Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość OB@R

Linux - ogólnie

Polecane posty

Witam linuksową brać :)

Otóż piszę w sprawie problemu. Kiedy na MacBook'u uruchamiam u ubuntu, włączają się opcje uruhomienia. Wlaczqm normalnie system i po chwili ładowania wyskakuje coś z BusyBox'em. W każdym razie można wpisywać polecenia, jest też napisane żebym wpisał "help" jeżeli chcę znaleźć dostępne komendy. Nie mam teraz dostępu do tego laptopa, wiec dokładnie tekstu wpisać nie mogę. Dodam ze problem wystąpił po instalacji aktualizacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^ Tzn. jest jakiś error czy ciemno tło i mruga znak zachęty do wpisania znaku? Jeżeli to drugie to prawdopodobnie wina tego, iż przy instalacji Ubuntu mogła zajść aktualizacja jądra i trzeba na nowo wgrać sterowniki do karty graficznej. Nie jestem pewien bo nie mam problemu przed oczami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam was.

Ostatnio postanowiłem popisać jakieś programy w C na Lnuxie. Dlatego też ściągnąłem sobie ubuntu i zainstalowałem go na dysku USB. Po czym okazało się, że i linux i windows nie chce się uruchomić.

Dlatego musiałem wpisać w polecenie które znalazłem na internecie: bootset /nt60 SYS /force /mbr

No i windows znów działa. Niestety nie mam pojęcia jak uruchomić Linuxa z tego dysku USB.

Może ktoś mi w tym pomóc. Z góry dzięki!

Linuxa pobrałem stąd: http://ubuntu.pl/pobierz.php wersję Ubuntu 10.10PL Malinowa Mandarynka :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw w BIOS'ie jako pierwsze boot'owanie pendrive'a, oraz zaznacz opcję "Boot to other system" czy jakoś tak - chodzi o włączenie się winzgrozy kiedy coś z ubu nie tak. Chyba że to zrobiłeś, a chodzi o coś innego.

@Zikmu

Dzięki za pomoc, problem rozwiązałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze bootowanie mogę ustawić na:

Floppy

LS120

Hard Disk+ (do wyboru mam dysk wbudowany i 2 usb (jeden z nich to ten gdzie jest Linux))

CDROM

ZIP

USB-FDD

USB-ZIP

USB-CDROM

USB-HDD

LEACY LAN

Do tego ta opcja Boot to other system to nie mogę jej znaleźć.

Problem wygląda dokładnie tak, że nieważne co wybiorę jako pierwsze bootowanie to linux nie chce się wczytać. A w Hard Disk widzi go normalnie.

Chodzi mi o to, że nie wiem co i jak mam ustawić (a może mam jakoś dysk przerobić usboot.exe?).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz Hard disk na pierwszym miejcu, rozwijasz liste tego harddisku, i ustawiasz w tej liście pendriva z linuksem na pierwszym miejscu. Zapisujesz. Powinno zadzaiałać.

EDIT

pierwsze słysze o takiej opcji jak "boot to another system". Co to za wymysł ? O co w tym chodzi ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pobrana wersja z tamtej strony co wcześniej pisałem to jest LiveCD.

1. Nagrywam Linuxa na CD.

2. Odpalam z płytki linuxa i tam pojawia się opcja Wypróbuj Ubuntu lub Zainstaluj Ubuntu.

3. Daje zainstaluj.

4. Potem klikam na nagraj na całym dysku i wybieram ten mój dysk zewnętrzny.

5. Instaluje się Ubuntu (ustawiam tam klawiaturę, czas i konto)

6. koniec instalacji. Otwiera mi się napęd i prosi o wyciągnięcie płytki a potem wcisnąć ENTER.

7. Komputer się resetuje i nic się nie dzieje. Jest Loading Operating System...

8. Zmieniam na dysk na którym jest Windows. To wywala jakiś błąd o bootowaniu (No such device: 23738c1d-1704-4c7b-a501-511096015474). Musiałem (aby odpalić znów Windowsa) włożyć płytkę od Windowsa i poprzez Napraw Komputer otworzyć wiersz poleceń i wpisać tam bootsect /nt60 SYS /force /mbr.

9. Windows się już normalnie odpala ale Linux nadal nie.

10. Po tym wszystkim piszę na forum CDA :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hakken

pierwsze słysze o takiej opcji jak "boot to another system". Co to za wymysł ? O co w tym chodzi ?

W stareńkim kompie (moim) miałem taką opcję. Nie był to ten sam tekst, ale mniejsza z tym. W każdym razie, po wyłączeniu tej opcji zamiast pomijać płytę z uszkodzonym ubu i przechodzić do systemu, nie przechodził do systemu. Może to być przydatne jeśli np. trzeba w określonym czasie kliknąć jakiś klawisz, a akurat parzymy herbatę :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W KDE 4.8 będzie Dolphin 2.0

Zmiany są pokazane i opisane tutaj.

Ciesze się, że dolphin jest zmieniany, ponieważ niezbyt dobrze mi się go używało.

BTW, będę wpisany do niektórych projektów KDE jako tłuamcz i/lub developer :D Musiałem się pochwalić :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak BTW - znacie jakieś zamienniki eksploatora windows, da się jakoś uruchomić te z linux'a? Bo mnie domyślny doprowadza do szału. Oczywiście wiem jak pozbyć się odpowiednich procesów, jak dodać inne itp.

Wymagania:

- w miarę mało zasobożerny (szczególnie chodzi o procka, bo na laptopie nie mogę teraz seed'ować żadnych distro, Chrystalis chce 100% procka, z ram'em (po dołożeniu) juz problemów nie mam

- estetyczny (nie musi mieć jakichś efektów świetlnych ;))

- działający pod Vistą

Teraz potrzebuję Winzgrozy, ale ten system mnie dobija. Oczywiście, grzebałem już trochę, ale to mi nie wystarcza. Oczywiście wiem,że nadal po każdej de/instalacji będe musiał CCleaner'em porządki robić ;)

EDIT:

No i jeszcze funkcjonalny powinien być (np. karty).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak (ale, jeśli go nie zainstalujesz na pendrive, to każdorazowo będziesz musiał instalować flash player'a, pliki nie będą się zapisywać - i pamiętaj, że to tego potrzebne jest więcej RAM niż normalnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomsto100

Nieprawda. jest takie coś jak persistent liveCD i wtedy wszystko sie zapisuje.

@kamiladam

teoretycznie tak, praktycznie niektóre komputery nie lubią nie mieć dysku twardego i protestują. no i komputer musi umieć bootować się z usb ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...