Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość

Nauki wszelakie & łamigłówki

Polecane posty

Hehe rozwiązałem to bratu.Miał takie zadanie z matmy.Poszukam tej kartki i za chwilke podam rozwiązanie :).

>> nie nie nie kurde wyżuciłem tą kartke :(.

>> za jakiś czas pojawi sie tu link do świetnej giercy coś w stylu pokoiku ale bardziej rozbudowane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy 8 jednakowo wygladajacych monet. Jedna z nich wazy mniej od reszty. Przy pomocy wagi elektrycznej okresl, ktora moneta ma mniejsza wage. WAŻNE- masz tylko dwa ważenia!

Fajne - przypomina zadanie z kulkami jakie wsześniej podawałem. Czy to na pewno dwa ważenia i waga elekroniczna (znaczy podaje wagę)?

NO I PRZYPOMINAM ŻE JAK KTOŚ ZNA ROZWIĄZANIE TO NIECH INNYM NIE PSUJE ZABAWY I NIE PODAJE OTWARTYM TXT!

EDIT @ RIP

Własnie dlatego sie pytam o tą wagę i ważenia bo przy Twoich założeniach to zadanie jest proste.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie male zadanko, ktore przyprawia moich kolegow o bol glowy. W sumie sam nie znam rozwiazania...ale podobno jest to do zrobienia.

Mamy 8 jednakowo wygladajacych monet. Jedna z nich wazy mniej od reszty. Przy pomocy wagi elektrycznej okresl, ktora moneta ma mniejsza wage. WAŻNE- masz tylko dwa ważenia!

Od razu mowie, ze kombionowanie w stylu "ale przeciez monety o jednakowym nominale musza wazyc tyle samo" nic nie pomoze.

Powodzenia. :)

Znam rozwiazanie ale dla wagi tradycyjnej, czyli takiej, ktora ma 2 ramiona i na obu kladzie sie ciezar i sprawdza sie czy sa w rownowadze.

Rozwiazanie:

Monety dzielimy na trzy kupki: 3, 2 i 3 monety. Nastepnie wazymy ze soba kupki w ktorych sa po 3 monety. Jezeli pozostana w rownowadze to moneta lzejsza jest wsrod 2 pozostalych monet, te wystarczy postawic na wadze i zobaczyc w ktora strone przechyli sie waga. Jezeli natomiast okaze sie ze na poczatku ktoras kupka w ktorej byly 3 monety bedzie ciezsza to na jednym ramieniu ustawiamy jedna monete, na drugiej druga, a trzeciej nie wazymy. Jezeli ramiona pozostana w rownowadze to monete lzejsza mamy w reku, a jezeli kotres z ramion przechyli sie to wiemy na ktorym ramieniu lezy moneta lzejsza.

Co do wagi elektrycznej to kombinowalem i nic nie moge znalesc. Podczas wazenia nie mamy punktu odniesienia. Nawet znajac wage zwyklej monety nic to nie daje. Przy wadze zwyklej monety i 3 wazeniach jest to do zrobienia.

Dzilimy monety na 2 kupki po 4 monety. Robimy proste dzialania: waga zwyklej monety x2 i waga zwyklej monety x4. Zapisujemy wynik. Nastepnie wazymy 4 monety. Jezeli wynik sie nie zgadza lzejsza moneta jest wsrod tych 4. Nastepnie wazymy 2 z tych 4 monet. Jezeli wynik znow sie nie zgadza sie z naszymi oblizceniami to lzejsza moneta jest wsrod 2 wazonych monet. Teraz wystarczy jedna z tych 2 monet polozyc na wadze . Jezeli waga sie zgadza to lzejsza moneta to jest ta, ktorej nie wazylismy, a jezeli wynik jest mniejszy to lzejsza moneta jest ta, ktora lezy na wadze. W innych przypadkach postepujemy analogicznie wazac i dzielac kupki wedlug tego schematu.

To wszysko co udalo mi sie wykombinowac

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dla was proste pytanie:

Dlaczego otwór kanalizacyjny ma kształt okręgu?

Takie male zadanko, ktore przyprawia moich kolegow o bol glowy. W sumie sam nie znam rozwiazania...ale podobno jest to do zrobienia.

Mamy 8 jednakowo wygladajacych monet. Jedna z nich wazy mniej od reszty. Przy pomocy wagi elektrycznej okresl, ktora moneta ma mniejsza wage. WAŻNE- masz tylko dwa ważenia!

Nie chodziło ci przypadkiem o worki z monetami? Tylko że gdyby to były worki to wystarczyłoby jedno ważenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne - przypomina zadanie z kulkami jakie wsześniej podawałem. Czy to na pewno dwa ważenia i waga elekroniczna (znaczy podaje wagę)?

