Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość

Nauki wszelakie & łamigłówki

Polecane posty

Dobra teraz cos innego(ale z pamięci gdyż nigdzie nie zapisałem :? ): Mamy 9 monet i wagę, ale jedna z monet jest czekoladowa(lżejsza od innych monet). Mamy odszukać monety czekoladowej ale do tego zadania możemy tylko dwa razy użyc wagi :wink:
Dzielimy kupke na dwie czesci po 4 i jedna zostawiamy. Obie kładziemy na wagę. Jeśli jedna z kupek bedzie lźejsza, to znaczy, że tam jest czekoladowa. Jeśli jednak obie będą takiej samej wagi, to znaczy, że ta dziewiąta jest czekoladowa.

Nie da rady - tylko w jednym przypadku otrzymasz rozwiązanie - kiedy kupki będą równe, w każdym innym

zostaniesz z dwiema monetami bez możliwości ich zważenia. :wink:

To będzie tak: - kładziemy na szalkach po 3 monety

a) jeśli są w równowadze, to znaczy, że czekoladowa jest w pozostałych trzech, wtedy kładziemy po przeciwnej

stronie dwie z nich – jeśli mają taką samą wagę to czekoladowa jest ta ostatnia, jeśli mają inną wagę

to czekoladowa jest lżejsza

B) jeśli nie są w równowadze to bierzemy trzy monety z lżejszej kupki, po czym kładziemy na wagę dwie z nich – i ponownie jeśli

są w równowadze to czekoladowa jest ta trzecia, jeśli nie to jest to ta lżejsza

- może nie zawalaj nas zagadkami, zanim nie odpowiemy na inne co ? Sam na coś odpowiedz... :wink:

- poszukaj czegoś bardziej złożonego – bierz przykład z Iluvatara…

P.S. Uważaj bo Chimka zdenerwujesz jak postów nie będziesz edytować... :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się, ale te wasze zagadki sa jak dla mnie zbyt dobre :? A zadaje takie na które sam znam odpowiedź :wink: Mam propozycję: rozwiązujcie troszke wolniej :D To moze taka na która nie znam odpowiedzi? :wink:

Po wielu dniach podróży wędrowiec dotarł do chatki stojącej u rozwidlenia dwóch dróg. Wędrowiec wie, że jedna z tych dróg jest bardzo niebezpieczna, ale nie wie która. W chacie mieszkają dwaj bracia bliźniacy. Oni wiedzą, która droga jest bezpieczna. Problem polega na tym, że jeden z bliźniaków zawsze kłamie, drugi zawsze mówi prawdę, a nie wiadomo z którym się rozmawia. Bracia są bardzo małomówni i wedrowiec może zadać tylko jedno pytanie. Powinno więc być ono takie, by z odpowiedzi któregokolwiek z braci mozna było wywnioskować, którą drogę wybrać. jak powinno brzmieć pytanie?

Pytanie z mojego podręcznika, którego rozwiązać mi się nie udało :?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominigo: żarty sobie stroisz? Przecież to jedna z najbardziej oklepanych zagadek tego świata. Trzeba się zapytać, którą drogę (w sensie tą bezpieczniejszą ;) poleciłby jego brat. Jeśli obaj powiedzą "lewą" to idź prawą, a jeśli "prawą" to idź lewą... bułka z masłem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mowa o przewożeniu przez rzekę, przypomnę tu zagadkę, na którą nie pojawiła się jeszcze odpowiedź:

Na brzegu stoją:policjant,zlodziej,rodzice (zestaw hetero ) oraz2synów i 2 córki. Jak przeprawić cała gromadkę na drugą strone rzeki, jeśli maja tylko jedna dwuosobowa łodke? Łodzią mogą sterowac tylko matka, ojciec i policjant. Ponadto policjant nie może zostawic na brzegu zlodzieja, a ojciec nie moze zostac z żadną córką, gdy nie ma matki i analogicznie matka z synami.Jak tego dokonac?

