Skocz do zawartości

Pomoc Szkolna - przedmioty ścisłe


Lord Nargogh

Polecane posty

Ok, sorry, że post pod postem ale mam zadanie i nie chciałem, żeby się mieszało z poprzednią wypowiedzią:

Matma:

1. Są dane dwa zbiorniki o jednakowej pojemności posiadające w dnie kurki; w jednym zbiorniku większy, a w drugim mniejszy. Po odkręceniu kurków woda ze zbiornika z większym kurkiem wylatuje równym strumieniem w czasie 30 min, a ze zbiornika z mniejszym kurkiem w czasie 60 min. Jak za pomocą tych 2 zbiorników wyznaczyć czas 40min wiedząc, że nie są one oznakowane?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 788
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Odkręcasz oba kurki. Czekasz do momentu, aż z jednego przestanie lecieć woda. W tym momencie minęło 30 min.

Następnie przelewasz wodę ze zbiornika pełnego w połowie do tego pustego. Ale nie przelewasz w całości! Chodzi o to żeby woda lała się z obu kranów jednocześnie. Wówczas uzyskasz 10 min.

Ponieważ pusty zbiornik ma większy kran i jego czas opróżniania jest o połowę krótszy to oznacza, że jest w stanie obrobić 2x więcej wody niż zbiornik z mniejszym kranem.

Jeżeli korzystasz z obu kranów to jeden obrobi 2/3 wspólnego zbiornika, a drugi jedynie 1/3.

W takim wypadku: 1/3 * 30 min = 10 min. Lub 2/3 * 15 min = 10 min.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zacznę was zalewać pytaniami z chemii ;)

Mam pytanie dot. stopni utleniania pierwiastków. Siedzę nad tym już 2h i powoli zaczynam coś rozumieć. Umiem wszystkie definicje itp., umiem już wyliczać stopnie w związkach, np.:

H2SO4 (I nad H, x nad S, -II nad O) 2 * I + x + 4 * (-II)=0, x=VI

H3PO4 (I nad H, x nad P, -II nad O) 3 * 1 + x + 4 * (-II)=0, x=V

Dobrze to robię?

Jednak tutaj pojawia sie mój problem. W definicji mam tak napisane: 'Suma stopni utlenienia wszystkich atomów tworzących obojętną cząteczkę wynosi 0, a w jonie złożonym jest równa jego ładunkowi.'

Więc w powyższych cząsteczkach ma się równać 0. Czy mógłby mi ktoś podać przykład (a nawet ze dwa), kiedy ma być te -II ?

I tak dla pewności: Pierwiastki pojedyńcze - 0, litowce - I, berylowce - II, wodór zawsze - I, fluor - -I ? Kolega mi to mówił przez tel. i chce się upewnić czy na pewno dobrze mi to powiedział.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Khubas

Cześć, mam pewnie proste pytanie, ale nijak nie mogę wpaść na jego rozwiązanie.

Chodzi o to, że w Excelu (2003) nauczyciel ma listę uczniów, i chce, by po wpisaniu liczby do jednej z komórek numeru wyświetlało pierwszy wiersz + liczba wierszy z tej komórki. Np. jeśli mam numer 13, to po wpisaniu 13 do jednej komórki pokazywało wiersz z legendą i tylko 13 uczniów ze mną na końcu ;p

Mam to rozwiązać za pomocą formatowania warunkowego. Zakumałem, że trzeba po prostu sformatować wiersze, których nie pokazywać na biało. Pomocy....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak dla pewności: Pierwiastki pojedyńcze - 0, litowce - I, berylowce - II, wodór zawsze - I, fluor - -I ? Kolega mi to mówił przez tel. i chce się upewnić czy na pewno dobrze mi to powiedział.
Wodór -I dla związdków z metalami, co do litowców i berylowców: najlepiej byłoby, żebyś czytał tablicę. Wszystkie pierwiastki mają określoną elektroujemność. Ten, który ma większą "przeciąga" elektron w swoją stronę. 0 mają nie tylko "pojedyncze" pierwiastki, ale np. cząsteczka tlenu, azotu czy chloru.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was prośbę: czy ktoś mógły naprowadzić mnie na rozwiązanie tych zadań (fizyka)?