Tak. Wlasnie w tym zawiera sie cala trudnosc zadania. Gdyby byla to waga klasyczna- zero problemow. A tak (chociaz jestem w klasie inf-matma) nie mam pojecia jak to zrobic. Wychodzi na to, ze kolega musial cos pomylic...

Aha i jeszcze jedno- zakladamy, ze nie znamy wagi zwyklej monety...

Tak w ogole, to facet z matmy zadal to zadanie moim znajomym...I mozliwe, ze powtorzyli mi zla tresc...Postaram sie jeszcze raz z nimi pogadac, bo i mnie bardzo interesuje rozwiazanie...

Mam dla was proste pytanie:

Dlaczego otwór kanalizacyjny ma kształt okręgu?

To zes strzelił... :P

Bo rury kanalizacyjne sa w ksztalcie walcow;]
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sairam - rozbroiles mnie chlopie :D

:P+-->

(prawdziwe rozwiazanie :P)
Bo przez okragly wlaz nie wrzuci sie do srodka pokrywy, co jest mozliwe przy innych ksztaltach :)

PS. czekam na pokoik no.2 :)

A z tym wazeniem to tez poza waga szalkowa nie da rady IMHO (ale i tak pewnie nie ma racji :P)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozwiązanie zadania z monetami

kupcie za nie piwo sobie i swoim kumplom, a jak kturaś będzie trefna to sklepikarka wam zwruci

Prawda że proste a do tego jakie przyjemne.

A wracając do warzenia.Mamy wage szalkową i 12 słoni.Po 3 ważeniach mamy znaleź innego(lżejszego/cięższego) od reszty.

A co do tej wagi to co wcześniej napisałem w postach nie znalazłem rozwiązania.Ale za to mógłbym określić wage tej monety.Co nie jest zadaniem trudnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do warzenia.Mamy wage szalkową i 12 słoni.Po 3 ważeniach mamy znaleź innego(lżejszego/cięższego) od reszty.

Mam odpowiedź

Dzielimz słonie na trzy grupy i wazymy dwie z nich jesli bedzie rownowaga to znaczy ze slon jest w w grupie trzeciej jesli nie to slon jest w grupie ktora jest lzejsza dzielimz grupe lzejsza na dwie grupki po dwa slonie i je wazymy bierzemy dwa ostatnie slonie i wazymz po raz trzyeci i ostatni.

Jesli slon jest ciezszy to odpowiednio zmieniamy to rozwiazanie, natomiast niemozliwe jest sprawdzenie tego nie wiedzac czy slon jest lzejszy czy ciezszy.

Przepraszam za brak polskich fontow ale cos mi sie z klawiatura dzieje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadanie ze słoniami to nic innego jak zadanie z kulkami które podawałem wcześniej - tam też są rozwiązania Daywaker > Twoje rozwiązanie jest niepełne - da się określicz czy słoń/kulka jest lżejszy czy cięższy.

Pokywy >> hehe nie wpadłbym na to chyba :) Dodam jeszcze tylko, że przy okrągłym przekroju otrzymujemy nawiększą powierzchnię w stosunku do obwodu ale w tym przypadki to bez znaczenia.

Nad monetami pomyślę jak znajdę czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare gierec.

http://www.cda.pl/gry-online/1/magnetism.htm

http://www.cda.pl/gry-online/1/sahara.htm

http://www.cda.pl/gry-online/g/dynasty.html

http://www.sztab.com/graj.php?nb=20

http://www.zoltan.zicom.pl/Gryflash/Logiczne/hexxagon.swf

nadal szukam tej dalszej kontynuacji crimsona.

Waga szalkowa, na necie znalazłem taki wzór p=((3^n -1)/2 )-1

P liczba przedmiotów , n liczba ważeń.Zadanie jest do wykonania gdy to równanie ma rozwiązanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne gierki RedWolf:

-> Magnetism przeszedłem we wszystkich trybach :P

-> Sahary przejść nie potrafię (miałem już 2/3 sukcesu)

-> dynasty mi nie działa :(

-> w Hexxagonie wygrywam

-> tej ostatniej gry przejść nie potrafię, grałem też w pierwszą część (rezultat identyczny :P). Mimo to gra świetna :!:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby kto chciał zrobić te karmelki to niech uważa.Ten przepis został w 100% sprawdzony.I testy w pomieszczeniu zamknietym wystarczy że przeprowadziłem ja.A i weźdźcie jakis stary garnek.