Stan poczatkowy: [Z,P,M,O,S,S,C,C] [0]

Matka przewozi kolejno ojca, obu synow i wraca na I brzeg.

Stan: [Z,P,M,C,C] [O,S,S]

Policjant przewozi zlodzieja, lodka wraca ojciec.

Stan: [O,M,C,C] [Z,P,S,S]

Ojciec przewozi, kolejno obie corki i matke.

Stan [0] [Z,P,M,O,S,S,C,C]

Chyba sie nie pomylilem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominigo: żarty sobie stroisz? Przecież to jedna z najbardziej oklepanych zagadek tego świata. Trzeba się zapytać, którą drogę (w sensie tą bezpieczniejszą ;) poleciłby jego brat. Jeśli obaj powiedzą "lewą" to idź prawą, a jeśli "prawą" to idź lewą... bułka z masłem.

Wiesz co Dominigo ? Ostatnio oglądałem „Atomówki” i w tej bajce Bójka miała do rozwiązania

tą samą zagadkę, tylko nieco zmutowaną – do, której ty klasy chodzisz, że o takie banały

proszą w twoim podręczniku ? Czwartej, a może piątej ?

Yossi ma rację zarówno udzielając odpowiedzi, jak i pytając cię o to czy robisz sobie jaja…

[EDIT]:

>>>Mormegil - trzeba się spytać Iluvatara czy ojciec może przewoźić córki, bo w końcu jest wtedy z nimi sam.

Podobnie ma się sprawa w przypadku mamusi. Ja się nad tym zastanawiałem... #-o I chyba w tym tkwił mój błąd... :cry:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... faktycznie :oops: Czepiacie się :wink: A ta zagadka jest z podręcznika do trzeciej klasy gimnazjum[była z gwiazdką(czyli wyższy poziom :roll: )]. Ta gwiazdka mnie zgubiła - nikt idealny nie jest :twisted: A skoro już przy klasach i wieku jesteśmy do której ty free_frag chodzisz, że Atomówki oglądasz :wink: ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okazji Mistrzostw Świata jakiś gość postanowił wyprodukować trochę spirytusu.

- Zrobił go 80 litrów i umieścił w dwóch kanistrach o pojemności 40 litrów każdy.

- Odwiedzili go dwaj kumple prosząc ażeby odlał im trochę ognistej wody

- Nasz przyjaciel stwierdził, że może im dać po 2 litry na łepka

- Problem w tym, że klienci mieli baniaki – jeden 4 litrowy, a drugi o pojemności 5 decymetrów sześciennych

W jaki sposób każdemu odlać dokładnie po 2 litry ?

Spirytusu nie wolno ani wypić, ani tym bardziej wylać.

Odpowiedz tablicowa ;) Sami sobie myslcie jak przelewac pomiedzy kolejnymi krokami. Pojemnosc spirytu w pojemnikach:

[0,0] [40,40]

[5,0] [35,40]

[1,4] [35,40]

[0,1] [39,40]

[5,1] [34,40]

[2,4] [34,40]

[2,0] [38,40]

[2,4] [38,36]

[2,2] [40,36]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo łamigłówek. Lubicie rozwiązywać rzeczy w stylu sudoku lub obrazków logicznych? Sam stałem sie fanem Sudoku. Razem z kumplem robiliśmy je na lekcjach matematyki (pewnie dlatego mam 2 :) ).

HEh. Sudoku. Świat polubił tę sympatyczną łamigłówkę japońską dość niedawno. W Polsce pojawiła się bodajże za sprawą tygodnika "Polityka". Ten właśnie tygodnik rozpoczął zamieszczać jedno sudoku tygodniowo, a potem wydał nawet specjalny dodatek.

