Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

wojtek

Panel LCD - zakup, problemy, porady

Polecane posty

Witam. Mam go odkąd pamiętam, przeżyliśmy razem sporo miłych chwil, chyba nigdy mi nie odmówił posłuszeństwa... Po prostu jest już za stary, i za mały. Mowa oczywiście o Philipsie CRT '17. W nowym CDA było napisane, mimo iż uwdzież owszem że LCD pobiera 2x mniej prądu od CRT, czyli lepiej zainwestować w LCD.. Kilka stron dalej Smugg pisze o głupocie graczy którzy wymieniają stare CRT na nowe LCD 4:3. Moje pytanie (a raczej prośba o pomoc) zaczyna się tutaj:

chcę zakupić LCD 22' iiYama E2201W-B1 (za około 700zł), czy opłaca mi się ten zakup? Jest to 16:9, nie 4:3 - czyli gry w rozdz. 1024x768 będą brzydko rozciągnięte? A co z programami? Jestem grafikiem, jak będzie wyglądał photoshop - będzie posiadał większe miejsce pracy i więcej ikon się zmieści, czy będzie brzydko rozciągnięty? Sorry za moje noobowskie pytania, ale nie miałem zbytnio do czynienia z LCD.

Ps. W zapowiedziach nowego CDA (2-3mięsiące temu) mówiono o plakacie Lostów. Ucieszyłem się (aaah będę miał moją Kate na ścianie :). Niestety po nabyciu ów CDA okazało się że jest na nim jakaś bezludna wyspa wielkości Lidla. Do tego śmieszny napis i śmieszna strona... Na mój gust jest to reklama jakieś badziewnej strony, a nie plakat Lostów ;(

Czekam na rekompensate.

Ps2. Mój sprzęcior: 1.5GB Ram, Geforce 7200GT, Athlon 64 3000+. (tak na wszelki wypadek... a jakby ktoś chciał wytykać mi że nie odpalę żadnej nowej gry w zalecanej rozdz. monitora - nie gram w nowe wymagające_kombajna gry, od tego mam...

PS3 :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor ten ma stosunek boków 16:10, czyli przy przekątnej 22 cale rozdziałka wynosi 1680x1050 pikseli. Niektóre starsze gry obsługują taką rozdzielczość, więc nie powinny być brzydko rozciągnięte. Trzeba je odpalić i sprawdzić w opcjach czy ją obsługują.

Jeśli chodzi o Photoshopa, teoretycznie powinien prawidłowo działać (proporcjonalnie więcej miejsca), z tym że kalibracja monitora z użyciem Adobe Gamma całkowicie odpada (nie działa z LCD).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam ostatnio zamiar kupić monitor BENQ 19" LCD FP93G. Kosztuje poniżej 600 zł i ma - według mnie - całkiem niezłe parametry.

Taki monitor (nie dam głowy, ale chyba ten sam) był testowany w numerze 141 w wielkim teście monitorów. Z tego co pamiętam dostał 100 za jakość obrazu. Opłaca się go kupić? Z góry dzięki za odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

chcę zakupić LCD 22' iiYama E2201W-B1 (za około 700zł), czy opłaca mi się ten zakup? Jest to 16:9, nie 4:3 - czyli gry w rozdz. 1024x768 będą brzydko rozciągnięte? A co z programami? Jestem grafikiem, jak będzie wyglądał photoshop - będzie posiadał większe miejsce pracy i więcej ikon się zmieści, czy będzie brzydko rozciągnięty? Sorry za moje noobowskie pytania, ale nie miałem zbytnio do czynienia z LCD.

(...)

Generalnie po przesiadce z rozdziałki 1024x768 (17" CRT) na 1650x1080 różnica jest taka, że masz O WIELE więcej miejsca na pulpicie, a co za tym idzie również w programach - nie korzystających z DX...

Rozmiar ikon na pulpicie jest bardzo zbliżony do tych z CRT, ale jeżeli chcesz używać tego monitora do Photoshopa to jest do dobre rozwiązanie, ponieważ znacznie zwiększa się obszar roboczy.

