Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

wojtek

Panel LCD - zakup, problemy, porady

Polecane posty

Mam pytanie do użytkowników monitorów LCD... Co jest lepsze? Panorama czy standartowe 4:3? Jak gry wyglądają na panoramie? Czy nie są czasem sztucznie rozciągnięte? Szczególnie chodzi mi o te starsze, które pod takie monitory przygotowane nie były...

Chcę bowiem zmienić już mojego 8-letniego CRT-ka na jakiś fajny panel i pierwsze pytanie jakie mi się nasunęło to właśnie 'panorama czy kwadrat'. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników monitorów LCD... Co jest lepsze? Panorama czy standartowe 4:3? Jak gry wyglądają na panoramie? Czy nie są czasem sztucznie rozciągnięte? Szczególnie chodzi mi o te starsze, które pod takie monitory przygotowane nie były...

Chcę bowiem zmienić już mojego 8-letniego CRT-ka na jakiś fajny panel i pierwsze pytanie jakie mi się nasunęło to właśnie 'panorama czy kwadrat'. :)

Jako że od paru tyg. jestem posiadaczem nowego LCD a przerzuciłem sie też ze starego CRT postaram sie napisać coś nie coś.

Od razu powiem że stare strategie wyglądają okropnie :( w formacie 16:9 (Faraon, Cezar). Ludziki są bardzo rozciągnięte i wyglądają jakby miały po 100 kg nadwagi.

Co do ścigałek to pewne obiekcje miałem tylko przez parę dni bo wzrok sie przyzwyczaił i jest ok. Tak samo strzelanki, RPG.

W sumie tylko moge sie przyczepić do gier w rzucie izomerycznym bo naprawde jest bleee... Z nowszymi raczej juz tego nie będzie (C&C, Sup-Com).

Wszystko zależy od tego w co pogrywasz. Aha jeśli bawisz sie grafiką (Photoshop) i takie inne bierz bez namysłu coś w 16:9 :D .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jakieś specjalne, droższe modele, czy każdy sensowny ma taką moliwość?

Bo z jednej strony panorama kusi, z drugiej - cóż, uwielbiam grać w stare gry (BG, Fallout, Warcraft II, Starcraft itd itd) i nie chcę mieć paskudnego ropzciągniętego obrazu -> to przemawia za 'kwadratem'.

Najlepsza byłaby właśnie panorama z możliwością standartowej rozdzielczości + 2 czarne paski po boku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć, czy ten monitor dobrze sprawuje się w grach? Kusi mnie ponoć rewelacyjne oodwzorowanie kolorów i świetne kąty widzenia, natomiast nie wiem jak ze smużeniem podczas gier... Czy jest bardzo widoczne? Recenzje są w ttym aspekcie sprzeczne - w jednej pisze, że w Preya grało się rewelacyjnie i nie było żadnych problemów, w drugiej, że mimo wszystko smużenie można było dostrzec...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Obecnie jestem w trakcie trudnego procesu wyboru nowego monitora. Ma on być przede wszystkim używany do przeglądania internetu, pracy w wordzie, excelu i cadzie, oglądaniu filmów (głównie format divix), oraz w mniejszym stopniu do gier. Jeśli chodzi o filmy to ważne, by mogło je komfortowo oglądac także kilka osób będących w odległości 2-3 metrów od ekranu.

Ostatnie kilka dni poświeciłem na dogłębną analize opinii ludzi i artykułów na temat monitorów. Początkowo najbardziej byłem przekonany do tradycyjnych proporcji 4:3 i modeli opartych na matrycy MVA. Rozważałem wybór między dwoma produktami - Belinea 1980 S2, oraz Benq FP93GP. Zmieniłem jednak zdanie pod wpływem lektury - argumentacja zwoleników monitorów panoramicznych przekonała mnie, że taki produkt lepiej zaspokoi moje potrzeby.

W tej chwili wacham się między dwiema alternatywami - Belinea 102035W (1500 zł ) i NEC MultiSync 20WGX2 Pro (1700 zł). Główna różnica między obydwiema pozycjami to matryca - w Belinea zastosowowaną starszą MVA, a w Necu nowszą i lepszą S-IPS. Teoretycznie różnica 200 zł to nie jest wygórowana kwota za nowoczesniejszą matrycę ale jest kilka ale...

