Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty ścisłe

Polecane posty

@up Myślałem, że chodzi o samą funkcje, ale w takim razie masz Pan cały kod :) :

program p;
var
a,b:byte;

function pole(var a:byte; var b:byte):byte;
begin
pole:=a*b;
end;

begin
writeln('Podaj dlugosci bokow');
readln(a);
readln(b);
writeln('Pole wynosi: ',pole(a,b));
readln;
end.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prosił bym o pomoc w rozwiązaniu tych zadań:

1. Podaj Wzory następujących związkow:

pentan-2-ol, butanol, kwas propanowi, kwas 2-metylobutanowy, 2-bromopentan-3-on,

octan magnezu, glikol

2. Ułóż równaia reakcji, nazwij produkty:

a) otrzymywanie fenolu

b) etanol+CuO

c) etanal+Ag2O

d) kwas propanowy+NaOH

f) Uwodornienie propanonu

g) propan-1,2,3-triol+Na

3. Ułóż równania reakcji za pomocą których można dokonać następujących przemian:

a) 2-chloropropan-->propan-2-ol-->propanol

b) butan-1-ol-->butanal-->kwas butanowy

4. Ułóż cykl równań reakcji prowadzących od węgla do:

a) octanu wapnia

5. Otrzymaj dwoma sposobami alkohol etylowy

Z góry dzięki za pomoc ;]

PS. Ostatnio dostałem z chemii 3 dzięki wam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Poszukaj w podręczniku lub google, na pewno będzie, nazewnictwo nie jest zbyt skomplikowane.

2. Same here.

3. Czytanie podręcznika naprawdę pomaga, zaręczam Ci, że te reakcje tam są. Może poza przemianą w jednej reakcji propan-2-olu w propanol, bo raczej nie da się tego zrobić :U

4. Dzikie sformułowanie zadania. Nie ma nic napisane o dostępnych odczynnikach. Pewnie nie o to im chodzi, ale co tam, zgodnie z poleceniem będzie ;p :

C + O2 -> CO2

CO2 + Ca(OH)2 -> CaCO3 + H2O

CaCO3 + CH3COOH -> (CH3COO)2Ca + H2O + CO2

5. Podręcznik rulez. Podpowiem, że fermentacja alkoholowa i reakcja etenu z wodą.

Nie miej mi za złe, że każę Ci robić to samemu, ale naprawdę więcej się nauczysz dochodząc do niektórych rzeczy samodzielnie, niż dostając zadania zrobione jak krowie na rowie. Poprzeglądaj sobie tematy o różnych grupach związków - ketonach, kwasach karboksylowych, alkoholach, itp. Życzę powodzenia :)

E: W 4 najprawdopodobniej może chodzić o takie coś (ale poprzednie rozwiazanie też wg treści zadania jest dobre)

CO2 + C -> 2CO

CO + 3H2 -> CH4 + H2O

CH4 + Cl2 ->(UV nad strzałką) CH3Cl + HCl

2CH3Cl + 2Na -> CH3-CH3 + 2NaCl

CH3-CH3 + Cl2 -> (UV) CH3-CH2-Cl +HCl

CH3-CH2Cl + KOH -> (H2O nad strzałką) CH3CH2OH + KCl

Nie chce mi się pisać redoksów więc zapiszę schematem:

CH3CH2OH najpierw utleniamy czymś mocnym do CH3COOH (np. KMnO4 + H2SO4) i ostatnią reakcję można zapisać tak jak w poprzednim rozwiązaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się pisać redoksów więc zapiszę schematem:

W sumie jak ktoś nie jest za dobry z chemii, to moim zdaniem nie ma sensu bawić się w reakcje z KMnO4 (jeśli nie jest zaznaczone w poleceniu, że ma to być tylko jedna reakcja z silnym utleniaczem), a zamiast tego zapisać dwa prostsze równania:

CH3CH2OH + CuO -> CH3CHO + Cu + H2O (nad strzałką temperatura)

CH3CHO + Ag2O -> CH3COOH + 2 Ag (uproszczone równanie, ale na podstawie wystarczy w zupełności)

Efekt ten sam, a nie trzeba układać bilansu elektronowego i zastanawiać się nad uzupełnieniem współczynników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP Zgadza się, nie zwróciłem uwagi, że kolega zapewne ma chemię na poziomie podstawowym. Ogólnie zadanie "z węgla otrzymaj octan wapnia" uważam za śmieszne (brzmi to jak "z tlenu otrzymaj heksahydroksy żelazian III sodu"), tak jak i zamianę propan-2-olu w propanol. Nawet jeśli nie chodzi o jedną reakcję, a kilka, to trzebaby bawić się w eliminację Al2O3/Temp., potem H2O/H+ i wybieranie produktu pobocznego, co w ogóle dla mnie nie ma sensu, szczególnie w podstawie....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczba e podniesiona do potęgi +nieskończoność daje wynik równy nieskończoność ( można to policzyć z reguły de l'Hospitala). e podniesione do - nieskończoności daje 0 (a raczej dąży do zera).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Dokładnie, ale nawet l'Hospital niepotrzebny. Zapisz po prostu na przyszłość e^-2x jako 1/e^2x czyli wraz ze wzrostem argumentów mianownik coraz bardziej rośnie i dla inf wyjdzie 1/inf czyli 0 ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle zastosowanie de l'Hospitala byłoby błędem, ponieważ nie ma element nieoznaczony przez element nieoznaczony.

