Skocz do zawartości

Polecane posty

skończyłem niedawno swoją pierwszą książkę fantasy czyli rodzimego Wiedźmina

co z tego nurtu możecie mi polecić

głównie interesuje mnie fantasy, magia, średniowiecze itp

[...]

Obowiązkowo znany światowy bestseller - "Malowany człowiek" (są demony, jest broń biała, dużo akcji - ogółem rewelacja!) Petera V. Bretta; Poza tym, jeśli lubisz fantasy i nie pogardzisz światem Fallouta, powinien zainteresować cię "Mroczny Zbawiciel" Miroslava Zambocha (prokapitalistyczny świat, magia, coś jak Fallout); To co jeszcze mogę polecić to mieszanka "Pikniku na skraju drogi" braci Strugackich (szczerze polecam!) i typowego świata fantasy z bronią białą, magami, czarodziejami etc. (choć czasy są współczesne i jest też broń palna) - "Sopel" Pawła Korniewa, tłumaczony przez Generała :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i zwracam się o małą poradę. Ostatnio dużą popularnością cieszą się książki skupiające swą fabułę na tematach wampiropodobnych. Z tego co się orientowałem niektóre z nich np tak zachwalana seria Zmierzch jest zdecydowanie przereklamowana i nie warta większej uwagi. I dlatego chciałbym abyście polecili mi jakąś książkę w tym właśnie temacie która nie będzie płytką historią i nie stracę przy niej niepotrzebnie czasu, myślałem o Ann Rice ale jeśli macie jakieś sensownie propozycję to pomóżcie mi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wampirach czytałem Serie Nekroskop (o wampirach i nie tylko ).

Seria ma 15 tomów i mnie osobiście się podobała. Napisana została przez Briana Lulmleya.

Jak dla mnie to bardzo fajnie napisana no i trochę inaczej. Więcej fantastyki. Na pewno nie jest to tak samo przedstawione jak w książkach Anny Rice( co prawda widziałem tylko film: Wywiad z wampirem) :) )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

neo_dg -

Jeśli chodzi o tematykę wampirzą, to wybór książek Anne Rice jest chyba jednym z najlepszych.

Z klasyki polecam też "Miasteczko Salem" Stephena Kinga, całkiem niezła rzecz.

Sporo dobrego słyszałem o trylogii Nocarz autorstwa Magdaleny Kozak. W skład cyklu wchodzą "Nocarz", "Renegat" oraz "Nikt". Krótko mówiąc, mamy do czynienia z polską tajną agencją rządową, której członkami są wampiry. Czytać nie czytałem, ale cykl zbiera dość dobre recenzje. Szukając głębszych doznań, miej na uwadze, że (choć przyzwoity) to jednak akcyjniak jest. ;)

Wspomnę jeszcze o niedawno wydanym u nas "Martwym aż do zmroku" Charlaine Harris, czyli pierwszym tomie przygód Sookie Stackhouse (znanej pewnie niektórym z serialu na HBO). Nie wiem jak z twoją definicją "płytkiej historii", więc na wszelki wypadek dodam, że to również rozrywkowa pozycja z galerią ciekawych postaci.

Tyle na razie. Może coś mi się jeszcze przypomni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientowałem niektóre z nich np tak zachwalana seria Zmierzch jest zdecydowanie przereklamowana i nie warta większej uwagi. I dlatego chciałbym abyście polecili mi jakąś książkę w tym właśnie temacie która nie będzie płytką historią i nie stracę przy niej niepotrzebnie czasu, myślałem o Ann Rice ale jeśli macie jakieś sensownie propozycję to pomóżcie mi.
Oczywiście, również polecam całą 10 książek "Kroniki Wampirów" A. Rice, od "Wywiadu z Wampirem" zaczynając ;) Naprawdę uwielbiam czytać te książki <tak samo jak Godziny Czarownic, o rodzinie Mayfair>, ze względu na fantazję i pisarski styl Rice :) Jakoś tak... po przeczytaniu jej książek wszystko wydaje się intensywniejsze :)

