Skocz do zawartości

Polecane posty

To ja dodam swe kamyczki do dystopijnego koszyka:

- Never Let Me Go Kazuo Ishiguro - Antyutopia, lecz w wydaniu nieco nietypowym. Klimat na pierwszy rzut oka mocno melancholijny, lecz podszyty pewnym niepokojem. Przyszłość równoległa/niezbyt odległa, młoda dziewczyna przypomina sobie pobyt w pewnej dziwnej placówce wychowawczej. Polecam gorąco.

I jeszcze dwie pozycje, które może nie za bardzo pasują do klimatu cyberpunkowego, a dystopii w nich tylko trochę, ale może opis Cię zaciekawi. Chodzi mi o Przypowieść o talentach i Przypowieść o siewcy Octavii E. Butler. Obie książki skupiają się na historii młodej dziewczyny, hiperempatki, która tworzy nową religię/wyznanie - właśnie dzięki ten empatii. Książka dzieje się w nieodległej przyszłości w USA, gdy większość społeczeństwa pozamykała się w wielkich enklawach, otoczonych murami miastach, gdzie zaczyna brakować wody... System ten skazany jest na porażkę i w książce pokazywany jest własnie początek końca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie znacie powieści historyczne podobne do cyklu "Królowie przeklęci" Maurice Druona? Szukam ciekawych tytułów dziejących się w starożytności lub średniowieczu.

Trylogia "Troja" Davida Gemmella. Wprawdzie jest to fikcja historyczna (coś jak serial "Tudorowie"), ale kryterium "ciekawego tytułu" według mnie spełnia aż z naddatkiem :D Książka to przeniesienie mitu o wojnie trojańskiej na, hm, rzeczywistość: niemal całkowite ociosanie z elementów nadprzyrodzonych. Serdecznie polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszkukuje ksiazki która była by podobna do Pogodnika III kategorii R. Pawlaka, tzn podobny humor i styl, znudziły mi sie ksiażki z super herosami którym zawsze sie coś udaje (kiedy moja pierdółka nie umie nawet słonecznej pogody wyczarować)

Hmm... wspomnianych książek o Rosselinie nie czytałem, ale kiedy słyszę o niewydarzonym magu i jego zabawnych perypetiach, to od razu przychodzi mi na myśl Rincewind. A jak Rincewind, to Świat Dysku, czyli Terry Pratchett. Czarodziej ten jest bohaterem kilku książek, ale sam czytałem tylko "Blask fantastyczny" i szczerze polecam.

Oto tytuły wszystkich książek z podcyklu o Rincewindzie (kolejność chronologiczna):

"Kolor magii""Blask fantastyczny""Czarodzicielstwo""Faust Eryk""Ciekawe czasy""Ostatni kontynent""Ostatni bohater"Przebieraj, wybieraj, po kolei czytać nie trzeba. ;)

Moje pytanie - jakie znacie powieści historyczne podobne do cyklu "Królowie przeklęci" Maurice Druona? Szukam ciekawych tytułów dziejących się w starożytności lub średniowieczu. Twórczość M. Waltariego znam, więc proszę o innych autorów.

Tobie to będzie trudno coś polecić (tym bardziej, że Druona nie czytałem), ale spróbuję. ;)

Dwutomowy cykl o Klaudiuszu R. Gravesa znasz? Rzym w okresie początków chrześcijaństwa i rzeczony Klaudiusz w roli głównej.

Albo może "Krzyżowcy" Kossak-Szczuckiej? Tytuł mówi sam za siebie.

O Filary ziemi Folletta nawet nie pytam, bo wiesz o nich na pewno i albo już czytałeś, albo nie interesuje cię ten cykl.

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vainqueur -

jest cała masa tego typu przygodowych powieści, ale jakoś mi teraz większość tytułów wyparowała z głowy. Jedyne, co się ostało, to "Wyspa skarbów" Roberta Louisa Stevensona (ale to raczej dla dzieci) oraz dwutomowy cykl Karaibska krucjata Marcina Mortki. Lekka i przyjemna lektura, klimatem zbliżona do "Piratów z Karaibów". Część pierwsza lepsza od drugiej.

Z pomocą jak zwykle przychodzi Wikipedia:

Książki o piratach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Poszukuję jakiejś wojennej książki. Osadzonej najlepiej w drugiej wojnie światowej (choć późniejszy okres też wchodzi w grę). Nie chodzi mi o książkę historyczną. Poszukuję typowej książki przygodowej. Jakieś "opowieści z frontu" czy coś w tym rodzaju. Najlepiej, żeby fabuła dotyczyła armii amerykańskiej.

Generalnie chodzi mi o jakieś przygody z frontu. Szukam dobrej lektury na ciemne, jesienne wieczory :)

Edytowano przez Dirian
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alistair MacLean obowiązkowo. Sam czytałem "Tylko dla orłów", "Partyzantów" i "Działa Navarony". Wszystkie te pozycje trzymają klimat i są bardzo emocjonujące, aż do ostatniej strony. Co prawda nie są to typowe "opowieści z frontu" - opowiadają bardziej o komandosach i "cichych" akcjach, lecz czyta się je bardzo dobrze :)

Do "opowieści z frontu" można zaliczyć "Na zachodzie bez zmian", ale akcja powieści dzieje się w trakcie IWŚ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vainqueur -

jest cała masa tego typu przygodowych powieści, ale jakoś mi teraz większość tytułów wyparowała z głowy. Jedyne, co się ostało, to "Wyspa skarbów" Roberta Louisa Stevensona (ale to raczej dla dzieci) oraz dwutomowy cykl Karaibska krucjata Marcina Mortki. Lekka i przyjemna lektura, klimatem zbliżona do "Piratów z Karaibów". Część pierwsza lepsza od drugiej.

