Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

onufry

Dysk twardy

Polecane posty

czy płyta główna może odpowiadać za błędy odczytu (i zapisu)?

konkretnie: moja nagrywarka (LG GSA 4120B) i dysk zachowują się ostatnio dość dziwnie.

nagrywarka robi błędy na praktycznie każdej płytce DVD+R (minusów nie używałem). CD, DVD+RW wychodzą zdrowe. zmieniłem firmware - nic. w międzyczasie dysk (Caviar 800JB) padł kompletnie - nie dawał się sformatować w niektórych miejscach, w tym na początku, dlatego nie mogłem zainstalować nawet Windows. przy instalce wywalał bluescreeny, wyłączał się itd. wymieniłem dysk, teraz np. przy instalacji programu z dysku twardego dostaję błedy CRC. żeby było śmieszniej - wczoraj instalowałem program (bez błędów po drodze) i działał dobrze, dzisiaj wyskakuje przy uruchomieniu błąd w stylu "file corrupted", a przy próbie reinstalacji mam znowu błąd CRC. może to kabel IDE? płyta dość stara, Intel z Socket 478.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie błędy mogą oznaczać wiele różnych błędów

same napędy bym narazie ominął ale:

DVD podczas nagrywania płyt jednokrotnego zapisu zużywa więcej energii niż przy odczycie lub zapisie cd/dvdrw wiec to moze byc zasilacz ktory niewyrabia i daje spore wachania napiec w czasie nagrywania.

taśmy ide mogą być już w stanie wskazującym na zużycie ich i przekłamywać dane lub ich nie przepuszczać na drugi koniec

Kontroler IDE na płycie może własnie kończyć swą egzystencję

także co bym zrobił ? weź hdd i dvd do kumpla i tam podłącz je do jego kompa jego taśmami i zobacz jak będą się sprawować, potem możesz go w drodze rewanżu zaprosić do siebie na browarka i sprawdzić jak jego napęd będzie działał na twoim kontrolerze i tu już powinno być wszystko wiadome.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań:

-Czy do płyty obsługującej sata i ata bede mógł podłączyć oba rodzaje tych dysków korzystając z odpowiednich dla nich taśm.

-Dysk ultra ata czym się różni od ata i sata i czy mogłbym go podłączyć zapomocą taśmy od ata.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. tak, będziesz mógł.

2. dlaczego nie sprawdziłeś na google co to jest i z czym to się je? pomiędzy ata, a ultra ata jest tylko różnica (która nas interesuje, bo nie widzę potrzeby wchodzić w szczegółny techniczne, jeśli cię to ciekawi, to na google jest pełno materiałów) w prędkości przesyłu danych. różnica sata - ata to sposób przesyłania danych, jak sama nazwa mówi sata (czyli serial ata) to połączenie szeregowe, natomiast ata jest równoległe. druga różnica to prędkości transferu danych.

jeśli pytasz się o podłączenie ata, to w zwyczaju jest korzystanie z taśm 80-żyłowych. na taśmie 40-żyłowej też pójdzie, ale będzie chodził w trybie PIO-2 (= nie włączysz DMA = komputer będzie strasznie mulił).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno uszkodził mi się twardziel (WD 80) i taka jest kolej rzeczy, że musze kupić nowy.

W zależności ile będę miał pieniędzy myślałem o dysku o pojemności 80GB (około 210 zł) lub 160 GB (~320zł),

problem jest w tym ze nie wiem jakiej firmy.

Wacham się pomiędzy WD i Seagate.

Liczę na pomoc forumowiczów.

Zapomniałem wspomnieć, że reflektowałbym na SATA.

Płyta - Gigabyte GA-K8NF-9.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe Barracudy 9 sa bardzo dobre, ale jeżeli chcesz w przyszłości dolożyc drugi dysk to ci zdecydowanie odradzam seagate'y. Są bardzo konfliktowe i czasami nawet z dyskiem tej samej firmy i tym samym modelem potrafią robic problemy. W takiej sytuacji poleciłbym ci np.