1.Roleta okienna składa się z dwóch drewnianych drążków, każdy o masie m1=0,5kg i rozpiętej tkaniny. Długość tej tkaniny (rolety) wynosi l=2m. Oblicz pracę, jaką trzeba wykonać, aby zwinąć roletę.

2. Człowiek skacze na linie bunge z drewnianej platformy znajdującej się 50m nad ziemią. Oblicz maksymalną długość, jaką musi mieć nierozciągnięta lina, jeżeli wykonany skok ma być bezpieczny. Załóż, że spełnione jest prawo Hooke'a, a pod wpływem ciężaru człowieka o wzroście 1,8m lina rozciąga się o 0,5m.

Ma ktoś jakiś pomysł?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrótce to tak:

Stripping:

  • przestrzeń wszystkich dysków jest widziana jako całość
  • uszkodzenie jednego dysku powoduje utratę informacji z obu nośników, ponieważ informacje zapisywane są równomiernie na obu dyskach
  • zwiększa szybkość transmisji danych

Mirroring:

  • Wzrasta bezpieczeństwo danych, które są zapisywane równolegle na drugim dysku
  • możliwe zwiększenie szybkości odczytu
  • ponadto pojemność macierzy jest równa pojemności najmniejszego dysku
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Człowiek skacze na linie bunge z drewnianej platformy znajdującej się 50m nad ziemią. Oblicz maksymalną długość, jaką musi mieć nierozciągnięta lina, jeżeli wykonany skok ma być bezpieczny. Załóż, że spełnione jest prawo Hooke'a, a pod wpływem ciężaru człowieka o wzroście 1,8m lina rozciąga się o 0,5m.

Nie wiem co to jest to prawo Hooke'a i nie miałem jeszcze tego na fizyce, ale myślę, że można to obliczyć tak:

x=długość liny

* pomnożyć

x*0,5m=50m

0,5x=50m /:0,5

x=100

Eeee...coś mi nie wyszło :/

Trzeba policzyć także długość człowieka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ok, jestem w 6 Klasie i zaczęliśmy wyr. algebraiczne. No i jako że jestem chory , i mnie w szkole nie ma , to muszę zapytać się was, czy dobrze myślę ( zadania domowe robię ,ale zupełnie nie wiem czy dobrze ) . Podam jeden zrobiony przykład i proszę o sprawdzenie go, a właściwie tego, czy dobrze myślę :D

-3 x (-10-2z)=30-(-6z)=30+6z

Gdzie x to mnożenie . I co to jest jednomian ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o pomoc miłośników excela - sekretarką nie będę a mimo to muszę jako zadanie wypełnić formułami dwa arkusze, znajdują się one na moim Chomiku - teofi7 . Są dwa arkusze A i B z rozszerzeniem .xls . Jeśli ktoś się już podejmie tego zadania to proszę o kontakt najlepiej przez PW dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mam problem z pewnym zadaniem na zaliczenie z probabilistyki:

Gęstość prawdopodobieństwa f pewnej zmiennej losowej X jest ciągła dla x należącego do R. Czy stąd wynika, że jej dystrybuanta F jest również ciągła? Czy gęstość f może być nieograniczona w pewnym otoczeniu jednego lub więcej punktów?

Proszę o pomoc z tym zadaniem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystrybuanta to całka Lebesgue'a w granicach -nieskończoność do x, dla funkcji ciągłych staje się ona całką Riemanna na tym samym przedziale. Całka Riemanna jest ciągła. Jeśli zaś, chodzi o to, że gęstość jest typu ciągłego (a nie jest funkcją ciągłą), to wtedy odpowiedź również jest twierdząca, co również wynika z własności całki.

