, sporo humoru sytuacyjnego. Wcale nie takie sztampowe jakby się mogło wydawać. Świetnie się czyta i bardzo wciąga. Tutaj więcej informacji oraz recenzje.

Tyle ode mnie, przynajmniej na razie.

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad inkwizytorskim cyklem Piekary ale chciał bym poznać jakieś opinie o nim.

Opinie możesz przeczytać choćby w tym temacie, przewija ich się tu kilka (jedna nawet tuż pod twoim pierwszym postem).

No i jest oczywiście osobny temat poświęcony cyklowi.

Tu masz fragmenty promujące poszczególne tomy:

1. "Sługa Boży"

2. "Młot na czarownice"

3. "Miecz Aniołów"

4. "Łowcy dusz"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym poszukiwał jakiejś lekkiej i prostej językowo książki po Angielsku. Angielskiego na poważnie zacząłem się uczyć gdzieś 3 lata temu, więc jeszcze nie jestem zbyt dobry, chociaż staram się być jak najlepszy :P. Ogólnie preferuję fantasy ewentualnie jakieś lekkie s-f z dużą dawką humoru :). Mam ochotę na którąś z książek Pratchetta, ale myślę że na razie nie dam mu jeszcze rady. Czekam na propozycje :P.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że możesz spróbować z Pratchettem się zmierzyć, ale na początek spróbować wziąć za pozycje teoretycznie przeznaczone dla młodszych czytelników, czyli A Hat Full of Sky czy The Wee Free Men. Możesz spróbować poszukać na necie ogólnodostępnych fragmentów czy też legalnie zamieszczonych opowiadanek Pratchetta i zobaczyć, jak Ci pójdzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ostatnio całą serię o Eragonie i bardzo mi się spodobała. Tak więc postanowiłem że przeczytam jakieś inne fantasy w tym klimacie i zdacydowałem się na serię Dragonlance. Tylko ma jakieś 30 tomów i nie wiem w jakiej kolejności je czytać. Mógłby ktoś pomóc?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BoGusHHH -

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dragonlance

edit w odpowiedzi na post poniżej:

UWAGA: Kroniki, Legendy oraz Drugie pokolenie stanowią jeden cykl napisany przez Margaret Weis i Tracy'ego Hickmana, jednakże należy zwrócić uwagę na kolejność czytania poszczególnych tomów. Pomimo że polski wydawca wydał Smoki Letniego Płomienia jako czwarty tom Kronik, w oryginale Kroniki są trylogią, a Smoki Letniego Płomienia są tomem zamykającym cały cykl. Stąd też aby przejść przez cały cykl chronologicznie Smoki Letniego Płomienia należy czytać dopiero po Drugim pokoleniu.

Wychodzi na to, żeby czytać tak, jak jest kolejność rocznikami podana na stronie Wikipedii.

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, znacie jakieś dobre książki pokroju "Pikniku na skraju drogi"?

Pewnie. Całkiem sporo tego jest. Oto moje propozycje (kolejność przypadkowa):

  • Robert J. Szmidt "Apokalipsa według Pana Jana" - autor "Zapachu szkła" (A. Ziemiański) twierdzi, że to ta powieść skłoniła go do napisania paru opowiadań w klimatach postapokaliptycznych.
  • Paweł Korniew "Sopel" i "Śliski" (ten drugi jest sequelem pierwszego) - bez zbędnego paplania odsyłam do tego tematu.
  • Stephen King "Bastion" - wielka rzecz, dosłownie (ok. 1000 stron) i w przenośni. Mamy tutaj obraz ludzkości zdziesiątkowanej przez broń biologiczną. Parę lat temu "Bastion" rozłożył mnie na łopatki. Jeśli nie przeraża cię rozmiar, to polecam, bo lektura jest naprawdę przednia.
  • Cormac McCarthy "Droga" - nagrodzona Pulitzerem w 2007 roku książka autora m.in. "To nie jest kraj dla starych ludzi" jest jedną z najlepszych powieści, jakie czytałem. Liryczna opowieść o wędrówce ojca i syna przez zniszczoną Amerykę. Niesamowicie sugestywna i wywołująca silne emocje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu mam ochotę przeczytać dobrą książkę, którą można by określić jako poradnik(podręcznik?) psychologiczny. Głównie chodzi mi o psychologię poznawczą i społeczną. O ile to możliwe, chciałbym żeby była napisana dość przystępnym językiem, ale żeby była merytoryczna. Mam nadzieję, że znacie coś podobnego :smile:

Edytowano przez Hebron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...musi coś się dziać..."?

