Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

fearon

Świat Dysku (ogólnie), Terry Pratchett

Polecane posty

Ridcully mięknie gdy w pobliżu zjawia się Esme Weatherwax =) Niewidoczny Uniwersytet rozleciałby się bez 2 postaci - Myślaka Stibbonsa, jedynej osoby która tam naprawdę pracuje, i Bibliotekarza. Ankh Morpork - bez Vetinariego i Marchewy / Vimesa a sam Świat Dysku bez Rincewinda. Śmierć ma przecież Alberta. Wnuczkę, no i 3 kumpli =)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to z tego co pamiętam nawet czterech.

A magowie ogólnie razem są świetnie, nie jestem pewien, bo dawno czytałem ale w "Kosiarzu" była z nimi świetna akcja, między innymi z "yo!" :)

Moim zdaniem lepszy był okrzyk "Zacukrować łobuzów"... No a bibliotekarz faktycznie jest wraz z Myślakiem jedyną sprawnie działającą zębatką Uniwersytetu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No. Trzy dni temu skończyłem czytać Kolor Magii, ale nie mogłem się powstrzymać i kupiłem sobie dziś Blask Fantastyczny. Ciekawość co się stanie z Rincewindem i spółką była zbyt duża, by jej nie kupić. A swoją drogą polecam wszystkim Kolor Magii, jest świetny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze "Światem Dysku" zapoznałam się całkowicie przypadkowo; koleżanka pożyczyła mi "Trzy Wiedźmy" mówiąc, że na pewno mi się spodoba. Miłość od pierwszego wejrzenia! Uwielbiam styl Pratchetta i z lubością pochłaniam kolejne części tej serii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zlociutki

Witam wszystkich fanow Swiata Dysku. Moja przygoda z tym cyklem rozpoczela sie 3-4 lata temu, kupilem bodajze 2 ksiazki zlodzieja czasu oraz chyba zbrojnych. Wtedy jeszcze nie wiedzialem ze powinno czytac sie w kolejnosci, ze sa cykle o danych bohaterach. Teraz po lekturze praktycznie wszystkiego z SD moge powiedziec tylko jedno, pan T.P jest geniuszem, jego aluzje, nawiazania, kpina z otaczajacego swiata jest bezbledna i jedyna w swoim rodzaju. Generalnie nie mam ulubionych postaci bo caly swiat jest moim ulubionym :). Jedynie wiedzmy z lancre sa nudnawe, a szczegolnie "Panowie i Damy". Z tego co czytalem nikt nie wymienial "Ruchomych obrazkow" goraco polecam ten tom, takie przesmiestwa z hollywoodu nigdzie nie znajdziecie:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie polecacie części (Czytałem Morta i Kolor Magii) ?? Chciałbym poprawić sobie humor :P

Co do tych 2 książek to przyjemnie się ją czytało (Zwłaszcza Kolor Magii). Niestety trudno je dostać (Internet pozostaje :()

Najciekawsza postać to oczywiście Rincewind (Zna ktoś może jego zaklęcie, czy nie zostało on ujawnione ?) i świetny Śmierć :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ruchome obrazki" to jedna z najlepszych książek. Głównie dzięki Gaspode'owi. Cynizm słabych zwierzątek u Pratchetta? Bezcenny...

Wystarczy przypomnieć sobie Oma, który mówił coś w stylu:

"Dlaczego żółwie zawsze spodziewają się najgorszego? Bo im się to przytrafia".

Wie ktoś, kiedy dokładnie wychodzą Niewidoczni Akademicy?

@niziołka dawno temu

Film Piekło Pocztowe? JUPI!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciek_on

Zaklęcie zostanie ujawnione w Blasku Fantastycznym (które aktualnie czytam, jestem dopiero na 120, lecz jestem pewien że je wypowie bo inaczej gwiazda zniszczy dysk). Polecam ci ją przeczytać bo jest druga chronologicznie a poza tym bardzo fajna ;]. Ja Kolor Magii i Blask Fantastyczny dostałem bez problemu w Empiku i Matrasie, ponadto widziałem w tych 2 księgarniach ogrom książek Świata Dysku. Może akurat trafiłeś na złe sklepy :]. Ja sam przeczytałem 2 książki ze świata dysku(trzecią czyli Blask Fantastyczny, jak już napisałem powoli kończę) i seria mi się nie nudzi. A te dwie pozostałe to Kolor Magii i mój faworyt Straż!Straż! przy żadnej książce się tak nie uśmiałem.

