Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość OB@R

Linux - ogólnie

Polecane posty

Skoro masz tyle aktualizacji to większość z tych programów siedzi już na twoim systemie, tylko są nieaktualne + ew. dociągane biblioteki, których wymaga nowsza wersja jakiegoś softu. Jeśli się nie znasz to chyba najprostszym rozwiązaniem będzie aktualizacja. Jeśli masz czas to przejrzyj co to za paczki i pousuwaj te, z których nie korzystasz. Jeszcze jedno pytanie. Przechodziłeś z Ubuntu 10.04 od razu do 12.04 przez aktualizacje czy po prostu postawiłeś 12.04 bez aktualizacji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szło zawsze pokolei z jednej wersji do następnej, gdzieś któraś po drodze miała już problemy z grafiką bodajże i musiałem na logowaniu od razu wyłączać interfejs graficzny, później na szczęście z następną wersją już nie było problemu. Z 12.04 lts jedyne problemy jakie do tej pory zauważyłem takie niby bugi (oczywiście nieupodatowany 12.04) to to, że:

1. Nie da się zamknąć systemu na ekranie logowania coś tam, że się nawet kliknąć nie da.

2. Ten pasek z boku (dash? sorry nawet nie wiem jak to się nazywa) niby w ustawieniach systemu znalazłem że można zrobić tak że on się pojawia jak kurosrem się tam zbliżysz i później po paru sekundach znika jak się oddalisz tylko, że u mnie w pewnym momencie to się zupełnie zacina. W związku z czym mam cały czas ten boczny pasek otwarty i trochę to wkurza.

Czytałem, że są jakieś tweaki do unity i gnome i w ogóle jakieś unset do precision pangolina 12.04 ale czemu do anielki nie można tego samemu ustawić, canonical myśli, że jest mądrzejsze od użytkownika jak m$ chyba wink_prosty.gif Większość problemów jak widzisz wygląda bardziej na problem z integrą intela 865... da się to jakoś przeżyć. Paczki przeglądać zacząłem ale ja nawet nie wiem co oznacza jakieś apparmor i inne więc ciężko mi wybrać co instalować. Zależy mi na stabilności i szybkości działania przy jak najmniejszym wykorzystaniu zasobów a najlepiej żeby grafika się jak najmniej męczyła bo dla niej 3D nie było tworzone wink_prosty.gif ramu mam 768MB więc jest ok (mimo tego swap jest używany pewnie przez chromium, jest jakaś możliwość żeby sprawdzić co i ile zajmuje swapa?) Procek wiem, że stara architektura i puste mhz ale PIV 3Ghz powinien i radzi sobie z ubuntu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szedłeś po kolei z aktualizacjami od 10.04 do 12.04 to w sumie nie dziwie się, że jest mnóstwo paczek i ja jednak polecałby reinstalacje czystego 12.04.

Jakiekolwiek problemy mogą być związane z kolejnymi przeskokami z jądra do jądra.

Apparmor to cały system ochrony systemu, nie polecam usuwania.

Co do Unity. Nie używam, nie lubię i jednak przy takiej ilości RAM'u polecałbym przejście na Gnome'a albo chociażby KDE. Unity jest dość problematyczne podczas własnych prób modyfikacji.

Co do swapu. Zacznij od zapoznania się z programem top, tam sprawdzaj co wykorzystuje najwięcej pamięci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko na szybko. Jaką znacie dystrybucje Linuxa, z możliwością uruchomienia sesji live, która będzie miała wbudowany kompilator C/C++ (najlepiej gpp). Z tego co sprawdzałem to ubuntu i mint które posiadam nie mają tego kompilatora, a potrzebuje linuxa dosłownie na 10 minut, żeby odpalić program i pokazać kolesiowi na zaliczenie, nie będę po to instalował systemu.

Aha, nie mam możliwości dociągnięcia tego "w biegu", bo w tym laptopie nie mam działającego wifi, więc musi być coś co uruchomię i będzie działać :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo dziwny problem, jak wpisze man ftok, to w manualu brakuje wielu rzeczy, po prostu ich nie ma, np. nie pisze jakie nagłówki trzeba dodać aby używać ftok. Skopiowałem, fragment manuala tu na forum żeby mi ktoś coś powiedział, to już wszystko jest. Czyli wygląda tak jak gdyby jego część się nie wyświetlała.

ftok - convert a pathname and a project identifier to a System V IPC

key

SYNOPSIS

#include <sys/types.h>

#include <sys/ipc.h>

key_t ftok(const char *pathname, int proj_id);

DESCRIPTION

The ftok() function uses the identity of the file named by the given

pathname (which must refer to an existing, accessible file) and the

least significant 8 bits of proj_id (which must be nonzero) to generate

a key_t type System V IPC key, suitable for use with msgget(2),

semget(2), or shmget(2).