- relatywnie dużo ludzi zgłasza problem z bad pixelami w monitorze NEC.

- sporo osób mówi o mało uciążliwym, ale jednak istniejącym zjawisku czerni przechodzącącej w fiolet i złoto

- NEc ma fabrycznie zdecydowanei zbyt dużą jasność

- lustrzany ekran może przeszkadzać

- ktoś pisał o kłopocie z kiepska jakością divix w NEcu.

Czy podobne problemy występują w produkcie Belineii? Na podstawie postów można odnieść wrażenie, że mniej ludzi się na nią skarży niż na 20WGX2 Pro. Możliwe, że wrazenie, które odnoszę jest mylnę więc chciałbym poprosić o pomoc osoby dobrze obeznane w temacie...

I jeszce jedna kwestia - jak ze wzrokiem? Czy lepsza matryca sprawi, ze oko będzie się mniej męczyć?

Kupno monitora to niełatwe zadanie :/

================================================

Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć, czy ten monitor dobrze sprawuje się w grach? Kusi mnie ponoć rewelacyjne oodwzorowanie kolorów i świetne kąty widzenia, natomiast nie wiem jak ze smużeniem podczas gier... Czy jest bardzo widoczne? Recenzje są w ttym aspekcie sprzeczne - w jednej pisze, że w Preya grało się rewelacyjnie i nie było żadnych problemów, w drugiej, że mimo wszystko smużenie można było dostrzec...

================================================

Z tego co widzę to mamy podobny problem ;) Jak mozesz zauwazyc, w powyższym poscie, to wacham się między dwoma modelami - Belidena 10 20 35 i wlaśnie 20 wgx2 o którym piszesz. Z tego co wiem, to jesli chodzi o gry to NEC jest świetny - czas odswięzania jest bardzo niski i ludzie raczej nie skarża się na smuzenie. Z tym monitorem wiąża się inne niedogodności, o których napisałem wcześniej.

No ale tak czy iczanej, w grach daje rade i jesli pod tym kątem podejmujesz decyzje to raczej się nie zawiedziesz. Musisz sobie tylko zadać pytanie czy chcesz używać kompa bardziej do gier czy do zastosowań pozagrowych, np filmów. Jeśli głównie do gier to roważ zakup modelu opartego o matryce TN. Do grania nie potrzebujesz zarąbistych kątów i dokładnego odwzorowania rzeczywistości - zaoszczedziłbys dużo kasy, a i tak byłbyś zadowolony.

================================================

Oj tego to nie wiem. Ja mam kwadrat :P Kolega ma samsunga jakiegoś panorame i ma taką możliwość ale naprawdę nie wiem jak to się ma z innymi modelami.
@ Joneleth

W specyfikacji monitora powinno być takie coś napisane więc przy zakupie dokładnie przeczytaj co i jak ew. popytaj sprzedawcę. Jest jakaś szansa, że trafisz na fachowca a nie "fachowca".

Orientuje się ktoś jak wygląda ta sprawa w NECu i Belineii o których pisałem powyżej? Czy jest możliwość odpalenia starej gry przykładowo w rozdzielczośći 1024 x 756 z czarnymi paskami po bokach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników monitorów LCD...
Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem panoramicznego LG Flatron i nie ma takiego bolca na świecie, który by mi powiedział, ze jest coś złego w 22 calach :)

Przejście z crt-a na lcd to tylko i wyłącznie jeden wielki plus ^^

W poprzednim miałem max 1280x1024 - tu mam 1680x1050 i prezentuje się to wspaniale. Że już kubatury odbiornika nie wspomnę :wink:

Monitor kosztował mnie 980 złotych - więc dość przeciętnie. O mały figiel, a kupiłbym BENQ 24-calowego (za 1244 zł.), ale ktoś mnie ubiegł :( a nie chciało mi się czekać na sprowadzenie następnego modelu.

A mam tez pytanie: Czy jest tu ktoś, kto również posiada L225WS jak ja i miał problem z ustawieniem go?

