Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

onufry

Dysk twardy

Polecane posty

Planuje kupić sobie nowy dysk. Zdecydowałem się na Maxtora 250GB 16MB cache, technologia NCQ. Mam pytanie, czy moja płyta główna, która jest chyba najtańszym dostępnym produktem (ASRock K7VT4A Pro pod Socket A) I choć ma ona, jak najbardziej, możliwość podłączenia dysków SATA, to chciałbym się upewnić, czy aby na pewno sobie z nim poradzi. Czy np. mi go wykryje, tudzież pokaże całkowitą jego pojemność. Może jednak lepszym rozwiązaniem, będzie model pod ATA?

Chciałbym się również dowiedzieć, jakie znaczenie ma pamięć cache dla dysku, gdyż model, który wybrałem, jest jednym z niewielu, który posiada 16 MB. Większość ma 8 MB, przy niezauważalnej różnicy w cenie.

Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę przy zakupie dysku? A może wybrać jakiś inny? Ceny dysków Samsunga, Caviara czy Seagatea są porównywalne, ale nie posiadają one technologii NCQ, i mają 8 MB cache.

Pozdrawiam, i z góry dziękuje za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dokonałeś bardzo dobrego wyboru. uważam, że od jakiegoś czasu Maxtor przoduje w segmencie wydajnych dysków twardych. Myślę, że płyta główna nie powinna mieć żadnych problemów z poprawna obsługą dysku. Jeżeli mainboard obsługuje dyski SATA to nie widzę sensu kupywać dysku z interfejsem ATA.

Bufor - gdy przesiadałem się z dysku z buforem 8 mb na 16 mb to nie odczułem większej różnicy. Była ona widoczna raczej w testach, ale, jako, ze różnica w cenie jest niewielka, polecam kupić dysk z 16 mb ceche'u.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro SATA jest, to nie ma problemu (przynajmniej teoretycznie). co do rozpoznawania całego dysku to poczytaj mój post z poprzedniej strony: http://www.cdaction.pl/agora/viewtopic.php?p=392404#392404.

pamięc cache to pamięć buforowa. ponieważ procesor / pamięć działa znacznie szybciej niż dysk może przekazywać dane, to bufor stanowi jakby most pomiędzy tym, taką pamięć przejściową. zobacz np to: http://prace.sciaga.pl/22913.html (nie czytałem, ale początek dobry jest).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam już ten dysk. Menadżer urządzeń pokazuje mi

VIA SATA RAID Controller oraz H+H Virtual SCSI Controller, jako nie zainstalowane urządzenie, lecz przy próbie instalacji pojawia się następujące błędy:

System Windows nie może uruchomić tego urządzenia sprzętowego, ponieważ jego informacje o konfiguracji (w rejestrze) są niekompletne lub uszkodzone. (Kod 19)

W wypadku pierwszego

Nie można uruchomić tego urządzenia. (Kod 10)

Przy tym drugim.

O co tu chodzi ? Potrzeba innych sterowników ? Może włączyć coś w BIOSie, lub od nowa przeinstalować system ? Chyba mi nie powiecie, że moja płytra główna nie daje sobie z nim rady (wyżej wspomniany ASRock K7VT4A Pro) ? :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przenosiłeś system na nowy dysk, czy podłączyłeś nowy jako dodatkowy?

tak czy siak systemowi brakuje sterowników do niego, a w zasadzie do sata. sterowniki te są na cd od płyty głównej. bootujesz z niej komputer, pojawia się menu i tworzysz za jego pomocą dyskietkę ze sterownikami (nie jestem pewny czy spod systemu też się nie da...). zwykle robi się to przy instalacji, więc w zasadzie interesuje cię tryb naprawy. wkladasz płytkę z xp, bootujesz z niej komputer, kiedy włączy się instalator wkładasz dyskietkę i pociskasz F6 (na dole pisze w którym momencie). instalator odczyta sobie sterowniki do dysku i rozpocznie proces instalacji. kiedy wykryje, że na dysku jest system spyta czy go naprawić - zgodzisz się i w ten sposób przejdziesz do trybu naprawy. po skończeniu problem powinien być rozwiązany. przeinstaluj sobie jeszcze wtedy sterowniki do płyty głównej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaszedłem już naprawde daleko, ale znów utknąłem. Teraz na etapie dzielenia na partycje.

W menu "Zarządzanie komputerem" po wybraniu rozmiaru partycji pojawa się komunikat, iz pojawił się nieoczekiwany błąd. Kiedy próbuję to zrobić z poziomu instalatora Windows, pojawia się komunikat:

Instalator nie mógł sformatować partycji. Dysk może być uszkodzony.

Upewnij się, że stacja jest włączona, i właściwie podłącznona do komputera. Jeśli jest to dysk SCSI, sprawdź czy do urządzeń SCSI prawidłowo podłączono terminator

Co ja jeszcze robie nie tak ? Sprawdziłem jeszcze raz przewody, wszystko wygląda że jest solidnie podłączone. Po każdym uruchomieniu komputera ten dysk widnieje jako nie zainicjowany. Kiedy kliknę na zainicjuj, pojawia się pod nim napis "online", oraz przy próbie utworzenia partycji powyższy komunikat o nieoczekiwanym błędzie, po czym dysk znów jest nie zainicjowany.

edit: Coś jakby się ruszyło. Ku mojemu zdziwieniu, przy kolejnej próbie utworzenia partycji, zamiast błędu, pojawił się poprostu napis foramatownie, a zaraz po nim nawias z procentowym odliczaniem. Przy 100% chwila zawachania i...błąd, którego treść mówi, że formatowanie nie zakończyło się pomyślnie. Niestety popownownym uruchomieniu menu "zarządzanie komputerem" wszystko wróciło do poprzedniego stanu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zrobiłeś to co napisałem wcześniej? bo troszkę trudno by system dobrze obsłużył dysk, skoro nie potrafi dobrze go obsługiwać...

jeśli chcesz spartycjonować, to spróbuj skorzystać z jakiegoś partycjonera, którego odpalisz z płyty / dyskietki startowej (ranish partition manager przykładowo).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam kupic dysk twardy na serial ata II, moja plyta obsluguje jednak tylko serial ata, czy ten dysk bedzie z nia kompatybilny? :wink: plyta glowna to Gigabyte na i865PE.