Maxtor DiamondMax 10 80 GB lub Maxtor DiamondMax 10 160 GB. Ja zawsze używam Maxtorów i jestem z nich zadowolony. Są dosyć ciche, posiadają technologie NCQ i są wydajne. Jeżeli pozostajesz jednak przy jednym dysku, nowa barracuda będzie dobrym rozwiązaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe Barracudy 9 sa bardzo dobre, ale jeżeli chcesz w przyszłości dolożyc drugi dysk to ci zdecydowanie odradzam seagate'y. Są bardzo konfliktowe i czasami nawet z dyskiem tej samej firmy i tym samym modelem potrafią robic problemy. W takiej sytuacji poleciłbym ci np.

Maxtor DiamondMax 10 80 GB lub Maxtor DiamondMax 10 160 GB. Ja zawsze używam Maxtorów i jestem z nich zadowolony. Są dosyć ciche, posiadają technologie NCQ i są wydajne. Jeżeli pozostajesz jednak przy jednym dysku, nowa barracuda będzie dobrym rozwiązaniem.

możesz opisac te problemy ? mam w kompie dwa dyski Seagate`a {40GB Ata i 120GB S-Ata} i często podłączam do kompa też inne dyski ATA {40GB Maxtora, 512Mb Seagate`a czy 200GB Seagate`a} i nigdy nie miałem problemu z żadnym z nich {problemów spowodowanych przez dysk, bo kontroler S-ATA w NF4-4x robił już problemy, ale to nawet nie z Seagate`m tylko z WDCaviarem na S-ATA i to pewne że wina kontrolera była}

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim kompie miałem seagate barracuda ataV 60 gb. Dysk działał poprawnie, dopóki nie dokupiłem drógiego, takiego samego modelu. Komputer nie widział dysku. Dzień poźniej wymieniłem barracude na WD. I to samo. próbowalem podłączyc WD do pierwszego seagate'a, następnie do drugiego i ciągle występował ten sam problem. jak miałem jedną barracude i chciałem podłączyc zewnętrzny dysk na firewire tez go nie wykrył. Dopiero po sprzedaży obu barracud i zakupie dwóch maxtorów 60 gb wszystkie problemy dyskowe zniknęły. Napomne, że moj komputer nie jest odosobnionym przykładem niekompatybilności dysków seagate. znam wiele osób mających podobne problemy z tymi dyskami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem już dwa Caviary, Samsunga i ze 3 Seagatey (obecnie mam 2 używam) Jakoś niegdy nie miłem jakichkolwiekproblemów z ich działaniem, kompatybilnością, czy rozpoznawaniem.

Jak miałś jakieś problemy to raczej winiłbym nie tyle same dyski co nieumiejętośc prawidłowego skonfigurowania sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z działaniem dysków twardych na pewno nie były związane z nieprawidłowa ich konfiguracja czy nawet niepoprawnym działaniem kontrolera. Znam sie na sprzęcie i umiem go skonfiguraowć a poza tym sprzet był w celu sprawdzenia poprawności działanie dysków i kontrolera w serwisie. Oni też nie znaleźli żadnego sensownego wytłumaczenia nieprawidłowej pracy dysków. Może po prostu trafiłem na złą serie lub dyski w jakiś sposób gryzły sie z kontrolerami (chociaż jest to mało prawdopodobne, bo kontrolery miałem 2). Nie zmienia to jednak faktu, że zaufanie do Seagate'a po prostu straciłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyski Sata oferuje przepustowość danych na poziomie ~150 mb/s. Dysk IDE, w zależności od wersji, 100 lub 133 mb/s. Poza tym dysk SATA podłącza sie do płyty głównej cienkim kabelkiem, anie, jak w przypadku IDE, taśmą. Dysk SATA podłącza sie osobno do kontrolera, tj jeden kabelek od płyty głównej nie może być połączony z więcej niż jednym dyskiem.

