Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty ścisłe

Polecane posty

A. Wzór ogólny CnH2n+2; 10 wiązań sigma i 0 pi

B.Wzór ogólny CnH2n; błąd w nazwie - 2,2-dimetylopent-x-en, gdzie w miejscu x powinien być podany lokant podwójnego wiązania - załóżmy, że jest między trzecim a czwartym atomem węgla; 21 wiązań sigma i 1 pi

C. Wzór ogólny CnH2n-2; 3 wiązania sigma i 2 pi.

Druga tabela (powinno się mówić rzędowość, nie cząstkowość ;>):

A. I - 2, II - 1, III - 0, IV - 0

B. I - 4, II - 2, III - 0, IV - 1

C. I - 2, reszta 0

5. 4C7H15 + 43O2 -> 28CO2 + 30H2O

6. Otrzymywanie C: CaC2 + 2H2O -> C2H2 + Ca(OH)2

7. Ciężko tutaj będzie pokazać, więc wytłumaczę słownie - nastąpi addycja do podwójnego wiązania (związek + Br2 -> związek bez podwójnego wiązania, przy atomach węgla gdzie było to wiązanie pojawi się po 1 bromie)

2,3-dibromo-4,4-dimetylopentan

8. Znowu niedopowiedzenie - przebieg reakcji zależy od tego czy będzie nadmiar, czy niedomiar HCl. Załóżmy niedomiar. C2H2 + HCl -> C2H3Cl (wiązanie podwójne, przy jednym węglu chlor)

9. C2H4 + H2O -> C2H5OH

10. Poprzez reakcję z Br2 - alkany nie reagują, alkeny reagują

Wzory półstrukturalne (pozwolisz, że nie będę rysował kresek):

A. CHBr2CH2CH3

B.CH3C(CH3)2CHCHCH3 (między CHCH wiązanie podwójne)

C. HC---CH (wiązanie potrójne)

Puff, to byłoby na tyle :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj, pomylilem się w 5, powinno być C7H14.

2C7H14 + 21O2 - >14 CO2 + 14 H2O

i w B jest 20 wiązań sigma, nie 21

Aha, i gdy alkeny reagują z bromem, to możemy to poznać po tym, że woda bromowa się odbarwia.

Sprawdziłem jeszcze wszystko dwa razy, i na 99% już wszystko jest dobrze :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzędowość węgla określa się na podstawie tego do ilu węgli jest przyłączony.

Np. w butanie H3C-CH2-CH2-CH3 licząc od lewej węgle mają numery 1,2,3 i 4

Węgle 1 i 4 są pierwszorzędowe (ponieważ są połączone tylko z jednym węglem) a 2 i 3 są drugorzędowe (ponieważ są połączone z dwoma węglami)

Jeżeli chodzi o wiązania typu pi i sigma działa to tak:

Wiązanie pojedyncze liczysz jako sigma

Wiązanie podwójne zawiera w sobie jedno wiązanie pi i jedno sigma

Wiązanie potrójne zawiera w sobie jedno wiązanie sigma i dwa wiązania pi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo, jeżeli masz węgiel który np. w łańcuchu głównym jest połączony z dwoma węglami i dodatkowo jest połączony z dwiema grupami metylowymi (-CH3) to węgiel jest 4-rzędowy. (dwa węgle z łańcucha głównego i dwa węgle z grupa metylowych)

Jeżeli masz np. węgiel połączony z dwoma węglami w łańcuchu głównym i dodatkowo jedną grupa metylową to ten węgiel jest 3-rzędowy. (dwa węgle z łańcucha głównego i jeden z grupy metylowej)

Wszystko sprowadza się do policzenia ile węgli jest przyłączonych do danego węgla.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz wielkie dzięki.

Peterlaw napisał że w drugim przykładzie ( 2,2-dimetylopenten) będzie 20 wiązań sigma i jedno pi mi wyszło że tych wiązań będzie tylko 16. Kto ma racje? Sorki że tak męczę ale jutro muszę sprawdzian poprawić bo z chemii mam same jedynki :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie procesora 8086 o fladze A wikipedia pisze :

AF (auxiliary carry flag) - znacznik przeniesienia połówkowego (pomocniczego)

0 - brak przeniesienia pomiędzy trzecim i czwartym bitem bajta (BCD)

