Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

onufry

Dysk twardy

Polecane posty

Gość FixxxerDoomed

Planuję podłaczyć na stałe drugi dysk. Czy ktoś może udzielić jakiś rad - wiecie - typu "co można robić, a czego nie należy robić"? Np. czy powinienem zapewnić jakieś dodatkowe chłodzenie dla dysków, albo czy sprzęt wytrzyma dwa dyski 80-gigabajtowe (oba mają te same parametry, tyle, że są różnych firm: WD i Seagate ). Albo czy zasilacz 350W wystarczy tzn. czy wytrzyma dodatkowe obciążenie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawową sprawą będzie odpowiednie ustawienie zworek na dyskach. Ten z systemem ustaw na MASTER ten drugi na SLAVE. Pamiętaj żeby nie podłączać molexa gdy komp pracuje (jak jeden z forumowiczów) bo grozi to jego unicestwieniem. Zasilacz 350W wystarczy jeśli nie masz dwurdzeniowego Prescota i grafiki 6800ultra :D

Dodatkowe chłodzenie to zależy, jedne modele grzeją się bardziej inne mniej. Jeśli masz funkcję S.M.A.R.T to sprawdzisz temp dysku np everestem jeśli przekracza 45 stopni przydało by sie chłodzenie, jeśli nie szkoda marnować kase.Jeśli płyta ma funkcję raid to fajnie było by zrobić macież w rybie raid0 zwiększyło by to około 2x wydajność.To chyba tyle.W razie kłopotów pytaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość FixxxerDoomed

Dzięki za odpowiedź. Zworki mam już ustawione jak należy, martwi mnie za to temperatura: w tej chwili przacuję na dysku WD, który ma średnio 40*C.

Ale oco chodzi z tym RAIDem :oops: ? TZN. wiem że to mam itd. ale jak dotąd wogóle mnie to nie obchodziło :wink: Razem ze sterownikami do płyty głównej instaluję "VIA RAID Tool", ale nie mam zielonego pojęcia jak i kiedy tego narzędzia używać.

EDIT: sorry, już wiem co to jest raid i z czym to się je :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja bym jeszcze radził, by między dyskami był odstęp min. na 1 wnękę (umieszczając bezpośrednio jeden nad drugim ryzykujesz usmażenie elektroniki w tym, który znajdzie się wyżej), poza tym dyski powinny zostać zamontowane jak najdalej od napędów optycznych (w szczególności nagrywarek), bo te wydzielają spore ilości ciepła zagrażające zdrowiu dysku ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie, właśnie... Mam taki problem z dyskiem: Długi czas (kilka lat) był spokój a tu nagle BIOS przestaje go wykrywać. A gdy go nie wykryje, to i nie widzi drugiego dysku. Ułożenie wygląda tak: od góry: CD-ROM, przerwa, kieszeń z problemowym dyskiem, przerwa, stacja dyskietek, drugi dysk na stałe. Problemowy dysk ma swoje lata. Po wyjęciu jest cholernie gorący, po dłuższym czasie leżakowania można go używać (raz nawet przez miesiąc bez żadnych oznak), ale gdy problem powraca, zaczyna się od kłopotu z czytaniem z niego i z reguły kończy się zawieszeniem, albo restartem. Najbardziej mnie niepokoi, że przy kłopotach z odczytem dysk czasem zrobi (ale się fachowo wyrażę :P ) "tyr tyr". A z doświadczenia wiem, że jak dysk robi "tyr tyr", to już po nim. Jeżeli to ma znaczenie, zmieniałem płytę główną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam sobie odpowiedziałeś...

(...)Po wyjęciu jest cholernie gorący, po dłuższym czasie leżakowania można go używać (...)

albo zamontuj jakieś dodatkowe chłodzenie, albo nie trzymaj tego dysku w kieszeni...

poza tym, jeśli twierdzisz, że wydaje nieciekawe dźwięki potraktuj go programem diagnostycznym od producenta i zobacz co pokaże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->Exebeche