A teraz coś osobnego. Jak skończę Blask Fantastyczny, to biorę się za inną książkę ze Świata Dysku. Waszym zdaniem teraz przeczytać Równoumagicznienie czy Mort bo nie mogę się zdecydować? Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie polecacie części (Czytałem Morta i Kolor Magii) ?? Chciałbym poprawić sobie humor :P

Mi najbardziej humor poprawia moja ulubiona seria o straży miejskiej. Colon i Nobby zaraz postawią Cię na nogi =).

Co do ekranizacji Piekła Pocztowego, ciekawe co z tego wyniknie. Mam nadzieje jednak, że to jakiś bardziej złożony projekt od filmów Wiedźmikołaj i Kolor Magii. Tamte dało się oglądać, lecz rozmachu Władcy Pierścieni widać raczej nie było ;). Heh żeby kiedyś jakaś dobra wytwórnia wyłożyła pieniądze na zekranizowanie Straż! Straż!...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gamemen97510 - ja bym na Twoim miejscu wziął Morta, potem Równoumagicznienie. Ale to jak wybór między czekoladą , a batonem :D

Z jednej strony chwalić się mogę, że prawie całą serię przeczytałem, a z drugiej żal, że tyle już za mną, dobrze, że Pratchett, póki może, pisze nowe :)

Hmm sądzę, że jest spora szansa, iż ktoś z filmowców się tym zainteresuje. W końcu, pomysłów im brakuje nieco, a poza tym, w razie powodzenia, od razu mają materiał na sequele

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czasy też są dobre, ale przydaje sie w nich znajomość poprzednich książek (Kolor Magii i Blask Fantastyczny). Z kolei moja ulubiona książka, Kosiarz potrafi na końcu nieco zdołować... Zresztą jak wszystkie tomy poświęcone Śmierci.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(które aktualnie czytam, jestem dopiero na 120, lecz jestem pewien że je wypowie bo inaczej gwiazda zniszczy dysk).

Chciałbym zobaczyć jego minę, gdy dowie się, dlaczego żółw zmierzał w stronę gwiazdy, oraz co z tego wyniknie ;)

###

Ja mam takie pytanie: próbowałem czytać wszystkie książki z serii Świata Dysku po kolei, ale na Równoumagicznieniu się zawiodłem, i nie chciało mi się czytać do końca. Porzuciłem więc plan przeczytania wszystkich po kolei. Zaciekawiły mnie książki Straż! Straż, oraz cykl o Śmierci (Mort był super). Pytanie moje - czy książki te wymagają znajomości poprzednich części?

Czy jakakolwiek część Świata Dysku tego wymaga? Jakieś odwołania i "mrugnięcia okiem" na pewno są, ale czy da się bez wyłapywania tego czerpać przyjemność z czytania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Diex - absolutnie nie. pomaga, gdy czytasz książki po kolei, bo wtedy jesteś na bieżąco z wydarzeniami w życiu bohaterów, ale że fabuły dotyczą szerszej skali ( Ankh - Morpork lub całego Świata Dysku ) bez żadnej wielkiej straty możesz czytać na wyrywki

Choć, ponieważ seria składa się z kilku miniserii, musiałbyś się przygotować na to, że coś co już znasz z następnego tomu, pojawia się w tym wcześniejszym jako nowość, ale czytasz to później

np.

z cyklu o Straży, że Vimes się żeni, a nawet ma później dziecko, syna

Aha, każdą z miniserii ( o Śmierci, Straży, Rincewindzie, Wiedźmach, Moiście von Lipwigu ) możesz czytać z osobna, bo wiążą się one w minimalnym stopniu lub wcale. Także, jeśli czytasz książkę o Śmierci, i w chronologii jest ona dalej od książki z Rincewindem, to nic. Gorzej gdy czytasz książkę np. o Śmierci, ale przed przeczytaniem książki wcześniejszej o Śmierci. Tracisz jednak tylko zaskoczenie więc Twój wybór

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, Rorschach mnie wyprzedził bo bym napisał to samo tobie Diexie :D

Ale za to powiem że dzisiaj przeczytałem Blask Fantastyczny i zdziwiło mnie zakończenie, tego się szczerze mówiąc nie spodziewałem. No, żeby dodać coś od siebie do Diexie lepiej czytać chronologicznie choć wcale nie trzeba, ale wtedy lepiej ogarniesz temat, choć ja zacząłem od Straż!Straż (najlepszego jak narazie) i jakoś nie czułem się zagubiony gdyż świetnie opisał miasto. Oczywiście można też czytać seriami, ale i tak plotę bo wszystko co trzeba napisał Rorschach :P