Ja również wciągnąłem się chwilowo w to. Nawet zabrałem tę łamigłówkę do szkoły i nauczyłem z połowę klasy z liceum grać w to. Jako, że byłem na profilu mat-inf, to trafiłem na podatny grunt. Rozwiązywaliśmy sobie dla relaksu najtrudniejsze wersje.

Potem wraz z dodatkiem poznałem liczne odmiany, takie jak: kakuro, filomino, hitori, nurikabe. CHyba żadnej nazwy nie pomyliłem. Jak kogoś to interesuje, to mogę wyjaśnić co oznaczają te śmieszne nazwy i jaka rozrywka kryje się pod nimi. ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz tablicowa ;) Sami sobie myslcie jak przelewac pomiedzy kolejnymi krokami. Pojemnosc spirytu w pojemnikach...

Wunderbar :) To może być jedno z rozwiązań - a teraz mam do was bardzo proste pytanie, ot - ja uznaje je za zabawne :D

Jeśli dziś termometr pokazuje zero stopni Celsjusza, a w prognozie pogody mówili, że jutro będzie

dwa razy zimniej to ile stopni będzie jutro :lol2: ?

[EDIT]:

A propos łamigłówek - zamiast sudoku wolę sobie wykombinować magiczny kwadrat. Wszystkim to polecam...

[EDIT2]: do posta poniżej:

Pytanie „jaką drogę poleciłby twój brat”

Kłamca: On poleciłby lewą – kłamca kłamie – w rzeczywistości brat powiedziałby, żeby iść w prawo

Prawdomówny: On poleciłby lewą – mówi prawdę o tym, że jego brat by skłamał, czyli musisz udać się w prawą stronę

Czego tu można nie rozumieć ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem: jeśli kłamca i prawdomówny odpowiedzą, że lewo wynika z tego, że powinniśmy iśc w lewo i jednocześnie w prawo ;D Wystarczy do tego dojść drogą eliminacji :wink: Gdyby obydwaj byli kłamcami i razem by stwierdzili, że powinniśmy iść w lewo... to wtedy się zgadzam - idziemy w prawo. Więc wasze rozwiązanie to chyba brednia, albo jestem ciemny(wyjaśnienia prosze czemu tak a nie inaczej :twisted: ). Zastanówcie się jeszcze nad tym :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz klamce ktora droge poleca brat prawdomowny - odpowiedz zla droga.

Pytasz prawdomownego ktora droge poleca brat klamca - odpowiedz zla droga.

Obaj udzielaja tej samej odpowiedzi i jest ona nieprawidlowym wyborem, czyli, trza isc w inna strone niz obaj bracia powiedza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominigo: o raany... okej here we go again

Jeden mówi prawdę, drugi kłamie. Przyjmijmy, że ścieżka w prawo jest lepsza. Pytasz się, którą drogę wskazał by jego brat.

Prawdomówny: Powiem prawdę. Mój brat wskazał by mu fałszywą drogę. Jako, że prawa jest dobra to on by powiedział, że należy ość w lewo. A ja nigdy nie kłąmię więc powiem to bez ogródek. "Mój brat powie, że należy iść w lewo"

Kłamca: Okłamię go. Mój brat wskazałby mu drogę w prawo. Taka więc być powinna moja niekłamliwa odpowiedź. Ale ja (jak zwyklę) skłamię i powiem mu coś odwrotnego. "Mój brat powie, że należy iść w lewo"

Teraz jasne? i tak BTW: Ja mam 16 lat, a oglądam kreskówki. Uważam, że są zabawniejsze, niż wiele komedii fabularnych. Bardzo dobra rozrywka, zwłaszcza kiedy nie ma nic innego w ramówce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo łamigłówek. Lubicie rozwiązywać rzeczy w stylu sudoku lub obrazków logicznych? Sam stałem sie fanem Sudoku. Razem z kumplem robiliśmy je na lekcjach matematyki (pewnie dlatego mam 2 :) ).

