Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

MQc

Czy magazyn powinien zrezygnować z ocen cząstkowych?

Oceny za grywalność, wideo i grafikę  

1904 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy mamy zrezygnować z ocen cząstkowych?

    • Tak
      755
    • Nie
      1078
    • Nie mam zdania
      69


Polecane posty

Moim zdaniem powinniśmy pożegnać się z ocenami cząstkowymi przy obecnym kształcie rynku. Teraz jednymi z najlepszych dostępnych gier są tytuły takie jak 'To The Moon' czy 'The Walking Dead' i parę podobnych i osobiście nie wyobrażam sobie oceniać te gry pod względem np. grafiki, w nich się liczby fabuła więc powinny być oceniane jako gry fabularne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cząstkowe oceny pomagają czytelnikowi dokładniej zweryfikować recenzję pod względem własnych preferencji. Owszem, wszystko jest wyszczególnione w tekście, jednak zebranie ich wszystkich w jednym miejscu jest znacznie wygodniejsze. Dla jednych grafika będzie ważniejsza niż fabuła. Oceny cząstkowe są również uzasadnieniem oceny ogólnej. Zdecydowane nie. Nie wspominając o tym, że oceny cząstkowe wyglądają bardziej profesjonalnie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ich nie było jeszcze w 2002/2003, to wszyscy płakali żeby je dodać. :P Mnie się podobają i fajnie czasem znaleźć grę z ocenami 4 za grafikę i audio ale 9 za grywalność. :D Tym bardziej że to też pomaga dostosować swoje zdanie komuś kto mniej lub bardziej ceni otoczkę gry niż jej samą grywalność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszą zostać. Są ludzie, którzy zwracają uwagę tylko na grafikę, są tacy którzy zwracają uwagę tylko na grywalność, a są i tacy (miłośnicy audio) którzy zwracają uwagę na dobrą jakość dźwięku. Jest dobrze jak jest.

Pozatym...KAŻDA ocena będzie subiektywna. Nawet ta główna. Przekonałem się o tym czytając recenzje GRID 2 na necie. Oceny od 0 do 10, w zależności od człowieka. Można się zastanowić, czy ocenianie gier wogóle ma jakiś sens.

BTW. Audio moglibyście oceniać ogólnie - czy muzyka pasuje do gry, a jakość sampli jest dobra czy nie, czy łatwo się odnaleźć w przestrzeni, czy efekty są wiarygodne itd itp. Tylko to musiałby robić ktoś z dobrym słuchem i na dobrych słuchawkach i DACu.

Np. niewiem czy było to wspomniane w recenzji GRID 2 (nie czytałem) ale każde auto było nagrywane profesjonalnymi mikrofonami Shure, i każdy dźwięk dla każdego auta (jak nawet pisk opon) są unikalne. Przydałyby się takie informacje. Na dobrym sprzęcie takie rzeczy naprawdę słychać.

No właśnie, można przecież oceniać grafikę i audio ogólnie, samymi faktami, bez żadnych ocen (grafika: tekstury czy dobrej jakości; ilość opcji graficznych do ustawienia sporo/mało/nie da się; obsługa DirectX; obsługa specjalnych efektów; czy ogólny efekt realistyczny/komiksowy/mangowy/karykaturalny; niedoróbki; bugi; inne ciekawostki) (audio: muzyka czy wpasowuje się w klimat gry, jest dobrej/słabej jakości, opcje audio do ustawienia/brak opcji; obsługa specjalnych efektów/surround; rozeznanie w przestrzeni; dynamika; sample dobre/kiepskie/średnie i takie tam).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że oceny cząstkowe są potrzebne dla graczy, którzy w grach najbardziej doceniają poszczególne aspekty. Właśnie takie jak grywalność czy grafika. Muzyka jak dla mnie mogłaby być zastąpiona jakąś inną kategorią ale nie koniecznie.

pozdrowienia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inną propozycję: wywalić skalę 1-10 z ocen cząstkowych, a zastąpić je bardziej ogólnymi, np. grafika: bardzo słaba/słaba/średnia/dobra/bardzo dobra. Hm?

Ewentualnie: przez 1-2 numery nie wystawiajcie ocen cząstkowych, zobaczymy jak się przyjmie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie ... Płaczecie tych ocen jakby ktoś wam w rodzinie umarł. Przecież te głupie oceny tylko gmatwają sprawę i później już tylko można się głowić dlaczego gra zgrafiką za 5 dostała 8 itp. Po co wystawiać główną ocenę odzwierciedlającą jakość całęj gry, a później te durne oceny cząstkowwe. Grę powinno oceniać się jako całość, a nie jej konkretne elementy po kolei. W takiej sytuacji albo wywalamy oceny cząstkowe, albo końcową notę w ogóle ( może w końcu uda się zmusić ludzi do czytania, i wyda się kto na serio czytał teksty, a kto był zbyt leniwy i odgórnie ocenił grę na podstawie oceny ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są do niczego potrzebne. To są drobiazgi, które nie mają znaczenia. Poza tym na siłę wprowadzacie idiotyczny system ocem w skali 5 punktowej. Jeśli nie wiecie co robić i nie macie pomysłu na zmianę, to nie zabierajcie się za to. Ewentualnie ja wam podsunę pomysł, skoro nikt nie wie co robić. Ocena 2 punktowa. 1 = dobre, 2 = złe. Będzie prościej pokerface.png.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście podział na grafikę/audio/grywalność traci już sens... ALE te noty w jakimś stopniu pozwalają lepiej zrozumieć odczucia recenzenta, pozwalają łatwiej "sklasyfikować" grę i przydają się przy szybkim przeglądzie w czasopiśmie. Przykładowo mamy coś typu Crysis - calkiem niezła gra z ogromnym budżetem, rozmachem, "tnącą krawędzie" technologią i gra dostaje 9. W tym samym numerze oceniamy brzydkiego indyka, którego zrobiły 3 osoby w 2 miesiące, ale jest po prostu tak klimatyczny i urzekający że też dostaje 9. Wnisoek: bez ocen cząstkowych (i bez czytania tekstu) gry są tak samo dobre, a z ocenami można już wykminić, że taki Crysis dostał propsy za wizualia, a indyk wygląda strasznie, ale musi mieć w sobie coś niezwykłego.

Oceny cząstkowe w takiej postaci jak są teraz pewnie mogą być niewygodne do uzupełniania, to może by trochę namieszać? Np. zamiast "grafika" dać "strona artystyczna", żeby się oderwać od technikaliów? Gdyby w ogóle ich nie było strasznie bym nosem nie kręcił, ale zawsze chętnie na nie patrzyłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usuńcie oceny cząstkowe. W ogóle najlepiej by było bez żadnych ocen typu ?/10. Wtedy każdy by dokładnie przeczytał recenzję i sam wywnioskował czy ta gra jest ok. A te oceny cząstkowe nie są potrzebne, branża tak się rozwinęła że tylko psują obraz danej gry.

PS: Żeby to napisać to zalogowałem się po raz pierwszy chyba od dwóch lat : D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...