Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość OB@R

Linux - ogólnie

Polecane posty

Opisz trochę dokładniej problem, co się dzieje, kiedy, etc.

Jest pewien dość powszechny error, podobny do informacji które podałeś, patch na instalator będzie wydany 19. lipca.

Jeśli to jest właśnie ten błąd, to możesz go obejść tak:

1. boot z 12.04 livecd/usb

2. W kernel commandline dodaj "ite_cir.blacklist=yes" po "--"

Po instalacji, w menu GRUB kliknij 'e', zejdź do linii z "linux", i na końcu znowu napisz ite_cir.blacklist=yes

Naciskasz ctrl+x, wychodzisz.

Bootujesz się, a następnie tworzysz plik /etc/modprobe.d/blacklist-ite-cir.conf w wpisujesz "blacklist ite_cir"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka, macie może pomysł jak rozwiązać problem kaszanienia się YT w Operze na najnowszej wersji Ubuntu?

Problem polega na tym, że gdy mam otwarte dwa lub więcej filmów YT w różnych zakładkach i dam pause na jednym, żeby obejrzeć drugi, to po powrocie do pierwszego widzę tylko biały kwadrat w miejscu filmu no i muszę przeładowywać stronę. Strasznie to denerwujące, a wolałbym nie przesiadać się na firefoxa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jakiś czas temu podobny problem, i znalazłem work-around: klikanie PPM tam gdzie powinien być filmik, a jeśli nie zadziała to zjechanie trochę stroną w dół a potem w górę. Sprawdź, może zadziała :P

No i standardowo: masz najnowszą operę i flash player etc. ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie działa, ale będę jeszcze kombinował. Flash i Opera najnowsze, zresztą system stoi od dwóch dni.

Muszę przyznać, że mam mieszane uczucia co do Ubuntu. Instalacja przebiegła bezproblemowo, wybór systemu operacyjnego działa bez zarzutu, ale już Unity jest jakieś "drewniane", chętnie bym boczny pasek wrzucił na dół ale to chyba nie takie proste. Może lepiej będzie inne środowisko graficzne sobie zainstalować. No i nie da się prosto zmienić szybkości przewijania myszy, to trochę dziwne że brakuje takiej opcji. Przewija mi wyraźnie zbyt wolno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie Unity to największy błąd jaki popełniono wrzucając go do Ubu. Środowisko nadaje się do tabletów ale jest (IMO) średnio "użytkowe" na zwykłym komputerze czy też laptopie. Proponuje GNOME'a ew. KDE. Z Operą ten problem pojawia się na sporej ilości dystrybucji, nawet na OpenSUSE coś takiego widziałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przesunięcia menu w unity, to z tego co pamiętam compiz miał nieoficjalny plugin pozwalający właśnie przesunąć to menu. Znam to jednak tylko z opowieści i legend, więc google pomoże.

Aha, jeszcze w sumie dodam, że ten mój work-around to działał na chromium, więc szanse na jego działanie w operze są bliskie 0.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przesiadłeś się z windowsa to polecam zerknąć na Cinnamon. Bazuje on na Gnomie3, ale wraca do tego co było w Gnomie 2, bardzo "Windowsowy" layout. Ma być domyślnym środowiskiem w Mincie 13.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejny dzień mojej przygody z Linuxem. Obok najnowszego Ubuntu zainstalowałem dystrybucję CAE Linux http://www.caelinux.com/CMS/

Zawiera masę ciekawych programów, szczególnie dla studentów kierunków inżynieryjnych, no ale ja nie o tym chciałem mówić ;) Dystrybucja jest oparta na Ubuntu 10.04, i co ciekawe za każdym razem jak zrestartuje kompa w GRUBie pojawiają mi się dwa nowe wpisy. Mam już 12 lub 14 systemów do wyboru! Ponadto system ładnie wykrył połączenie z netem (mam zwykłe połączenie kablem komp-livebox) ale prędkość internetu mam ograniczoną do 1 Mbit/s, a łącze to 6 Mbit/s (połączenie lokalne pokazuje standardowe 100 mega więc nie wiem o co mu biega).

Nie wiem co o tym myśleć, na razie będę dalej testował linuxy i próbował uporać się z kłodami jakie los rzuca mi pod nogi i piaskiem który wiatr nawiewa mi w oczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Khubas

Postanowiłem kupić netbooka (Asus Eee PC 1015BX) i zainstalować na nim Linuxa. Kilka lat temu używałem Ubuntu i teraz chętnie do niego wrócę, ale nie wiem, czy działanie systemu na tym komputerze będzie płynne. Czy ten netbook poradzi sobie z wersją 12.04 z Unity?

I przy okazji - lepiej ściągnąć system z oficjalnej strony czy polską wersję, "niebiańską nimfę"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę poczytałem for, info i filmików o BSD i nawet myślałem żeby poważnie nie przysiąść i się przegryźć przez ten system na tyle żeby móc go używać. Jednak na mojej drodze systemowej stanął Arch i czuję że z tą dystrybucją zaprzyjaźnię się na długo. Bardzo podobał mi się PCBSD a dokładnie jego system pakietów podobny do instalek windowsowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Khubas

Zainstalowałem, jednak z wydajnością nie jest tak różowo... W jaki sposób krok po kroku mogę zmienić środowisko graficzne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę poczytałem for, info i filmików o BSD i nawet myślałem żeby poważnie nie przysiąść i się przegryźć przez ten system na tyle żeby móc go używać.