Te rzeczy które wykreśliłem mi się nie wyświetlają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się czy napisać tutaj, czy w "Systemy operacyjne - co wybrać" ale w końcu piszę tu, bo chodzi stricte o Linuxa.

Trafił mi się komputer, to staroć, ale fajnie byłoby go odpalić, choćby żeby coś "podłubać", szczególnie że monitor też wygrzebałem w garażu. ;)

Sam komputer to Athlon 2500+ 1.8 GHz, 768 RAMu, GeForce 2 MX 400, 80GB i 40GB dyski, oraz Modecom Feel 350W - bomba zegarowa, ale jak pójdzie z dymem to nie będzie wielka szkoda.

Tak więc, jaka dystrybucja Linuxa sprawdziłaby się tu najlepiej? Poszukuję przede wszystkim szybkości działania na leciwym sprzęcie oraz prostoty - chcę go zainstalować i wstępnie cośpoustawiać, tak, żeby można na nim sprawdzić sobie pocztę itp, kiedy inne komputery w domu są zajęte.

Sprawdzałem dzisiaj Lubuntu 13.04 instalowanego przez USB stworzonego przez Universal USB Installer, jednak napotkałem kilka problemów: Chromium wywala błędy, sam system też o czymś raportuje (niestety nie spisałem co, coś w rodzaju nieoczekiwanych błędów), a ikony folderów raz znikają i raz pojawiają się, jeśli klikać w ich okolicy. Sama płynność działania też nie należała do njlepszych.

Z góry dziękuję za sugestie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://appdb.winehq....rsion&iId=18348

http://appdb.winehq....ation&iId=13079

Generalnie powinny działać sprawnie, choć być może będzie trzeba się bawić z ustawieniami lub użyć winetricks. Tak, czy owak gwarancji nigdy w takich przypadkach nie ma i tutaj sporo może zależeć od różnych czynników. Zawsze lepiej odpalać oprogramowanie w natywnym systemie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad Ubuntu 12.04 wydaję mi się najciekawszą opcją duży spadek wydajności można zastosować w porównaniu do w7/w xp ?

Edit: Duże są ograniczenia w używaniu programów w poruwnaniu do Windowsa? Z czym trzeba się pogodzić korzystając z Ubuntu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację jest World of Tanks, Titan Quest, Mount & Blade będzie w co grać ;) Obecnie mój ambitny plan to 90 dni próbnego win 7 potem 90 dni win 8 i wreszcie Ubuntu. Chociaż gry są ale pewnie trzeba specjalnego programu który będzie emulował windowsa wystarczy zainstalowanie takiego programu czy będzie trzeba grzebać się w Linuxowym odpowiedniuku wiersza poleceń?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wine, właśnie jest programem do uruchamiania programów z windowsa na Linuxie. Co do grzebania w terminalu, to niestety nie wiem. Myślę, że nie będzie potrzeby, musiałbyś poszukać w internecie, ale chcąc pracować z Linuxem IMHO powinieneś prędzej czy później ogarnąć chociaż podstawy terminala - przydaje się. Ew. zawsze jest steam, tam na pewno nic nie trzeba konfigurować, ale biblioteka jest uboższa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, kiedyś wpadłem tutaj z poszukiwaniem distro

"Mianowicie szukam distro na starego lapka. (P3 700MHz, 256MB RAM, 12GB HDD) Przeznaczenie? Trochę nauki konsoli, trochę neta, trochę filmów i muzyki. Używałem już wcześniej Ubuntu na moim obecnym kompie, więc w miarę wiem, z czym się je Pingwinka"

Nie dane mi było z niego korzystać, tak więc muszę zadać pytanko jeszcze raz.

Ponownie distro, sprzęt ten sam. Zastosowania - głównie "torrent machine" raz na jakiś czas partyjka H3 poprzez Wine/Cedega, czasami jakiś film, czy muza, awaryjnie dostęp do netu. Jakieś propozycje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odpowiedź Cię jeszcze interesuje, to ładnie na starszym sprzęcie działa Debian z jakąś lekką nakładką XFCE np. Ale starsza wersja, siódemka będzie już za ciężka. Zainteresuj się szóstką albo nawet piątką.

Z typowych lekkich dystrybucji testowałem jedynie Puppy Linux - rakieta nawet na słabym sprzęcie, ale tutaj zabawa będzie już dość ciężka.

No i ewentualnie stare Ubuntu, miło wspominam 7.10, dość sprawnie śmigał na gigaherzowym Athlonie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...