Pewnie :). Bardzo lubilem obrazki logiczne, ale od daaaawna juz w Gazecie ich nie daja :(. Ale naszla mnie na nie ochota, musze sie za nimi rozejrzec gdzies :). Sudoku to aktualnie moja ulubiona rozrywka na lekcjach. Nauczyciel smeci? Wyciagasz sudoku i rozwiazujesz :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW: Ja mam 16 lat, a oglądam kreskówki. Uważam, że są zabawniejsze, niż wiele komedii fabularnych. Bardzo dobra rozrywka, zwłaszcza kiedy nie ma nic innego w ramówce.

Ja mam dwadzieścia i oglądam je regularnie

Ostatnio oglądałem "Krowe i Kurczaka" w okolicach 3.00 w nocy... Jak się do sesji uczyłem...

Ale więcej o tym w temacie "Kreskówki" :lol2:

P.S. Robalowi imieniem Dominigo już w sumie trzy osoby wytłumaczyły o co lata z tymi bliźniakami

- chyba teraz zabłyśnie w klasie jak nauczycielka spyta kto odrobił zadanie domowe... :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mowa o przewożeniu przez rzekę, przypomnę tu zagadkę, na którą nie pojawiła się jeszcze odpowiedź:

Na brzegu stoją:policjant,zlodziej,rodzice (zestaw hetero ) oraz2synów i 2 córki. Jak przeprawić cała gromadkę na drugą strone rzeki, jeśli maja tylko jedna dwuosobowa łodke? Łodzią mogą sterowac tylko matka, ojciec i policjant. Ponadto policjant nie może zostawic na brzegu zlodzieja, a ojciec nie moze zostac z żadną córką, gdy nie ma matki i analogicznie matka z synami.Jak tego dokonac?

Stan poczatkowy: [Z,P,M,O,S,S,C,C] [0]

Matka przewozi kolejno ojca, obu synow i wraca na I brzeg.

Stan: [Z,P,M,C,C] [O,S,S]

Policjant przewozi zlodzieja, lodka wraca ojciec.

Stan: [O,M,C,C] [Z,P,S,S]

Ojciec przewozi, kolejno obie corki i matke.

Stan [0] [Z,P,M,O,S,S,C,C]

Chyba sie nie pomylilem ;)

Mormegil- niestety źle :( . Juz w drugim ruchu, gdy matka wraca na brzeg, zostaje z synami bez ojca, co jest zabronione. Także-jeszcze raz powodzenia :wink:

EDIT:

:oops: :oops: :oops: Znalazłem drobny błąd w treści. Prawidłowo:Policjant nie moze zostawic zlodzieja z zadnym czlonkiem rodziny(ale samego jak najbardziej;) )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie :). Bardzo lubilem obrazki logiczne, ale od daaaawna juz w Gazecie ich nie daja :(. Ale naszla mnie na nie ochota, musze sie za nimi rozejrzec gdzies :). Sudoku to aktualnie moja ulubiona rozrywka na lekcjach. Nauczyciel smeci? Wyciagasz sudoku i rozwiazujesz :).

Arnie, w kioskach powinny być dostępne takie czerwone zeszyciki z obrazkami logicznymi. Co tydzień jest wydawany nowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mormegil- niestety źle :( . Juz w drugim ruchu, gdy matka wraca na brzeg, zostaje z synami bez ojca, co jest zabronione. Także-jeszcze raz powodzenia :wink:
No przeciez nie zostaje na brzegu, bo siedzi w lodce i zasuwa :)

Rozwiazanie, po zmianie tresci:

Policjant przewozi zlodzieja, wraca po corke i zabiera zlodzieja

[Z,P,M,O,S,S,C][C] , lodka na I brzegu

Matka przewozi corke i wraca po ojca

[Z,P,S,S][M,O,C,C] , lodka na II brzegu

Ojciec wraca, policjant przewozi zlodzieja, matka wraca

[M,O,S,S][Z,P,C,C] , lodka na I brzegu

Ojciec przewozi matke i wraca po syna

[Z,P,M,O,S,C,C] , lodka na II brzegu

Policjant przewozi zlodzieja, zabiera syna i wraca po zlodzieja

Finito.

