Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość

Nauki wszelakie & łamigłówki

Polecane posty

Stoi 5 domów, każdy w innym kolorze. W każdym osoba innej narodowości. Każda osoba ma swój ulubiony napój, pali inne papierosy i posiada określone zwierzę.

INSTRUKCJE:

Anglik mieszka w czerwonym domu.

Szwed ma psa.

Zielony dom, którego właściciel pije kawę, stoi z lewej strony białego.

Palacz Pall Malli ma ptaka.

Osoba w środkowym domu pije mleko.

Właściciel żółtego domu pali Dunhille.

Norweg mieszka w pierwszym domu.

Palacz Marlboro mieszka obok tego, co ma kota.

Właściciel konia mieszka obok palacza Dunhilli.

Palacz Winfieldów pije piwo.

Norweg mieszka obok niebieskiego domu.

Niemiec pali Rothmansy.

Sąsiad palacza Marlboro pije wodę.

PYTANIE:

Kto ma rybę?

"NIE" donosi, że Markowi Borowskiemu do rozwiązania tej zagadki wystarczyło 10 minut.

Moje rozwiązanie:

Norweg ma rybę.

Zgadłem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszeliście kiedyś o przetwarzaniu rozproszonym i BOINC-u? Otóż przetwarzanie rozproszone polega na jednoczesnej pracy wielu komputerów nad jednym problemem. W uproszczeniu wygląda to tak, że komputery pobierają pewną porcję danych z serwera, wykonują zaprogramowane obliczenia, po czym przesyłają rezultaty swojej pracy z powrotem do serwera, gdzie są dostępne dla naukowców. Rozwój internetu pozwolił naukowcom na zastosowanie ciekawej zagrywki. W roku 1999 na Uniwersytecie Berkeley wystartował projekt SETI@home, wykorzystujący do przetwarzania rozproszonego komputery użytkowników internetu. Naukowcy zauważyli bowiem, że komputery w domach czy biurach, bardzo często nie są wykorzystywane w pełni swoich możliwości. Choć to wydaje się mało prawdopodobne, to jednak przeciętny komputer rzadko kiedy obciążony jest w 100%, a często jego praca sprowadza się do wyświetlania wygaszacza ekranu. Projektanci SETI@home stworzyli zatem wygaszacz ekranu, który każdy użytkownik internetu może zainstalować na swoim komputerze, by przetwarzać dane z radioteleskopu Arecibo. Projekt okazał się niebywałym sukcesem, pozwalając osiągnąć niesamowitą moc obliczeniową i gromadząc przez 5 lat ponad pięć milionów użytkowników z całego świata. Jest to alternatywa dla superkomputerów, gdyż wbrew pozorom parę tysięcy pecetów ma większą moc obliczeniową niż niejeden superkomputer. Sukces SETI sprawił, że dziś wiele projektów naukowych korzysta z przetwarzania rozproszonego. Dzisiaj dzięki tej metodzie poszukuje się pulsarów, udoskonala Wielki Zderzacz Hadronów w Genewie, czy ustala budowę białek.BOINC jest natomiast programem, który pozwala na zarządzanie projektami na pececie. Zachęcam każdego do udziału w programie obliczeń rozproszonych. Nie musisz nic płacić i nie jesteś związany żadną umową. Wejdź nawww.boinc.berkeley.edu,aby zacząć swoją przygodę z BOINC-iem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nop słyszałem o tym przetwarzaniu rozproszonym wiele ciekawych projektów jest o to opartych .

A teraz może krótkie rozważania

czy to ma sens ?

skanuj0sp.th.gif

Ok obrazek już jest a teraz opis mechanizmu.

Rysujemy prostą styczną do okręgu która przechodzi przez punkt 1 na osi liczbowej. W tym momencie możemy powiedzieć że na okręgu został odbity punkt 1 ok.

A teraz jeśli będziemy w ten sposób robić dalej..... dojdziemy do punkty na szczycie koła który będzie + i - nieskończonością.

Przez niego nigdy nie przejdzie styczna do okręgu przechodząca przez oś liczbową. To jest nierealne gdyż ta prosta musiała by być równoległa do osi liczbowej :D

Czyli wszystkie proste które byśmy rysowali dążyły by do punktu na szczycie ale nigdy go nie osiągną . Co się zgadza z opisem nieskończoności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przestrzeni euklidesowej masz rację. Ale jakieś konkluzje z tego wysnuwasz? Bo jeśli chcesz mieć nieskończoność, to wystarczy narysować prostą albo... punkt.

Edit do posta poniżej:

A mi ten test wyszedł cieniutko. Uwaliłem 2,8,9,15, czyli wyszło 80%.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://serwisy.gazeta.pl/edukacja/1,52340,2346184.html

Jest to test logiczny autorstwa Jacka Leluka z Mensy Polska. Składa się w sumie z 20 pytań - niektóre są naprawdę wymagające.