Wiesz, jeśli ten dysk jest ATA 66 lub wyżej, to pod żadnym pozorem nie montuj go w kieszeni (wiem, że są kieszenie ATA 66/100, sam taką mam, ale ja bym w życiu się nie odważył takiego dysku montować w kieszeni). Dyski ATA 66 i nowsze zazwyczaj się bardzo grzeją (zależy to głównie od prędkości obrotowej dysku), dlatego umieszczanie ich w kieszeniach jest proszeniem się o kłopoty. Już lepiej spraw sobie tzw. "sanki" (specjalna ramka służąca do montowania napędów 3,5" w wnękach 5,25") - ja mam na czymś takim zamontowany stary dysk (ale on jest ATA 33), ale i tak będziesz musiał ułożyć taśmy/przewody tak, by jakiś obieg powietrza wokół tego dysku jednak był.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ten dysk jest ATA 66 lub wyżej, to pod żadnym pozorem nie montuj go w kieszeni. Dyski ATA 66 i nowsze zazwyczaj się bardzo grzeją (zależy to głównie od prędkości obrotowej dysku).

Są odpowiednie kieszenie z wentylatorem do tego (wiem bo mam, ale nie wiem na ile to skuteczne bo dysk trzymam w niej sporadycznie), albo kieszenie renomowanych firm z bardziej wymyślnymi spodobami chłodzenia - ale ich ceny :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->RoZy

Moja kieszeń, która kosztowała 2 lata temu bodaj 40 zł, też ma "wiatraczek" (taki, jak te na kartę graficzną, które można kupić za 10-15 zł w sklepach komputerowych), mimo to nie odważyłbym się wsadzić do niej np. dysku ATA 100 (nie tylko ja tak uważam, konsultowałem ;) się kiedyś z paroma znajomymi, w tym z jednym pracującym w serwisie, i wszyscy byliśmy zgodni - takich dysków nie powinno się trzymać stale w kieszeni). Jak ktoś nie ma plomb na kompie, to bardziej opłaca się kupić "sanki" za 5-10 zł - efekt ten sam, a dysk nie zostaje zabudowany dookoła zbędnym plastikiem i metalem ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie tak, podpinasz i działa. tylko jeszcze partycje trzeba zrobić i je sformatować (nie zapomnij ustawić partycji aktywnej).

pewnie też będziesz chciał przesiąść się z systemem na nowy dysk - polecam norton ghosta. odpalasz kompa z dyskietki i dajesz w ghoscie po prostu kopiowanie partycji ze starego dysku na partycję na nowym i gotowe (ewentualnie powtarzasz to dla innych partycji). jest też jeszcze opcja kopiowania całego dysku, chyba nawet nie potrzeba tu zakładać partycji na nowym HDD, ale głowy nie dam, bo nie próbowałem tej opcji. wystarczy później ustawić bootowanie z nowego dysku.

jakby były jakieś problemy to pisz (możesz też do mnie zwracać się przez pw / mail / gg - robiłem takie coś już u siebie:) )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie wielkich roznic w tym segmencie dyskow twardych nie ma - to raczej kwestia wlasnych upodoban. Roznice jesli sa to male i wlasciwie nie maja wielkiego wplywu na wydajnosc (pomijajac such testy benchmarkowe itp.) - oczywiscie pod warunkiem ze bierzemy pod uwage takie same dyski, np. SATA (SATA II) wraz z NCQ.

Po przeanalizowaniu roznych testow i recenzji twardzieli (zarowno w czasopismach jak i necie - renomowanych portalach) wychodzi na to, ze najlepszym dyskiem o pojemnosci 160GB na SATA jest "WD Cavair SE 160 GB WD1600JS 8MB cache Serial ATA-II" - ja sam zmierzam wlasni taki kupic w najblizszym czasie. Aha, cena tez jest przystepna - bodaj okolo 320 zl.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki ze post pod postem ale to pilna sprawa i chcialem zwrocic uwage na ten post ;)

Mam dwa dyski - jeden stary na ATA i drugi nowy na SATA. Chcialem je podlaczyc oba i dalem na ten stary jak slave a ten nowy jest jako third master (SATA). Wyglada ze wszystko ok ale jak chce uruchomic kompa to niestety nie bootuje mi. System jest na nowym dysku (SATA), stary jest czysty. Tego problem nie ma w przypadku podlaczenia tylko jednego dysku - tego na SATA. Normalnie wchodzi do windy. Jednak jak tylko dolacze stary to juz nie chce bootowac.

W BIOSie chyba jest ok - wykrywa je tak jak napisalem wyzej, ponadto jeszcze znalazlem opcje gdzie sie ustawia z ktorego ma najpierw startowac i oczywiscie ustawilem na nowy dysk. Nie wiem co jest grane.

