Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam i zwracam się o małą poradę. Ostatnio dużą popularnością cieszą się książki skupiające swą fabułę na tematach wampiropodobnych. Z tego co się orientowałem niektóre z nich np tak zachwalana seria Zmierzch jest zdecydowanie przereklamowana i nie warta większej uwagi. I dlatego chciałbym abyście polecili mi jakąś książkę w tym właśnie temacie która nie będzie płytką historią i nie stracę przy niej niepotrzebnie czasu, myślałem o Ann Rice ale jeśli macie jakieś sensownie propozycję to pomóżcie mi.

Ja ze swej strony proponuję "Gobelin z Wampirem" autorstwa Suzy McKee-Charnas, moim zdaniem mniej 'efekciarska' i gotycka, a zarazem bardziej wiarygodna psychologicznie od twórczości Anne Rice. Jedna z niewielu książek, do których zawsze wracam z przyjemnością.

Dla ciekawych - link do recenzji (zawiera spoilery), z którą stuprocentowo się zgadzam.

Edytowano przez Mindstorm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukiwałbym książki rozrywkowej o tematyce wypraw krzyżowych, coś jak 'Łzy Nemezis' Dębskiego czy 'Miecz i Kwiaty' Mortki. Co polecacie?

Co powiesz na "Krzyżowców" Zofii Kossak? Założę się, że Mortka i Dębski, pisząc swoje książki, w jakimś stopniu inspirowali się tym dziełem. :yes: Powieść ma już swoje lata, więc prędzej znajdziesz ją w bibliotece, niż w księgarni. Potem pani Zofia napisała jeszcze dwie książki w tych klimatach: "Król trędowaty" i "Bez oręża". Obie bardzo dobre, choć już nie tak dobre jak ta pierwsza.

Jeśli po tym będzie ci mało, to jest jeszcze inny trzytomowy cykl o jakże wyszukanym tytule - "Krzyżowcy" Jana Guillou:

  1. "Droga do Jerozolimy"
  2. "Rycerz zakonu templariuszy"
  3. "Królestwo na końcu drogi"
Co by dużo nie mówić, jest epicko, że hej! ;) Mała rada - nie czytaj not wydawniczych na okładkach, bo to właściwie streszczenia są. Co jak co, ale żeby wydawca zachęcał czytelników spoilerami? :down: Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja również mam pytanie. Co możecie polecić z Philipa K. Dicka? ("Valis", "Przez Ciemnie Zwierciadło", "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach" i parę opowiadań już przeczytane.). I czy znacie pisarzy, którzy piszą równie...psychodelicznie?

Z Dicka, oprócz podanych wyżej, polecam powieść "Klany księżyca Alfy" oraz zbiorek "Ostatni Pan i Władca".

Równie 'psychodelicznie' pisze, a raczej pisał (dawno nie było nic nowego), polski autor SF Wiktor Żwikiewicz. Do zadziwiających pomysłów dodaje specyficzny, nasycony rozbuchanymi barokowo opisami, język. Z jego tytułów znam (i polecam): "Imago", "Delirium w Tharsys" i "Drugą Jesień". Lektura trudna w odbiorze, ale wyjątkowo oryginalna.

@down

Powieści? Ta jedna nie jest wybitna, ale oparta na dość 'odlotowym' pomyśle. Natomiat "Valis" Dracia już zna, a trudno mi uwierzyć, że ktoś czyta Dicka nie zaczynając m. in. od "Ubika". Nie polecam na przykład "Deus Irae", napisanej wspólnie z Zelaznym, ponieważ nie jest szczególnie psychodeliczna w porównaniu z innymi tytułami.

Mógłbyś podać, komu polecasz książki W. Gibsona?

Edytowano przez Mindstorm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja również mam pytanie. Co możecie polecić z Philipa K. Dicka? ("Valis", "Przez Ciemnie Zwierciadło", "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach" i parę opowiadań już przeczytane.). I czy znacie pisarzy, którzy piszą równie...psychodelicznie?

Z Dicka, oprócz podanych wyżej, polecam powieść "Klany księżyca Alfy" oraz zbiorek "Ostatni Pan i Władca".

Nie wiem czemu polecasz slabe powiesci Dicka?

Dick ma to do siebie, ze psal rewelacyjne rzeczy, ale tez napisal mase chlamu!

Do tych klasycznych, koniecznych do poznania ksiazek Dicka naleza:

-Czlowiek z wysokiego zamku - alternatywna historia St. Zjednoczonych, ktore przegraly II w.s. i sa okupowane przez Japonie i Niemcy.

-Sloneczna loteria.

-Ubik - rewelacja, ksiazka ktora kazdy powinien znac!

-Trylogia Valis - ale to bardziej biograficznana niz fantastyka.

-Prawda polostateczna.

Z klasycznego cyberpunku, to warto poczytac Williama Gibsona:

-Neuromancer

-Graf Zero

-Mona Lisa Turbo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukiwałbym książki rozrywkowej o tematyce wypraw krzyżowych, coś jak 'Łzy Nemezis' Dębskiego czy 'Miecz i Kwiaty' Mortki. Co polecacie?