Mój wynik: 75% (15/20). Wyłożyłem się na pytaniach: 6, 7, 15, 16, 17.

GL, fellows :)

Ja zrobiłem na 85%; błędy w 15, 17 i 20. IMHO całkiem nieźle :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu macie dosć ciekawą zagatkę

Owce

Sędziwy pasterz pewnego dnia rzekł do swoich synów: "Podaruję wam część swoich owieczek, ale musicie podzielić je sprawiedliwie. Najstarszy z was dostanie połowę, młodszy weźmie czwartą częśc, a najmłodszemy- piątą" - po czym przyprowadził 19 owiec. Synowie szybko zabrali się do dzielenia prezentu ale natrafili na problem: przecież 19 nie dzieli się anie przez 2, ani przez 4, ani przez 5. Wrócili więc do ojca, przekonani, że starcowi zawodzi intelekt. Gdy jednak ten dowiedział się o ich kłopocie błyskawicznie go rozwiązał.

Co powiedział swoim synom pasterz?

:D rozwiązanie nieco zaskakuje i stawia w pewien rodzaj osłupienia :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to zrobił ojciec, ale ja bym zrobił tak:

Dorzuciłbym jeszcze jedną owieczkę do puli zwierząt do podziału. W takim wypadku najstarszy dostałby połowę z 20, czyli 10, średni, 1/4 z 20 czyli 5, a najmłodszy 1/5 z 20 czyli 4. 10+5+4=19, więc moja owca i tak by pozostała moja, a do tego każdy z synów dostałby nawet troszkę więcej, niż gdyby próbowali dzielilić 19 owiec między siebie.

10> 9,5 (19/2)

5> 4,75 (19/4)

4> 3,8 (19/5)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to zrobił ojciec, ale ja bym zrobił tak:
Dorzuciłbym jeszcze jedną owieczkę do puli zwierząt do podziału. W takim wypadku najstarszy dostałby połowę z 20, czyli 10, średni, 1/4 z 20 czyli 5, a najmłodszy 1/5 z 20 czyli 4. 10+5+4=19, więc moja owca i tak by pozostała moja, a do tego każdy z synów dostałby nawet troszkę więcej, niż gdyby próbowali dzielilić 19 owiec między siebie.

10> 9,5 (19/2)

5> 4,75 (19/4)

4> 3,8 (19/5)

Dobre ale dodając te ułamki z zadania stwierdzisz że coś jest nie tak :D Dobrze to rozwiązałeś

Kto jeszcze zgadnie o co chodzi?

W jednym z pokojów są trzy żarówki, w drugim zaś trzy przełączniki. Wiemy, iż jednej żarówce odpowiada dokładnie jeden przełącznik (opisany on/off). W jaki sposób możesz dowiedzieć się, który przełącznik odpowiada której żarówce, wchodząc do jednego pokoju tylko raz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto jeszcze zgadnie o co chodzi?

W jednym z pokojów są trzy żarówki, w drugim zaś trzy przełączniki. Wiemy, iż jednej żarówce odpowiada dokładnie jeden przełącznik (opisany on/off). W jaki sposób możesz dowiedzieć się, który przełącznik odpowiada której żarówce, wchodząc do jednego pokoju tylko raz?

Rozwiązanie jest bardzo proste, a zagadka była w którym numerze kącika matematyka, wiem bo byłem na liście z najlepszymi wynikami:D A oto rozwiązanie:

Wystarczy w pokoju z przełącznikami włączyć pierwszy przełącznik. Po np. 15 minutach wyłączyć i włączyć drugi. Teraz przejśc do drugiego pomieszczenia i:

Jeśli żarówka nie świeci się, a jest ciepła - przełącznik 1

Jesli żarówka świeci się - przełącznik 2

Jeśli żarówka nie świeci się i jest chłodna - przełącznik 3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może teraz trochę fizyki:D Przecież to nasz ulubiony przedmiot:

1. Do ciała o masie 4 kg przyłożono trzy poziome siły, leżące w jednej płaszczyźnie, tworzące między sobą kąty 120?. Dwie z tych sił mają wartość 10 N, a trzecia 16 N. Ciało uzyska przyspieszenie o wartości

А. 1,5 m/s2

B. 2,5 m/s2

C. 4 m/s2

D. 6,5 m/s2

E. 5 m/s2

2. Żarówka znajduje się w odległości 1 m od jej ostrego obrazu, uzyskanego na ekranie przy użyciu soczewki o ogniskowej 16 cm. Z informacji tych wynika, że odległość żarówki od soczewki wynosi

А. 20 cm

B. 25 cm

C. 40 cm

D. 80 cm

E. Inna odpowiedź

Są to zadani z Lwiątka dla klasy IV liceum. Zadania za 4 pkt., więc średniego poziomu trudności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobie pierwsze bo optyki juz nie pamietam.

