Skocz do zawartości
Black Shadow

Szukam dobrej nuty, zespołu itp.

Polecane posty

Szukam folk/viking/pagan metalu. Ale mam kilka warunków, głównie chodzi o teksty i przekonania. Otóż jestem wierzącym, ale nie katolikiem. Wierzę tylko w to co jest napisane w Biblii i interpretuję to na własny sposób, nie chodzę do kościoła i nie podoba mi się ta instytucja. Wiem, że temat nie jest o poglądach, ale lubię gdy teksty/poglądy artystów tolerują moją wiarę i nie szykanują jej. Do rzeczy:

1. Zespoły mają jak najmniej atakować to co jest zawarte w Biblii. Mogą wrzucać na kościół, krucjaty i to że chrześcijaństwo zabiło stare, pogańskie tradycje itd. ale nie na zwykłego, szarego wierzącego czy też postacie\wydarzenia z PŚ. Ciężko mi to do końca wyjaśnić. Gdyby ktoś czegoś nie rozumiał to pytać.

2. Często zespoły pagan/viking metalowe są łączone z Black Metalem. Im mniej w tym będzie BM tym lepiej.

Edit: Zapomniałem dodać - zero szatana. Tylko poganie. ew. inne wyznania, ale głównie chodzi mi o zespoły które nie zapomniały o dawnych tradycjach pogan i mają o tym teksty.

Edytowano przez ambulans112
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ambulans 112:

Jest sporo takich kapel, nurt folk/pagan metalu to niezwykle szerokie zjawisko. Szatanów tam nie ma tak wiele jak chociażby w black czy death metalu, ale mimo to wezmę pod uwagę Twoje kryteria i postaram się coś ciekawego znaleźć. Pomyślmy...

Z polskich kapel: Morhana (byłem kiedyś na koncercie, solidna załoga), Vecordia (i twórczość byłej wokalistki zespołu, Magdy Przychodzkiej solo), Diaboł Boruta ( ich teksty to w większości polska poezja XX wieku, bardzo fajny i nietuzinkowy zespół), Helroth (pogańskie klimaty w gitarowo-folkowym sosie), Black Velvet Band (młoda załoga ze świetną pod wieloma względami wokalistką/skrzypaczką), Radogost. Percivala Schuttenbacha pewnie znasz więc nawet nie polecam, poza tym oni nie spełniają Twoich kryteriów (zwłaszcza w utworze "Satanismus") tongue_prosty.gif

Z zagarnicznych: wspomniana przez poprzednika trójka; Cruachan, Lumsk, Svartsot, Heidevolk, Iron Woods, Manegarm, Alestorm, Metsatoll, rosyjski Grai (????), Varg (ciężki pagan metal podchodzący pod black, ale muzycznie rewelacyjny), Finntroll, ???? ????? (Tiń Soncja z Ukrainy), Ensiferum.

Myślę, że znajdziesz tu coś dla siebie smile_prosty.gif Daj znać co Ci się spodobało a co nie, bo ciekawy jestem.

EDIT: Szkoda że forum nie obsługuje cyrylicy i wstawia zamiast wschodnich literek znaki zapytania :/ Może przydałoby się to dopracować?

Edytowano przez Ex95
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ex95

Dzięki. Konkretna lista. Jak na razie pobieżnie(przesłuchałem 2-4 piosenki) sprawdziłem zagraniczne, polskimi zainteresuję się w niedalekiej przyszłości(np. jutro)

Crauchan jest ok, ale trochę zbyt mocne jak na folk metal trafiający w moje gusta. I jest w tym chyba trochę black metalu. Mimo wszystko - ciekawy zespół, na pewno przesłucham ich płyty.

Lumsk tutaj z kolej zbyt spokojnie, mało w tym metalu. Teksty mają bardzo ciekawe, ale brzmienie mnie odrzuca.

Svartsot byłby idealny gdyby wokalista czasem użył czystego wokalu(może używa, przesłuchałem tylko 4 piosenki). 7/10

Heidevol krótko mówiąc: spodobał mi się, bardzo.

Manegarm podobnie jak Crauchan, zajeżdża mi troszkę blackiem, ale jest ok

Alestorm znałem od dawna, lubię ich

Metsatoll brzmienie ma świetne. Nie podchodzi mi trochę ich język, ale myślę że się przyzwyczaję.

Grai jest ok, po prostu ok, ale nic specjalnego.

Finntroll mniej więcej to samo co w przypadku Svartsot. Świetne brzmienie, ale wokalista za często charczy. Nie przepadam za tym.

Ensiferum jest zarąbiaszcze, to i Haidevol najbardziej mi się spodobały z Twojej listy.

Zdziwiła mnie bardzo obecność takich artystów jak Varg, (uwaga teraz kilka wypowiedzi w stylu "nie znam się ale się wypowiem" więc gdybym napisał jakąś bzdurę to proszę mnie poprawić)który raczej nie toleruje wierzących i podpalił kilka kościołów. Czy też zespołu Wardruna, w którego składzie są artyści z Gorgorotha, a oni też chyba nie są zbyt przyjaźni i tolerancyjni.