Konkretnie - wczoraj ustawiłem sobie kolory, nasycenie itp, a dziś dwie opcje: kontrast i gamma zrobiły się wyszarzone. Dopiero przywrócenie ustawień fabrycznych pomogło o.O

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samsung 226bw wide lcd 22"/2ms/3000:1

co o tym sadzicie?

male pieniadze. i podobno dobre monitory... z tego co patrzylem to wypada najlepiej ze wszystkich tutaj oferowanych...

pozdro

Sam się zastanawiałem nad kupnem tego modelu. Od modelu 223bw różni się tym, że ma pełne 22" (a nie 21,6", chociaż różnica zbyt duża nie jest i tak :P ) i kontrastem 3000:1 - aczkolwiek różnica między 3000:1 a 1000:1 zbyt widoczna PODOBNO nie jest - a ponad 100zł trzeba dopłacić.

Z kolei ja również planuję wymienić wysłużony CRT 17" na 22" panoramę i w tym momencie bliżej przyglądam się temu modelowi:

Philips 22'' LCD 220EW8FB szczegółowe dane można obejrzeć wciskając zakładkę specyfikacja (zaznaczam, że nie mam zamiaru kupować z tej stronki - służy ona tylko, abyście mogli obejrzeć specyfikacje).

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z LCD od Philipsa? Chciałbym na tym monitorze również czasem pograć (nie koniecznie w natywnej rozdziałce 1600x1050, nie przeszkadza mi również matryca typu TN - wiem, że LCD z PVA mają lepsze odwzorowanie kolorów - ale wolniejszą reakcję plamki).

Model ten ma podobne specyfikacje co monitor iiyama, ale jest tańszy o ok. 200zł. Czyli krótkie pytanie - czy LCDki Philipsa dają radę? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o monitory to jestem lekko mówiąc zielony. Stąd takie nietypowe pytanie: Czy jeśli kupię monitor z załóżmy rozdziałką 1440x900 to muszę również grać w takiej rozdzielczości w grach, bo inaczej ( jeśli zmniejszę w grze) to ekran nie będzie pełny tylko ucięty po bokach? To chyba głównie pytanie do panoramicznych monitorów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o monitory to jestem lekko mówiąc zielony. Stąd takie nietypowe pytanie: Czy jeśli kupię monitor z załóżmy rozdziałką 1440x900 to muszę również grać w takiej rozdzielczości w grach, bo inaczej ( jeśli zmniejszę w grze) to ekran nie będzie pełny tylko ucięty po bokach? To chyba głównie pytanie do panoramicznych monitorów.
Nie będzie ucięty, tylko rozciągnięty do pełnego formatu monitora.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosnie samsunga to ma juz 3 moich znajomych i strasznie go chwala. ale chcialem zobaczyc czy ktos inny ma jeszcze i moze cos wiedza lub inny doradza.. (wiadomo ze cos moglo ujsc naszej uwadze) bo jak nie to sam kupie bo u nich fakltycznie Z tego co widze ze wszystko jest lux...

ps i specjalnie matowy ekran. by nie bylo odblasków

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kłopot z wyregulowaniem fazy, przez co obraz minimalnie faluje w poziomie, ale jest to nieco uciążliwe.

Wie ktoś może, jak temu zaradzić, lub co może dodatkowo wpływać (jakiś czynnik zewn.) na obraz w LCD?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam monitor LCD Asus VW192s i mam pewien problem z niektórymi grami. Otóż przykładowo w grze Colin 03 i 04 nie mogę zmienić ustawienia rozdzielczości, znowu w Street Racing Syndicate w ogóle nie mozna grać. Menu, filmiki wszystko jest ok, do momentu przejścia do wyścigu. Ekran "miga". Próbowałem zmieniać ustawienia ekranu zarówno w grze jak i ustawienia monitora. Aktualnie jest ustawiony na 1440 na 900 x 32 bity. Częstotliwość 75 Mhz. KArta graficzna GeForce 2. Wspomnę że grając w SRS na poprzednim monitorze CRT problem nie występował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DVI jest cyfrowe, d-sub analogowe. Jeśli więc masz kartę z DVI i takie samo złącze w monitorze, a korzystasz z kabla d-sub, to robisz 2-krotną konwersję: sygnal cyfrowy -> analogowy -> cyfrowy. Logicznym jest że w tym momencie troszkę tracisz na jakości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...