Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

MQc

Czy magazyn powinien zrezygnować z ocen cząstkowych?

Oceny za grywalność, wideo i grafikę  

1904 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy mamy zrezygnować z ocen cząstkowych?

    • Tak
      755
    • Nie
      1078
    • Nie mam zdania
      69


Polecane posty

Niech zostaną. Ocena to jest tylko przemyślenie recenzenta i tyle. Przecież jeśli Berlin dałby Minecraftowi za wideo 9 a np. 9kier mogłaby dać 2, to jest dość oczywiste, że musimy sobie sami wystawić ocenę dla tej gry a nie tylko liczyć na ocenę wystawiającego. Zresztą do tego namawialiście. Recenzja w gazecie to przecież odczucie JEDNEGO człowieka. Zostawcie cząstkową. Póki co lud ją chce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I można pokierować się tymi danymi przy zakupie jakieś gry

Aaaaaaaaalbo... Można przeczytać recenzję i z niej wywnioskować czy gra jest warta pieniędzy.

Moja propozycja - ograniczyć się do trzech punktów + znak jakości dla gier, które naprawdę na to zasługują. Z recenzji sprzętu oceny wywalić całkowicie, bo IMHO są one tam niepotrzebne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wstrzymam się od głosu bo mam inny pomysł. Zamiast grafiki dejcie ocenę za desing. I wtedy wszytko jasne. Np gra zrobiona poprawnie z ładymi teksturami itp ale bez żadnego polotu może z czystym sumieniem dostać niższą ocenę niż "dwuwymiarowa pikselowata platformówka" zaporojektowana za to ze smakiem i konsekwencją :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem cząstkowe oceny są nawet ważniejsze od oceny końcowej, można udawać, że grafika nie jest ważna bo przecież w grach chodzi o grywalność al nie ukrywajmy, że w porównaniu B4 i COD:G grafika jest jednym z ważniejszych elementów sporu. To samo z oceną z grywalności, przecież wszystkie gry h&s polegają między innymi na tym samym więc przyjemnie jest zobaczyć, że w takie torchlight 2 gra się jednak trochę słabiej niż w Diablo 3. Aż wreszcie audio, chcemy zrezygnować z oceny muzyki kiedy nadeszły czasy, kiedy soundtracki z gier wychodzą jako wydania płytowe poszczególnych kompozytorów? Dla mnie cząstkowe oceny powinny zostać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oceny cząsteczkowe, były chciane w 2003, kiedy gry szły w jednym kierunku. Teraz ze względu na masę nurtów oceny cząsteczkowe, pod żadnym warunkiem nie powinny istnieć od ok. 2008. Jeśli dla kogoś recenzja to - "tl;dr" to zapraszam na metacritica. Recenzja im dłuższa i ciekawsza, tym lepsza, a nie te prawie półstronicowe tragedie (chyba najbardziej w głowie zapadła mi ta byle jaka recenzja świetnego Rogue Legacy), które oceniają grę zupełnie bez sensu. Więcej papieru, więcej tekstu - dla mnie CDA może kosztować nawet 25 zł jak będą dobre (i długie) recenzje.

EDIT: A jak ktoś chce krócej to zróbcie coś w rodzaju takich kartoników z tycimi zszywanymi zeszycikami z samymi ocenami i + i - danej gry i płyta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinniśmy pożegnać się z ocenami cząstkowymi przy obecnym kształcie rynku. Teraz jednymi z najlepszych dostępnych gier są tytuły takie jak 'To The Moon' czy 'The Walking Dead' i parę podobnych i osobiście nie wyobrażam sobie oceniać te gry pod względem np. grafiki, w nich się liczby fabuła więc powinny być oceniane jako gry fabularne.

Człowieku ty chyba nie wiesz o czym mówisz... każdą gre da sie ocenić pod względem grafiki. Zgadzam się że w tych grach które wymieniłeś ważna jest fabuła ale na przykład The Walking Dead jak dla mnie miało ładną komiksową grafike.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lunatyx, z kolei "design" ocenia się raczej wg. gustu ;)

Osobiście jestem ZA usunięciem ocen cząstkowych, które i tak niewiele mają wspólnego z oceną końcową i grywalności. Nie wierzę w brednie, że grafika i muzyka mogą nadrobić kiepską grywalność, ale prawdą jest fakt, że nawet bez dobrej oprawy audio-wizualnej gry mogą mieć niesamowite pokłady grywalności. Grę i tak ocenia się jako całość (i w takiej formie ją zakupujemy), więc czy patrząc na grę z oceną końcową: 4, a cząstkową: grywalność - 3+, muzyka - 9, grafika - 4, czyli wiedząc o niesamowitym soundtracku, zmieni nasze podejście do gry? Pójdziemy do sklepu po grę tylko po to by posłuchać świetnej muzyki? Chyba nie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywalić. Prawdę mówiąc nigdy nie zwracam na nie uwagi - najpierw czytam recenzję, potem zerkam na ocenę końcową i plusy/minusy, a cząstkowe pomijam.