Byc moze to jeszcze wazne wskazowka - nie wiem czemu ale partucje niesystemowe pokazuje mi na tym nowym dysku nie jako D i E ale dalsze litery - czemu?

Czy ktos wie o co chodzi i moze mi pomoc?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co rozumiesz przez 'nie bootuje'? czy wyświetla po prostu komunikat taki jak w przypadku gdy nie ma systemu na dysku? czy jest sytuacja, tak jaby znalazł plik boot.ini (załapał z tego dysku), ale był jakiś błąd i nie załadował się windows?

ok, z instrukcji wywnioskowałem, że masz win2k lub xp. zobacz w narzędziach administracyjnych -> zarządzanie komputerem -> zarządzanie dyskami, jak tam są literki przypisane.

jeśli masz xp, mógłbyś spróbować tryby naprawy (ale nie przeinstalowanie całego systemu, tylko próba przywrócenia obszaru rozruchowego), albo zrobić to z konsoli odzyskiwania. jak dobrze pamiętam

fixmbr

fixboot

bootcfg /REBUILD

sprawdź też pro forma zworkowanie napędów.

ja postaram się (w ramach godzin na sen:P) przeczytać manual do Twojego mobo, może cosik się znajdzie jeszcze:)

______

3 edycje... ciekawe ile jeszcze razy przeedytuje ten post:P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką samą płytę jak ty w podpisie, ale u mnie nie było absolutnie żadnych problemów z wykryciem drugiego dysku (Ata 100) i uruchomieniem systemu na dysku SATA. Na twoim miejscu zresetował bym CMOS a potem podłączył dysk SATA bez zmieniania czegokolwiek w biosie. Gdy system sie uruchomi wyłącz kompa i podłącz ATA. U mnie na zwykłym ustawieniu biosu( części dotyczącej napędów z wyłączenym Raidem) nie było problemów. Jak nie pomoże to daj znać wtedy sie rozejżę po biosie bo teraz to mi się wyraźnie nie chce :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

neistety pomysl z resetem CMOS sie nie powiodl. Nic to nie dalo.

System mam XP.

Co do bootowania - pokazuje sie cos takiego:

Verifing DMI Pool Data

Boot from CD...

NVIDIA Boota Agent....

Po tym tescie boot agenta pojawia sie cos takiego ze nie moze uruchomic systemu, zbey sprawdzic kable czy jakos tak.

Ale z kablami wszystko wydaje mi sie ok - ATA jest pokazywany w biosie jako Slave wiec co moze byc zle?

Co do naprawy systemu to chyba nie to jest powodem bo przeciez system dziala na pojedynczym dysku - ale sprawdze jutro ta konsole naprawy i polecenia ktore mi wies.niak wypisales.

W swojej instrukcji od plyty niestety nic ciekawego nie wyczytalem :(

A co do tych liter dysku to uwaga!! - nie moge zmienic na zadna nizsza niz te ktore mam! Kurde ja juz nie wiem o co biega :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok... poszperałem trochę po necie i wyczytałem, że rozwiązaniem problemu jest puszczenie wszystkich napędów (czyli u Ciebie dysk ATA) jako master.

więc najpierw spróbuj tego, a z tymi poleceniami dosowymi się wstrzymaj.

ps wypadałoby podać pełną treść komunikatu... ale nie ważne, znalazłem co potrzebowałem.

jakby co to jeszcze poczytaj: http://www.google.pl/search?hl=pl&q=PX...+Google&lr=.

... czuję się jak operator google na forum, Wy pytacie a ja szukam:P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wies.niak nie sadzilem, ze to powiem ale jestes takze moim guru (ktos juz kiedys tak o Tobie powiedzial) :)

Rzeczywiscie takie paradoksalne, zdawaloby sie, rozwiazanie zeby przelaczyc dysk z ATA na master poskutkowalo :)

Jak to dobrze, ze mamy takich specjalistow od google na naszym forum :)

Z tymi literkami przypisanymi do partycji dysku to juz chyba wiem o co chodzi - otoz wczesniejsze literki sa przypisane do napedow (DVD i CD) i dlatego partycje maja kolejne numeracje. Wynika to chyba z tego ze w biosie napedy sa niestety wyzej niz dysk na SATA (dysk twardy jest dopiero jako third master) i dlatego pewnie maja te wczesniejsze litery (jesli ktos zrozumial o co mi chodzi ;) ) Ciekawe tylko czy to mozna zmienic...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć problem już rozwiązany mam małą uwagę. W zasadzie to jak ustawisz dyski (master- slave) mie powinno mieć w twoim przypadku znaczenia bo podpinasz je pod różne kamały. Podejrzewam jednak coś innego. Zapewne na starym ATA miełeś wcześnej system, a potem dołorzyłeś nowy SATA. Czy zmieniłeś partycję aktywną (tą którą system rozpoznaje jako partycje z systemem) na starym? Bo jak nie to właśnie to to mogło powodować że sysytem głupiał podczas ładowana.