@michaszenko znałem, bardzo dobry zespół.

Edit: Postanowiłem sprawdzić polskie zespoły już teraz. Miło się zaskoczyłem. Każdy w miarę mi się spodobał. Percivala Schuttenbacha też - co do tych kryteriów to trochę źle się wyraziłem. Najbardziej chodzi mi aby dany artysta szanował/tolerował wierzących w życiu codziennym. Kilka piosenek o szatanie mi nie przeszkadza. Najważniejsze jest to abym nie dostał wpier***, lub nie został zmieszany z błotem gdy będzie okazja porozmawiania z którymś z artystów (np. po koncercie). Pewnie jest mało artystów, którzy by coś takiego zrobili, ale sam nie wiem czego można się spodziewać po niektórych black metalowcach. Zaznaczam że nie wiem jakie są ideologie BM i możliwe, że przesadzam.

Edit 2: @Ex95 Koniecznie napisz(nawet na PW, żeby już nie zaśmiecać tematu przeznaczonego do czego innego) dlaczego zamieściłeś Varga na tej liście. Może czegoś o nim nie wiem.

Edytowano przez ambulans112
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej chodzi mi aby dany artysta szanował/tolerował wierzących w życiu codziennym. Kilka piosenek o szatanie mi nie przeszkadza. Najważniejsze jest to abym nie dostał wpier***, lub nie został zmieszany z błotem gdy będzie okazja porozmawiania z którymś z artystów (np. po koncercie). Pewnie jest mało artystów, którzy by coś takiego zrobili, ale sam nie wiem czego można się spodziewać po niektórych black metalowcach. Zaznaczam że nie wiem jakie są ideologie BM i możliwe, że przesadzam.

Zycie codzienne a muzyka to dwie różne srpawy, polecam rozerwac te dwie części, bo częstokroć nie mają ze sobą nic wspólnego, serio.

W skrócie, dziwaczne masz kryteria, bo takie numery odwalali ci w latach 90". Zobacz, kiedy Varg podpalał te koscioły, zobacz kIEDY chłopaczki z Emperora tuż po Nightshade... bawili się w podpalanie i więzienia.

Co nie przeszkadzało temu, by stwierdzili ludziska, że Panzer Division Marduk jest spoko nawalajkową płytą. co nie przeszkodziło Emperorowi wzbić się na szczyty muzyczne.

Ergo: daj sobie spokój, to tylko muzyka i nie przeszkadza ci to w słuchaniu, kapele sobie mogą robić co chcą i niech robią, obrazić, to mogą ludzie w prawdziwym żyćku a nie w jakiejś tam muzyce, do której nabiera się dystansu patrząc po grindkorach przykładowo :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ambulans112 Ci, którzy odeszli z Gorgoroth do Wardruny może zmądrzeli i znudziło im się śpiewanie o hehe szatanie (jeśli faktycznie o tym śpiewali - nie lubię black metalu i nie wiem, co tam Gorgoroth nagrywał). Wardruna to tylko utwory stylizowane na muzykę wikingów, ich muzykę wykorzystano w serialu "Wikingowie", więc nie śpiewają o diabłach, bo to by było trochę bez sensu. Ale to i tak nie jest za bardzo folkmetal, w przeciwieństwie do Eluveitie i Korpiklaani, którzy są, jak sam napisałeś, radosnymi poganami (albo o tym śpiewają).

Edytowano przez Elano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ambulans112: Może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Nie miałem na myśli Varga Vikernesa, a niemiecki pagan metalowy zespół Varg:

. Nie wiem czy Ci podejdą, bo to w sumie połączenie pagan i black metalu, ale dla mnie są rewelacyjni.

Cieszę się, że znalazłeś coś dla siebie na mojej liście, ale pdobnie jak przedmówcy proponuję zdystansować się do muzyki. Spotykałem się z naprawdę różnymi artystami o skrajnie różnych niekiedy poglądach z moimi i nie dość, że nigdy nie dostałem po buźce, to zazwyczaj dało się spokojnie wymienić poglądy. No ale to nie jest chyba odpowiedni temat do tego typu dyskusji ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Gorgorotha odeszło dwóch gości: basista i wokalista, i nie przeszli do nikogo. We dwóch założyli God Seed, czyli black metalowy zespół robiący na złość Gorgorothowi - na koncertach zawsze grają utwory Gorgorotha niczym swoje trollface.gif a "God Seed" to tytuł jednej z piosenki Gorgorotha. Wardruna to jakiś folkowy zespół do którego wokalista Gorgorotha / God Seed dołączył na normalnej zasadzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje The Qemists ciekawe, sprawdzę w przyszłości, ale rzeczywiście nie do końca o to mi chodziło. Goldie na kozaku. @RazorBMW mógłbyś rozwinąć skrót albo coś podrzucić?

Może sprecyzuje - najbardziej zależy mi na rzeczach z jakimiś motywami typu rege/raga.

Przykłady:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...