Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość OB@R

Linux - ogólnie

Polecane posty

w dodatku jak ostatnio stawaialem, to nie mialo domyslnie sreodowiska graficznego. Chyba ze cos sie zmeinilo. O czym nie wiem.

Domyślnym środowiskiem jest GNOME.

Systemow *buntu natomiast nie lubie. Ostatnio sa ciezkie, a jak mialem kiedys ubuntu, to po tygodniu sie popsulo

Potwierdzam, wszystko fajnie user-friendly ale gdy odpalam konsolę i nie chcę by system był dla mnie w tym wypadku user-friendly to najczęściej kończy się jakąś wysypką i system siada.

Co nie zmienia faktu, ze jest to popularny system wsrod linuksowcow.

Początkujących ;).

To co mogę zdecydowanie polecić na początek to openSUSE i Mint. Debian ? Nie neguję ale dla kogoś kto oprócz systemu chcę się troszkę podszkolić w jego administracji, a nie stawiać go na zasadzie "może będzie taki prosty jak Windows i wszystko sobie wyklikam".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie powyższych postów.

Już od piątej (stabilnej) edycji, proces instalacji Debiana jest jednym z najprostszych z jakimi się spotkałem. Jedyne nad czym trzeba się skupić to ustawienie domeny, hasla root, konta nowego użytkownika oraz partycji. Ponadto przy tworzeniu partycji nie trzeba się bawić fdisk'iem (którego trzeba użyć przy instalacji takich dystrybucji jak Slackware czy Gentoo), co znacznie ułatwia proces instalacji.

W moim przypadku system jest już w pełni zdatny do pracy tuż po jego zainstalowaniu. Oczywiście trzeba ściągnąć jeszcze trochę softu by móc skompilować jądro, albo po prostu zwiększyć funkcjonalność systemu.

Instalacja sterowników NVIDIA również nie sprawia problemów (nie wiem jak jest z Radeonami):

- Ściągasz sterownik,

- wchodzisz do trybu terminala,

- wyłączasz X'a i GDM/KDM/XDM/,

- włączasz instalkę sterowników przez komendę sh,

- instalujesz,

- restart,

- koniec.

Powyższy schemat instalacji tyczy się pracy w środowisku graficznym, gdyż w prosty sposób można znaleźć najnowsze sterowniki do kart, dostępne od strony producenta.

Z Archem nie miałem jeszcze do czynienia, ale waham się przed jego instalacją, ze względu na wątpliwą stabilność. Póki jeszcze mam trochę problemów z użytkowaniem mniej skomplikowanych dystrybucji, staram się douczyć no i później przejść na Slacka albo Gentoo (prędzej na tego pierwszego, bo nauka Gentoo pochłania znacznie więcej czasu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hakken

Ubuntu jest najpopularniejszy, bo jest najprostszy. Jest najprostszy w instalacji, w obsłudze, w konfiguracji, wszystko jest z automatu, ładnie wygląda już na starcie (czego np. o Debianie nie można powiedzieć, a początkujący nie będzie się bawił w dociąganie skórek) a przecież wygląd też jest ważnym czynnikiem, waży tylko 700 MB, a nie 4,4 GB jak openSUSE, więc się go szybciej zassa.

@Zikmu

Odnośnie instalacji sterowników na Debianie.

- Ściągasz sterownik,

- wchodzisz do trybu terminala,

- wyłączasz X'a i GDM/KDM/XDM/,

- włączasz instalkę sterowników przez komendę sh,

- instalujesz,

- restart,

- koniec.

No właśnie. A na Ubuntu wyskakuje pop-up, że są dostępne nowe drivery, otwierasz okienko, wybierasz odpowiedni sterownik, klikasz włącz i czekasz. Sterownik sam się ściąga, sam się instaluje, sam konfiguruje Xy a na koniec proponuje ponowny rozruch komputera - wszystko w trybie graficznym. Więc na co poleci nowy użytkownik? Na randkę z konsolą czy raczej na automat, który wszystko zrobi za niego? Ja wiem, są hardcore'owcy, którzy zawsze chcą od sprzętu więcej, chcą poznać system dogłębnie i Debian/Gentoo im to zapewnią, ale znaczna większość jest takich, którzy komputera chcą po prostu używać, a nie poznawać zawartość plików konfiguracyjnych, bo nic im po tym. Dlatego Ubuntu prowadzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie openSUSE zawsze był najbardziej ociężałą dystrybucją na rynku. Jakiś czas temu zassałem wersję z KDE, 11.4 i po zainstalowaniu sterowników nVidii wieszał się w losowych momentach, na amen, wszystko stawało w miejscu. Natomiast Ubuntu mnie jeszcze nigdy nie zawiódł. Ale tak na dobrą sprawę, wszystkie te dystrybucje dla początkujących są mniej, lub bardziej ociężałe. Jak się chce demona prędkości, to Gentoo ze Stage 1 trzeba sobie skompilować :)

Nie wiem, co miałeś na myśli z tą konsolką w ubuntu. Do tej pory jej używam bardzo często i wszystko śmiga, a nie należę do doświadczonych userów Linuksa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zgrywam openSUSE na CD i mam problem:

Be sure when you burn your iso image that you burn it "disc-at-once" vs. "track-at-once"

Nagrywam programem CD Burner XP i nie mam tej pierwszej opcji to znaczy, że mam skorzystać z tej drugiej?