Ja teraz prawdopodobnie przeczytam Równoumagicznienie (a dlaczego jest zła ? tak tylko pytam :D). Wziąłbym może teraz Morta, ale w księgarniach go prawie niema (empik to też taka księgarnia :P), wiec kupię go przez internet. Równoumagicznienie widziałem w wielu księgarniach więc będzie prościej. Dobrze, jest już późno więc zaraz idę spać (jutro szkoła i sprawdzian z matematyki :/ ). Pozdrawiam.

P.S. Polecam ci kupno Blasku Fantastycznego. Moim zdaniem jest lepsza od i tak świetnego Koloru Magii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem skończyłem Kolor Magii, moją pierwszą książkę ze Świata Dysku. Muszę przyznać, że pierwsze 30-40 stron było po prostu mortęgą :/. Na szczęście później bylo już tylko naprawdę dużo lepiej. Szczególnie zadawalający i rozbawiający rozdział "Na krawędzi" ;). Zakończenie zaś było trochę mnie zaskoczyło, myślałem,

że Rincewind w jakiś sposób dostanie się do statku kosmicznego razem z Dwukwiatem i Trollem, a dalsze książki z serii o magu będą opowiadały o przygodach w innych światach

:). Na szczęście moja wersja się nie sprawdziła.

Świat Dysku wciągnął mnie do reszty i muszę przeczytać kolejne książki z serii, jednak teraz dokończę "Rzeczy Ulotne" Neila Gaimana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawid.

Teraz polecał bym przeczytać ci Blask Fantastyczny. Moim zdaniem jest lepszy od Koloru Magii, jakoś bardziej mnie wciągnął i jest zabawniejszy. Jak na razie z jego książek przeczytałem: Kolor Magii, Blask Fantastyczny, Mort, Straż!Straż! i jestem na 61 stronie Równoumagicznienia. Wszystkie jego książki trzymają wysoki poziom, ale moim faworytem z tych pięciu jest Straż!Straż!, czyli bodajże 8 jego książka, tu właśnie widać że się rozkręcił. A najgorsze jest na razie Równoumagicznienie, nie to że jest jakieś straszne, ale lekko przynudza, bez porównania np. z Mortem. Jak już przeczytasz Blask fantastyczny (bo zakładam że przeczytasz) polecam ci kupić Straż!Straż! będziesz w "śmiecho"- wzięty (tak wiem, nie wymyślaj już słów :D). A potem resztę. Serdecznie Pozdrawiam. Jakby co to zajrzyj do poprzednich postów tam się jeszcze wymądrzyłem :D.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeglądałem tematu, przepraszam jeżeli ktoś juz o tym wspomniał

ale według strony proszynski dzisiaj premierę miała nowa książka z serii Świata Dysku,

Nikt nie wspomniał bo wszyscy są zaczytani!

Dopadłam, kupiłam, właśnie czytam, niedługo coś napiszę.

Na razie dobra, bardzo dobra. Magowie wrócili ^^

Z niecierpliwością czekamy na dokładniejszą ocenę nowego dzieła naszego mistrza :uklon: !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnecie, nikt cię nie zlinczuje spokojnie :D. Ja sam ze Świata Dysku przeczytałem 5 książek, Kolor Magii, Blask Fantastyczny, Mort, Straż!Straż! i aktualnie kończę Równoumagicznienie. Lepiej sięgaj po starsze książki, a nie od razu za najnowsze. Czytałeś pierwsze dwie części? Jeżeli nie, to musisz, one wprowadzą cię w cały Świat Dysku. I przyznam, z tych 5 książek najbardziej uśmiałem się przy Straż!Straż! (cykl o straży) książka prześmieszna :D. Świetny jest też Mort. W każdym razie polecam ci jego książki, to świetny pisarz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Borze, Borze, Borze! Właśnie się dowiedziałam, że w Matrasie dalej trwa obniżka cen (!!!). I że jest już dostępna najnowsza książka Pratchetta. Oby rabat na książki trwał do poniedziałku.

A ostatnio zaczęłam czytać "Morta". Aww, nareszcie książka z dużą ilością Śmierci. :3

"Często zastanawiał się, dlaczego słońce wschodzi za dnia zamiast nocą, kiedy jego światło bardziej by się przydało."

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...