Ostatnio producenci wprowadzili także nowy interfejs SATAII, który ma oferować ponoć 300 mb/s, ale owe 300 mb/s to maksymalna przepustowość, a wątpie, żeby była ona w 100% wykorzystana.

Dzisiaj kupowanie nowego dysku z interfejsem innym niż SATA lub SATAII nie ma większego sensu, chyba, że nie masz na płycie głównej kontrolera SATA, wtedy spokojnie możesz kupić dysk IDE, nie zauważysz dużej straty wydajności w stosunku do SATA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak w kwestii formalnej: trudno mówić o dyskach IDE, skoro IDE to kontroler napędów (do którego podłącza się zwykle dyski oraz napędy optyczne).

można tu mówić o dyskach ATA (czyli to co nazwaliście IDE) i SATA.

_aston_ zgrubsza opisał co i jak. ja tylko dodam, że ATA to łącze równoległe (po to jest 40 żył. tak wiem, że taśmy do dysków mają 80, ale połowa to masa), a SATA, jak sama nazwa mówi Serial ATA, to łącze szeregowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siema panowie mam pytanko.

moj dysk

WDC WD2000JS-00MHB0 58 °C (136 °F)

strasznie sie grzeje - ~60 stopni na luzie, w stresie nawet wiecej i nie wiem czy to dla niego nie moze zaszkodzic jakos caly czas taka wysoka temperatura, a moze to normalne; mnie tam dziwi bo temperatury reszty kompa nie wychodza raczej ponad 45 stopni jak dysk ma 60-70 :?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to jest na luzie to jest to dość sporo!

Mam też w miare szybkiego twardziela 200GB Samsunga i nawet w stresie nie mam takiej temperatury.

Moze po prostu masz za słabą wentylacje na przodzie budy?! ja jak wyłącze wszystkie wentyle w budzie to ledwo mi dochodzi te 50-60 bez obciązenia.

Ale to moze problem tylko Westernów :P mój sie tak nie grzeje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przydałby Ci się jeszcze wentylator w przedniej ściance obudowy, który wymusiłby prawidłowy obieg powietrza i obniżyłby temperature wszystkich komponentów. Jeżeli nie możliwości instalacji wentylatora na czołowej ścianie to możesz zastanowić sie nad dodatkowym systemem chłodzenia dla dysku twardego. Ceny najtańszych systemów chłodzących zaczynają sie od około 40,- i zapewniają całkiem wystarczająca wydajność. Sam używam takiego chłodzenia i jestem z niego bardzo zadowolony (temperatura dysku spadła o 9 stopni). Link do strony z chłodzeniem dysków masz w moim poprzednim poście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie powinno być takiej potrzeby. Tylko będziesz musiał odpowiednio dyski skonfigurować, ustawić, który ma być dyskiem podstawowym(masters) a który drógim (slave). Najlepiej na obydwu dyskach zworkę przełóż na "cable select" (CS).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Devil Sin -> kiedyś obserwowałem pracę dysku w takiej kieszeni i zauważylem, że praca następuje jakby pomiędzy dyskiem a komputerem znajdowała się w kieszeni jeszcze jakaś pamięć buforowa - kopiowało pliki przez parę chwil, później chwila czekania i znów trochę itd. więc może to ma z tym związek. poza tym możliwe, że w ramach oszczędności dysk jest zatrzymywany na okresy nieużywania albo coś podobnego, więc może stąd wzrost wartości w SMART. ale to tylko strzały w ciemno.

i wiadoma rzecz, dyski sie nagrzewają w takich kieszeniach troszkę.

Celmaki -> nie. ale dobrym pomysłem jest "przesadzenie" systemu na nowy dysk, nowy jest zwykle szybszy i wydajniejszy.

zworkowanie - zależy od dysków. ale zwykle wystarcza ustawić jeden dysk na master, a drugi nie będzie potrzebował zworki (choć ze starszymi modelami już tak fajnie nie jest). polecam ustawić "na sztywno" który dysk jest który.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...