PS: Mi sie wydaje czy to oznacza, że chodzi o jednorazowe nagrywanie?

PPS: Z tym sobie poradziłem teraz inne pytanie:

Jakie IP serwera i jaki katalog podać jeśli ściągałem bez mirrorów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko do ludzi używających openSUSE. Jakiś czas temu, dosłownie świeżo po premierze wersji 11.4, był pewien problem ze sterownikami nVidii, tj. po ich instalacji (ja miałem wersję KDE, nie wiem czy na Gnome też tak było) system po prostu się zawieszał w losowych momentach i trzeba było robić "hard reset". Czy może coś się w tej kwestii zmieniło? Ten bug został już może naprawiony? Ten problem był dość dobrze znany na forach itd. Ciekawi mnie to, bo jeśli już go naprawiono to ja z chęcią bym "susła" zainstalował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się po raz kolejny do instalacji ubuntu, tym razem obok Windowsa. Spodobał mi się terminal i używałem zazwyczaj kilku podstawowych komend które mi ułatwiały życie. Teraz chciałbym trochę poszerzyć swoją wiedzę w zakresie używania konsoli. Nie tyle co obsługa programów, bo tam wystarczy wpisać help i nam wypluwa co jest od czego, ale bardziej zależy mi na obsłudze systemu przez konsolę. Możecie mi polecić odpowiednią literaturę, albo użyczyć jakieś rady?

@down - poszukam tej książki w księgarni, przy okazji przekartkuję spisy treści innych w poszukiwaniu czegoś ciekawego

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cookbooka w wersji papierkowej znajdziesz tylko w wersji anglojęzycznej na Amazonie. Co do konsoli to polecałbym się przesiąść na jakiś system, którego znajomość może dać ci później większe możliwości (np. zacznij od administracji na Debianie, serwery później stoją otworem ;) ). Co do literatury. Problemy z oprogramowaniem będziesz musiał rozwiązywać przy pomocy albo forów internetowych albo manuali danego oprogramowania. Zarządzanie systemem ogólnie dobrze opisują takie pozycje jak "Unix i Linux. Przewodnik administratora systemów." - Evi Nemeth itd.. Kiedyś była taka pozycja jak "Linux. Receptury" - Carla Schroder, teraz chyba już nie jest dostępna, a szkoda bo podstawy opisywała dość jasno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie jak to jest z linuxem (konkretnie Ubuntu 11.10) i sterownikami do kart graficznych AMD (Chodzi konkretnie o model hd6290, bo chce kupić netbooka z taką kartą g.), czy mogę liczyć na chociaż 90% wydajności jaką uzyskam pod windowsem? Wcześniej miałem nieprzyjemne doświadczenia z kartami ATi pod ubuntu, dlatego pytam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie powinieneś

Co wcale nie znaczy, że ich nie będzie. Ja się na ten przykład musiałem nieco pobawić, żeby Linux wreszcie zapamiętał jaki ja chcę układ ekranów względem siebie (a i tak ma problemy kiedy mniejszy jest zrównany z dolną krawędzią, a nie z górną) albo żeby zaczął emitować dźwięk przez grafikę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z wydajnością? Czy natywne aplikacje, korzystające z OpenGL będą miały chociaż te 90% wydajności która byłaby pod windowsem? Bo teraz z grafiką nVidia 9500gt w aplikacjach OpenGL mam taką samą wydajność jak pod windowsem, ale to nVidia, a ten netbook który chcę kupić (Acer AO722) ma grafikę AMD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że w linuksach nie wszystko zawsze działa tak jak byśmy chcieli, to inna sprawa :P.

W sumie nie wspomniałem o tym, że takie niezbyt fajnie niespodziewanki to niezła okazja, żeby się czegoś więcej o Linuxach nauczyć. Podobnie jak np. niewiedza, że Packmana można dołączyć do repozytoriów w openSUSE dwoma kliknięciami...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Kincecta nie miałem okazji testować ale już jajko 3.1 tak. Cóż zaraz po kompilacji padł dźwięk... Pierwszy raz się z tym spotkałem. Mam nadzieję, że w ciągu kilku godzin uporam się z tym ale system uparcie twierdzi, że nie mam karty dźwiękowej innej prócz tej z HDMI od karty graficznej ;D.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...