A teraz pytanie, czemu zlodziej nie zwial :?: Przeciez dwa razy zostal sam.

EDIT:

Lamiglowka

Jak ustawic na szachownicy 8 hetmanow, tak aby nie szachowaly siebie nawzajem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dziś termometr pokazuje zero stopni Celsjusza, a w prognozie pogody mówili, że jutro będzie

dwa razy zimniej to ile stopni będzie jutro ?

Jeśli weźmiemy pod uwagę temperaturę w Kelwinach to będzie ok. 136K czyli ok.-136 stopni Celsjusza, w skali Farenheita 16 stopni czyli ok. -9 stopni Celsjusza itp. Więc odpowiedź zależy od rodzaju skali temperatury, której używali w prognozie pogody.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Robalowi imieniem Dominigo już w sumie trzy osoby wytłumaczyły o co lata z tymi bliźniakami

- chyba teraz zabłyśnie w klasie jak nauczycielka spyta kto odrobił zadanie domowe... :wink:

Dobra, dobra nikt idealny nie jest tylko po co mnie zaraz obrażać co :?: Jesteś starszy i byc może pojmujesz więcej ode mnie choć obrażając mnie pokazałeś swój prawdziwy poziom intelektualny... Co do kreskówek to nie oglądam juz od praktycznie od dwóch lat i wcale nie jest mi z tym źle(ale o tym gdzie indziej) :wink:

Zagadka:

5 ludzi zamieszkuje 5 domów w 5 różnych kolorach. Wszyscy palą papierosy 5 różnych marek i piją 5 różnych napojów. Hodują zwierzęta 5 różnych gatunków.

- Anglik mieszka w czerwonym domu

- Duńczyk pija herbatkę

- Norweg zamieszkuje pierwszy dom

- Palacz Rothmansów mieszka obok hodowcy kotów

- Mieszkaniec żółtego domu pali Dunhille

- Niemiec pali Marlboro

- Mieszkaniec środkowego domu pija mleko

- Palacz Rothmansów ma sąsiada, który pija wodę

- Palacz Pall Malli hoduje ptaki

- Szwed hoduje psy

- Norweg mieszka obok niebieskiego domu

- Hodowca koni mieszka obok żółtego domu

- Palacz Philip Morris pija piwo

- Zielony dom znajduje się po lewej stronie domu białego

- W zielonym domu pija się kawę

Pytanie : Kto hoduje rybki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawic na szachownicy 8 hetmanow, tak aby nie szachowaly siebie nawzajem?

Hmm... Może ustawic w rozsypce i porozdzielac je pionkami :>

Dominigo- zagadka Einsteina pojawiła sie w tym temacie chyba z cztery razy - poszukaj rozwiazania :wink:

Zagadka mego wlasnego pomyslu :wink:

Miedź <serce> (tu powinien znalezc sie rysunek serca;) )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dobra nikt idealny nie jest tylko po co mnie zaraz obrażać co :?:

Czy widziałęś swój avatar chłopcze - jak by nie patrze to Robak...

Chyba na to idzie wpaś...

choć obrażając mnie pokazałeś swój prawdziwy poziom intelektualny...

:lol2:

Zagadka:(...) Pytanie : Kto hoduje rybki?

Niemiec... :

Żółty dom: Norweg, Dunhille, woda, kot

Niebieski dom: Duńczyk, Rothams, herbata, koń

Czerwony dom: Anglik, Pall Mall, mleko, ptaki

Zielony dom: Niemiec, Marlboro, kawa, rybki

Biały dom: Szwed, Phillip Morris, piwo, pies

Zagadka "Einsteina" jest stara jak świat... te odpowiedzi są z pamięci... :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...