Literki możesz sobie w XP ustawiać jak ci się żywnie podoba. Panel sterowania > Narzędza administracyjne > zarządzanie komputerem > a tam szukaj opcji zarządzanie dyskami. Uważaj tylko by nie pogrzebać na dyskach gdzie masz system bo możesz potem nie uruchomić wingrozy. No i dyskamów pod FAT czasami nie da sie ustawiać tak zupełni dowolnie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoZy :arrow: Zgadza sie z tym systemem na starym dysku - ale sadzilem, ze jak ustawie stary dysk jako slave to nie bedzie problemu. Poza tym jak zobaczylem ze jednak nie idzie to wykasowalem partycje w starym dysku (zatem nie bylo juz systemu) i dalej nie szlo...

A co do ustawienia aktywnego dysku to chyba to zrobilem, jesli mamy to samo na mysli - w biosie mialem ustawione cos takiego: "hard disk boot priority" (czy jakos tak) na dysk z SATA jako pierwszy, na nim byl nowy system.

Co do literek to jest maly problem - litery D i E zajmuja mi napedy optyczne i dlatego nie moge zminic liter dyskow twardych na "nizsze" F, G itd.

Troche to nienaturalne ustawienie wiec ciagle szukam sposobu.

Wydaje mi sie ze to przez ustawienie w biosie - kanaly IDE 1 i 2 sa zajete przez napedy a dopiero w IDE 3 master jest twardy dysk (ten pod SATA). Nie wiem jednak czy to mozna jakos zmienic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez wykasowne partycji? Samo wyczyszczenie nie wystarczy bo oznaczenie aktywności jest zaszyte w pamięci dysku. Można to zrobić poprzez dosowego fdiska, z poziomu konsoli odzyskiwania systemu (XP), albo pod podaną ścieżką w panelu sterowania. Ustawienie w BIOS też tu nie są najważniejsze - tylko kolejność wyszukiwania systemu.

Litry napędów zmieniesz jak ustawisz w zarządzaniu dyskami że nie sa ustawione na sztywno. Poszukaj tam odpowiednich opcji na pewnio można. Kliknij lewym przyciskiem na rzadanej partycji w zarzadzaniu dyskami i wybież to pozycję dotyczącą zmiany litery dysku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widzę że prolem rozwiązany. Dobrze że są tu tacy chętni do pomocy forumowicze hehe.

Wczoraj wyciągnołem dysk ze starego kompa (ATA 100) i wpakowałem do tego którego używam obecnie i o dziwo manipulacja zworkami nic nie wnosiła zarówno na master jak i slave wszystko ładnie było wykrywane, a dysk ATA100 miał zainstalowany system operacyjny jednak system na moim kompie nie wariował. Dziwne to ale prawdziwe.

Co komp to inne zachowanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

literki:

tak jak wcześniej wspominałem, wejdź w narzędzia administracyjne -> zarządzanie komputerem -> zarządzanie dyskami. tyle tylko, że nie próbuj zmieniać liter dysków, bo jak sam powiedziałeś nie ma opcji zmiany na "niższe" litery. zamiast tego zmień litery napędów optycznych na wyższe (jakiekolwiek). po tej operacji powinieneś mieć możliwość przypisać partycją upragnione literki. następnie możesz "optykom" ustawić literki za swoimi dyskami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wies.niak :arrow: tak tez zrobilem tylko co ciekawe, zeby mozna bylo cokolwiek zmienic z napedami to musialem do nich wlozyc plytke bo inaczej byly niewidoczne :lol:

Literki juz pozmienialem, w sumie to nawet gierek nie musialem przeinstalowywac - jakos dzialaja mimo pojawiajacych sie na poczatku ostrzezen ;)

Dzieki wszystkim za pomoc w moich problemach z twardzielem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...