Z pomocą jak zwykle przychodzi Wikipedia:

Książki o piratach

Tytuły sam potrafię znaleźć ;) chodziło mi raczej o to, co ktoś może polecić z przeczytanych przez siebie książek o podobnej tematyce. Wspomniana przez Ciebie "Karaibska krucjata" odpada, ciężko to znaleźć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Poszukuję jakiejś wojennej książki. Osadzonej najlepiej w drugiej wojnie światowej (choć późniejszy okres też wchodzi w grę). Nie chodzi mi o książkę historyczną. Poszukuję typowej książki przygodowej. Jakieś "opowieści z frontu" czy coś w tym rodzaju. Najlepiej, żeby fabuła dotyczyła armii amerykańskiej.

Generalnie chodzi mi o jakieś przygody z frontu. Szukam dobrej lektury na ciemne, jesienne wieczory :)

Jeśli szukasz mniej 'ubarwionego' podejścia do tematu, polecam tytuły 'Stąd do wieczności' i 'Cienka czerwona linia' autorstwa Jamesa Jonesa. Nie są to książki historyczne, ani historyjki o Rambo, a raczej II wojna światowa ze wspomnień weterana US Army. Obraz dość niejednoznaczny, że tak się wyrażę.

Edytowano przez Mindstorm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podbić wątek powieści dystopijnych, który przewinął się przez ten wątek raptem parę postów temu.

Otóż zainteresowany jestem tryologią znaną jako Apostezjon, autorstwa Edmunda Wnuka-Lipińskiego, ale nie wiem, czy warto po nią sięgać od razu, czy lepiej byłoby zacząć od Bradbury'ego czy Zajdla.

Apostezjon, ze względu na konkretną objętość, starczyłby mi na dłużej, no ale ponoć nie wielkość się liczy :wink:

Jak myślicie, towarzysze? Warto wysupłać na tę książkę nieco ponad trzy dychy?

Edytowano przez Schabowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy lepiej byłoby zacząć od Bradbury'ego czy Zajdla. (...) Jak myślicie, towarzysze? Warto wysupłać na tę książkę nieco ponad trzy dychy?
Nie ma większego znaczenia, od czego zaczniesz swoją znajomość z fantastyką dystopiczną (pod warunkiem, że od czegoś dobrego ;)). Jeśli akurat zainteresował cię Apostezjon, to kupuj i czytaj. Myślę, że warto.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytał ktoś Pan i Władca: Na Krańcu świata? Zastanawiam się nad lekturą tej książki, gdyż film na jej podstawie bardzo mi się podobał. Ale mam też kilka innych propozycji, więc chciał bym wiedzieć czy ta książka jest warta przeczytania. Film w niektórych miejscach przynudzał - jak jest z książką?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EKHM!

Mam pilną sprawę:

Qmpel ma urodziny i chcę mu kupić jakąś książkę. On preferuje takie drugowojenne, o tematyce jenieckiej, najlepiej w Rosji. I takie przygodowe, żadne dokumentalne. Aha, "Król Szczurów" i "Alianci" nie wchodzą w grę, on już je przeczytał.

Pomożecie? I żeby książkę można było kupić w Empiku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc. Od kilku dni nieustannie krąży nade mną myśl - zakupić "Dragon Age: Utracony Tron" czy nie? Mocno zniechęciła mnie recenzja Czarnego Iwana w CDA. Jednak patrząc po innych recenzjach można dojść do wniosku, że ta książką jest po prostu dobra. Nie jakaś tam rewelacyjna, ale dobra i warta przeczytania. Czytał ktoś? Chciałbym poznać Wasze opinie na temat tej książki. Proszę jednak o wypowiedź tylko tych, którzy przeczytali tą książkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z książkami na podstawie gier bywa tak że książka jest albo średnia, albo słaba... Choć są wyjątki od tej reguły, ale mimo wszystko uważam że książki na podstawie gier kupować tylko wtedy, gdy naprawdę jesteś wielkim fanem tejże gry...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję jakiejś pirackiej książki. Chciałbym poczytać coś o kosarzach, jednak nie chodzi mi o żadne opracowanie naukowe. Znacie coś dobrego? Sam nic nie mogłem znaleźć!

Polecam książkę "Żeglarz" Nicholasa Monsarrata. Ok. 500 stron, ale przeczytałem w 2-3 dni... Świetna!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja poszukuję czegoś z gatunku fantasy oraz czegoś w kręgach mafii, np "Ojciec Chrzestny" Puzo.

Ta książka z gatunku fantasy - czytałem już "Harry'ego Pottera", całego "Władcę Pierścieni" + "Hobbita" oraz sagę o Wiedźminie. Wszystkie książki były świetne, więc jeśli ktoś ma mi coś do polecenia w ten deseń - byłbym bardzo wdzięczny ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja poszukuję czegoś z gatunku fantasy oraz czegoś w kręgach mafii, np "Ojciec Chrzestny" Puzo.

Ta książka z gatunku fantasy - czytałem już "Harry'ego Pottera", całego "Władcę Pierścieni" + "Hobbita" oraz sagę o Wiedźminie. Wszystkie książki były świetne, więc jeśli ktoś ma mi coś do polecenia w ten deseń - byłbym bardzo wdzięczny ;)

Z tej fantasy:

- Achaja - A. Ziemiański (3 albo 4 tomy, naprawdę spore, fajna książka, ale troszkę dojrzalsza :D Kto czytał, ten wie :D

Trylogia husycka - A. Sapkowski

- Narrenturm

- Boży bojownicy

- Lux perpetua

- Mroczna wieża - S.King (7 tomów)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...