Skocz do zawartości
Lord Nargogh

Dyskusje o zagadkach

Polecane posty

To może też się wypowiem jako forumowicz - przeciwko poszerzeniu tematyki zagadek nic bym nie miał, ale żeby grono decydujących się nie zawęziło oraz aby było sporo podpowiedzi ;) Obstawiam, że takich znawców na forum można policzyć na palcach obu rąk i nic więcej. Niemniej jeżeli temat nie stanie się spotkaniem elitarnego kółka to można na próbę VNki wprowadzić ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny problem (niszowość) mógłby wykluczyć również sporą ilość mang. Są wśród nich pozycje bez wątpienia ciekawe, których niemal nikt nie zna, zaś osoby takie jak Oggy17 czy jurom trudnią się ich zadawaniem w temacie... Oczywiście, ja nie mam nic przeciwko - tak można wpaść na kilka ciekawych tytułów (Onidere, Oto x Maho). Kwestię tę podnoszę w zasadzie tylko ze względu na przytoczony wcześniej argument.

Dominacja VN? O to będzie trudno. Aż tak wiele potłumaczonych nie było, żeby się zapoznać z aż tak wielką ich ilością, zaś same w sobie (z naprawdę nielicznymi wyjątkami) wymagają naprawdę niemało czasu - mnie np. przejście Tsukihime w 100% zajęło tydzień dość intensywnego czytania...

Miałbym przy tym prośbę, żeby nie zapędzić się za daleko w nakładaniu ograniczeń: ja staram się być rozsądny w swoich zagadkach (przynajmniej tych nie-trudnych), nie chciałbym jednak, żebyśmy wrócili w zasadzie do punktu wyjścia nie pozwalając choćby na zadanie zagadki o Hiiragim Kappei z Clannada tylko dlatego, że nie pojawia się w żadnej adaptacji...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Już teraz jest sporo bardzo niszowych zagadek (abstrahując od tego, że zagadki m&a takie tutaj są ^^), to dochodzi jeszcze te VN. Nie uważacie, że zadawanie zagadek z mang, czy anime, które zna raptem kilka osób na tym forum, to przesada? Mnie to nieco od tego tematu odstrasza. Bo z tego, co widzę, to w tym temacie w tej chwili bawi się z pięć osób, z czego z 3, może 4 w miarę regularnie (może przesadzam, ale niewiele).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej jednak strony, te zagadki zazwyczaj nie są nierozwiązywalne i wystarczy im podpowiedź albo dwie. Nie wiem jak inni, ale ja przy stosunkowo niewielkiej części zagadek opierałem się tylko na własnej pamięci, nierzadko szukając odpowiedzi w internecie. Nikt nie broni odwoływać się do Googli czy korzystać z innych źródeł wiedzy jak MAL, VNDB, TVT i im podobne.

Nie uważacie, że zadawanie zagadek z mang, czy anime, które zna raptem kilka osób na tym forum, to przesada?

Z całym szacunkiem, to już nie nasza wina. Zaczynając od tego, że w ogóle w dziale M&A oraz zagadkach aktywniej udziela się właśnie wspomniane kilka osób (co prawda już to grono się chyba rozszerza, bo coraz więcej osób pisze i ma MALowe sygnaturki - nie mnie to zresztą oceniać, ale chyba się poprawia), to na to pytanie odpowiem innym pytaniem: mamy ograniczać się tylko do stosunkowo wąskiego grona tytułów, które ściągają do działu osoby za przeproszeniem 'spoza' (bynajmniej nie mam nic złego na myśli, niestety sam widzę, jak wygląda sytuacja pod szyldem M&A), czyli Bleach, Naruto, Death Note, filmy Miyazakiego, ewentualnie Kapitan Tsubasa i Sailor Moon? Ludzi zapewne odstrasza samo to, że w ogóle są zagadki i że nie znają sporej garści tytułów tam padających. Mnie bardzo fajnie byłoby zobaczyć więcej osób udzielających się, to fakt. Nie chcę jednak równania w dół. No, ale nie o tym chyba mieliśmy rozmawiać (choć temat i tak właściwy na taką dyskusję...).

Oczywiście, nierzadko pojawiają się tytuły spośród najnowszych, jednak albo znikają w minutę, albo w zasadzie trwają tyle, co zwykłe. A takie tytuły teoretycznie za trochę więcej niż kilka osób, bo przewijają się przez odwiedzany (i odpowiadany) temat o najnowszych seriach danego sezonu.

Edytowano przez piotrekn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy ograniczać się tylko do stosunkowo wąskiego grona tytułów, które ściągają do działu osoby za przeproszeniem 'spoza'

Zacznijmy od tego, że to wcale nie jest stosunkowo wąskie gro tytułów.

Ludzi zapewne odstrasza samo to, że w ogóle są zagadki i że nie znają sporej garści tytułów tam padających.