To KNO3 w spozywczaku to po prostu saletra z tyłu na opakowaniu powinno pisać że jest do peklowania mięsa i żeby bezposrednio nie spozywać.Pakowana po 30g za 80 gr.Od rayu kupcie 2 paczki nie trzeba będzie kombinować z proporcjami bo dodacie 30g cukru do 60g saletry.

:D udanych lotów.

A miałby kto przepis na lont lub inny bezp[ieczny i skuteczny sposób odpalenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w samie sprzedawali saletre 50 g po 60 groszy. To było piękne.

Ale raz wykupiliśmy z dwoma braćmi 20 torebek to nam już więcej nie sprzedali. Teraz w jednym sklepie w Celestytnowie jest saletra ale po 90 gr za 5 g!!!!! to się wogóle nie opłaca!!!

Raz z bratem wypchaliśmy przedział w papierowym samolocie prochem KNO3 + cukier + KMnO4 (nianianianian potasu jak to u mnie w szkole mówią) jak walnęło to przedział przestał istnieć a reszta w praktyce nienaruszona!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie napewno tu nie zabłysnę ale słyszałem ostatnio o nowych telefonach komórkowych. Niedawno powstały telefony wyłącznie dla pań. Marki nie podam z 2 powodów: Pierwszy to zakaz reklam a 2 to nie wiem sam co to za marka. Lecz nie to jest istotą rzeczy. Taki telefonik posiada wszystkie te funkcje które zazwyczaj są w telefonach ale poza ty ma również taką zakładkę jak "lista zakupów" oraz najbardziej kontrowersyjne "kalendarzyk dla kobiet z cyklem menstruacynjym". Jeżeli kobiety będą zadowolone z tego ,że maszyna ma lepiej wiedzieć od nich samych kiedy nadchodzą trudne dni to proszę bardzo. Ale nie wydaje mi się żeby to się przyjęło. Według mnie to jest zły pomysł z nadmiernym ułatwianiem życia. Oprucz tego ma jedną wielką wade.Jest dostępn w kolorze różowym (tylko).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW niesamowity telefon!!!

Kurde po prostu napisali pare dodatkowych aplikacji.Co programiście powinno zająć góra 1 dzień :? .I czy uwarzasz że to jest godne jakiejś wzmianki? Jeśli tak to ci powiem że mogę u siebie zmieniać tapetki na komórce wow to dopiero rewolucja :D.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra widzę że o karmelkach tu gadacie... I znajomy przepis z chemika podajecie...

Jeśli chodzi o lont, to teraz kupuję na Allegro, ale wcześniej wystarczyła substancja z zapałek z woda i papierem toaletowym. Robimy ścieżkę na kawałku papieru (najlepiej podwójnym bo się rozrywa), robimy rulonik i czekamy aż wyschnie. Wadą jest to że zużywa się około 1 pudełko zapałek na jakieś 3 cm lontu. Można też wymieszać proch z wikolem i wycisnąć strzykawką (nie próbowałem).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka zabieram się za konstrukcje lampy plazmowej.Ktoś coś już takiego robił.Mam wszystkie części no prawie zgineła 1 co okazało się po przeliczeniu ilościowym(kondenstor tylko który?).

Ehh pamiętam miałem kiedyś na kompie program krokodylek do konstrukcji i symulacji prostych układów elektronicznych.Hez może ktoś ma linka do tego programu bo znaleźć nie mogę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biore się za najbardziej zaawansowany dotychczas projekt: ze strony http://www.currell.net/models/n1.htm ściągnąłem model rakiety N1. Mam zamiar złożyć ją jak trzeba i włożyć do niej parę silników rakietowych i spadochron. Czytałem ze rakieta ma mieć w sumie ponad 30 cali wysokości!!!! wszyskie silniki i te sprawy można znaleźć na stronie. www.chemik.vitnet.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najbardziej kontrowersyjne "kalendarzyk dla kobiet z cyklem menstruacynjym". Jeżeli kobiety będą zadowolone z tego ,że maszyna ma lepiej wiedzieć od nich samych kiedy nadchodzą trudne dni to proszę bardzo. Ale nie wydaje mi się żeby to się przyjęło.

Leżę i rechoczę. Jeśli nie wiesz po co kobietom kalendarzyk z cyklem menstruacyjnym to zapytaj koleżanki (tak ze sześć klas starszej :lol: ) ale w tajemnicy powiem Ci, że nie chodzi o "trudne dni" :lol: . Rzekłbym nawet - wręcz przeciwnie :wink: .

Acha - możesz też spytać proboszcza. Oni świetnie wiedzą jak sie tym posługiwać :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...