Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość

Nauki wszelakie & łamigłówki

Polecane posty

Ekranowanie to osłanianie ciała od jakiegoś pola. Obecnie powszechnie wykorzystuje się ekranowanie magnetyczne w produkcji urządzeń audio.

Według Modelu Standardowego, czyli najpopularniejszej teorii fizyki cząstek elementarnych, pole Higgsa, które wypełnia Wszechświat, oddziałując z innymi cząstkami nadaje im masę. Jeśli w jakiś sposób osłoniłbyś ciało od oddziaływania z polem Higgsa, to straciłoby ono na masie.

Zanim jednak tego będzie można dokonać, naukowcy muszą potwierdzić istnienie bozonu Higgsa, wynaleźć sposób na skuteczne ekranowanie pola Higgsa i zastosować go w praktyce.

Poczyniliśmy już kroki w kierunku osiągnięcia pierwszego celu - zbudowania LHC. Niestety, "popsiuł się", a usuwanie awarii potrwa do fall 2009.

LHC może też potwierdzić inne teorie - jak np. supersymetria, wtedy zaobserwowano by supersymetryczne odpowiedniki znanych już cząstek.

Niedawno miały miejsce doniesienia o dziwnych obserwacjach w Fermilabie - przypuszcza się, że zaobserwowano

cząstkę ciemnej materii. Cóż, zobaczymy.

-------------------------------------

Nie polecam jednak zagłębiania się w te tematy - po co komuś mózg związany w supełek? Gdyby ktoś chciał zrobić coś pożytecznego, to może np. odkryć nowe źródła energii (najbardziej obiecujące są zimna fuzja atomowa i superskuteczne ogniwa słoneczne), wynaleźć sposób na skłonienie roślin do pobierania azotu z powietrza, jak to czyni łubin, tudzież zająć się spintroniką/optoelektroniką/budową komputera kwantowego. :smile: Mnie osobiście ciekawi, jakie właściwości będą miały związki helu - trwają prace nad ich zsyntetyzowaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólna teoria względności Einsteina uwzględnia związek czasu z polem grawitacyjnym. Czas nie płynie już odrębnie, lecz jest związany jako czwarty wymiar w pojęciu czasoprzestrzeni. Zgodnie z podstawowym założeniem ogólnej teorii względności, grawitacja powoduje zakrzywienie czasoprzestrzeni. Zegary umieszczone w silniejszym polu grawitacyjnym chodzą wolniej, dlatego zegar leżący na powierzchni Ziemi chodzi wolniej, niż zegar umieszczony np. na szczycie wieży. Na co dzień różnice te są zaniedbywalnie małe, gdy jednak potrzeba bardzo dokładnego wyznaczania czasu a z niego położenia, odchylenia te należy brać pod uwagę. Uwzględniono je na przykład w systemie GPS.

Mam pytanie, bo nie do końca rozumiem: czy wg Einsteina grawitacja wpływa na pomiar czasu, czy na upływ czasu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość odyniec15
A ja mam dla was Pytanie, którym mam nadzieję, odświeżę temat. :biggrin: Jak wiecie, mamy pięć zmysłów:

1. Wzroku,

2. Smaku,

3. Dotyku,

4. Słuchu i

5. Węchu.

Które są, według Was, najważniejsze? Którego ZA NIC nie chcielibyście stracić? :tongue:

Co to za zagadka w ogóle? Ale jak już to bym najbardziej nie chciał stracić zmysłu dotyku ponieważ oglądałem kiedyś taki dokument o dzieciach które nic nie czują. To była masakra. Taki człowiek który nic nie czuje jest bardziej narażony na niebezpieczeństwa niż człowiek niewidomy. Jedzenie dostają przez kroplówkę bo nie potrafią nawet normalnie połykać i jeszcze ryzyko odgryzienia języka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dla was Pytanie, którym mam nadzieję, odświeżę temat. :biggrin: Jak wiecie, mamy pięć zmysłów:

1. Wzroku,

2. Smaku,

3. Dotyku,

4. Słuchu i

5. Węchu.

Które są, według Was, najważniejsze? Którego ZA NIC nie chcielibyście stracić? :tongue:

Nie wiem co Ci przyszło do głowy, że zadajesz takie pytania, ale ja za nic nie chciałbym stracić wzroku i dotyku bez pozostałych sobie jeszcze życie wyobrażam chociaż i tak jest bardzo trudne.

Co to za zagadka w ogóle? Ale jak już to bym najbardziej nie chciał stracić zmysłu dotyku ponieważ oglądałem kiedyś taki dokument o dzieciach które nic nie czują. To była masakra. Taki człowiek który nic nie czuje jest bardziej narażony na niebezpieczeństwa niż człowiek niewidomy. Jedzenie dostają przez kroplówkę bo nie potrafią nawet normalnie połykać i jeszcze ryzyko odgryzienia języka.

Za czucie nie odpowiada zmysł dotyku ale nocycepcja ? zmysł bólu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość odyniec15
Za czucie nie odpowiada zmysł dotyku ale nocycepcja ? zmysł bólu.

OLOL! Pierwszy raz słyszę o zmyśle bólu. Myślałem że ludzie mają 5 zmysłów, a ból się zalicza do dotyku. :confused:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na przykład też tak myślałem. A tu proszę:

Zmysły somatyczne

Zmysły te są związane z receptorami w skórze. Dawniej zaliczano je do dotyku. Dzisiaj wiadomo, że składają się z wielu różnych receptorów, toteż wyróżnia się osobne zmysły somatyczne:

* dotyk - bodźce czuciowe

* nocycepcja ? zmysł bólu

* zmysł temperatury - czucie zimna/ciepła

Za wikipedia.pl

Człowiek nawet nie wie co czuje...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólna teoria względności Einsteina uwzględnia związek czasu z polem grawitacyjnym. Czas nie płynie już odrębnie, lecz jest związany jako czwarty wymiar w pojęciu czasoprzestrzeni. Zgodnie z podstawowym założeniem ogólnej teorii względności, grawitacja powoduje zakrzywienie czasoprzestrzeni. Zegary umieszczone w silniejszym polu grawitacyjnym chodzą wolniej, dlatego zegar leżący na powierzchni Ziemi chodzi wolniej, niż zegar umieszczony np. na szczycie wieży. Na co dzień różnice te są zaniedbywalnie małe, gdy jednak potrzeba bardzo dokładnego wyznaczania czasu a z niego położenia, odchylenia te należy brać pod uwagę. Uwzględniono je na przykład w systemie GPS.

Mam pytanie, bo nie do końca rozumiem: czy wg Einsteina grawitacja wpływa na pomiar czasu, czy na upływ czasu?

Na upływ. Poczytaj sobie o dylatacji grawitacyjnej czasu, jeśli chcesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...