Właśnie o to się rozbija cała kwestia. Nie widzę żadnych powodów, by zadawać zagadki z popularniejszych i bardziej znanych tytułów. Ale skoro pasuje Wam takie "wąskie" grono udzielających się, to już nie mój problem.

A takie tytuły teoretycznie za trochę więcej niż kilka osób

Niestety, ale praktycznie nie widać tego w zagadkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee... wydaje mi się, czy dyskusja zboczyła troszeczkę z toru, którym miała się toczyć? W każdym razie; podejrzewam, że spora część zagadkowiczy omija "Dyskusje..." kiedy nie ma tam niczego związanego z ich własnym postem, zatem proponuję aby któryś z moderatorów doczepił ankietę do odpowiedniego tematu zagadkowego. To powinno rozwiązać wszystkie problemy:)

Kilka słów offtopu moich impresji jeszcze. Największy problem "stosunkowo wąskiego/niewąskiego grona tytułów" jest taki, że bardzo trudno je w ogóle ustalić. Jeśli przyjmiemy, iż chodzi o komiksy i animacje, które kiedykolwiek pojawiły się w naszym kraju, fakt - trochę tego jest, choć i tak za mało, tu: biorąc pod uwagę, że poszczególnych zagadek M&A padły już setki.

Edytowano przez Kondzio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że to wcale nie jest stosunkowo wąskie gro tytułów.

Samo w sobie na pewno nie Zabrakłoby palców w ciągu jakichś 10 minut komponowania takiego zbioru. Ale nawet ilościowo i tak ta lista blednie choćby przy mojej na MAL, choćby i mangi wyłączyć. A ja wcale nie mam aż tak dużej listy...

I jeszcze jedno: niejednokrotnie wystarczy po prostu chcieć. Wpisać w google choćby "girls boxing club" manga i nie trzeba nawet przewijać strony, żeby trafić na potencjalnego kandydata na odpowiedź, którego wystarczy sprawdzić na MALu.

@ankiety: Średnio to widzę... Poza tym, tutaj dołożyliśmy kilka dodatkowych kryteriów - posiada anime/mangę, jest (względnie) znane etc. etc. I jest też istotna kwestia, jak kto sobie wyobraża takie zagadki - wspomniałem już, że nie chciałbym, żeby VN były dodane dla samego dodania, czyli 'nic spoza adaptacji'.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ankietach poza tematem nie ma mowy, bo dodatkowe odwracanie uwagi forumowiczów od tematu służącego do dyskusji na pewno nie sprawi, że nagle wszyscy zaczną tu zaglądać. To jest wóz albo przewóz. Jak kogoś nie interesują dyskusje na temat zmian w dziale w takim stopniu, żeby przeczytać te kilka postów które się tutaj czasem pojawi, to niech nie liczy że zaczniemy łaskawie wysyłać informacje do wszystkich zainteresowanych z osobna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie uwaga Kondzia w temacie zagadkowym, to pewnie w życiu bym nie zauważył, że to czy się tu jakaś dyskusja :rolleyes: Cóż, zagadkami ogółem przestałem się już praktycznie interesować poza tymi m&a, a rozszerzenie ich tematyki również na VN mi nie przeszkadza zbytnio. Oczywiście jeśli wprowadzi się ograniczenie typu "musi być dość znana". Nie ma co zbytnio zawężać grona zagadkowiczów. Widzę zresztą, że na ten temat dyskusja zeszła i cóż, mi tam nie przeszkadza strasznie specjalnie obecna sytuacja. Jasne, stosunkowo mało osób się udziela, szczególnie w porównaniu do reszty tematów, ale FA to przecież z założenia forum o tematyce komputerowej. Dział m&a jest tu tylko dodatkiem, gdzie do tego tylko część ludzi obejrzała coś więcej niż typowy zestaw szołnenów (Dragon Ball, Naruto, Bleach, One Piece, FMA), klasyków z polskiej telewizji (Sailor Moon, Kapitan Tsubasa, Yattaman, Saint Seya, ewentualnie Slayers, Soul Hunter i Cowboy Bebop) i ambitnych (albo "ambitnych", ale to już materiał na flejma :P) produkcji (Elfen Lied, Neon Genesis Evangelion, Death Note). Tacy zazwyczaj wpadają, piszą coś krótkiego w danym temacie i tyle ich widzieli. Są tacy co udzielają się regularnie i są bardziej obeznani, ale oni z kolei do zagadek nie zaglądają, bo może ich po prostu taka rozrywka nie interesuje, nie mają na nią czasu, znudziła im się albo cokolwiek innego. Innymi słowy nie ma co kombinować, a po prostu robić swoje i zadawać/zgadywać. Jeśli tylko podpowiedzi są dobre, to każdą zagadkę da się rozwiązać za pomocą Google, ale tego się czasami zwyczajnie nie chce robić (mnie często), na co już nic nie poradzimy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że tu toczy się dyskusja, jednak za bardzo nie rozumiem, o co. Jednak przwinąłem trochę temat i zrozumiałem czym są VNki.