Z BSD na desktop to tak naprawdę tylko PC-BSD i GhostBSD.

@Khubas

Napisz na jakie środowisko chcesz się przesiąść (GNOME, KDE, XFCE itd.).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Khubas

Już sobie poradziłem, ale mam jeden problem. Zainstalowałem gnome 3 i wydajność trochę podskoczyła, ale ciągle to nie było to, więc zdecydowałem się na lxde. Ustawiłem wygląd pod siebie, wszystko niby ok, ale... nie mam połączenia z siecią (korzystam z domowej wifi). W Unity i Gnome automatycznie łączyło po starcie systemu, a od razu z poziomu pulpitu miałem dostęp do panelu sieci. W lxde tego nie ma, a znalazłem jedynie konfigurator połączenia przewodowego. Jak to naprawić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Khubas

Dodałem, ale próbowałem zarówno przez Wifi Radar jak i przez wicd i po prostu nie chce łączyć. Wykrywa sieć, wpisuję hasło ale nie może się połączyć. Na gnome nie ma żadnego problemu... W czym może być problem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Otóż mam pytanie dotyczące Ubuntu 12.04 LTS a czasu działania na baterii laptopów. Pamiętam że za czasów 10.04 Ubuntu potrafiło działać znacznie krócej niż Windows, jak jest teraz?

Oczywiście mówię tu o Ubuntu ze środowiskiem Unity, gdyż mnie akurat się podoba. Planuję teraz zakup laptopa na którym będę używał głównie Ubuntu do notowania na lekcjach w szkole. Dlatego ważne jest dla mnie zachowanie czasów działania zbliżonych do tych pod Windows.

Jeśli można proszę również o wytłumaczenie jak to się ma z innymi dystrybucjami, jednak najbardziej interesuje mnie Ubuntu wraz z Unity.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daro - na twoje pytanie nie odpowiem, bo nie wiem.

Khubas - spróbuj połączyć się z siecią z poziomu terminala - przynajmniej będziemy wiedzieli co się dzieje.

Jeżeli to co za chwilę wpiszę nie podziała, to zrobimy diagnozę krok po kroczku. Na początek:

su
ifconfig wlan0 up
iwconfig wlan0 essid NETWORK_ID key s:WIRELESS_KEY
dhclient wlan0
ping 8.8.8.8

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem napisać coś o pewnej dystrybucji

Jakieś pół godziny temu, udało mi się zainstalować Chakrę.

Ogółem, nic trudnego, ale, jak to określili twórcy "To wersja alpha, więc może zjeść Twojego chomika"...

Kilkanaście zwiech, fochy na swap'a, ale uporałem się z tym

Ogólnie, pierwsze wrażenie - fajne, distro.

Ok, podłączam do monitora 23' (instalowałem na laptopie), pyta się mnie, czy skonfigurować.

Ustawiam 1920x1080p, wyłączam ekran laptopa...

I wrażenie popsute.

Tapeta robiona w niskiej rozdzielczości (stawiam na 1280x720).

Ok, żyje się dalej.

Instaluje parę bundli (Codeblocks, Audacity, GIMP, Skype, Chromium).

Wyjaśnienie - Chakra nie lubi się z GTK ;)

Ok... ale Chromium się ciągle wiesza.

Do tego problemy z DAC'em (ustawiony na default, a youtube odtwarza integrą).

Cóż, powiem, że to była krótka przygoda.

Zapewne, da się to skonfigurować.

Więc, Chakra na dysku zostaje.

Ale, na główny system spróbuję teraz czegoś innego - Bridge Linux. Mało domyślnych aplikacji (aczkolwiek wystarczająca dla wielu ilość), oparty na Arch'u.

Dzisaj jeszcze zainstaluje - ale raczej za 10-13 godzin, bo teraz mam dość instalatorów linux'a jak na jeden dzień.

Czy Bridge Linux spełni moje oczekiwania? Dowiecie się tego w następnym odci... komentarzu ;)

BTW, IMO instalator Arch'a był przyjaźniejszy użytkownikowi od tego Chakry, w Chakrze trzeba samemu partycje tworzyć (w arch'u można było wpisać same wartości i voila) ;) Choć, ten z Chakry jest, po prostu ładniejszy... ale ponoć twórca Bridge'a też planuje instalator graficzny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu z Unity, potem z Gnome 3 i 2, potem Xubuntu, teraz Linux Mint z MATE i każdy z nich działa za wolno - Opera ledwo zipie przy więcej niż 3 kartach, pisanie dłuższych tekstów w edytorze też jest dalekie od ideału. Sprzęt spełnia wymagania (Asus Eee PC 1015BX). Każdy Linux tak ma? Co może być przyczyną?

Może coś z rodziny BSD będzie szybsze? Bardzo się one różnią od Linuxa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomsto100

Czym się według ciebie różnią te dystrybucje ? Kernelem ?

Zmiana dystrybucji jako pierwsza rada jest tak samo dobra jak format i reinstalacja windowsa.

@Khubas

Sprawdź jakie procesy zajmują pamięć i ile - możesz do tego użyć polecenia top w konsoli.

Różnice w szybkosci działania dytrybucji linuksa są dość niewielkie, napewno nie jest to różnica między płynnym działaniem, a zacinaniem się notatnika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Opensuse jest to samo - widocznie ja i twórcy Linuxa mamy inne podejście do komfortu użytkowania. Wracam do Windowsa, może za kolejne 3 lata coś się zmieni ;o

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...