Może teraz trochę fizyki:D Przecież to nasz ulubiony przedmiot:

1. Do ciała o masie 4 kg przyłożono trzy poziome siły, leżące w jednej płaszczyźnie, tworzące między sobą kąty 120?. Dwie z tych sił mają wartość 10 N, a trzecia 16 N. Ciało uzyska przyspieszenie o wartości

А. 1,5 m/s2

B. 2,5 m/s2

C. 4 m/s2

D. 6,5 m/s2

E. 5 m/s2

Ustawmy nasze cialo w poczatku ukladu wspolrzednych i niech sila o wartosci 16N pokrywa sie z dodatnia czescia osi OY.

Rownanie po X: 10N * cos30 - 10N * cos30 = Fx => Fx=0

Rownanie po Y: 16N - 10N * cos60 - 10N * cos60 = Fy => Fy=6N

F=m*a => a= F/m => a= 6/4 => a=1,5 m/s^2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie zagadki:

Pierwsza:Pewna dowolna liczba więźniów zostaje zamknięta w wielkim więzieniu, wszyscy w osobnych celach. Co jakiś nieokreślony czas, któryś ze skazańców zostaje wprowadzony do pokoju z idealną lampką, którą można zgasić albo włączyć (jest to jedyne możliwe działanie w tym pomieszczeniu), może także nic nie robić. Następnie powraca co celi. Więźniowie odzyskają wolność, jeśli któryś z nich powie, że na pewno wszyscy już byli. Jeśli się pomyli, skazańcy są automatycznie zabijani. Wieźniowie mogą naradzić się ze sobą przed zamknięciem oraz mogą ustalić czy lampka ma być zgaszona czy zapalona na początku. Później nie jest możliwa żadna forma komunkacji. Nie mają także poczucia czasu.

Druga:Sąd ma za zadanie wykonać wyrok śmierci na mordercy w przeciągu jednego tygodnia (od poniedziałku do niedzieli), ale ta, żeby więzień się nie spodziewał dnia swojego stracenia. Jak to zrobić?

---------------------------------

BOINC>>Biore udział w probgramie SETI, ale clienta mam właczonego bardzo rzadko i na razie nałapłem tylko nie całe 1400 punktów. Musze przyznać, że idea tego przedsięwzięcia bardzo mi się podoba :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga:Sąd ma za zadanie wykonać wyrok śmierci na mordercy w przeciągu jednego tygodnia (od poniedziałku do niedzieli), ale ta, żeby więzień się nie spodziewał dnia swojego stracenia. Jak to zrobić?
Jest to tzw. paradoks kata vel skazanego. Są nie może zabić go w niedzielę, gdyż tego dnia będzie wiedział, że to jest ostatni możliwy dzień na egzekucję. Z tego powodu również mnie może być zgładzony w sobotę itd. itd. Czyli skazany twierdzi, że nigdy nie mogą go zabić, aby nie wiedział.

Więzień został powieszony np. w środę ku swojemu zdziwieniu:D

Dalej już z wiki:

Sąd miał zupełną rację, pomimo że więzień wytknął mu sprzeczność.

Paradoks ten można wyrazić (zachowując jego esencję) znacznie prościej: sąd mówi więźniowi - więzień nie może wiedzieć, że to zdanie jest prawdziwe.

Więzień zastanawia się: Przypuśćmy, że mogę logicznie dojść do tego, że zdanie to jest prawdziwe. Wtedy będę wiedział, że jest prawdziwe, a więc będzie fałszywe. Załóżmy więc, że mogę udowodnić, że zdanie to jest fałszywe. W takim razie nie mogę wiedzieć, że jest prawdziwe, więc zdanie staje się prawdziwe. W takim razie dostrzegam tu wewnętrzną sprzeczność.

Zebrani słuchają mowy więźnia i nie mają wątpliwości, że więzień, nie wie, że to zdanie jest prawdziwe. Sąd ma wobec tego zupełną rację, pomimo że więzień twierdzi, że znalazł w tym zdaniu sprzeczność.

Paradoks ten (podobnie jak i wiele innych) jest w istocie podobny do paradoksu kłamcy. Sąd wygłasza tezy, które wszyscy poza więźniem potrafią udowodnić. Więzień zaś nie potrafi, gdyż odnoszą się one do niego samego, a ściślej do możliwości przeprowadzenia przez niego rozumowania na temat owych tez.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz prosta zagadka.