Poza tym - radzę przeczytać również klasykę klasyk o wampirach, czyli "Draculę" Brama Stokera. Przeczytałam ją całkiem niedawno i jestem pod bardzo dobrym wrażeniem. A później, o ile bardziej cię zainteresują, odsyłam do książki "Wampir: Biografia symboliczna" Marii Janion ^_^ jest wspaniała :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo dobrego słyszałem o trylogii Nocarz autorstwa Magdaleny Kozak. W skład cyklu wchodzą "Nocarz", "Renegat" oraz "Nikt". Krótko mówiąc, mamy do czynienia z polską tajną agencją rządową, której członkami są wampiry. Czytać nie czytałem, ale cykl zbiera dość dobre recenzje. Szukając głębszych doznań, miej na uwadze, że (choć przyzwoity) to jednak akcyjniak jest. ;)

Czytałem pierwszy tom tejże serii i był całkiem całkiem - jak na pulpową jednak pozycję z Fabryki Słów rzecz jasna. Niestety słyszałem, iż "Renegat" i "Nikt" to klepanie schematów ogranych w tomie pierwszym - a że sam "Nocarz" wybitny nie był, to podziękowałem za dalsze losy Vespera...

EDIT: teraz dopiero zobaczyłem post Marcina Przybyłka - nic dodać, nic ująć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Zwracam się do was ludzi oczytanych abyście polecili mi coś osadzonego w świecie fantasy,skupiającym się raczej na losach tego złego,mrocznego bohatera.Czyli chęć destrukcji świata,kraju,wioski przez bohatera,ewentualnie zniszczenia tego dobrego bohatera itp. itd ;> Dawno już nie uprawiałem tego sportu ale ostatnio coś mnie natchnęło do powrotu.

dziękuje pięknie wszystkim ;)

Edytowano przez ehhh
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam się do was ludzi oczytanych abyście polecili mi coś osadzonego w świecie fantasy,skupiającym się raczej na losach tego złego,mrocznego bohatera.

Odpowiedzią na twą prośbę będzie twórczość Feliksa W. Kresa. W jego książkach śledzimy losy postaci, o większości których nie można powiedzieć, że są to dobrzy ludzie. Rozbójnicy, piraci, handlarze niewolników, mordercy... sama śmietanka. ;)

Qbuś gdzieś tutaj zachwalał trylogię Egaheer, a ja od siebie polecę cykl Księga Całości. Do tej pory powstało sześć jego części, a są to:

  1. "Północna granica"
  2. "Król bezmiarów"
  3. "Grombelardzka legenda"
  4. "Pani Dobrego Znaku"
  5. "Porzucone królestwo"
  6. "Tarcza Szerni"
Każdy tom jest osobną opowieścią, więc nie musisz czytać po kolei. Twoją uwagę zwracam przede wszystkim na tom drugi i trzeci - tam powinieneś znaleźć swoich przyszłych ulubieńców.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Zwracam się do was ludzi oczytanych abyście polecili mi coś osadzonego w świecie fantasy,skupiającym się raczej na losach tego złego,mrocznego bohatera.

Może cykl o Kane'ie Karla Edwarda Wagnera? Wprawdzie Kane nie jest stereotypowym "złym", a raczej jest niezbyt związany z powszechnie przyjętymi normami moralnymi - w każdym razie jest to na tyle ciekawe, że IMO można spróbować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Zwracam się do was ludzi oczytanych abyście polecili mi coś osadzonego w świecie fantasy,skupiającym się raczej na losach tego złego,mrocznego bohatera.Czyli chęć destrukcji świata,kraju,wioski przez bohatera,ewentualnie zniszczenia tego dobrego bohatera itp. itd ;> Dawno już nie uprawiałem tego sportu ale ostatnio coś mnie natchnęło do powrotu.