DOWN: No dobra, sens stosowania de l'Hospitala jest wtedy kiedy mamy nieskończoność/nieskończoność, albo 0/0. Oba są symbolami nieoznaczonymi. We wszystkich innym przypadkach kiedy granice są równe i tak wychodzi 1.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reguła de l'Hospitala mówi, iż dla funkcji f(x) i g(x), których granice punkcie a są równe oraz posiadają skończone pochodne, granica ilorazu tych funckji w pkt. a będzie równa granicy ilorazu pochodnych tych funkcji, o elementach nieoznaczonych nic tam nie ma. Inna sprawa, że stosowanie tego tutaj jest zupełnie niepotrzebne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RaxusV

Proszę, pomóżcie mi w równaniu (sprawdzenie czy lewa strona równa się prawej):

sin a + cosa tg a + 1

__________=_______

sin a - cos a tg a - 1

sin2 a - cos 2 a

_____________=tg a - ctg a

sin a * cos a

a to kąt alfa, dwójka za funkcjami to po prostu potęga

Dajcie mi jakieś wskazówki, chciałbym te dwa powyższe przykłady zrobić z waszą pomocą - najlepiej z wynikiem i wytłumaczeniem. Niestety nic nie umiem z dzisiejszej lekcji, a chciałbym opanować te równania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym przykładzie musisz podzielić licznik i mianownik przez cos alfa ;). Nie ma tu dużo do roboty. Przykładzik na kilka sekund. Jeżeli będziesz miał problem to pisz, ale staraj się zrobić sam ;). W drugim tak samo podziel przez cosinus alfa :). Chodzi oczywiście o podzielenie lewej strony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RaxusV

Dzięki. Zrobiłem pierwszy przykład z Twoją pomocą, a drugi poszedł zupełnie gładko. A znacie jakieś dodatkowy zbiór zadań z funkcjami trygonometrycznymi na poziomie gimnazjum?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, znowu to programowanie w pascalu...

Prosiłbym o napisanie programu w pascalu, który za pomocą funkcji i/lub procedury będzie zamieniał adres IP na adres binarny. Ma pobierać dane z klawiatury.

Sorry, że proszę o gotowiec, nie jestem leniem, ale mamy takiego nauczyciela, który kompletnie nie umie tłumaczyć i sprawia wrażenie, że sam nie ogarnia tego.

Z góry dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o rozwiązanie takiego polecenia (z góry zaznaczam iż żadne podpowiedzi mi nie pomogą bo po prostu kompletnie nie wiem jak i co w tym konkretnym przykładzie idzie [bez parametru w miarę ogarniam])

(nawiasy w wartości bezwzględnej podane aby nie mylić że tam jest 6/x :P )

Zbadaj liczbę rozwiązań równania |(-4x - 6) / (x + 1)| = m ze względu na wartość parametru m, m należy do R

Jako że prawa strona nie może być ujemna to już widzę że m >= 0, także dla m należącego do (-oo, 0) [lub jak kto woli - m < 0] nie ma rozwiązań.

Ale co z resztą ?

Generalnie wiem jak się robi równania wymierne z wartością bezwzględną - przedziałami. Problem w tym że ten parametr mi wszystko kopie i kompletnie nie mam pojęcia co tutaj trzeba zrobić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cambrinus - mała literówka, tam zamiast minusika powinien być plus:

|(-4x - 6) / (x + 1)|=|[-4*(x+1) - 2]/(x+1)|=|-4+2/(x+1)|

Swoją drogą, polecam użyć stronki WolframAlpha.com, na której możesz wklepać równanie funkcji, a otrzymasz staranny wykres z miejsacmi zerowymi, pochodną, etc.

http://www.wolframalpha.com/input/?i=%7C%2...28x+%2B+1%29%7C

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thxalot, juz kminie. Po prostu z grubsza narysowac wykres tej funkcji bez wartosci bezwzglednej a nastepnie ja odbic wzdluz osi OX i mam wykres tej funkcji z ktorego moge odczytac przedzialy.

A z wolframa korzystam ale w tym przypadku nie powiedzial mi nic co by mi pomoglo w zrozumieniu przykladu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RaxusV

Pomóżcie mi z funkcjami trygonometrycznymi :

(1+tga)2 + (1-tga)2 = 2/cos2a

tg2a - sin2a = tg2a * sin2a

sin2a*cos2b - cos2a * sin2b = sin2a-sin2b

a - kąt alfa

b- kąt beta

2 - potęga (nie dwa alfa, aby nie było nieporozumień)

Proszę o pomoc. Najlepiej z przejrzystym wyjaśnieniem.

Mam sprawdzić, czy dane tożsamości są prawdziwe. Szlag mnie trafia, siedzę przy tym od dłuższego czasu i nie mogę niczego wymyślić. Chyba czas na korepetycje...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początkek dobra rada: sin2a to sinsus dwóch alfa, sinus do potęgi 2 kąta alfa, to sin^2(a) albo [sin(a)]^2.

Twój zapis jest mylący i nieczytelny.

A teraz:

(1+tga)2 + (1-tga)2 = 2/cos2a

Rozpisujemy lewą stronę: wzory skróconego mnożenia, uporządkowanie, czynnik przed nawias, wspólny mianownik, jedynka trygonometryczna.

tg2a - sin2a = tg2a * sin2a

Rozpisz lewą stronę. zapisz tangens jako sin/cos, sprowadź do wspólnego mianownika, wyciągnicj czynnik przed nawias i już.

sin2a*cos2b - cos2a * sin2b = sin2a-sin2b

Rozpisz lewą stronę zamieniając cosinus na sinus.

EDIT

Co do korepetycji: skąd jestes? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RaxusV

Trzeci przykład zrobiłem najszybciej, a pozostałe dwa przypadkowo sobie utrudniałem :).

@Ryba2111

Mam pytanie. Skąd tam się wzięło odejmowanie w mianowniku sin^2(a) - sin^2(a) * cos^2(a)?

Co do korepetycji: skąd jestes?

Okolice Pyrzyc, tj. województwo Zachodniopomorskie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...