Tak, może. Funkcja gęstości jest nieujemna i całka z niej po całej przestrzeni ma być równa 1. Innych warunków nie ma, więc nie ma problemu, by skonstruować funkcję, która będzie nieograniczona i będzie funkcją gęstości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Hej hej hej to znowu ja, i znowu chodzi o matmę :D

Która nierówność jest spełniona dla wszystkich liczb rzeczywistych, a która nie zachodzi dla żadnej liczby rzeczywistej?

|x|=>-7

|x|=<-7

|x|=[większe równe]-3

|x|=[mniejsze równe]-3

Mi wychodzi że ŻADNA z powyższych, bo skoro liczby rzeczywiste są to i naturalne, i całkowite, wymierne i niewymierne, to zajmują całą oś X. A jak zaznaczam przedział, to jakiś element nie jest zaznaczony.

------------------------------

Druga sprawa - skoro |x|=[pierwiastek z 3]-1, to czy da się zaznaczyć to na osi? Równanie jest takie:

|x|<=>x=[pierwiastek z 3]-1[lub]-[pierwiastek z 3]+1 czy -1?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu parach pierwsza nierówność jest spełniona dla wszystkich liczb rzeczywistych, druga dla żadnej.

|x|=>-7

x=>-7 lub x=<7

sumą tych dwóch przedziałów jest zbiór liczb rzeczywistych. Wystarczy rozwiązać nierówność.

----------------------------

x=[pierwiastek z 3]-1 lub x=1-[pierwiastek z 3]

Można te punkty zaznaczyć na osi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Udowadnianie tego jest robione wedle punktów.

1. Udowadniasz, ze dla dowolnego n wzór czy też samo twierdzenie jest prawdziwe.

2. Teraz zakładamy, ze wzór jest prawdziwy dla każdej liczby k wiekszej lub równej n0.

3. Nastepnie dla k+1 udowadniasz wzór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko... hehe... o co chodzi z tym by udowodnić że to twierdzenie jest prawdziwe?

Możecie śmiało pokazać mi, jak rozwiązać ten przykład, bo ja mam tego całe zadanie... :/ w tym udowadnianie że (2n + 1)^2 jest nieparzysta... i tym podobne, także nie chodzi mi tylko o to byście za mnie rozwiązali przykład. Zadała nam zadanie, a nie objaśniła jak się je wykonuje... :/ Jestem teraz w I liceum na profilu matma - fiza niby powinienem wiedzieć jak to się robi (poprzednio doprowadzałem to do takiej postaci by można było np. wyciągnąć czynnik przed nawias). Poprzednio nie zetknałem się po prostu z n^4 ani nie podawałem matematycznie argumentów, czemu dana liczba będzie nieparzysta a przecie tej liczby n aturalnej nie mogę sobie podstawić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku najprostszą metodą jest po prostu rozpisanie tego. Wymnażasz wszystko, dokonujesz redukcji wyrazów podobnych i może wtedy da się coś przed nawias wyciągnąć?

Indukcja, którą zaproponował M@TH3W w tym przypadku będzie bardziej skomplikowana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, to teraz doszedłem do tego, że (n^2 + 4n +4)(n^2 +4n +4) - n^4 tylko... jeszcze nigdy nie wymnażałem dwóch nawiasów o trzech składnikach. Też jakoś każdy z każdym czy istnieje wzró skróconego mnożenia? Może jakiś znajdę w internecie.

Bo zamieniłem (n+2)^4 na (n+2)(n+2)(n+2)(n+2) i wymnożyłem dwa pierwsze i dwa ostatnie.

EDIT:

Udało się, znalazłem wzór na wymnożenie tych dwóch nawiasów, i po kosmicznie długich rachunkach wyszło mi 8(3n^2 + n^3 +4n +2), a więc zostało udowodnione.

Teraz inna sprawa. Jak to rozpisać:

n^3 - n

by sprawdzić, czy to cudo podzieli się przez 6?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...