Witek Jabłoński napisał tetralogię "Gwiazda wenus, gwiazda lucyfer" o Witelonie, czarnoksiężniku. Osadził całość w średniowiecznej Polsce, w okresie rozbicia dzielnicowego i oparł opowieść na bardzo rzetelnie opracowanych realiach historycznych. Chwilami wręcz tak rzetelnie, że za dużo tych historycznych wstawek się robi (moim zdaniem). Niemniej Witelon, główny bohater, jest zdecydowanie ciemnym charakterem, trucicielem, intrygantem, w dodatku gejem. Mam wrażenie, że to najmroczniejszy protagonista w polskiej fantasy. Witek umie pisać, jest erudytą. Ma wiedzę. Jeśli lubisz mrok i nie zrażą Cię liczne wstawki historyczne, to być może polubisz ten cykl.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ostatnimi czasy zacząłem czytać powieści szpiegowskie. Niedawno skończyłem "Fałszerza" (Forsyth to potrafi namieszać...). Z googli dowiedziałem się, że jak thrillery szpiegowskie to i John le Carré. Chciałem więc teraz przeczytać coś autorstwa tego pana, lecz nie wiem od czego zacząć. Nie wiem, które książki są seriami, mają wspólnych bohaterów i są powiązane fabularnie. Nie wiem także czy jakieś powieści Johna są godne pominięcia (w co wątpię). Tak więc proszę o małą podpowiedź.

Pozdrawiam.

Pozycje obowiazkowe:

-Ze śmiertelnego zimna

-Mała doboszka

-Russia House

I w tej kolejnosci. (to klasyka, ciezkiego, smetnego i depresynego thrillera :) )

Jezeli przejdziesz przez te trzy, mozesz spokojnie kupowac i czytac nastepne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek umie pisać, jest erudytą. Ma wiedzę. Jeśli lubisz mrok i nie zrażą Cię liczne wstawki historyczne, to być może polubisz ten cykl.

Nie pozostaje mi nic innego, jak się zgodzić. Mnie akurat wstawki historyczne za bardzo nie irytowały, gdyż Witelon był powiązany z prezentowanymi wydarzeniami. Nie odniosłem wrażenia, że wspominane fakty historyczne były prezentowane niepotrzebnie. No i muszę w końcu dorwać ostatnią część cyklu... A może i następny cykl Jabłońskiego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie która z seria książek jest lepsza nasz rodzimy Wiedźmin czy Świat Dysku.

Dopiero zaczynam czytać fantastykę więc która z nich jest lepsza na początek?

Fantasy!

Polecam Glena Cooka cykl "Czarna Kompania"

* Czarna Kompania (The Black Company, 1984)

* Cień w ukryciu (Shadows Linger, 1984)

* Biała róża (The White Rose, 1985)

* Srebrny grot (The Silver Spike, 1989)

* Gry cienia (Shadow Games, 1989)

* Sny o stali (Dreams of Steel, 1990)

* Ponure lata (Bleak Seasons, 1996)

* A imię jej ciemność (She Is the Darkness, 1997)

* Woda śpi (Water Sleeps, 1999)

* Żołnierze żyją (Soldiers Live, 2000)

Jedyny w zasadzie, poza Cieniem Kata Gene Wolfa, ktory mozna przeczytac w calosci.

Drugi cykl, to wlasnie Cien Kata Gene Wolfa:

Trzeci, taki trzymajacy poziom to cykl 9 ksiazat Amberu Rogera Zelaznego.

No jak na poczatek-wytarczy :)

Bo z fantastyki, oczywiscie niesmiertelna Diuna Franka Herberta.

Z tym ograniczeniem, ze tylko oryginalne 5 tomow, wszystkie pozostale dopisane prze, przepraszam wszystkich, cmentarne hieny i nekrofili, sa pisane wylacznie z checi zysku, a nie z czego innego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasss: Ptarchett to jeden z moich ulubionych pisarzy (obok Cook'a i Eriksona) dlatego polecałbym Świat Dysku. Tylko on ma wielu głównych bohaterów, jest cykl o straży miejskiej, czarownicach, Śmierci, pechowym Magu który ucieka.

Na początek polecałbym Straż! Straż!

Yahol: CK jest teraz wyjątkowo trudno dostępna, dlatego zawsze można sięgnąć po cykl Delegatury nocy, (obecnie wydane:

* Tyrania Nocy (The Tyranny of the Night, 2005)

* Pan Milczącego Królestwa (Lord of the Silent Kingdom , 2007)

Edytowano przez Evil Duo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yahol: CK jest teraz wyjątkowo trudno dostępna, dlatego zawsze można sięgnąć po cykl Delegatury nocy, (obecnie wydane:

* Tyrania Nocy (The Tyranny of the Night, 2005)

* Pan Milczącego Królestwa (Lord of the Silent Kingdom , 2007)

Nie warto!