Hmmm, tak mi przyszlo do glowy:

-Hellequin. Jeźdźcy z piekieł - tom 1

-Wagabunda. Tom 2 trylogii świętego Graala.

Autorstwa Bernarda Cornwella, nieco po wyprawach krzyzowych :) ale jest obowiazkowo, tajemnica pochodzenia glownego bohatera, wlocznia Sw. Jerzego, poszukiwania Swietego Grala, bitwa pod Crecy, lucznicy, rycerze, damy... itepe....

I moze jeszcze:

-Rycerze krzyża Toma Harpera.

I na deser Umberto Eco ze swoim Baudolino .

3 wyprawa krzyzowa, zdobycie Konstantynopola, intryga, zagadka.

Dla bardziej wyrobionego czytelnika i milosnika Imienia Rozy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktoś z Was mógłby mi polecić którąś z książek o Kurcie Cobainie? Pytam, ponieważ w internecie znalazłem kilka książek o nim. Która jest najlepsza, najbardziej warta przeczytania?

Aha, chciałbym jeszcze, żebyście podali mi wszystkie książki Terry'ego Pratchetta, w których głównym bohaterem/często występuje Śmierć. Jestem po lekturze Wiedźmikołaja, a postać Śmierci przypadła mi do gustu. Wiem, że jest Mort, Kosiarz oraz Muzyka Duszy, ale czy to wszystko?

Edytowano przez Xavion
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktoś z Was mógłby mi polecić którąś z książek o Kurcie Cobainie? Pytam, ponieważ w internecie znalazłem kilka książek o nim. Która jest najlepsza, najbardziej warta przeczytania?

Żeby wskazać najlepszą, musiałbym chyba je wszystkie przeczytać. ;)

Zamiast to robić, skieruję cię do wypowiedzi Spooky Alberta, który w innym miejscu polecał jedną z biografii Kurta pt. "Pod ciężarem nieba".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Yahol

Wielkie dzięki. We wtorek idę do biblioteki wypożyczyć.

@Tzar

Właśnie zastanawiałem się nad tą książką i chyba na nią się zdecyduję. Tylko teraz pytanie - czy będzie w bibliotece? Mam nadzieję, że tak. Inaczej będę musiał kasę

na CDA wydać na tą książkę. I jeszcze trochę dołożyć...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znacie jakieś godne polecenia książki s-f? Chodzi mi o takie w stylu "Gry Endera", ponieważ ta książka jest po prostu genialna :) Jedyna Książka którą przeczytałem dwa razy(nie mam takiego zwyczaju, nie lubie wręcz czytać jakiejś książki drugi raz) Takie klimaty, przyszłość, jakaś wojna, ale bez tajemniczych mocy, czy tym podobnych. Orson Scott Card w tym wypadku rządzi :P

Btw: Miałby ktoś Ksenocyd? Nie mogę tego nigdzie znaleźć. Trzecia część cyklu o Enderze, a nigdzie jej nie ma. W żadnej bibliotece, nawet na allegro(!)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hinata20, jeśli szukasz czegoś godnego przeczytania z s-f to od siebie polecam:

- cykl Hyperion - pierwsza część jest po prostu genialna, druga już kilka klas niżej ale w dalszym ciągu bardzo dobra. Tutaj jest link do tematu, możesz poczytać więcej info.

- Gwiazdy moim przeznaczeniem Alfreda Bestera - jedno z najlepszych sci-fi jakie dane mi było czytać. Historia toczy się w niedalekiej przyszłości, kiedy ludzie odkryli, że mogą się w ograniczonym zasięgu teleportować. Głównym bohaterem jest Gulliver Foyle, totalne zero, nierób i śmieć społeczny, który wplątuje się w nieliche tarapaty. Polecam gorąco bo to kawał dobrego czytadła.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znacie jakieś godne polecenia książki s-f? Chodzi mi o takie w stylu "Gry Endera", ponieważ ta książka jest po prostu genialna :) Jedyna Książka którą przeczytałem dwa razy(nie mam takiego zwyczaju, nie lubie wręcz czytać jakiejś książki drugi raz) Takie klimaty, przyszłość, jakaś wojna, ale bez tajemniczych mocy, czy tym podobnych. Orson Scott Card w tym wypadku rządzi :P
Pamiętaj, mówisz "SF", myślisz: Philip Dick! :D Chociaż wolę czyste fantasy lub fantastykę od SF, Dicka czytam z przyjemnością :) Najbardziej polecam "Opowiadania Najlepsze". Nie przypominam sobie, aby pojawiała się tam jakaś magia... no, może poza opowiadaniem z Wubem (chociaż i to można nazwać bardzo zaawansowaną ewolucją):D Ponieważ są to opowiadania, bardzo szybko będziesz w stanie stwierdzić, czy jego styl ci pasuje, czy nie :) A jeśli tak - życzę miłego czytania kolejnych jego książek ^^
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.... Co prawda to nie to samo, co "Gra Endera", ale może zainteresować cię nieco militarne S-F. W takim wypadku polecałbym cykl Imperium Człowieka, popełniony przez panów Webera i Ringo. Cztery tomy, od "Marsz w głąb lądu" po "Nas niewielu". Szybko się czyta, akcji multum, ciekawe pomysły i zgrabnie skonstruowana fabuła.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw: Miałby ktoś Ksenocyd? Nie mogę tego nigdzie znaleźć. Trzecia część cyklu o Enderze, a nigdzie jej nie ma. W żadnej bibliotece, nawet na allegro(!)