Stoisz przed wejściem do miasta, aby do niego wejść musisz coś powiedzić strażnikowi, ale strażnik powiedział:

"Jeśli powiesz prawdę zabiję cię mieczem, a jeśli skłamiesz zabiję cie magią"

Co musisz powiedzieć aby przeżyć?

Odpowiedzieć: " Za chwilę zabijesz mnie magią"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie teoretyczne .

Jeżeli ogień to rodzaj plazmy to czy w silnym polu magnetycznym zmienią się jego właściwości . Kształt płomienia itp.

Zacznijmy od tego, że plazma = zjonizowany gaz (wiecie o co chodzi, nie :?: ), a ogień to efekt towarzyszący, więc nie można powiedzieć, że

ogień = plazma. Co do zmiany płomienia to może (jeśli już) tylko kolor. Ale nie wiem, czy coś się może z tym płomieniem stać. :cry:

Zostańmy przy zdaniu, że nie. :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie teoretyczne .

Jeżeli ogień to rodzaj plazmy to czy w silnym polu magnetycznym zmienią się jego właściwości . Kształt płomienia itp.

wrzuć podpaloną zapałkę do mikrofalówki... zaczną się od niej rozchodzić czerwone fale plazmy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam zagadkę (łamigłówkę)

Czytaj uważnie i zastanów się....

Oto zagadka przeznaczona właściwie dla osób o wysokim IQ.

Jedziesz w samochodzie ze stałą prędkością.

Po Twojej prawej stronie jest ogrodzenie.

Z lewej z taką samą prędkością pędzi wóz strażacki,

wygląda jakby chciał Ciebie wyprzedzić.

Przed Tobą biegnie świnka większa niż Twoje auto, również z taką samą

prędkością.

A za Tobą? Za Tobą leci helikopter tuż nad ziemią i też z taką samą

prędkością.

Pytanie brzmi:

Jak możesz się zatrzymać nie powodując przy tym wypadku?

Odpowiedź mieszka poniżej - ale zanim przewiniesz w dół spróbuj

odgadnąć samodzielnie.

Zapytaj pana obsługującego karuzelę czy możesz już zejść.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podział dywanu.

Trzy siostry Japonki otrzymały w spadku dywan kwadratowy, cenny jako pamiątka rodzinna; postanowiły podzielić go między siebie w taki sposób, by każda otrzymała kwadratowy dywanik. Jak to zrobić?

Jeśli komuś się to uda, a jest to możliwe, to jest matematycznym geniuszem. Życzę szczęścia. Za tydzień dam odpowiedź na forum.

Jeśli ktoś to rozwiąże to nich mi wyśle maila z rozwiązaniem. I żeby nie było znam je!!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie zadania o dywanie:

Przekształcenie kwadratu na trzy równe kwadraty. Można skorzystać ze sposobu Abu'l Wafy, ale należy podzielić kwadrat aż na 9 części. Od tamtego czasu rozwiązanie zadania zostało "udoskonalone", okazuje się, że wystarczy podzielić wyjściowy kwadrat na 6 części. Oto podział:

Rysunek rozwiązania

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to było i proste do znalezienia i stare. Teraz coś innego:

Dziewczynka miała sześć zapałek, bo to była bardzo biedna dziewczynka z zapałkami. Chciała je sprzedać bardzo bogatemu królewiczowi.

Ale on powiedział: Zrób z tych zapałek cztery trójkąty a ożenię się z tobą i będziesz miała całe królestwo. Ponieważ była to dziewczynka biedna ale z wyobraźnią, zrobiła to bez trudu. Jak?

A kto mówi, że to ma być figura płaska. To będzie czworeścian tj. ostrosłup trójkątny prawidłowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz mała ciekawostka. Polsko-Ukraiński Konkurs Fizyczny "Lwiątko-2006" klasy 3 gimnazjum pytanie 10 bodajże.

10. Jaki sport uprawiali autorzy zadań Lwiątka 2006 podczas ostatnich wakacji?

A. Loty w kosmos.

B. Kolarstwo.

C. Pływanie.

D. Narciarstwo.

E. Myślistwo.

I skąd ja to mam wiedzieć!? :twisted:

Jedno z najgłupszych pytań konkursowych z jakim się spotkałem!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym teście było głupsze pytanie...

Słońce jest okrągłe a lusterko kwadratowe. Jaki kształt będzie miał zajączek??

Albo: Korzystając z doniesień prasy i telewizji określi w jakiej fazie pojutrze będzie księżyc??

że nie wspomnę o czymś takim

pyt: Dlaczego kolarze jadą w zwartej grupie (peletonie)

jedna z odp: bo jest im cieplej

Test był prostacki i banalny dla mnie :) a te głupie pytania raczej nie będą klasyfikowane :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...