Więc z czystym sumieniem polecam dwie książki Marcina Ciszewskiego

www.1939.com.pl /Polski Batalion NATO w wyniku nieudanego eksperymentu, przenosi się w czasie, i loduje na tyłach wojsk niemieckich w 1939 roku... Starcie czołgu PT91 A1 Twardy (działo 195mm) vs niemiecki Tygrys (80mm)- niezapomniane przeżycie...

www.1944.waw.pl /Kontynuacja poprzedniej części, polski batalion wyrusza na pomoc powstańcom w Warszawie

To tytuły, nie linki :)

Edytowano przez Atom
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja bym o radę poprosił: Szukam jakiegoś mrocznego fantasy, ale nie takiego typowego, tylko... wyłamującego się poza typowe schematy, koniecznie z pokręconą, ryjącą psychikę fabułą. Od razu mówię - nie odstraszają mnie jakieś głębsze treści, ani duża ilość stron. Już szukam na Allegro książki Strony Bólu, macie jakieś inne propozycje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramzes -

o ile jeszcze nie czytałeś, to polecam "Krótką historię prawie wszystkiego" Billa Brysona. Dla mnie to podręcznikowy przykład litereatury popularnonaukowej.

http://forum.cdaction.pl/Krotka-historia-p...son-t40384.html

A co do antyutopii, to zwracam twoją uwagę na książkę Raya Bradbury'ego pt. "451° Fahrenheita". Klasyk!

Diex -

dla ciebie mam dwie propozycje:

China Miéville - "Dworzec Perdido"

Chyba najoryginalniejsza książka fantasy ostatnich lat, powieść niepodobna do żadnej innej. Na jej potrzeby autor wymyślił i opisał cały świat od podstaw. Wrażenie robi od samego początku i mogę cię zapewnić, że długo nie zapomnisz tego dzieła. Obowiązowa lektura dla każdego fana ambitniejszego fantasy.

M. John Harrison - "Viriconium"

Świetny przykład - jak to określiłeś - "ryjącej psychikę fabuły". Jest to zbiór opowiadań/mikropowieści i jak na razie jedyna książka tego autora wydana w naszym kraju. Opowiada o cywilizacji zmierzającej nieuchronnie ku swemu końcowi. Tutaj (klik!) możesz przeczytać krótkie opowiadanie promujące ten zbiór.

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, to może mi też coś doradzicie?

Szukam książki stricte cyberpunkowej i/lub antyutopijnej. Coś jak Vurt, Neuromancer, Rok 1984...

>>> Nie wiem czy pod 'dystopię' podchodzi u ciebie 'świat po zagładzie atomowej', ale jeśli tak to gorąco polecam "Drogę" McCarthy'ego. Czytając ją ponad rok temu czułem pył na języku i okrutnie mi się nie podobała - ale do dziś potrafię sobie przypomnieć wiele scen i fragmentów, więc z całą pewnością nie mogę powiedzieć, że nie wywarła na mnie wrażenia. Wyobraź sobie najbardziej nijaką książkę jaką czytałeś, a potem wyobraź sobie jej przeciwieństwo - i gdzieś w okolicy masz "Drogę".

Z rodzimych dystopii - przychodzi mi do głowy "Pamiętnik znaleziony w wannie" Lema lub wiele powieści Zajdla - "Limes Inferior" czy "Paradyzja". Ale te pewnie już znasz.

Również chciałbym poczytać jakąś książkę popularnonaukową, w deseń "Krótkiej historii czasu". Podpowiecie coś?

>>>Absolutny numer jeden - Bill Bryson "Krótka historia prawie wszystkiego" - fantastycznie napisany i niezwykle merytoryczny przewodnik po... prawie wszystkim :) od geologii po fizykę kwantową i od pochodzenia gatunków po granice wszechświata. Instant winner, przynajmniej w moim przypadku.

To i ja bym o radę poprosił: Szukam jakiegoś mrocznego fantasy, ale nie takiego typowego, tylko... wyłamującego się poza typowe schematy, koniecznie z pokręconą, ryjącą psychikę fabułą.
To zależy co ci ryje psychikę. Jedni lubią opisy tortur (tu polecam pierwszy tom cyklu Terry'ego Goodkinda, "Pierwsze prawo magii", dobrą 1/4 książki zajmują opisy tortur głównego bohatera, ale żeby była to mroczna fantasy - tego bym sam nie powiedział), drugim ogólne okrucieństwo świata (George RR Martin, Feliks W. Kres), trzecim wreszcie zwichrowani antybohaterowie (ja zawsze lubiłem Alexa z Mechanicznej Pomarańczy).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diex -

dla ciebie mam dwie propozycje:

China Miéville - "Dworzec Perdido"

Popieram tę propozycję, książka jest bardzo ciekawa, bo "miesza" bardzo różne style, które często nawet trudno wyodrębnić. To naprawdę oryginalny świat, który imponuje pomysłowością. Moim zdaniem pewnym niedostatkiem są niektóre schematyczne postacie ("Yag, joł ziomek!") oraz generalnie

semi-bad end

, ale mimo to polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RamzesXIII

Warto zapoznać się ze zbiorkiem "Pustynny Blues" K. M. Armera. Jedno z opowiadań z książki - "Tubylcy z betonowej dżungli" ukazało się w "Fantastyce" 11/1988. Można łatwo zauważyć, że autor ma nie najlepszą opinię na temat naszego gatunku. Polecam ze względu na gorzki, ironiczny humor.

@Diex

Hmm, a może uznasz "Między otchłanią a morzem" Agnieszki Hałas za lekturę wystarczająco 'pokrętną i ryjącą psychikę'?

Moje pytanie - jakie znacie powieści historyczne podobne do cyklu "Królowie przeklęci" Maurice Druona? Szukam ciekawych tytułów dziejących się w starożytności lub średniowieczu. Twórczość M. Waltariego znam, więc proszę o innych autorów.

Edytowano przez Mindstorm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...