Jeżeli chodzi o gry to nie zawsze trzeba grać w natywnej 1650x1080.. oczywiście 1024x768 odpada bo widać pixelki i w ogóle - ale już np 1280x800 (widescreen) prezentuje się bardzo ładnie. Fakt faktem, że do grania w nowe tytuły przyda się jakiś gf8800GT512, ale skoro masz PS3 to chyba nie masz się o co martwić :P

Martinx --> Z BenQ jest różnie... niektórzy są zadowoleni.. inni mniej. Mnie w parametrach niepokoi troszkę kontrast 800:1... z tego co tam się orientuję to 1000:1 jest optymalnym wyborem. Generalnie polecam poczytanie testów/recenzji użytkowników - bardzo przydatna lektura, która potrafi pokazać uchybienia sprzętu. W tym celu polecam google ... ewentualnie np. http://sklep.benchmark.pl/pelny_37950.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens kupować monitor panoramiczny do grania? Wiem, że do codziennego korzystania z przeróżnych programów(office, photoshop, corel) może to być wygodniejsze, ale czy ma to takie same zalety jeżeli chodzi o granie? Troszkę starsze gry(np. F.E.A.R. czy choćby Warhammer 40k DOW Dark Crusade) nie mają rozdzielczości panoramicznych, przez co obraz jest rozciągany, a to wygląda nienaturalnie, czasem brzydko. Dlatego moje pytanie do posiadaczy panoramicznych lcdków: jak Wam się gra na monitorach panoramicznych w porównaniu do zwykłych? I jeszcze, czy jest możliwość ustawnienia takiego niepanoramicznego obrazu żeby np. był wyświetlany tak jak by to wyglądało na niepanoramicznym monitorze -np. z czarnymi paskami po bokach? Czy będzie taka możliwość, żeby stosować to we wszystkich starszych grach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z 19"CRT przesiadłem sie na 22"panorame i jest różnica jak dla mnie i jak włączam jakieś starsze gry np:Diablo 2 nic nie jest rozciągnięte,ogólnie wg.mnie gra sie duzo lepiej a przede wszystkim od panoramy nie bolą mnie oczy nie wiem czy zmiana monitora miała cos do tego czy się po prostu przyzwyczaiłem do tego szczypania oczu ogólnie gra sie lepiej panorama ma swoje zalety i wady jak wszystko jednym sie spodoba a drugim nie i jeszcze jedno jak patrzysz na monitor panoramiczny to najlepiej miej go na wysokości swoich oczu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak np. z odpalaniem z rozdzielczością w formacie 4:3 z paskami po bokach? jest to możliwe, a jeżeli tak, to jak?

No podobno jest taka opcja w sterownikach np od GeForce'a.. Też przed zakupem 22" LCD dopytywałem się o te sprawy, żeby móc sobie np pograć w 1024x768 z pasami po boku... aaaale... Jak już się ma taki monitor to naprawdę... włączysz rozdziałkę 1280 i jest elegancko.. Co do samego rozciągania - to myślę, że nie jest tak tragicznie jak mogłoby się wydawać. Jeżeli koniecznie chcesz grać w 1024x768 to nie chodzi o samo rozciągnięcie obrazu, ale o pixelki... no nie wygląda to ładnie.

Całe to rozciąganie obrazu to wg mnie naciągana teoria i jak się już ma taki monitor to nie zwraca się uwagi na takie rzeczy bo w efekcie ładnie wszystko wygląda gdy cały monitor wypełniony jest akcją :) (mowa o rozdzielczości większej niż 1024x768)

Ba... nawet Legend Of Mir 3, który ma wymuszoną rozdzielczość 800x600 ładnie się prezentuje na panoramie.. wszystko jest większe, ale w żadnym wypadku nie powiedziałbym, że rozciągnięte do tego stopnia, że zwraca się na to uwagę.

Zresztą problem znika jak się zaopatrzysz w dobrą grafę... nawet w cda widać, że gf8800gt z wszystkimi nowymi tytułami hula w 1650x1080..

Ja sobie od czasu do czasu pogrywam w Obliviona w 1280x800 (rozdzielczość widescreenowa) i jestem w pełni zadowolony... W Ghost Recon AW 2 gram w rozdzielczości 1280x1024 (nie widescreen) i muszę powiedzieć, że zbytnio się nie różni od tego gdy grałem na 17" CRT w 1024x768 - prócz tego, że wszystko jest większe i generalnie lepszy efekt z gry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z monitorem LCD.

Wygląda to tak, że od czasu do czasu w losowy wybranych miejscach piksele "zmieniają kolor" na biały. Nie wiem jak to inaczej określić, trwa to dosłownie ułamek sekundy, np. na czarnym tle nagle na milisekundy pojedyncze punkciki stają się białe i potem wszystko wraca do normy. Tak jakbym miał jakieś zakłócenia albo coś. Monitor to: 19" LG Flatron L1982U-BF (o taki - http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/LG/...elny,id,36750/), kupiony jakiś miesiąc temu. O co chodzi, czy da się to jakoś naprawić, czy obejmuje to gwarancja? Z góry dzięki za pomoc.