Jedyny problem moim zdaniem jest taki, że tutaj niewiele osób zna takie gry. Jedynie jRPG FF może komuś zaświtać, jednak reszta to już wąskie grono.

Stąd jeśli wam zależy to można i takie zagadki dodać, jednak wiadomo, że znających odpowiedzi będzie mniej ;]

Skoro wpadłem i coś powiedziałem to mam takie pytanie:

Czy miałby ktoś tyle czasu i chęci(z doświadczonych forumowiczów w M&A), żeby razem z kilkoma osobami skompletować listę powiedzmy najlepszych dwudziestu(na początku) mang i anime z danych kategorii(romansidła, akcja, sc-fi, magia itd.) z krótkimi opisami, a potem wrzucić to za pozwoleniem ogólnych władz forum(^^) do działu M&A z tytułem POLECAMY lub inaczej?

Chodzi mi o to, że możnaby jakby w ten sposób rzucić na światło dzienne(w przystępny sposób) tytuły mniej znane, które są warte zobaczenia. W ten sposób możnaby też dokształcić chętnych forumowiczów(zaczynających znajomość z M&A) do zapoznania się z tytułami, które mogą się pojawić w zagadkach, a tym samym rozszerzyć grono udzielających się w tym temacie. Wiadomo, że te najpopularniejsze same w sobie mają reklamę i o nich często się wspomina, jednak reszta...

Zatem nie chcąc tu zaśmiecać... Odpowiedzi proszę pisać w temacie dyskusyjnym o M&A.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up Stillborn - Nie zawracaj Sobie głowy tym forumowym trollem...

Kolego, powstrzymaj się od takich komentarzy, bo w tej chwili sam się jawisz, jak forumowy troll. - Stillborn

I ja mam pytanie o to, że jak już daveNWN rzucił propozycję tych językowych zagadek słownych, to czy moderacja Z&Z zezwala na założenie na jakiś czas - dla próby - tematu o tym - by sprawdzić czy to się przyjmie czy szybko straci zainteresowanie? Pytam się, by potem nie było, że temat ten założono bez pozwolenia i etc...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewna propozycje. Podzielenie tematu zagadki militarne na dwa tematy. Zagadki o broni starożytnej w dół (miecze, włóczni, zbroje, machiny oblężnicze) i na bron teraźniejsza (Pistolety, karabiny, działa, czołgi, samoloty oraz inne pojazdy bojowe) Jak np. zadają takie osoby jak Patoon albo Bacardi to nie mam co szukać w czolgach i karabinach (Chyba ze jakieś zapamiętam z Discavery :)) Ale jak zada np Braveheart1992 albo Pawello12 można rozgadywać te wszystkie rodzaje mieczy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, czy nie można byłoby zrobić dodatkowego sub-forum na testowanie zagadek. Czyli jeśli parę osób by daną zabawę poparło, dawało by się im temat, jeśli się nie uda, to zagadka nie zaśmieca strony głównej, natomiast jeśli będzie się ona cieszyła popularnością można by przenieść ją do ogólnej listy. Co wy na to?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy. Nawet mu przyklasnę. Ale pod warunkiem, że najpierw zgoda na próbną zabawę będzie tutaj (tak, wiem. Mówcie mi Captain Obvious).

Hmm... taka zabawa by musiała mieć limit, co nie? Może posty (ich ilość) albo bardziej na czas. Powiedzmy 3-4 dni, żeby później nie był problem z przeniesieniem się na właściwy temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy teraz by trzeba najpierw pisać swój pomysł w "PNNZ", potem tutaj do zatwierdzenia, następnie do takiego testowego tematu i dopiero (jeśli przejdzie) utworzyć osobny temat? To trochę dużo tego... Poza tym, taki temat... coż, nie odzwierciedlałby tego, co się stanie z zagadkami/zabawą w przeciągu kilku kolejnych lat. Tutaj mogłoby się udzielać dużo osób przez te 3-4 dni, a potem po miesiącu temat padnie... Ale jest to ryzyko naturalne i nie możemy mu w żaden sposób zapobiec, dlatego jestem na tak. Tylko moim skromnym zdaniem trzeba by jakoś zredukować liczbę kolejnch etapów, przez które przechodziłby pomysł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już dawno byłem za utworzeniem przynajmniej jednego podforum dla Z&Z. To miało być Archiwum tematów zagadkowych. Ponieważ niektóre z nich można z przyjemnością poczytać (zwłaszcza te fabularne), szkoda byłoby po prostu wyrzucić je do kosza. Niestety pomysł ten nie przypadł do gustu Ghostowi. Jestem za utworzeniem subforum testowego (podobnie jak tego archiwum), ale widzę naprawdę małe szanse na to.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...