Mam jeszcze dylemat ktory z tych dyskow jest lepszy,

1. http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=26588

2. http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=24826

Jest jeszcze taka opcja:

3. http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=24707

Nie mialem nigdy Maxtor'a ale jakos na mnie robi dobre wrazenie, tylko ktory jest lepszy? :D

Czy bede mogl przeniesc system na nowy dysk? Bo nie usmiecha mi sie robienie formata :P

Bede musial odlaczyc ktorys z napedow czy wystarczy ze doloze ten, bo mam teraz Seagate 80 GB, Samsung 40 GB i DVD-RW i DVD-ROM :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będzie żadnych problemów, interfejst SATA jest kompatybilny w dół.

brałbym Maxtor DiamondMax 10 250 GB (SATA II, 16MB cache, NCQ).

z przeniesieniem systemu będzie tylko taki problem, że jeśli miałeś system na ATA, to nie masz sterowników do SATA. myślę, że mógłbyś skopiować partycję, a następnie odpalić tryb naprawy, podczas którego doinstalowałbyś sterowniki z dyskietki odpowiedniej.

co do odłączania napędów: jeśli tamte wszystkie są na ATA, to nie widzę potrzeby ich odłączać, w biosie tylko zmieniasz kolejność bootowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka mam taki problem moj dysk chodzi glosno to juz tak od poczatku ale ostatnio zaczelo cos jak by skrobac chrobota nie wiem czemu;/jak np co szuka czy kopiuje to tak jest;/Podam moj sprzet:

-Procek-Intel Pentium 4 CPU 3.00 GHz

-Płyta glowna-Msi pm8m2-v (ms-7071)

-Ram-512

-Karta graficzna-GeForce FX 5500

Dysk Twardy-Maxtor 6 L200M0 SCSI Disk Device 200 gb

Zasilacz-Altis 300 W

Jak mam podac co jeszcze to prosze pisac

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wejdź sobie na stronkę maxtora, pobierz powermax'a i stwórz płytkę / dyskietkę bootowalną. odpal z niej komputer, włączy się powermax. wybierz ten dysk i daj advenced test.

jeśli go przejdzie to najpewniej wszystko jest ok. jeśli nie, to napisz dokładnie co tam pisze. test trochę potrwa.

poza tym możesz przetestować dysk programem mhdd, by się upewnić co do jego stanu (tzn gdy powermax pokaże że jest ok, bo jeśli pokaże inaczej, to nie ma sensu nawet sprawdzać).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie spróbuj chociaż porgramem mhdd, może analiza coś wykaże... A tak btw po co wplątałeś się w dysk SCSI? Jest to rozwiązanie raczej do serwerów (a i tam starczą Raptory na SATA). Niewiele niższą wydajność gwarantują dziś dyski z interfejsem SATAII.

-<EDIT>- do postu poniżej

W takim wypadku to rzeczywiście tylko serwis Ci pozostaje... Lub, ewentualnie, znający się na komputerach kumpel :wink: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grrr, zamknąlem sobie okno z całym napisanym postem... jeszcze raz:

wejdź na link podany przez poprzednika. wybierz diagnostics i power max 4.22 bootable cd... teraz kliknij na link download power max... na następnej stronie zjedź na sam dół i wybierz I agree.

po pobraniu obrazu płyty wypal go najlepiej na cd-rw. płytka do napędu i restart. jeśli odpali się power max, to postępuj tak jak wcześniej napisałem. jeśli nie (odpali się win) to reset i przejdź do biosu. tam ustaw boot sequence tak by primary boot device był cd-rom (nazwy mogą być trochę inne, ale podobne. sprawdź w instrukcji). zapisz zmiany, wyjdź z biosu. teraz odpali się z płytki i dalej postępuj tak jak we wcześniejszym poście napisałem.

co do dysku, to nie jest to żaden SCSI, tylko sata. jego pełny symbol to 6L200M0. a dlaczego pisze scsi? jest to załuga sterowników i tyle. mam podobnie, też mam napędy jako scsi wykrywane, ale to długa historia (i nierozwiązywalny, bez wymiany MoBo, problem).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem ,a więc mój dysk się zepsół ,niewiem o co chodzi - windows xp ładuje się coś około 20 minut i wkońcu się restartuje, zainstalować nowego też się nie da - wyskakuje gdzieś na około pół godziny badanie dysku ,aż wkońcu się udaje ale nie da się usunąć żadnej partycji(dysku) a ni nie da się sformatować żadnego dysku. Mój Dysk to samsung 80gb sata .Proszę pomocy!!!!!!!!!!!! .Nie wiem jak to się stało ,poprostu przychodze po szkole z nowym cd actionem,włańczam i nic . Mój Dysk to samsung 80gb sata .Proszę pomocy!!!!!!!!!!!!

Ps.teraz piszę z dysku 4GB :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...