A ankieta mam wrażenie niezbyt oddająca rzeczywistość, bo połowa głosujących na nie chyba myśli, że się rozchodzi o oceny w ogóle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony - przez te kilkanaście lat strasznie się do nich przyzwyczaiłem a z drugiej - rzadko kiedy zwracam na nie uwagę. Ok - zazwyczaj zerkam na grywalność, oraz na metryczkę za muzykę - to na wypadek, gdyby gra mnie nie zainteresowała ale miała warty nabycia soundtrack. Ale najczęściej i tak czytam cały artykuł - chyba, że gra jest z gatunku lub platformy wybitnie mi obojętnych. Także w sumie chyba mogą wylecieć...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Są fajnym zwieńczeniem recenzji gry. I można pokierować się tymi danymi przy zakupie jakieś gry. Niech nie znikają!

U serious? Do recenzji dolaczone sa screenshoty, w samym tekscie znajduje sie wystarczajaco informacji, zeby miec pojecie o tym, czy gra jest gniotem, sredniakiem, czy tez nalezy do czolowki w swoim gatunku, a na koniec jest jeszcze ocena calkowita, a Ty przy zakupie jakiejs gry bedziesz kierowac sie przede wszystkim tym, ze gra X dostala 8 za grafike i 8 za muzyke, czyli jest o wiele lepsza niz gra Y, ktora dostala 7 za grafike i 8 za muzyke? Smiechlem...

Bez ocen CD-Action nie było by takie same. Bez ocen nie można by spekulować na temat czy są dobrze wystawione.

Przyklad niezrozumienia tematu ankiety? Ocena calkowita pozostaje. I taka mala podpowiedz - powodem istnienia ocen jest numeryczne przedstawienie na skali calkowitego poziomu wykonania gry, a nie prowadzenie dyskusji nad slusznoscia wystawienia takiej, a nie innej oceny...

Jak dla mnie osobne oceny za grafike, dzwiek i grywalnosc moga zniknac. Nie maja one teraz wplywu na calkowita ocene gry ani nie sa miarodajne przy zakupie. Przykladem niech bedzie Minecraft - gra z brzydka grafika, ale z wiadrami grywalnosci i Crysis 3, ktory chociaz wielu swoja grafika urzekl, to nie byl w stanie zatrzymac przy sobie graczy na dluzej ani w singlu, ani w multi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To byłaby gra roku. Gdyby nie okropna grafika.

To byłaby gra roku. Ale dużo tu gadania i muzyki. gadania sztucznego i przyprawiającego o mdłości. A muzyka? Nagrajcie sobie dźwięk na koncercie telefonem. Z ostatniego rzędu. Efekt będzie podobny.

Wspaniała grafika. Audio jeszcze lepsze. Niestety, gra leży pod względem grywalności. Za tak spartaczone sterowanie i nudne, powatarzalne questy, twórców powinno się biczować.

Oceny cząsteczkowe powinny zostać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na tak. Grafikę każdy może ocenić sobie po screenach czy filmikach na YT, ścieżka dźwiękowa też jest zwykle dostępna do własnej interpretacji, a wyrazem grywalności jest dla mnie nota główna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zostawił, ale w zmienionej formie.

-wywaliłbym Audio i Video,

-zostawiłbym grywalność,

-dodał stosunek jakość/cena, dzięki czemu można by się zorientować czy gra jest warta by kupić ją w momencie premiery lub poczekać kilka miesięcy, aż stanieje.

PS: Przydało by się podać cenę gry przy ocenie końcowej, bo bardzo często nikt nie zwraca uwagi na tabelkę na górze recenzji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście czasy się trochę zmieniły i oceny cząstkowe już tak nie pasują do dzisiejszego stanu rzeczy, jestem za ich wycofaniem.

Czemuż to nie pasują? I w jakim sensie się czasy zmieniły, że oceny cząstkowe nie pasują do dzisiejszego stanu rzeczy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie bym bez nich nie umarła i nie błagała niebios o ich przywrócenie. Z drugiej strony, nie cieszyłabym się też przez ich zniknięcie. To fajny dodatek, ciekawe podsumowanie i czasem lubie na to rzucić okiem zanim w ogóle zabiorę się za recenzję. Słowem, nie usuwać ;d

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc wszedłem zobaczyć ten artykuł z myślą, że zagłosuję na nie. Po przeczytaniu Waszych wątpliwości doszedłem do wniosku, że to co piszecie faktycznie ma sens, a oceny cząstkowe mijają się z celem. Krótko mówiąc zagłosowałem na tak ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...