EDIT: A jeszcze przed chwilą na moment cały obraz zrobił się czarny... Czy to może mieć coś wspólnego z warunkami atmosferycznymi - była burza i teraz się zbiera na kolejną (ale nie grzmi).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grania na ponaramach... jeżeli gra obsługuje panoramiczne rozdziałki to problemu nie ma jeżeli nie obsługuje to rozciągnięcie jest wg. mnie itak mało zauważalne i szybko się do tego człowiek przyzwyczaja. Jeżeli jednak kupujemy monitor z myślą tylko o graniu to panoramę można sobie odpuścić.

Co do wyświetlania obrazu na panoramie w PhotoShopach i innych programach to po prostu jest znacznie więcej miejsca. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na początku powiem co tam w obudowie piszczy :)

Athlon x2 3600+, 2x 512 667mghz good ram, Gigabyte GeForce 7900GS (podkręcany fabrycznie) 256/256. Jestem zainteresowany kupnem monitora LCD, ponieważ mam starego crt 15 ;] (co bym nie kupił i tak różnica ale jak wydaje kase to chce mieć w miarę porządny monitor). Zważywszy na mocno średniego kompa;] mam w zamysłach LCD 19`. Panorame odpuszczam, nie stać mnie na upgrade. Tak więc proszę o propozycje dobrych monitorów 19 calowych w starym dobrym formacie 4:3.

PS. Nie musi mieć głośników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8800 GT jeszcze jako tako pociągnie na rozdziałce 16080x1050 ale nie jest to full HD. Jeżeli myślimy o normalnym, pełnym HD to raczej nie warto, bo mimo ze karta jako tako pociaga jeszcze w najnowszych tytułach w wysokich rozdziałkach to już za chwileczkę już za momencik nie będzie. Więc odradzam. Niestety rynek komputerowy gna do przodu i dobry sprzęcior starzeje się w tempie błyskawicznym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że mój 17 calowy CRT przestał mi już wystarczać (głownie mała rozdzielczość), postanowiłem w końcu zmienić sobie monitor na coś większego. Po dłuższym namyśle wybór padł na 24'' panoramę z pełnym HD - Iiyama ProLite B2403WS-B1. Tu pojawia się pytanie: czy ktoś z forumowiczów może miał okazję testować go w warunkach bojowych, czyli głównie gry i filmy (szczególnie HD)? Z paru recenzji jakie czytałem wyniosłem raczej pozytywne opinie, ale jako że to moje pierwsze przejście z kineskopu na lcd, wolę się jeszcze upewnić, że dobrze wybrałem :)

EDIT:

Pytanie już nieaktualne. Wczoraj po południu stałem się posiadaczem wspomnianego modelu i na razie po tych paru godzinkach użytkowania jestem bardzo zadowolony z zakupu B)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8800 GT jeszcze jako tako pociągnie na rozdziałce 1680x1050 ale nie jest to full HD. Jeżeli myślimy o normalnym, pełnym HD to raczej nie warto, bo mimo ze karta jako tako pociaga jeszcze w najnowszych tytułach w wysokich rozdziałkach to już za chwileczkę już za momencik nie będzie. Więc odradzam. Niestety rynek komputerowy gna do przodu i dobry sprzęcior starzeje się w tempie błyskawicznym.

A dałaby rade zapuszczac filmy w HD?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z moim monitorem. Czasem ekran robi się niebieskawy, wszystko na monitorze przyjmuje szeroko pojęte odcienie niebieskiego. Proszę o pomoc. Mój monitor to Samsung SyncMaster 940N+, mam go 3 miesiące. Czy to podlega reklamacji, a jeśli tak to jak mam to udowodnić (dzieje się to tak raz w tygodniu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące monitorów, a chodzi o to, jakiego LCDka? Panoramę czy normalnego? Jeśli ktoś by polecał coś to tak 19" w cenie do 800zł.

Z góry thx za odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goferowi chodziło o skalowanie innych roździałek z zachowaniem proporcji, czyli np. takie 1024x768 nie będzie rozciągniete na całą szerokość (czyli zniekształcone) tylko wyświetli się z dwoma czarnymi paskami po bokach (w idealnej proporcji 4:3). Z tego co czytałem, to część tanich panoram nie ma takiej funkcji, a to bardzo przydatna rzecz w przypadku starszych gier, które nie obsługują roździałek 16:10.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po chłopsku powiedziałem, myślałem że lepiej dotrze :P Po prostu zamiast widoku HD, masz klasyczny kwadratowy widok, jak w normalnym monitorze. Bez takiej opcji, nie ma co patrzeć na panoramę...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...