1 - występuje przeniesienie

i teraz mógłby to ktos rozjaśnić? Kiedy to następuje to przeniesienie i co ono daje skoro jest pomiędzy 3 i 4 bitem bajta?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flaga jest ustawiana przy jakichś operacjach matematycznych np. dodawanie i pokazuje czy było przeniesienie po operacji na połówce bajtu, czyli czterech bitach. Konkretnie co to daje to nie wiem, ale pewnie komuś się tam przydaje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Chciałbym się dowiedzieć czy w mathcad'ie można zapisać równanie w postaci komentarza. Tak żeby znak '=' był bez dwukropka, albo żeby sam program nie marudził kiedy podstawiam zmienne od czapy a samo równanie żeby nie wpływało na w żaden sposób na dalszą pracę ;)

Kto ogarnięty proszę ładnie o podpowiedź i mam nadzieję, że dobrze wstrzeliłem się w temat ^^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem z Mathcada przez kilka zajęć w pierwszym semestrze studiów i o ile dobrze pamiętam to do zapisania czegoś w postaci komentarza wystarczyło na końcu dostawić apostrof '. Mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem o co Ci chodzi ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby mi ktoś napisać definicję dziedziny funkcji, przeciwdziedziny i zbioru wartości funkcji? Rozumiem je doskonale, ale nasza @!#%!#@^%!#^% nauczycielka chce abyśmy znali je perfekcyjnie. Nie muszą to być mocno naukowe twierdzenia, tak na poziomie gimnazjum. W podręczniku wyjaśnione jest to bardzo łopatologiczne, jako zbiory X i Y.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziedzina funkcji to zbiór argumentów, które funkcja może przyjąć. Przeciwdziedzina to zbiór, którego podzbiorem jest zbiór wartości (a ponieważ każdy zbiór jest swoim podzbiorem, mogą się pokrywać). Zbiór wartości funkcji to, no cóż, zbió wszystkich wartości, jakie przyjmuje funkcja dla wszystkich argumentów w danej dziedzinie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flaga jest ustawiana przy jakichś operacjach matematycznych np. dodawanie i pokazuje czy było przeniesienie po operacji na połówce bajtu, czyli czterech bitach. Konkretnie co to daje to nie wiem, ale pewnie komuś się tam przydaje.

Juz wiem chodzilo o kod BCD jest 4bitowy.

A teraz pytanie o flage parzystosci PF z wiki:

znacznik parzystości - ustawiany w zależności od liczby jedynek w najmniej znaczących 8 bitach wyniku

No i to jest podobno zle, a zna ktos poprawna odpowiedz? Ze niby nie chodzi tu o najmlodszy bajt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bit parzystości powinien być równy sumie modulo 2 z wszystkich bitów danej liczby. W specyfikacji tego procesora (nie tylko na wiki) jest napisane, że oblicza się na podstawie najmłodszego bajtu. Jak liczba jedynek jest parzysta to PF=0, jak nieparzysta PF=1, seems legit.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki.

A mam pytanie odnośnie IFU(dalej chodzi o procesor 8086) czyli Instruction Fetch Unit, czy jest on częścią CU (Control Unit)?

IU - dekoder rozkazów (ang. Instruction Unit). Tutaj dany rozkaz jest dekodowany, czyli określany zostaje rodzaj rokazu. Innymi słowy tutaj procesor dekoduje rozkaz i "myśli" jak ten rozkaz wygląda i co z nim dalej zrobić.

To stwierdzenie jest poprawne? (rozumiem, że IU to to samo co IFU?)

I czy na Układ sterujący (CU) można mówić dekoder rozkazów?

Według tej strony: http://pl.wikibooks.org/wiki/Asembler/Podstawy IU pobiera z rejestru IR rozkaz i go dekoduje następnie przekazuje go do MMU i ten układ z kolei realizuje żądania pamięci. Też jest dobrze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IFU i IU to nie to samo. W uproszczeniu IFU służy do odczytywania rozkazów z pamięci na podstawie Program Counter i wprowadzania ich do IR. Czyli raczej nie jest częścią CU.

Co do utożsamiania IU z CU to chyba sam IU nie wystarczy do obsługi, więc ja bym aż tak nie upraszczał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP - No ale to raczej nie jest cały kod. Wpisywałem jeszcze "end." na końcu i "begin" przed "function" ale zawsze pojawia się błąd przy kompilacji. Mógłbyś podać cały program? Będę wdzięczny :) Wiem, że to nie jest trudne, tylko mam takiego nauczyciela, który w ogóle sam o tym pojęcia nie ma i zadania dyktuje z neta albo książki... więc rozumiesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...