Jesteś pewien, że na allegro nie ma? Mi właśnie tamtejsza wyszukiwarka wyrzuciła siedem aukcji z tą książką.

Dołączając do przedmówców, polecam "Wojnę starego człowieka" Johna Scalziego i "Wieczną wojnę" Joe Haldemana. Jest to, o co pytałeś, czyli przyszłość i "jakaś wojna". ;) A tak na poważnie, to zapewniam, że obie powieści stanowią przyjemną lekturę. Nie brakuje w nich ciekawych pomysłów, pewnej dozy humoru i tego "drugiego dna".

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat militarnej S-F, to proponuję przeczytać ten oto artykuł.

edit:

A tu fragmenty na zachętę:

- "Wojna starego człowieka"

- "Wieczna wojna"

Niektórzy jak widzę nie wierzą na słowo ;)

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie jakoś tak... to brzmi bezsensownie :P Sprecyzować styl pisania Dicka? Bo słyszałem od kolegi, że dobra książka, a z kolei od Mamy, że raczej średnie(przeczytała grubo ponad 2300 książek, więc wie co mówi :D)

Jeśli chodzi o "moce" to po prostu chciałbym przeczytać coś, co ich nie ma, bo piszę własną książkę, i przez różne anime i inne książki tego typu, mam taki syndrom, że wszędzie bym ją wtrącił. Poza tym ciekawie by było w końcu zapoznać się z problemami rozwiązywanymi okrężnie :)

No i jeszcze kwestia już samych książek - można by tak jakąś zajawkę z Hyperiona? Bo tak na sucho to ciężko się zabrać. Na Gwiazdy moim przeznaczeniem zebrała mi się w sumie ochota :D No i jakiś Trailer wiecznej wojny jeśli można, bo tytuł brzmi smakowicie xD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze kwestia już samych książek - można by tak jakąś zajawkę z Hyperiona? Bo tak na sucho to ciężko się zabrać.

Ojej, przecież to proste, poczytaj Wikipedię, opisy w sklepach internetowych, no i przede wszystkim temat na forum o "Hyperionie" też mamy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszukuję dobrego horroru, chodzi mi o taką książkę, która ma zarazem świetną fabułę, jest mroczna, nieprzewidywalna i straszna.

Ale masz wymagania. :wink: Dla mnie dobry horror musi mieć klimat, musi wywołać gęsią skórkę. Sama historia, jej nieprzewidywalność schodzą w tym przypadku na drugi plan. Choć oczywiście nie mam nic przeciwko temu, żeby stały na wysokim poziomie.

Zacznę może od klasyki, czyli E. A. Poe i H. P. Lovecraft. Opowiadania tych panów możesz brać w ciemno.

Dalej będzie Stephen King (a któżby inny?) i jego "Miasteczko Salem". Pamiętam, że nawet się bałem podczas lektury niektórych fragmentów. Przy innych jego książkach o wiele rzadziej się to zdarzało. "Lśnienie" też zdaje egzamin pod tym względem.

Trochę miejsca chciałbym poświęcić niedocenionemu chyba u nas Clive'owi Barkerowi. Moim zdaniem to świetny pisarz. Niedawno wznowiono jego debiutancką powieść pt. "Potępieńcza gra". To naprawdę dobry, rasowy horror. Niezłe są też jego opowiadania z cyklu "Księgi krwi".

Poza tym mamy tutaj już chyba kilkanaście osobnych tematów poświęconych horrorom, zalinkuję bezpośrednio choćby ten poświęcony cyklowi "Nekroskop" Lumleya.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję dobrej, średnio ciężkiej lekturki z gatunku s-f, a także jakiejś komedio-fantastyki.

Co do pierwszej części pytania, to zechciej dokładniej określić swoje wymagania, bo w tym momencie spełnia je bardzo wiele książek. No i pozwoli to na ominięcie sytuacji: "to już czytałem i tamto też". :wink:

A tu masz link do dobrej komedio-fantastyki:

http://forum.cdaction.pl/Autostopem-przez-...ams-t40383.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej coś takiego wprowadzającego

W takim razie polecam "Grę Endera". Ten tytuł przewijał się tutaj wielokrotnie i nie bez powodu. Na początek w sam raz! Zresztą zajrzyj do tego wątku i sam się przekonaj.

Oprócz tego mam jeszcze dwie propozycje:

- "Diuna" Franka Herberta

- "Kamuflaż" Joego Haldemana

Dokładniejsze informacje znajdziesz w podlinkowanych tematach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...