Skocz do zawartości

Polecane posty

Szkoda, że masz temat ograniczony do literatury (inaczej South Park byłby jak znalazł). Trudno będzie o drugi Paragraf 22, ale zainteresuj się Sprzysiężeniem głupców (lub osłów) Johna Kennedy'ego Toole'a. Bo Gombrowicza chyba nie trzeba wskazywać.

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić lekturę Ubu Król, którą napisał Alfred Jarry. Powieść uważana za wzór dramatu groteski i absurdu. Bardziej z ciekawości, bo dla mnie to jest zbyt groteskowe. Na dodatek książka trafiła do Wolnych Lektur, więc można jej e-wersję wyhaczyć za darmo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukując odmęty internetu...a w zasadzie to po wpisaniu w googla dieselpunk i wybraniu grafik znalazłem coś takiego:

6bSBJcR.jpg

Znacie może jakieś książki gdzie występują takie pojazdy, albo coś podobnego? Z chęcią przyjmę też wszelkie propozycje dieselpunowe bo prawdę mówiąc z tym gatunkiem do czynienia jeszcze nie miałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sefnir

Po angielsku czytasz? Po polsku może być trudno coś wskazać - dopiero u nas rozkwita moda na steampunk - na dieselpunk jeszcze pewnie będziemy musieli poczekać (zresztą zbyt wiele tego i po angielsku nie ma). Na razie ślady tego drugiego odnajdziesz w tych pierwszych, np. Lewiatanie Scotta Westerfelda. A co do obrazka, to wygląda na "zwykły" science-fictionalny śmigacz (np. ten albo ten), tyle że pewnie kopci i ocieka czarnym smarem. :)

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki już mam co czytaćsmile_prosty.gif Jeszcze 1 pytanie czy znacie jakiś utwór powstały w starożytności bądź średniowieczu który ma w sobie nieco czarnego humoru i absurdu?

Monachomachia i Antymonachomachia

Może nie aż tak wiekowe... ale z pewnością spełni wymagania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za chiny nie mogę sobie przypomnieć tytułu pewnej książki. Wiem tylko, że jej główny bohater jest egzorcystą oraz posługuję się bodajże tasakiem, siekierką lub coś w tym stylu.

Przy okazji zapytam czy jesteście w stanie polecić mi jakąś książkę w stylu Wiedźmina? Wiadomo, średniowiecze, magia, potwory, polityka i tym podobne klimaty. Jakoś po "Sezonie Burz" przyszła mi ochota na czytanie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem ogólnie - co do książek podobnych do Wiedźmina pod względem polityki to myślę, że Saga Pieśni Lodu i Ognia George'a R. R. Martina będzie jak znalazł. Poza tym Cykl o Koniaszu Miroslava Zambocha

@Up: Ze swojej strony mogę polecić Grę Endera Orsona Scotta Carda czy Dominium Solarne Tomasza Kołodziejczaka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tzar

Po angielsku czytam więc listę przejrzę. Zaś co do śmigaczy... Człowieku, dzięki wielkie za link do Słońca Słońc. Gdyby się dało to dał bym i 15 plusów :) Książeczka z miejsca stanęła do walki z Ucztą Wyobraźni (empikowa promocja) o pierwszeństwo kupna.

Jeśli masz więcej tytułów podobnych do tego to bardzo chętnie je przyjmę :) Znaczy chodzi o śmigacze w postaci wszelakiej, latające skały i miasta, powietrznych piratów, itp :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sefnir

Magiczną latającą skałę/fortecę masz w Ogrodach księżyca Stevena Eriksona. Zaś miasta w powietrzu (nie latają, ale wspinają się po linach) znajdziesz w Verticalu Rafała Kosika. Piraci w latających statkach będą np. w Przebudzonych Woodinga.

@Fiend

Jeśli koniecznie mają być elfy i krasnoludy, to będą to raczej książki podobne do LotR - także w tym, że czasem przynudzają. Poczytaj o cyklu Pamięć, Smutek, Cierń Tada Williamsa albo o Fionavarskim Gobelinie G.G. Kaya. Jeśli wchodzić w bardziej "dzisiejsze", polityczne fantasy (nie ma wspomnianych ras), ale nadal mniej więcej średniowieczne, to pasowałby wspomniany Martin albo książki Joego Abercrombie'ego. A jeśli ochota na więcej naszła cię po Sezonie burz, to najlepiej chyba byłoby zapoznać się z trylogią husycką AS-a, jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki już mam co czytaćsmile_prosty.gif Jeszcze 1 pytanie czy znacie jakiś utwór powstały w starożytności bądź średniowieczu który ma w sobie nieco czarnego humoru i absurdu?

"Gargantua i Pantagruel" Françoisa Rabelaisa to najstarsza książka jaką znam, która zawiera te elementy. Ostrzegam, że książka jest opasła i ze względu na język epoki, dość ciężko się ją czyta (sam jej nie dokończyłemsad_prosty2.gif ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam książki w klimatach nordyckich i wikingów. Przygody, podróże, walki i wszystko to co z wikingami się kojarzy, ale do tego obowiązkowo trzeba by było dodać mitologię nordycką. Gdyby wyraźnie zaznaczona była w tym ingerencja bóstw Asgardu to byłoby idealnie. Jeśli jednak takowych pozycji brakuje to czy są książki poświęcone samej owej mitologii w świeżej i przyjemnej w czytaniu formie.

Czy "Kłamca" J. Ćwieka spełnia te kryteria czy może jest książka, która lepiej do tego będzie pasować?

Z góry dzięki za odpowiedź :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na Lema, dokładnie to wybrałem "Bajki robotów", niejako z przymusu. Dowiedziałem się dziś dopiero od koleżanki, że to lektura i zaczynamy ją... jutro (Eeee... chyba trzeba by przeczytać. Eee tam, pogram jeszcze z godzinkę. What? Już 17:30?). I przeczytałem, bo na szczęście mieliśmy wybrane opowiadania ("Trzej elektrycerze", "Przyjaciel Automateusza", "Uranowe uszy").

I jakoś poszło :D

Teraz może wymieniona wcześniej "Gra Endera", co o niej sądzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pawcio334

Obadaj sobie Synów boga Lachlana i Ostatnią sagę Mortki. Jeśli chcesz mitologii dla początkujących, to przystępnie pisze Szrejter (Mitologia germańska). Potem możesz przejść do bardziej zaawansowanych rzeczy, jak np. podręcznik Słupeckiego.

Teraz może wymieniona wcześniej "Gra Endera", co o niej sądzicie?
Tu masz opinie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...