Delegatury nocy w niczym sie nie umywaja do Czarnej Kompanii.

I bez przesady :) Jak sie chce .... :)

Co do Swiata Dysku.

Tylko ksiazki "glownonurtowe" sa dla mnie dobre, chic maniera opisywania, jest jak gdyby raczej powiedzmy malo mi odpowiadajaca.

Kolory magii i Blask fantastyczny, Ostatni bohater...

Podcykl o SMIERCI - to tak.

Reszta to juz nie ta bajka.

No ale de gustibus (non est disputandum).......

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie która z seria książek jest lepsza nasz rodzimy Wiedźmin czy Świat Dysku.

Dopiero zaczynam czytać fantastykę więc która z nich jest lepsza na początek?

Świat Dysku, a Wiedźmin, to zupełnie dwa różne podgatunki fantastyki :) Oba są świetne, ale porównywać się ich po prostu nie da. Najlepiej przeczytaj kilka książek ze świata dysku (każda jest króciutka, ja dwie dziennie potrafię przeczytać), a potem opowiadania Wiedźmina. To, co bardziej Ci podpasuje dokończ. Ze Świata Dysku polecam na początek pierwsze 5 książek z cyklu (pomiń tylko Równoumagicznienie, bo moim zdaniem odstaje nieco od reszty). Czyli: Kolor Magii, Blask Fantastyczny, Mort i Czarodzicielstwo. Bardzo udane książki. Jeśli chodzi o Świat Dysku, to są lepsze, ale na początek warto zapoznać się właśnie z tymi. Jeśli chodzi o Wiedźmina, to są dwa zbiory opowiadań. Opowiadania są 100 razy lepsze od pięcioksiągu. Ogólnie to jeśli interesujesz się fantasyką, to musisz mieć przeczytanego Wiedźmina, i ważniejsze pozycje z ŚD. Takie lektury obowiązkowe, jest ich jeszcze kilka. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yahol: CK szukałem jakieś 5 lat temu i już wtedy była trudno dostępna , znalazłem wszystkie poza Srebrnym Grotem, który na allegro był/jest w cenie 50-60zł :) Więc musiałem się zadowolić lekturą na kompie.

Delegatury są dużo słabsze od CK ale lepsze od Imperium Grozy i mimo wszyscy czyta się je przyjemnie.

Kiedyś przeczytałem pierwszy tom Wiedźmina (Krew Elfów) ale nie spodobał/zaciekawił mnie na tyle by sięgnąć po pozostałe części.

Dopiero przy Narrenturm (na razie tylko pierwszy tom, pozostałych nie ma w miejskiej bibliotece :P) zmieniłem zdanie o Sapkowskim, dlatego ten cykl bym polecił (mniej magii a postacie barwniejsze się wydają).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze sie fanom i fontomkom ASa naraze, ale:

-AS wypada dobrze jedynie w opowiadaniach.

-cykl o Wiedzminie, jest slaby i naiwny

-trylogia husycka - cieniutka, (opowiadac w kolo jak Glowny Bohater dostaje w leb a nastepnie ucieka, mozna powiedzmy na 100 stronach, ale nie w 3 tomach :)

Nie wspomne o tragedii konsultowanej z ASem, czyli filmie fabularnym i ( to juz byl koniec swiata) serialu.

Nie rozumiem tez (oczywiscie poza wyssaniem z kieszeni odbiorcy ostatnich pieniedzy) tej manii pisania tasiemcowych serii. Prequel, sequel, du****l !

Wystarczy napisac jedna dobra ksiazke (vide "Kantyczka dla Leibowitza", czy "Gwiazdy moje przeznaczenie", czy "czlowiek z wyokiego zamku" mozna wymieniac) nie potrzeba pisac tasiemcow, tym bardziej, ze na ogol kazda nastepna ksiazka jest slabsza od poprzedniej.

Ot, taki moj off topic na temat ksiazek :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...